Existuje takový materiál

prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8168
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 7. 2014, 4:29

RaS píše:hasičák má tak 4-5mm , ale když vezmeš čínskou bandasku z hobbykompresoru kterej má těch 8-10bar taky tak ta má tak 2-3mm .. .
Těch 4 mm je hrozně moc, to odpovídá spíš sněhovému než práškovému hasičáku. Pro srovnání, tlaková lahev o průměru 140 mm na zkušební tlak 450 barů má stěnu 3.7 mm.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8168
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 7. 2014, 4:49

Jan1 píše:Muze mi tedy nekdo poradit, jakou tu tloustku materialu pouzit na tech 8 atmosfer?
Nadoba by byla ( asi tedy valec) vyska 300mm, prumer 300mm a nejaky ten pruzor cca prumer 120mm.

Pane Prochaska, muzete prosim poslat nejaky obrazek te Vasi konstrukce?
Predem diky
Zde je rozměrový náčrt komory, kterou používám do 60 barů. A teď koukám, že tam mám nakreslené plexi jen 40 mm, ale nevím, jestli je to chyba ve výkresu nebo jestli jsem výše napsal špatně těch 50 :-)

Co se týká té tloušťky stěny, asi bych vycházel z hodnot skutečných lahví pro tlaky 200 nebo 300 barů, zkušební zařízení má být beztak vždycky mnohonásobně předimenzované :-) A nic bych nevařil, prostě bych vzal pod kudlu běžnou distribuční lahev.
Přílohy
Zkusebni komora 2.PDF
(61.46 KiB) Staženo 356 x
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4894
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

28. 7. 2014, 5:19

K tomu "hroznemu" 8 barovemu tlaku. Kompresory z markletu maji tlakove nadoby doslova z "alobalu" a nic se nedeje. Moje potapko lahve nejsou ze zadneho super silneho zeleza a tlaci se do nich 250baru vzduchu.
K plexisklu ? Trosku mi podobne dotazy prijdou komicke. Na traktor foru treba chlapik mesic lovi ve vlaknu, jake ma dat svicky do Octavky, pritom staci zajit do jakekoliv prodejny dilu nebo zvednou telefon a kauza je vyresena. Tohle je podobne. Zavolej proboha prodejci a obratem dostanes vsechny informace, katalogove listy a moznosti dodani. Sorry, ale nektere spekulace mi prijdou az legreacni ...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8168
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 7. 2014, 5:26

Na tom plexi není co řešit, jen ten tlakový výpočet :-) I když, možná třeba je. Průzor z plexi se při překročení tlaku bez varování rozlétne na kusy, zatímco třeba polykarbonát vydrží míň, ale než praskne, tak se napřed viditelně vyboulí. A tipuju, že tohle jsou věci, které každý prodejce plastů na potkání vědět nebude.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 7. 2014, 6:16

napr. tady maji http://www.titan-multiplast.cz/produkty ... ifications" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Fifík
Příspěvky: 695
Registrován: 4. 4. 2013, 9:28

28. 7. 2014, 6:54

prochaska píše:
RaS píše:hasičák má tak 4-5mm , ale když vezmeš čínskou bandasku z hobbykompresoru kterej má těch 8-10bar taky tak ta má tak 2-3mm .. .
Těch 4 mm je hrozně moc, to odpovídá spíš sněhovému než práškovému hasičáku. Pro srovnání, tlaková lahev o průměru 140 mm na zkušební tlak 450 barů má stěnu 3.7 mm.
Pár jsem jich rozřezal a hasičák má tak 1 - 2mm, víc to určitě není. Když je prázdný, je úžasně lehký. :wink:
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 7. 2014, 7:13

Fifík píše: Pár jsem jich rozřezal a hasičák má tak 1 - 2mm, víc to určitě není. Když je prázdný, je úžasně lehký. :wink:
jo, jasně
ale
je to na jedno použití
ten prášek uvnitř asi taky funguje jako antikorozní ochrana
seriozní tlaková nádoba na 8 bar stěnu 1 mm určitě nemá
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

28. 7. 2014, 10:21

ps. v hasičáku je patrona která se aktivuje až po použití, takže v normálním stavu je bez tlaku
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4894
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

