Náhrada výměnných kol posuvu za krokový motor s elektronikou

Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 2. 2016, 12:16

atlan píše:Ak pouzijem mikrokrokovanie znizi sa mi moment na hriadeli.
Teď tam máš fullstep? A ten moment se sníží tak, že to vadí? Pokud jo, tak můžeš dát trochu větší proud a vyřešit snižování proudu při nečinnosti. Ale nejdřív bych řešil, proč je potřeba tak velkej moment.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 2. 2016, 2:14

Teraz mam 2A alebo 2B krokovanie tj pol kroky. Radsej mat rezervu sily ako by mi mal vypadnut krok pri rezani zavitov. Budem to riesit uvidime. Video zo zavitom je to prve co som daval.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

4. 2. 2016, 2:31

atlan píše:…Video zo zavitom je to prve co som daval.
Tohle video http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=48& ... 90#p196280" onclick="window.open(this.href);return false; ?
Mě přijde, že ten nůž jen jezdí nad závitem :roll: Já myslel video ze skutečného obrábění, kde bude vidět i ovládání odjíždění a návrat do záběru příčného suportu.
Jakým způsobem přidáváš třísku, příčně nebo šikmo?
Obrázek
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

4. 2. 2016, 2:38

A to nějak souvisí s tim, jestli podélný posuv dělá krokový motor nebo převod z vřetena?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 2. 2016, 7:48

Tak sa divajte http://youtu.be/kXF78e8aRDQ" onclick="window.open(this.href);return false;

Blbe je ze som nestiahol najprv na spravny rozmer skrutku a potom bol zavit s vecsim priemerom a islo tazsie naskrutkovat.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2016, 8:14

pekne
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6951
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

4. 2. 2016, 8:22

dobré , gratuluji , budeč motorizovat i příčný posuv ?
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

4. 2. 2016, 8:58

Zatial nie, treba mi nainstalovat odmeriavanie 600mm. A konecne nieco na sustruhu robit nie sa snim hrat.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

5. 2. 2016, 7:54

atlan píše:Tak sa divajte http://youtu.be/kXF78e8aRDQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Blbe je ze som nestiahol najprv na spravny rozmer skrutku a potom bol zavit s vecsim priemerom a islo tazsie naskrutkovat.
Dobrý. Líbí se mi na tom krom nastavení jakéhokoli idiotského stoupání imperiálních závitů to, že posuv sám zastaví v daném místě (to je u závitů do slepých děr hodně komfortní).
Ten čas na vyjetí ze a na vrácení do záběru máš nějak přednastavený (a musíš podle jeho nastavení pohyb příčného suportu buď prostě stihnout a nebo naopak zbytečně čekáš) a nebo dopředný a zpětný chod přepínáš např. tím džojstikem?
Rychlost zpětného chodu na začátek si můžeš volit? Na videu to jako rychloposuv moc nevypadá.
PS. Možná jsi to tu psal, ale na kolik tě ta konverze přišla?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

5. 2. 2016, 8:31

Je to zaujimavy upgrade..
paci sa mi to..
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 2. 2016, 9:58

Ono to na videu nieje ale ma uciaci mod kde viem ovladacom chodit vlavo v pravo aby som prisiel na pozadovane miesto odkial chcem sustruzit. Od toho miesta potom idem uciacim modom az nanmiesto kde chcem aby suport zastal - tj pocitaju sa impulzi pre krokovy motor. Napr 1000 krokov
Potom v pracovnom mode viem chodit hore dole nezavisle od vretena ale len v ramci nauceneho chodu tj napr 1000krokov.
Tych tisic krokov sa potom vie vykonat aj v zavislosti od vretena bud pri sustruzeni alebo rezani zavitu.

Co sa tyka chodu. Noz je na pozicii tuknem do joyistika v lavo a zacne rezat zavit, na konci zastane a caka na pokyn, vyjdem rucne zo zavitu tuknem do joyistiku smerom dole a suport sa vrati na pociatocnu poziciu. A tak do okola.

Budem upravovat program, kedze mi to pomali chodi tj motor nedosahuje vysoke rychlosti. Predpokladam ze pouzitim mikrokrokovania sa to zlepsi. Mozno aplikujem aj rychloposuv len tam uz treba aj rampu pre zrychlenie a spomalenie hlavne aby som nestratil nejake kroky lebo to by bol problem.Este mam v plane v rezime sustruzenia aby suport chodil kym je stlaceny joyistick tj normalne sustruzenie ako na klasike. Momentalne som mal upnute posuvne meradlo v suporte a tak meral chod. Ale musim osadit to odmeriavanie aby som to mal podchytene poriadne.
Co ja viem 22E enkoder ,40E krokac nema23, 2E arduino nano, 5E svorkovnica pre nano. 15E zdroj 24V 10A (otuneny na 33V), 2x remenica 72 3M , 20z 40z 3M remen 6mm, 15mm asi za 40E (synchro remene a remen na remenici ma volu 0,5mm katastrofa. Driver tba6600 5A 14E, displej 20×4+i2c driver 6E, joyistick 6E, menic 40V na 10V 2E, nejaky uholnik plech skrutky z domácich zasob. Nejake odpory k arduinu a joyistiku.
O cenu az tak nejde lebo vzdy ked som na malom sustruhu potreboval rezat zavity a trebalo prehadzovat kolesa ma chytala hrôza a nechuť a potom ked trebalo do hladka sustruzit znova prehazdovat kolesa. A teraz je to tuk tuk a hotovo.
Naposledy upravil(a) atlan dne 5. 2. 2016, 10:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

5. 2. 2016, 10:11

Kdyby se to umělo vracet zpátky (proti zadanému směru soustružení) rychloposuvem a ovládání bylo na suportové skříni tak je to parádní.
Neorientuji se v cenách dílů pro NC řízení, proto by mě zajímala cena na kolik cca takováto funkční konverze může vyjít.
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 2. 2016, 10:18

atlan píše:Budem upravovat program, kedze mi to pomali chodi tj motor nedosahuje vysoke rychlosti.
Nezvažovals ovládat i pohon vřetena a roztáčet ho při řezaní od nuly? Tím bys získal možná celkem fajn rampu a mohl jezdit docela rychle.

Btw. jaké největší stoupání to umí?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

5. 2. 2016, 10:24

Ale stale koli tomu zastavovat vreteno to sa mi nepozdava. Myslim ze pouzitim mikrokrokovania sa problem s rychlostou vyriesi.
Momentalne je max 3mm stupanie, hlavne koli tomu ze krokaz sa neroztoci tak rychlo len piska.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

5. 2. 2016, 10:30

atlan píše:Ale stale koli tomu zastavovat vreteno to sa mi nepozdava. Myslim ze pouzitim mikrokrokovania sa problem s rychlostou vyriesi.
Bojim se, že nevyřeší (možná se dostaneš s rychlostí malinko vejš, ale nijak zásadně, možná to bude i horší), KM se do vyšších otáček jinak než po rampě nedostane.

Možná ne úplně zastavovat, ale zpomalovat na rychlost, kde se KM ještě chytá. Máš tam měnič?
atlan píše:Momentalne je max 3mm stupanie, hlavne koli tomu ze krokaz sa neroztoci tak rychlo len piska.
A teoretická hranice (pokud by nebyl problém s roztáčenim motorku) je kde? Myšleno u tvojí konfiguce.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“