Soustruh SU 110/500 "UROB SI SÁM"

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

21. 5. 2014, 9:41

cementovani by hlo vyjit tak na petikilo
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

21. 5. 2014, 9:43

záleží jak kde, někde i za flašku rumu :D nicméně bez broušení je to blbost.. a tohle už má určitě na hotovo takž s tím stejně nic neudělá..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

22. 5. 2014, 2:03

ano, chtělo by to přebrousit a cementovat ( ale zase abych to nepřehnal a nepostavil zámek na základech od pastoušky, přeci jen stavím v podstatě hračku), tohle vřeteno je soustružený na hotovo, na povrch se mi pěkně odrazily všechny vůle co můj soustruh má (a že jich není málo), tak to není zrcadlo, ale rozměry jsou ok. Až jednou bude celý soustruh hotov, tak možná začnu přemýšlet o lepším vřetenu, zatím tam přijde tohle. Jeden postarší praktik, s kterým jsem o to hovořil mi radil levnou variantu- ať ho zušlechtím krevní solí-říkal ohřát v troubě a nechat vychladnout v krevní soli-zatím jsem tu informaci nechal být, nic o tom nevím,ale výhledově si o tom něco vyhledám.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

22. 5. 2014, 2:35

lukin1156 píše:chtělo by to dát přebrousit..
material je 11600, tam prebrouseni nepomuze, povrch bude furt skaredy
RaS píše:a cementovat..
az se ti to u toho materialu podari s pozadovanymi vlastnostmi, tak te navrhnu na nobelovu cenu za metalurgii :)
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

22. 5. 2014, 4:43

já neříkal cementovat 11600.. jen si prostě říkám takový práce, a k ničemu .. resp kdyby koupil cementačku stojí ho to stejně, cementování pořídí za flašku a přibyde broušení dejme tomu třeba za 1000-2000 takže vřeteník třeba ve finále o 1500 dražší, ale o dvě třídy jinde.. chápu že nestaví profi stroj, ale zrovna to vřeteno když dostane ránu tak to nezušlechtěný bláto může hodně rychle začít házet, o vydření morse dutiny ani nemluvím..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

22. 5. 2014, 6:25

jistě máte pravdu, tohle je nultá ověřovací série, cementačku 12 010 mám připravenou pod ponkem, mám však ještě nějaké nejasnosti v technologickém postupu výroby toho vřetena (na které se zde později vyptám) , přesněji řečeno tohle není soustruženo mezi hroty-jak by mělo být, ale takto
Fotografie-0017.jpg
, šlo mi hlavně o to, prověřit si,jestli dokážu dosáhnout požadované přesnosti rozměrů, jakosti povrchu, jestli dokážu ze dvou stran vyvrtat tu průchozí díru
Fotografie-0005 (4).jpg
, jak bude vypadat soustružená dutina na kužel (jak přesně dokážu nastavit úhel), co závity, atd, to je takovej můj učňák, abych z Vás netahal rozumy a prd o tom věděl..., jelikož se mi sešly dvě lože, tak současně stavím i zjednodušený soustruh na dřevo, tak myslím že to vřeteno se někde točit bude,ztrátu času si dokážu představit i horší :D,
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

30. 5. 2014, 3:23

RaS píše:já neříkal cementovat 11600.. jen si prostě říkám takový práce, a k ničemu .. resp kdyby koupil cementačku stojí ho to stejně, cementování pořídí za flašku a přibyde broušení dejme tomu třeba za 1000-2000 takže vřeteník třeba ve finále o 1500 dražší, ale o dvě třídy jinde.. chápu že nestaví profi stroj, ale zrovna to vřeteno když dostane ránu tak to nezušlechtěný bláto může hodně rychle začít házet, o vydření morse dutiny ani nemluvím..
Přátelé, na základě konstruktivních připomínek od vás, si chci vyrobit nové, lepší vřeteno. Dovybavil jsem si soustruh na soustružení mezi hroty (to bych neřekl jak je těžké sehnat redukci z metrické dutiny na MK hrot...) a chci se do toho pustit znova. Zde mám několik zásadních nejasností v materiálu a ve správném postupu při výrobě, ohledně materiálu bylo v dobovém návodu uvedeno: mat. 14 200-kdy je zapotřebí kalení , cementování a broušení, při nedostupnosti těchto technologií pak materiál 11 600, nebo 11700. Osobně mám jednoduchý přístup k mat 11 600 nebo 12 010 , kalení , cementování a broušení se pokusím někde zajistit. O postupu výroby není uvedeno nic. Na prvním vyrobeném kusu jsem si ověřil, že bych základní soustružnické operace zvládl, teď to chce jen správné pořadí s ohledem na přesnost. Z příspěvků jsem se dozvěděl, že ti, kdo již vyráběli, začínali průchozí dírou, znamená to tedy vyvrtat z obou stran díru, vystružit MK dutinu, poté do díry zastrčit kužel se středícím důlkem, z druhé strany do díry zalisovat záslepku s důlkem a pokračovat mezi hroty?
pro pořádek:
vřeteno I..jpg
Vřeteno II..jpg
Naposledy upravil(a) fidel47 dne 30. 5. 2014, 5:19, celkem upraveno 1 x.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 5. 2014, 4:31

