začátek nové mašiny

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
spony
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2012, 2:04
Bydliště: Lanškroun - kdesi ve východních čechách

11. 1. 2014, 7:26

Koukám, že nápad s navařováním pásoviny rozvířil debatu :-) svařováním se to sice zkoutí, ale pak se to frezuje a tím dostaneš potřebnou přesnost, rovinost, přímost. Tenhle návrh už se mi taky líbí. Je to úplně něco jiného než první návrh :-) Ještě bych se zamyslel nad uložením konců šroubu na ose Y. A jak se budou dopínat řemeny? Uděláš to na přesnou rozteč + taper look, nebo tam ještě budou napínáky?
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2014, 7:54

S každým motorem se dá hejbat ve směru oddálení od šroubu tudíš dopnout řemen takže tímto způsobem bude napínán řemen.
Jinak myslíš že lineary jsou 3mm do luku ?
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2014, 8:08

Kolik jsou lineáry prohlé do luku, tak to skutečně nevím, ale prohlé určitě budou, jinak by se nepoužívala přítlačná lišta a špéci postup na montáž těch lineárů. Myslím, že odborník na to usazování lineárů je tady uživatel Josef. Jenom si tak pamatuji, že třeba závit v těle kde se montují lineáry, pro šroub na dotahování lineárů, má být z kraje závitu odlehčený, aby nedocházelo k nazvedávání toho lineáru při dotahování toho šroubu atd. Čili pokud musím dotahovat šroub na dotahování lineáru na krev tak v hliníkové pásovině přivařené na hliníkový profil to bude úplná pohoda. Nebo se na všechny tyto zásady vykašlat, však ono to nějak pojede, že.
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2014, 8:24

To že to asi trochu prohlé bude je možné ale myslím že max do 5 stovek to proč se to takto montuje je aby se získala maximálni rovina a také aby to přeneslo vibrace a síly které na linear budou působit.
spony
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2012, 2:04
Bydliště: Lanškroun - kdesi ve východních čechách

11. 1. 2014, 8:33

lineary jsou vždycky trochu ohlý. Proto se musi vyfrézovat osazení a k tomu se přiloží lineár a dotáhne se. Hiwin to má pěkně popsaný v katalogu. Je tam i tabulka, jak velké osazení má být pro jednotlivé velikosti lineárů
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2014, 9:04

dyntyd píše:To že to asi trochu prohlé bude je možné ale myslím že max do 5 stovek to proč se to takto montuje je aby se získala maximálni rovina a také aby to přeneslo vibrace a síly které na linear budou působit.
Já myslím, že by stačil dotaz třeba do toho Hivinu, nebo T.E.A. kolik může být max. prohnutí toho lineáru třeba té 20 v délce třeba 1m a 2x tuto hodnotu povýšíme a může to být i pravda. Tady na foru, se jednou probíralo, že jeden uživatel si koupil kuličkové šrouby myslím, že to byl ten Hivin, a šrouby byly prohnuté, snad 0,5 -0,8mm. Tak zahájil reklamaci, bohužel zbytečně, podle jejich nějakých norem to prohnutí bylo v toleranci. Já jsem kupoval kuličková pouzdra na svoji frézku - podle tabulky by měli mít max. vůli + 0,01, no a realita 2ks měli vůli +0,02mm, jeden kus mě +0,03mm a jeden měl +0,04mm. Tak jsem koupil znovu nové kuličkové pouzdro, a modlil se aby to nemělo zase tu vůli +0,04mm. No nemělo- mělo vůli +0,03mm. Takže vyrobit zkušební kus na zalisování těch kuličkových pouzder, aby po zalisování byla vůle 0 toho kuličkového pouzdra ta té kalené tyči. Takže pouzdra s vůlí +0,02mm potřebovaly přesah 0,045mm na nalisování, a ty s vůlí +0,03mm potřebovaly přesah 0,06mm. Domečky ( hliníkové ) kam se lisovaly kuličková pouzdra se nahřály na teplotu 90°C, před tím lisováním. A bylo to úplně v pohodě, domečky s kuličkovými pouzdry se pohybovaly po té kalené tyči, s malinkým odporem, čili muselo se mírně do nich klepnout, aby se rozjely. A ještě ty kuličková pouzdra, jsem před montáží důkladně propíral v petroleji ( měl jsem z nich vyndané těsnící kroužky) no celkem dost nečistot z nich vypadalo.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2014, 7:10

kdyz pujde hobik kupovat laciny kul. pouzdra tak budou mit 0.1mm a bude spokojenej :-)
to muzes kolejnice linearu rovnou heftovat svareckou pac srouby jsou drahy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
spony
Příspěvky: 68
Registrován: 9. 10. 2012, 2:04
Bydliště: Lanškroun - kdesi ve východních čechách

