Náhrada výměnných kol posuvu za krokový motor s elektronikou

Odpovědět
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2014, 5:29

Grad píše:Nemáš nějakou zkušenost s něčím jiným, či zdroj starých tiskáren pro demontáž těch navrhovaných?
Mám.
Kdysi jsem staré vadné tiskárny sbíral jako zdroj náhradních dílů a hlavně jako zdroj malých krokáčů. Takže z těch dob mám několik packarďáckých inkoustovek, ve kterých jsou šikovné rotační enkodéry. Protože jsem s tím už dělal (ale s lineárními pravítky, ne s těmi rotačními), tak to mám i trochu v ruce.

Jen bude třeba vymyslet nějaký elegantní úchyt na vřeteno. Ten rus to celé nějak zafrézoval do plexi, moc jsem z toho ale nepochopil, jak to má udělané. Hlavně jak má udělané upevnění toho enkodérového kotouče. Tam docela záleží na přesnosti, protože štěrbina v tom snímači je tak o 0.3-0.4mm širší než kotouč, takže to nesmí šmajdat víc než o nějaké 0.1mm. To se bude docela blbě dělat.

Samozřejmě je možné taky koupit hotový enkodér na eBay. V provedení AB se dají sehnat tak kolem 16-20 USD, v provedení ABZ tak kolem 20-25 USD. Ale pokud by se nám povedlo použít ten z tiskárny, tak by to mělo výhodu, že ten kotouč obepíná vřeteno (aspoň u mě by to šlo, průměr té trubky je menší než průměr toho enkodérového kotouče). S tím kupovaným enkodérem by se to muselo připojit přes nějaký převod, asi ozubeným řemenem.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

1. 12. 2014, 6:11

3600 imulsů/ot není problém, ale ta cena :?
http://www.larm.cz/pages/larm_html_cz/irc_300-325.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 12. 2014, 6:37

Když už bych to kupoval, tak určitě na eBay. Tam se dá koupit Omron za nějakých 25-30 USD.
Problém je ale s tím připojením tak, aby zůstal zachován průchod vřetenem. Proto by bylo lepší použít ten dělaný enkodér.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

1. 12. 2014, 9:14

Mex píše: Mám.
Kdysi jsem staré vadné tiskárny sbíral jako zdroj náhradních dílů a hlavně jako zdroj malých krokáčů. Takže z těch dob mám několik packarďáckých inkoustovek, ve kterých jsou šikovné rotační enkodéry. Protože jsem s tím už dělal (ale s lineárními pravítky, ne s těmi rotačními), tak to mám i trochu v ruce.

Jen bude třeba vymyslet nějaký elegantní úchyt na vřeteno. Ten rus to celé nějak zafrézoval do plexi, moc jsem z toho ale nepochopil, jak to má udělané. Hlavně jak má udělané upevnění toho enkodérového kotouče. Tam docela záleží na přesnosti, protože štěrbina v tom snímači je tak o 0.3-0.4mm širší než kotouč, takže to nesmí šmajdat víc než o nějaké 0.1mm. To se bude docela blbě dělat.
Tak to je paráda, že je zdroj kotoučku i přehršel zkušeností :wink:
To uchycení bych přirovnal k elektomotoru s průchozí hřídeli usazenému na hřídel soustruhu, kde na rotoru je kotouček uchycen rozpěrnými kroužky mezi dvě ložiska a na statoru je snímač. Pravdou ale je, že to bude muset být přesně vytočené a usazené. Když tak do SZ dej nějaké foto a rozměry hřídele soustruhu i kotoučku se snímačem. Pokusím se něco navrhnout, mám již v ruce načrtnuto cosi s tvarem hrnečkového feritu, jenže ten vnitřek je vlastně rotující hřídel.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

3. 12. 2014, 12:52

Tak jsem kuchnul jednu tiskárnu.
Enkodérový kotouč by umožnil maximální díru pro průchod vřetene kolem 38mm, pokud se udělá velmi úzká příruba. Bude ti to stačit na tvojem soustruhu?