29. 7. 2014, 9:32

Hasicak neni nejlepsi priklad. Plechace jsou bez tlaku dokud neni prorazena patrona, snehy maji zase dost tluste steny v ramci odolnosti, kdyz zustanou v pozaru. Jeste jsem si vzpomnel na jeden priklad. Moje zalozni potapko lahev na nohu je od nejake nemecke firmy a ma stenu tusim 2 nebo 3mm !! Te se priznavam docela bojim i kdyz ma platnou revizi :-) 250 je proste 250.
P.S. 3.5 baru udrzim prstem na trubce tak 8 nebude tak divoke, jak nekdo stale strasi. Samozrejme je pochopitelne ciste teoreticky pokud by praskla tlakova nadova, uvolni se pomerne hodne vzduchu.
Tlakove nadoby v cesku nikdo moc neresi. Kdyz jsem shanel nadobu na Orlika lide nabizeli ruzne hruzy s dole navarovanymi zaplatkami. Bohuzel kamos ma to same. Velka nadrz dole totalne prorezla, dole tez zaplaty, 300 litru, metr od kancelare, tlakovani na 10 baru.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8168
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2014, 9:53

Sněhový hasičák je samozřejmě tlaková lahev se vším všudy, pro případ požáru je vybaven pojistným ventilem (s membránou, která se protrhne při 160 barech).

Jinak ta tloušťka stěny 3 mm (podle norem by měla být na tlakové lahvi vyražená) není nic hrozného, potápím se s lahvemi na 300 bar (na kolik je ve skutečnosti plním snad ani nebudu veřejně psát) a ty mají tloušťku stěny 3.7 mm. Ona ta ocel, když je kvalitní, vydrží hrozně moc :-)
Aleš Procháska
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 7. 2014, 10:20

elbarto píše: P.S. 3.5 baru udrzim prstem na trubce tak 8 nebude tak divoke, jak nekdo stale strasi.
no, samozřejmě chodí ledacos, vidět se dá taky ledacos
před cca pěti lety jsem byl na funuse kamarádovi (Jiří Herman, +35), který zemřel při explozi expanzomatu ve vodárně na tenisových kurtech v Písku
opatrně
před cca 10-lety zbořil v Lounech cca 2000l bojler půlku paneláku, 5 mrtvých
opatrně
Naposledy upravil(a) testone dne 29. 7. 2014, 12:18, celkem upraveno 2 x.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8168
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2014, 10:29

Ten bojler v Lounech byl menší, myslím 100 nebo 125 litrů, i to stačilo na zbourání baráku...
Aleš Procháska
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

29. 7. 2014, 10:51

Upozorňuji důrazně, že nejsem strojař! Nicméně se odvážím přispět k tématu, zajímá mě.
Pro orientační výpočty parních kotlíků k mým hračkám používám toto: σ > p*d/2s (Dobrovolný, Kapesní strojnická příručka, str.112)
p - přetlak [bary], d - průměr [cm], s - tloušťka stěny [cm], σ - dovolené namáhání materiálu v tahu [kg/cm2]. Ony ty hasičáky a potápěčské flaše z "vobyčejnýho železa"asi nebudou... :?
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

29. 7. 2014, 4:16

prochaska píše:Ten bojler v Lounech byl menší, myslím 100 nebo 125 litrů, i to stačilo na zbourání baráku...
Není to ale tak, že u toho bojleru se uplatňuje nejen ten naakumulovaný tlak (což je u stlačeného plynu jediná "zásobárna" energie), ale že u bojleru se uplatní i obrovské množství energie, které je v přehřáté vodě/páře?
Podle mě když prdne bojler, tak se okamžitě po snížení tlaku začne odpařovat další voda a generovat další (a podle mě mnohem větší) množství páry, navíc pokud odlítne dno, tak je zbytek té vody vytlačen ven a bojler bude fungovat jako tórpedo (princip akce a reakce).
Kdežto když prdne tlakové nádoba jen se stlačeným vzduchem, tak pokud se to nerozletí zrovna na střepiny, tak by to snad nemělo nadělat až takovou paseku (i když zvuková kulisa to bude asi monumentální).
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8168
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 7. 2014, 4:37

Asi ano. Někde na netu je znalecký posudek z téhle nehody, prý se ta voda ohřála až na 150 stupňů a možná i víc a letící střepiny bojleru zbořily nosné zdi...
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“