12. 1. 2014, 7:18

tak mi pak napiš počet zubů řemenic, jak dlouhý je řemen a výkon motorů a já ti spočítám předepnutí řemene. Jestli to utáhneš rukou :-) myslím si, že by to chtělo odtlačovat motor nějakým šroubem a aspon od oka to napnout. Když bude řemen noc volnej, tak se budou zuby řemene mrcasit v drážce řemenice a sníží se tím životnost.
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2014, 8:34

jo jo nějaký napínací šroub tam udělám
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

12. 1. 2014, 7:11

Já kupoval v tea techniku Hiwin 15 kolej a v délce 1500mm byla na konci prohlá asi o 15mm....
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
risa
Příspěvky: 146
Registrován: 23. 9. 2007, 2:39
Bydliště: Hodonínsko

12. 1. 2014, 7:46

Bob píše:Kolik jsou lineáry prohlé do luku, tak to skutečně nevím, ale prohlé určitě budou, jinak by se nepoužívala přítlačná ............

jo plne souhlasím,
koupil jsem lineáry na osu hiwin 15 lehké přepětí; tolerance +/-0.02
když jsem je zkoušel bez namontování, na příměrné desce,tak se vozík houpal výškově k dírám a mezi dírama v dané toleranci , a konec jedné kolejnice byl vyhnutý do boku o 0.2mm
ale jakmile jsem to namontoval a dotáhl k hraně, tak odhylka pod 0.01mm
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2014, 8:58

Dit neříkám že lineary nebudou dotažené ke hraně :-) dnes jsem zase pokročil a dokreslil rozmístění šroubku a tak :-)
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

12. 1. 2014, 9:28

Ja som sice nikdy ziadne lineary neosadil, ale v poslednej dobe som tuto problematiku dost studoval.
Podla toho, co viem, kazda kolajnica, aj ta najdrahsia, je ohnuta vplyvom skladovania a pocita sa s tym.
Pri osadenim musi byt dostatocna priamost kolajnice aby nevzniklo znicujuce namahanie loziska vplyvom uhnutia.
Taktiez je potrebne osadit kolajnicu na co najrovinnejsiu plochu kvoli co najvacsej kontaktnej ploche kvoli odvadzaniu vibracii. Ked je kontaktna plocha mala a vibracie sa neodvadzaju, zivotnost loziska ide do prdele.

Moja spekulacia + co som zacul kdesi:
Kontaktna plocha vsak nie je dokonala ani pri predpisanych toleranciach z pohladu odvadzania vibracii. hoci su obe plochy (kolajnica aj montazna plocha) dostatocne rovinne, sucet ploch stykovych bodov je maly v porovnani s celkovou montaznou plochou. Preto niektori odporucaju pouzitie, diamantoveho alebo karbidkremikoveho jemneho prasku pod kolajnicu, ktoreho krystaly sa zahryznu do oboch ploch a prenasaju vibracie. Rychlost prenosu zvuku v tychto matrosoch je takmer trojnasobna v porovnani s ocelou. Podla toho, aka je drsnost povrchu sa voli zrnitost prasku. Neviem, ako ten prasok nanasaju. tipujem, ze vibracne.
Na tu drsnost povrchu by som sa este chcel majstrov opytat :) asi je hovadina mat montaznu plochu vylestenu do zrkadlovita (radsej nech ma skrabance, ale v tolerancii), ci ?
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2014, 2:05

Hádám, že cena diamantového prášku bude podobná jako by si nechal plochu obrobit a přebrousit na brusce. A nepůjde jen o vibrace, lože pod lineárem musí přenést (roznést) síly do konstrukce stroje. Podle mne je patlání diamantem to poslední čím by ses měl trápit (a nanášel bych to ve formě pasty - prstem)
Per aspera ad astra
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

13. 1. 2014, 2:46

Tak sakra, to už tady bylo s tím diamantovým práškem, to nám přece už radil Pupák :D
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“