to nemusíš dělat mezi hroty, ale klidně tak jak si dělal to předchozí, stejně se to kalením cementací hne a při přídavku na broušení se to všechno doladí na brusu..jinými slovy nemá smysl se s tím dřít, vymejšlet přídavky a celé si to zesložiťovat, když se to stejně na konci bude brousit..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

30. 5. 2014, 6:07

RaS píše:to nemusíš dělat mezi hroty, ale klidně tak jak si dělal to předchozí, stejně se to kalením cementací hne a při přídavku na broušení se to všechno doladí na brusu..jinými slovy nemá smysl se s tím dřít, vymejšlet přídavky a celé si to zesložiťovat, když se to stejně na konci bude brousit..
Já u brusky na kulato stál v podstatě jen jednou asi 5 minut,když mi onehdá brousili frézovací trn, tak veškerá zkušenost žádná...kalení a cementování taktéž.
otázka č.1-jaký materiál zvolit?
otázka č.2-při kalení a cementování se to celé hne-to je mi v podstatě jasné, mám pocit že dochází ke smrštění, je potřeba nějak s tím předem počítat při výrobě závitů (M33/1,5 a M39/3)?
otázka č.3-myslím, že při broušení povrchů brusič upíná obrobek za středící důlky-které moje vřeteno nebude mít-jak to upne? (tady mi něco napovídá, že k tomu jsou univerzálky v brusičské přesnosti) Při broušení MK dutiny je mi upnutí nejasné ještě víc...
otázka č.4- byl by někdo ochotný mi zajistit kalení a broušení vřetene a pinoli koníku (platba předem, doprava osobně, nebo poštou) pinola je na výkresu pod číslem 12.
Pinola koníku.jpg
, mohu vyrobit polotovary, nebo to zadám celé od začátku-záleží na domluvě. Prosím případného ochotníka o předběžný nástin ceny do SZ (nebo klidně sem :wink: )
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

30. 5. 2014, 6:34

1) 14220 pro cementování a kalení, 12050 pro kalení, je to v podstatě jedno
2) pokud ti ten soustružený polotovar nebude moc šmajdat, dej na válcové plochy tak 0,3-0,4mm přídavek na cementování a broušení, závity buď udělej načisto, nebo taky tak 0,3 přídavek (možná míň), pokud by se někdo nabídl a závity nabrousil taky, lidí co uměj nabrousit závit je podstatně míň než těch, co umí brousit jen běžné válcové plochy, na přesném rozměru závitu v podstatě h.... záleží, je to kusovka, dopasuješ si matku
3) hrany děr na konci srazíš cca 1x45st., dá si to mezi hroty o velkém průměru, dají se narazit i zátky a důlkem, určitě by to šlo nějak jinak
univerzálka v brusičské přesnosti = normální univerzálka + hodinky a kladívko a vyklepat do 0
4) kalení a cementování ti bez problémů udělá jakákoli komerční kalírna, běžně i poštou přes půl republiky, např. kalírna v Permonu Roztoky u Křivoklátu, hodně inzeruje nějaká firma v Liberci, ti vyloženě žijí ze zakázek z celé republiky ( Bodycote), zavolat nebo mail a domluvit se, hlavu ti neutrhnou, viděl bych to udělat tak na 60 HRC
taky by to šlo udělat z té 12050 a nechat to v Plzni povrchově zakalit laserem, pak asi menší přídavky
díra se brousí pomocí upnutí v univerzálce na jednom konci a lunety na druhém
asi lepší, když si to každé zvlášť vyjednáš a zařídíš
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
vruboun
Příspěvky: 369
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

