Ovládání osy se servem MEZ HG71A

Tycho de Brahe
Příspěvky: 5
Registrován: 4. 4. 2014, 10:26
Bydliště: Ostrava

4. 4. 2014, 11:29

Zdravím,
mám CNC stroj, který si hodlám přestavět na frézku. Je to nějakých pětadvacet let stará mašina, která má řešen pohyb os pomocí tří servomotorů MEZ HG71A, na které následují kuličkové šrouby s na konci umístěnými IRC snímači. Nejsem si jistý modelem těn snímačů, jelikož to nemá absolutně žádný štítek, ale podle obrázku bych to odhadl na něco z produkce ZPA (má to jedenách pinů). Vzhledem k tomu, že to servo má tacho a brzdu, půjde k tomu sehnat (ruzuměj koupit) elektronika tak, aby to mohlo být řízeno z LinuxCNC? A tím myslím v rozumné cenové relaci.
PBr
Příspěvky: 944
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

7. 4. 2014, 10:59

Mozno sa mylim, ale pokial viem tak k tymto motorom sa pouzivali tyristorove menice so spatnou vazbou s tachodynamom - cize polohovanie riesil uz ovladaci system, co v tomto pripade moze byt linuxcnc + mesa karta s vystupom 0-10V.
Ak nemas menice, tak to bude o stupen tazsie - neviem ake velke su tie motory, ale podla toho sa bude odvijat aj cena novych driverov. Skus sem hodit nejake fotky a podla toho sa da nieco vytipovat.
Tycho de Brahe
Příspěvky: 5
Registrován: 4. 4. 2014, 10:26
Bydliště: Ostrava

10. 4. 2014, 9:52

O těch motorech jsem toho na internetu zase až tak moc nenašel, teda kromě toho, že existují firmy, které je opravují. Tady je odkaz na stránku se stručnými informacemi. Jako přílohu ještě dávám štítek a fotku pinů. Když jsem se na to díval, tak je tam připojení plus, mínus, kostra a 4 piny na brzdu (s tím, že jsou vždy dva a dva, nevím, jak přesně je to zapojené, až tak daleko jsem to ještě nerozebíral).
Štítek motoru
Štítek motoru
Konektory motoru
Konektory motoru
Připojení tachometru
Připojení tachometru
Mám k tomu i ty původní Formicy, kterými to bylo řízeno. (Víz. obrázek.) Problém je, že ani k motorům, ani k těmto Formicům nemám žádné papíry, takže absolutně nevím, jak to bude zapojeno. Proto jsem si myslel, že koupit nový drive bude jednodušší. No, asi ne.
Formicy
Formicy
Blbé je, že vlastně ani nevím, zda jsou ty drive funkční. Ale předpokládám, že jo. (Budu je muset nějak vyzkoušet.) Co jsem se tak díval po internetu, tak by ty motory mohly jít řídit pomocí Agonu od Granite devices, ale ta cena je trochu dechberoucí.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 4. 2014, 10:03

no vzhledem k bezne cene takovehoto pohonu je to porad za hubicku
nove servo od renomovane znacky te vyjde tak 60 - 80 000,- Kc
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
trxtechnologies
Příspěvky: 178
Registrován: 1. 12. 2013, 11:08

10. 4. 2014, 10:22

Ahoj možno ti to trochu pomôže toto je schcema zo stroja FGS 40 tam sú motory HG112B a formic, na X-ovej osi je samostatný Y a Z má dvojičku (dva v jednom tele preto je tam trochu iná svorkovnica) pozeraj na zapojenie K1 T1-P3
Přílohy
5.PDF
(7.6 MiB) Staženo 337 x
Matúš
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

10. 4. 2014, 10:47

ještě máš řešení vyhodit to osadit tam čínský motory s driverama a řídit to jednoduše moderně s dokumentací.. cenově to je tak na 70 plus práce na "pár" dní..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
PBr
Příspěvky: 944
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

