Ovládání osy se servem MEZ HG71A

Tycho de Brahe
Příspěvky: 5
Registrován: 4. 4. 2014, 10:26
Bydliště: Ostrava

16. 5. 2014, 10:52

Snowi,
díky za obsáhlou nápovědu.

Co se týče stroje, je to nějaká CNC speciálka, ze které bych si chtěl udělat frézku, ale která se jako frézka nenarodila. V podstate je to obdélníkový stůl s vertikálním sloupem. Na desce stolu jsou podepřené tyče jako lineární vedení a kuličkový šroub. Na tom je posazený jezdec, na kterém je to samé. Na něm pak je umístěna malá železná deska s otvory pro upínání (tedy žádná T-drážková deska, jak je u frézek zvykem). Na tom sloupu je v podstatě to samé, jen je tam přes kladku protizávaží. Jelikož to nebyla původně frézka, není tam žádné vřeteno, to vše budu muset dodělat. Ty podepřené tyče mají 30 mm v průměru, šrouby 40 mm a stoupání 10 mm. Skoro celé je to v podstatě svařenec z 10 mm plechu, horní deska stolu je 13 mm. Je to něco málo pod dva metry vysoké, stůl má, myslím, kolem 1500 mm na 1000 mm. Mám to v rozloženém stavu, ale zítra zkusím něco nafotit, snad to z toho půjde lépe vidět.

Co se týče řízení, mám to jen z JPP (jédna páni povídala), ale byla tam Teslácká řídící skříň (viz. foto) připojená k počítači s Intelem 8080 a disketovou mechanikou. Software byl, předpokládám, kompletně vlastní. Dosti pochybuji, že by se mi to vůbec podařilo rozchodit (ke všemu nemám tu mechaniku ani ty diskety), takže to půjde do šrotu.
Detail štítku
Detail štítku
Řídící jednotka
Řídící jednotka
Proto jsem tak počítal, že těmi Formicy bych to utnul, zbytku se zbavil a na ně to zapojil do Mesy 7i77. Na každém šroubu je ještě IRC 120, ty tak také využil bych využil. Plus ještě tam jsou indukční snímače RMSV003B, které by za pomoci nějaké jednoduché relátkové logiky měly jít k té Mese připojit také. Chtěl bych, aby mi to jelo pod LinuxCNC.

Co se týče výměny, je to o pěnězích. Jako pokud se mi to nepodaří v současném stavu rozchodit, tak mi nic jiného nezbyde. Koncipuji to jako soukromou hračku člověka, kterému se tyto věci líbí, ale nemá s nimi žádnou předchozí zkušenost. Nehodlám to nijak komerčně využívat, prostě čistě pro mou vlastní potřebu a potěchu a od toho odvozuji všechny náklady. Taky se to snažím vymyslet, abych do stroje udělal jen co nejméně trvalých změn (nejlépe žádné vrtání dalších děr, přivařování apod.), neb předpokládám, že navrhující inženýr o tom věděl podstatně více než já.

Ocením jakoukoliv dokumentaci, která mi pomůže pochopit, jak to zapojit a provozovat. Díky.
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

17. 5. 2014, 12:57

Ahoj,

Bude to asi pěkná hračka, systém je nejspíš ořezaný TESLA NS660, -doku mám taky.
Jen tak po paměti karty zleva :
první tři jsou třídeskový procesor trochu vylepšená 8080 :)
pak je paměť,
dál to moc nepřečtu .. k formicům by měli jít nejspíš kabely z 10.sáté karty zleva ?
a IRCy jsou připojeny kde? klasické připojení na kartu nevidím , že by poslední karta vpravo ?

má to nějaký ovládací panel ?

když tak písni soukromě...


Jinak formic se dá oříznout jednoduše, v podstatě jeho základní zapojení máš na schématech, co jsem ti poslal, je tam vždy jedna svorkovnice s připojenou silovou částí a pak konektor FRB k systému (kde je hlavně signál povolení formicu, a pak řídící napětí jo a tacho od pohonu)

pokud chceš oživovat, oddělej kryt motoru a podívej se na uhlíky, kolektor, jestli není opálený, vyfoukej uhlíkový prach - snižuje izolačku, a vyndej uhlíky od tacha , pak můžeš oddělat víčko od tacha a sundat klec tacha (kroužek co drží uhlíky) udělej si čárku na té kleci ať ji nepootočíš a dáš zpět stejně (na fotce je už nějaká červená čárka a někdo s tím pootočil). Zkontroluj uhlíky tacha jestli neváznou v držákách a chodí volně (vyčisti lihem), zkontroluj kolektor tacha jestli není moc projetý (drážka), taky délku uhlíků, pak dej vše zpět. zkontroluj i uhlíky motoru - délka,volný chod v pouzdrech.
Zkus brzdu v klidovém stavu brzdí a z hřídelí nejde točit po připojen 24V na konektor -( z hlavy nevím teď který z těch 2. - dá se změřit dle štítku) musí brzda cvaknout a hřídel lehce otáčet.
Nakonec změř izolačku motoru musí mít tuším víc jak 5Mohm/500V.