Napadlo mě, že ty 2 příruby, mezi které by se sevřel enkodérový kotouč by se daly udělat i z plastu. Nebude to nijak namáhané. Navíc by se to dalo obrobit přímo na trubce toho vřetene - narazit to tam a do přesného nekopajícího tvaru to ojet kudlou přímo tam.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

6. 12. 2014, 8:54

Tak jsem to konečně prověřil a těch 38 mm je OK i s nějakou rezervou :-)
I kdyby né našel jsem zajímavý zdroj informací a to včetně generátoru takových kotoučků na mírů :D
http://www.mindspring.com/~tom2000/Delp ... wheel.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Horší by bylo to v tom rozlíšení asi vytisknout na sklo a s dírou uprostřed...

Co se týče použití plastu na pouzdro, také mne to napadlo, ale otázkou pro mne zůstává proč všichni kolem používají kov, až na toho rusáka, ale i on se mne zdá že k upnutí kotoučku má kovové kroužky a pouze nerotující obal je z nějakého plastu.
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

6. 12. 2014, 10:01

Kotoučky se dělají v levnějších enkoderech z filmu. Dřív to uměli v každém DTP studiu kde měli osvitku. Teď už se to moc nepoužívá. Výrobci plošných spojů mají fotoplotry. Tam by to uměli vyrobit. S kvalitou laser tiskárny se to nedá srovnat.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 12. 2014, 1:55

Grad píše:Co se týče použití plastu na pouzdro, také mne to napadlo, ale otázkou pro mne zůstává proč všichni kolem používají kov, až na toho rusáka, ale i on se mne zdá že k upnutí kotoučku má kovové kroužky a pouze nerotující obal je z nějakého plastu.
Já to uchycení udělám minimálně v první verzi z plastu. Nebude to absolutně nijak namáhané, stejně to musí být komplet kryté, aby do toho nelezl bordel. Takže dělat to z hlíny bylo celkem zbytečné, bylo by pracnější a hlavně o dost dražší.
Ty enkodérové kotouče z tiskáren jsou plastové.
Ten Rus má ty příruby kovové, protože mu (podle mě) nic jiného nezbylo. Pokud správně chápu ten obrázek http://www.chipmaker.ru/index.php?app=c ... id=2031803" onclick="window.open(this.href);return false; , tak on má enkodér mezi ložisky a pohonnou řemenicí.
U mě to ale bude jinak, viz fotka
Noell_E0177.jpg
U mě je pohonná řemenice schovaná pod tím hliníkovým krytem, takže enkodér bude až na volném konci. Takže u toho Rusa je to v pořadí univerzála-ložiska-enkodér-řemenice, kdežto u mě to bude univerzála-ložiska-řemenice-enkodér. Tak on musel použít materiál, přes který může tu řemenici fest přitáhnout, což já nemusím.

Navíc u toho mého soustruhu se zrovna tady Číňan moc nevyznamenal. Univerzála chodí celkem dobře, ale ty matky z druhé strany vřetena jsou udělané naprosto hrozně. I na té fotce je vidět, jak jsou ty 2 matky do 'V', protože jedna šmatle si o 1/2 minimetru, ta druhá víc než milimetr! To snad vyráběli ožralí. Jsou to matky (asi) M28x1.5, nevím jestli je seženu nové. Takže já to udělám z plastu, osadím na trubku vřetena a přímo tam to ojedu kudlou tak, aby to nešmajdalo. A na obrobení plastu ten nůž nějak provizorně upevním, ale hliník už bych dělal docela obtížně.
Ve vzdálené budoucnosti bych chtěl na konec ještě za enkodér přidat disk pro brzdu, aby se to dalo použít jako CNC dělička. Pokud k tomu dojde, tak bych pak možná taky ty stahovací kroužky předělal a udělal kovové, ale k tomu celému třeba ani nedojde.