11. 4. 2014, 8:24

K formicom mam komplet dokumentaciu, zial len v papierovej podobe, akurat neviem kde, skusim pohladat...
To su prave tie tyristorove menice co som spominal, je to vlastne rychlostna regulacia riadena +-10V tusim. Myslim,ze pokial to funguje, tak niet co riesit.
Akurat neviem ako to bude so spolahlivostou, ale horsie ako cina to nebude :)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 4. 2014, 1:49

horsi je ze kdyz to blafne tak je problem s alternativou
ted to u nekoho resim a nejlepsi vychazi asi vymena za soucasnou elektroniku proto ze zkusenosti vetsinou prvne nabizim kompletni vymenu elektroniky a az pak kdyz to je prilis drahe si zakaznik vybira jen castecnou prestavbu kde je znacne zvysene riziko poruch
ta stara elektronika je vyklepana, spinava, vyhrata a je to jen otazka casu
takze paklize to tam chces nechat tak se v kazdem pripade poohlidni po planu b aby jsi mel zalozni reseni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Tycho de Brahe
Příspěvky: 5
Registrován: 4. 4. 2014, 10:26
Bydliště: Ostrava

11. 4. 2014, 9:46

trxtechnologies píše:Ahoj možno ti to trochu pomôže...
Díky, zkusím to trochu srovnat se zbytky toho, jak jsou kabely vedené teď.
PBr píše:K formicom mam komplet dokumentaciu, zial len v papierovej podobe, akurat neviem kde, skusim pohladat...
To su prave tie tyristorove menice co som spominal, je to vlastne rychlostna regulacia riadena +-10V tusim. Myslim,ze pokial to funguje, tak niet co riesit.
Akurat neviem ako to bude so spolahlivostou, ale horsie ako cina to nebude :)
To by bylo perfektní. Papír by nevadil. Skopíroval bych si ji a vrátil ti ji. Te stroj fungoval, pak ho ale rozemrali a uložili do skladu až ho neuměli znovu složit a byl přebytečbý. Takže si myslím, že by to fungovat mohlo i teď.
RaS píše:ještě máš řešení vyhodit to osadit tam čínský motory...
robokop píše:horsi je ze kdyz to blafne tak je problem s alternativou...


Já si říkám, že vyhodit to jde vždycky. Už to mám a pokud to bude fungovat, drasticky mi to sníží náklady na přestavbu stroje. A vzhledem k tomu, že je to moje první CNC, tak nechci šahat do návrhu, dokud nebudu muset. Předpokládám, že lidé, co to navrhovali, o tom věděli zatraceně víc než já. Jinak ta elektronika není ani vyklepaná, ani špinavá, ani vyhřátá. Je jen stará. Nikdo to skoro nepoužíval. No a vzhledem k tomu, že je to pro radost, tak mě spolehlivost zase až tak moc netrápí. Když to fungovat takhle nebude, nebo to shoří, tak budu vymýšlet něco dále. S těmi Mesa kartami bych se měl vejít do desíti tisíc, přičemž (pokud neshoří taky) by měly jít přeprodat.
PBr
Příspěvky: 944
Registrován: 16. 6. 2007, 8:21
Bydliště: Slovensky Grob
Kontaktovat uživatele:

12. 4. 2014, 7:14

Uznavam,ze robokop ma kus pravdy, je to jednoducho stare a aj ked sa nezda aj suciastky maju svoju zivotnost. Hlavne tie nepolovodice. Takze moze sa stat ze to cele zahori po kratkom case. Druha stranka spolahlivosti je spolahlivost pri prevadzke - kludne si viem predstavit, ze namiesto zhorenia tych menicov sa moze stat, ze sa to jednoducho zblazni a ta os ti vyleti plnou rychlostou do jednej strany a pri takychto vykonoch uz to asi nebude sranda. Takze spolahlivost by ta mala kus trapit.
Co sa tyka toho manualu, tak zial budem to mat az o cca 2-3 tyzdne. Inak ale som to tusim kupoval na stranke mez brno.
trxtechnologies
Příspěvky: 178
Registrován: 1. 12. 2013, 11:08