Vyplň si do profilu odkud jsi?
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

20. 5. 2014, 8:42

Nahrál jsem dokumentaci sem:

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=82&t=14295" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

20. 5. 2014, 9:51

je to něco co vychází z MMS800 z Kolína - např. NS569.
Systém znám myslím velmi dobře, neb nějakých 15 let jsem to udržoval v chodu :cry: - včetně slavného serva GT24 (obtahlý MOOG z Vrchlabí, řízený další 8080, polohová vazba induktosynem VUOSO).
Dokumentaci mám úplně celou, pro všechny moduly, i včetně oživování původního MMS800, diagnostiky a servisu GT24, včetně prodlužovací karty pro měření za chodu mimo pozici v rámu (absolutní nutnost) - ale scannovat se mi to nechce - byla by to šílená práce.
Pokud by byly třeba konkrétní ND, tak jsem to zatím nesešrotoval - mašina ale už sešrotovaná je - systémy jsem měl tuším 3ks, karty spousta (i tak to bylo málo).
Jinak ten systém je obraz doby - podle mě to je v spolehlivém provozu neudržitelné - respektive udržitelné pouze pokud je k tomu někdo, kdo je po elektrické stránce velmi, ale velmi dobrý a zná dobře dobu 8080, a hlavně má dostatek ND.
Osobně bych neztrácel ani sekundu s tím se to snažit zprovoznit - protože mj. jako první musíš znova nastavit ten spodní spínaný zdroj (systém ho hlídá a pokud nejsou napětí ok, tak to shazuje tu MMS800) a už sám ten zdroj je opět obraz doby - porod sám o sobě. V tom zdroji je mj. i záložní zdroj pro RAM (3x NiCd 4000), ty baterky taky bude třeba bezpodmínečně vyměnit.
Panel má opět svůj vlastní spínaný zdroj a svojí vlastní kartu.
----------
Jinak NS569 je v SABu 40 ( http://www.c-n-c.cz/download/file.php?i ... &mode=view" onclick="window.open(this.href);return false; ), servis na tyhle starý systémy dělá p Reinisch http://www.reimapraha.cz/" onclick="window.open(this.href);return false;
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

21. 5. 2014, 5:26

snowi píše:Ahoj,

Bude to asi pěkná hračka, systém je nejspíš ořezaný TESLA NS660, -doku mám taky.
Jen tak po paměti karty zleva :
první tři jsou třídeskový procesor trochu vylepšená 8080 :)
pak je paměť,
dál to moc nepřečtu .. k formicům by měli jít nejspíš kabely z 10.sáté karty zleva ?
a IRCy jsou připojeny kde? klasické připojení na kartu nevidím , že by poslední karta vpravo ?

má to nějaký ovládací panel ?

když tak písni soukromě...


Jinak formic se dá oříznout jednoduše, v podstatě jeho základní zapojení máš na schématech, co jsem ti poslal, je tam vždy jedna svorkovnice s připojenou silovou částí a pak konektor FRB k systému (kde je hlavně signál povolení formicu, a pak řídící napětí jo a tacho od pohonu)

pokud chceš oživovat, oddělej kryt motoru a podívej se na uhlíky, kolektor, jestli není opálený, vyfoukej uhlíkový prach - snižuje izolačku, a vyndej uhlíky od tacha , pak můžeš oddělat víčko od tacha a sundat klec tacha (kroužek co drží uhlíky) udělej si čárku na té kleci ať ji nepootočíš a dáš zpět stejně (na fotce je už nějaká červená čárka a někdo s tím pootočil). Zkontroluj uhlíky tacha jestli neváznou v držákách a chodí volně (vyčisti lihem), zkontroluj kolektor tacha jestli není moc projetý (drážka), taky délku uhlíků, pak dej vše zpět. zkontroluj i uhlíky motoru - délka,volný chod v pouzdrech.
Zkus brzdu v klidovém stavu brzdí a z hřídelí nejde točit po připojen 24V na konektor -( z hlavy nevím teď který z těch 2. - dá se změřit dle štítku) musí brzda cvaknout a hřídel lehce otáčet.
Nakonec změř izolačku motoru musí mít tuším víc jak 5Mohm/500V.

Vyplň si do profilu odkud jsi?
první zleva je IK-09 - to je hlídání zdrojů, zbytek nepřečtu - ale obvykle na další pozici byla CA-26 (procesorová jednotka, novější je CA-48) CA-37, CM-06 (komunikace s panelem a obvod RTC).
vstupy jsou na IP-12, výstupy na OP-30, OP-28
IRC je navěšený na IP-17
RAMky jsou IM-15 (4kB), adresace propojkama, maximum jsou tuším 2ks
EPROM jsou IM-28, 16kB, maximum tuším opět dvě, adresace je opět propojkama.
Zdroj je pětikanálový, to zálohování je ZM-02, to shazování je z IK-09 (5XK06307) pomocí signálu RESCPU)
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

5. 2. 2015, 8:57

Ahoj, jsou daleko spinavejsi a na prvni pohled vyzitejsi stroje nez co tu ukazujes na fotkach. Tech formiku se neboj byly to nejpovedenejsi pohony co se u nas delaly dodnes funguji a dodnes se daji ty dily ruzne sehnat za par babek, jsou totiz nacpane uplne vsude :-)

Pripojit puvodni silovou elekroniku a pohony na LinuxCNC lze bez problemu.

RADEK
http://WWW.LINUXCNC.CZ" onclick="window.open(this.href);return false;
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“