Tak třeba tady ty matky mají: http://eshop.killich.cz/matice-m28x1-5- ... y-din-1804" onclick="window.open(this.href);return false;
Za pěknou cenu 15 089.40 Kč bez DPH za kus. ;-)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 12. 2014, 3:18

ta cena je za 100kusů...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 12. 2014, 3:25

Nojo, asi máš pravdu. I když je tam napsáno "Minimální množství 1 kus (0,01) ".
Ale i pokud je to za 100ks, tak je to pěkná cena.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

7. 12. 2014, 8:55

Mex píše:...
Ten Rus má ty příruby kovové, protože mu (podle mě) nic jiného nezbylo. Pokud správně chápu ten obrázek http://www.chipmaker.ru/index.php?app=c ... id=2031803" onclick="window.open(this.href);return false; , tak on má enkodér mezi ložisky a pohonnou řemenicí.
U mě to ale bude jinak, viz fotka
Noell_E0177.jpg
U mě je pohonná řemenice schovaná pod tím hliníkovým krytem, takže enkodér bude až na volném konci. Takže u toho Rusa je to v pořadí univerzála-ložiska-enkodér-řemenice, kdežto u mě to bude univerzála-ložiska-řemenice-enkodér. Tak on musel použít materiál, přes který může tu řemenici fest přitáhnout, což já nemusím.
...
Chapu to tak, že ten kotouč chceš strčit mezi ty matky a zakrytovat to plastem. U mne to bude obdobné. Jinak k té uvedené fotce je na původním zdroji spoustu dalších fotek jak to má realizované a to včetně krytování elektroniky a pohonu:
http://www.tehnari.ru/f133/t99299/" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

7. 12. 2014, 11:31

Mex píše:Nojo, asi máš pravdu. I když je tam napsáno "Minimální množství 1 kus (0,01) ".
Ale i pokud je to za 100ks, tak je to pěkná cena.

hoď si do košíku množství 0,01 a nabídne ti to 1 kus za cenu 151Kč.. žádný problém.. celá krabice 100ks je jedna jednotka za 15100Kč..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 12. 2014, 6:40

Grad píše:Chapu to tak, že ten kotouč chceš strčit mezi ty matky a zakrytovat to plastem. U mne to bude obdobné. Jinak k té uvedené fotce je na původním zdroji spoustu dalších fotek jak to má realizované a to včetně krytování elektroniky a pohonu:
http://www.tehnari.ru/f133/t99299/" onclick="window.open(this.href);return false;
Já dám ten enkodér co nejblíž tělu soustruhu. Takže enkodérové kolečko dám na tu silnější část hřídele, kde bylo ozubené kolo pro pohon původní převodovky pro otáčení šroubem. Celé to pak přitáhnu dvojicí matek.
Ty původní šmajdající matky buď zbrousím, nebo seženu nové. Ten rozměr M28x1.5 by měl být topenářský rozměr, používají to někteří výrobci termohlavic.
Takhle bude enkodér včetně elektroniky blízko těla, takže upevnění na soustruh bude snadné. A navíc mi zbude možnost mezi ty 2 matice na konci hřídele časem dát brzdový disk pro děličku.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

9. 12. 2014, 12:07

Mex píše:...
Já dám ten enkodér co nejblíž tělu soustruhu. Takže enkodérové kolečko dám na tu silnější část hřídele, kde bylo ozubené kolo pro pohon původní převodovky pro otáčení šroubem. Celé to pak přitáhnu dvojicí matek.
Ty původní šmajdající matky buď zbrousím, nebo seženu nové. Ten rozměr M28x1.5 by měl být topenářský rozměr, používají to někteří výrobci termohlavic.
Takhle bude enkodér včetně elektroniky blízko těla, takže upevnění na soustruh bude snadné. A navíc mi zbude možnost mezi ty 2 matice na konci hřídele časem dát brzdový disk pro děličku.
Koukám, že to máš již zmákle :-) U mne to vypadá tak, že bych měl vyšetřit o víkendu čas a pověnovat se tomu. Po mechanické stránce vše proměřit a zkusit načrtnout řešení, ale hlavně mám téměř již vše z elektroniky, tak to chci prostě vyzkoušet jak se to bude chovat...
Jinak viz. SZ...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

30. 12. 2014, 5:55

tak jak už jste s tím nějak pohnuly ? nepředělával někdo z vás ten program do češtiny ? chystám se to aplikovat na svého schaublina jako přídavné zařízení bez zásahu do původní konstrukce
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“