30. 5. 2014, 7:27

jen k těm hranám v dírách - tady bych udělal hranu 1 až 2 mm 30 stupnu tj. vrcholový úhel 60 stupnu, brusiči mají většinou hroty právě těch 60 stupnů.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 5. 2014, 7:41

já mám teď (už asi půl roku) :D rozjednané vřeteno k frézce jen až bude čas tak se možná udělá.. :D to je vřeteno délky cca 300 průměr na ložiskách 35 když to dáš do blbé kalírny tak se spolehlivě prohne po kalení a cementaci třeba i o milimetr.. takže přídavky 0,2-0,3 a cementační hloubka 0,7mm jsou málo, když to dáš do dobré kalírny tak se to prohne třeba 0,1-0,2mm.. alespoň tak se nám hejbalo podobné vřeteno.. když to dáš do Bodycote v Liberci na nitridaci tak to máš jistotu že to udělaj dobře a při nitridaci se v podstatě nehne, ale je to docela ranec za to vřeteno za jeden kus dáš mezi 2-3000 (nicméně třeba se mýlím už sem tam asi 2 roky nebyl, poptej uvidíš.. tenkrát to byla nějaká minimální sazba, vyplatilo se toho tam dát víc, neboť takovéhle drobnosti do určité váhy vycházeli za podobné peníze jako jeden kus) normální kalírna ti takovéhle vřeteno zacementuje za 500-1000, pak příjde brusič...jedna věc je nabrousit vnější plochy pro ložiska a dutinu a druhá věc je vzít to i se závitama..takovejch zas tak moc není.. můj brusič mě brousil podobné vřeteno za cca 2500,- (včetně závitů) brusičů kteří "uměj" brousit vřetena za 500 těch jsem už taky pár viděl.. ale na takové vřeteno pak nesmíš dát hodinky :D .. takže když si sečtu to svoje malé vřeténko tak mě jakožto že to všude kam to povezu znám se dostanu za zušlechtění a broušení na cenu cca 3000 + materiál a vlastní soustružení.. takže zvaž jestli má potom takové vřeteno pro tebe smysl, když vyjde třeba na 5000.. spíš si kup čínské náhradní z nějakého soustruhu a dopasuj si to.. ty dělají po stovkách kusů a stojí kolem 1000ky.. za to nekoupíš pomalu ani materiál.. a když si vzpomenu na počátky když člověk neví kam jít a co mu kde skurvěj a kde ho natáhnou tak to vyjde klidně na 3násobek..podle mě má smysl dělat jen to co nelze koupit.. co lze koupit je vždy levnější a bez práce..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

30. 5. 2014, 8:01

Děkuji za informace! Tak si myslím, abych já tam nakonec nadal to svoje první vřeteno bez broušení a uvidím jak se to bude chovat Až bude soustruh hotov, tak bude nad čím přemýšlet a co zlepšovat. už teď vím, že vnitřní dutina se nepovedla přesně do osy, ale počítám spíše s použitím univerzálky-tam budu mít možnost si přírubu upravit přímo na soustruhu. Jen se mi bude těžko usazovat vřeteník do správné polohy vůči loži, když nebudu mít možnost zasunout do dutiny kontrolní trn. Ono se to časem vyřeší většinou všechno tak nějak samospádem a líp než když to člověk příliš žene...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 5. 2014, 8:20

podle mě, když už to vřeteno máš tak ho tam dej... máš ještě spousty práce a vyměnit se to dá vždycky.. třeba tě to za chvíli přestane bavit tak ať nevyhazuješ peníze oknem.. až to sesadíš tak si můžeš přetočit tu dutinu přímo na stroji..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

30. 5. 2014, 8:35

RaS píše:podle mě, když už to vřeteno máš tak ho tam dej... máš ještě spousty práce a vyměnit se to dá vždycky.. třeba tě to za chvíli přestane bavit tak ať nevyhazuješ peníze oknem.. až to sesadíš tak si můžeš přetočit tu dutinu přímo na stroji..
ano-ano , pustím se do výroby jiných částí, hlavní vřeteno a pinola koníku jsou po technologické stránce dvě věci které mi dělají starost a asi je trošku ošidím. Děkuji všem za nastínění problematiky výroby, je to poučné!!!
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“