12. 4. 2014, 11:28

skus to rozbehať formic nieje až taká katastrofa,a poznám elektrikára čo ich vie dať do poriadku,keby niečo napíš,poriešime
Matúš
Tycho de Brahe
Příspěvky: 5
Registrován: 4. 4. 2014, 10:26
Bydliště: Ostrava

16. 5. 2014, 12:13

Tak jsem se díval po těch manuálech a narazil jsem na relativně velkou komunitu v Rusku. Asi se jich tam vyvezlo docela dost. Bohužel moc rusky neumím, ale to už je řešitelný problém. Na návody k Mezomatik-K, což, jak jsem pochopil, je celé řešení posuvu s Formicem a servem HG. Tak bych se věci znalých chtěl zeptat, zda je to všechno, co k tomu bylo dodáváno, nebo toho existuje ještě více?

Díky.

-----------------

Ještě mě napadlo ty soubory hodit sem, A´t je to jednodušší. Snad to nebude vadit.
A jelikož toto fórum neumožňuje nahrát soubory .djvvu, tak zbytek na

http://uloz.to/xbjAnnKw/mezomatik-k-djvu
http://uloz.to/x52GWWP3/0336541-7b804-m ... chesk-djvu
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

16. 5. 2014, 1:04

Ahoj,

Nechci vnášet další dilema o vhodnosti či nevhodnosti použití nové nebo stávající elektroniky pro serva, zase je to jen o těch penězích.

Z mého pohledu bych klidně formiky a serva zachoval, měli jsme jich tu ve firmě desítky kusů na obráběcích strojích, které pracovali na 2. směny cca víc jak 20let. Za tu dobu žádný formik ani motor "neshořel" - sem tam jsem řešil vadnou desku formiku, ale opravitelnost je v Českých podmínkách víc než dobrá.Vše je stavěno na původní Teslácké součástkové základně. Víc závad bylo s výkonovými tyristorovými moduly (pod deskama),které se dají však snadno vyměnit za nové, ale i tak to nebyla žádná tragédie - (odhad za těch 20let na 1/3 měničů= výměna )
Takže toto vše pokud ti vyhoví řízení driveru +-10V a za předpokladu, že mají motory dobrý izolační stav, dobrý komutátor a uhlíky - což je základ.

Je tu pár lidí kteří již tyto drivery z MESOU provozují na repasovaných strojích a myslím, že bez problému.

Pokud máš peníze na investici do nových serv+driverů, určitě to bude krok v před. Zvýší se tím dynamika i rychlost a spolehlivost. Přece jen tyto serva jsou jen větší stejnosměrné motory se všema jejich necnostma.

Jestli budeš chtít mám tu dokumentaci jak od formiků, tak i skripta o nastavení, servisní schémata a popisy, i knížku o pohonech HG -popis,údržba,uvedení do provozu ....
Samozřejmě je to na papíru a musel bych skenovat.

Mám to v práci, takže jedině až po neděli.

Pokud nahodíš stroj , tak se musí na formicu rozsvítit zelená led provoz/READY - samozřejmě připojeny serva a systém. = serva pod napětím
Pokud zapneš pohony po naběhnutí systému měli by zelené led zůstat svítit a pohony se chytnou do vazby. - ( lehce vrní)
-když se vyskytne chyba zhasne zelená led a rozsvítí se červená - nikde nic nehoří - maximálně vyletí rychlé pojistky, které by měli být před formicem předřazeny.

toď zkráceně
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

16. 5. 2014, 1:16

ještě aspoň základní zapojení :
Přílohy
IMAGE0002.JPG
IMAGE0001.JPG
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

16. 5. 2014, 1:23

Ještě, co máš za stroj ? a jaký systém? víc fotek ?
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“