Endesfelder

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
iskamare
Příspěvky: 11
Registrován: 11. 9. 2014, 8:20

11. 9. 2014, 8:45

Zdravím sehnal jsem tento soustruh, ale na internetu jsem o něm moc informací nenašel. Chybí tam sklíčidlo na závit,výměnná kola a pinola. Nemáte s těmito stroji nějaké zkušenosti? Dík
Přílohy
endesfelder.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2014, 9:15

iskamare píše:Zdravím sehnal jsem tento soustruh, ale na internetu jsem o něm moc informací nenašel. Chybí tam sklíčidlo na závit,výměnná kola a pinola. Nemáte s těmito stroji nějaké zkušenosti? Dík
Nejsem si jistý, jestli nějaké ty kola budeš vůbec potřebovat, je tam nortonka, takže běžné závity M a W to určitě zvládne ty sestupové tam byli nasazené určitě od výroby, tabulky tam nikde stejně nevidím, to bude docela problém, jinak se dívám, že mu dal někdo pěknou sodu, kliky, páky ulámané a to nejdůležitější, rozmlácená levá noha jako kdyby to spadlo přímo z náklaďáku, to se bude blbě ustavovat :roll:
Jako netuším kolik jsi za to dal, když by to mělo 1,5t a chtěli 10kč/kg tak za 15k je to s přihlédnutím ke stupni invalidity skoro až moc :wink:
Motor to má? Kdoví, jak na tom bude vřeteno, kužely, šrouby atd.
No hodně zdaru ......
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2014, 9:28

tumlíku, myslím že i takto invalidní mrzák hravě strčí do kapsy tu mou 40kilovou čínu :lol:
Jen kdybych měl doma volnou stodolu, kam ty "obří" stroje dát.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2014, 9:52

Cjuz píše:tumlíku, myslím že i takto invalidní mrzák hravě strčí do kapsy tu mou 40kilovou čínu :lol:
Jen kdybych měl doma volnou stodolu, kam ty "obří" stroje dát.
Pokud už někdo, jistě po zralé úvaze, takového pracanta opravdu odveze na šroťák, je poměrně velká pravděpodobnost, že tam bude mnohem horší bubák než jen ta rozmlácená invalidní noha a chybějící pinola :)
Stejně dřív nebo pozděj dojdeš na to, že nejlepší je mít všechny váhové kategorie soustruhů na konkrétní práci :) A se stodolou dopadneš jako mnoho jiných........do dvou let bude stejně plná a místa zase málo :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
iskamare
Příspěvky: 11
Registrován: 11. 9. 2014, 8:20

12. 9. 2014, 9:07

Zdravím děkuji za reakce :) motor to má ty páčky holt srovnám a navařím. Nohu už taky opravuju. No já to na nějakou velkou výrobu nemám. Chtěl jsem nějaký soustruh na naučení protože chodím do školy a nechtěl jsem za to hned dávat ty velké peníze co vidím v inzerátech. Uvidí se jak to bude ale ten soustruh je ze zrušené výroby kde pracoval ještě před týdnem tak snad vnitřek by měl být v pořádku. Akorát bych potřeboval poradit s tím sklíčidlem protože je tam ještě to staré uchycení na závit a nevím kde bych ho mohl sehnat. Myslíte někde tady na foru? No a pak ta pinola už mi bylo řečeno že to bude docela problém. Ale že kdybych někde sehnal větší než tam má jít tak že by se dala trochu stočit a přizpůsobit. Ale té se asi nikdo taky zbavovat nebude že? Děkuji za Vaše odpovědi začínám a každá rada se mi hodí

DOplneni: Stroje rozprodávali přímo v té továrně,ale tenhle jim sklouzl při nakládání tak proto se ho takhle zbavili. Nevím proč z něj tu pinolu vyndali. Ale štítky se závity má dole jen nejsou na té fotce vidět
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 9. 2014, 9:54

snad se nepletu, ale sklíčidlo se chytá na tři šrouby na přírubu a tu tam vidím ... stačí průměr a to osazení a mělo by klasické sklíčidlo asi sedět

pinolu bych asi nechal někde (či zde) vyrobit
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

12. 9. 2014, 10:40

Pinola bude safra problém, tedy nemáš li šikovné známé nebo velké štěstí. Výroba ve firmě bude dražší než ten soustruh a nějaká stará na úpravu bude mít určitě v háji kužel a cena opravy kuželu je také strašná. I přesto soustruh je to pěkný a práci ještě určitě nadělá, přeju hodně štěstí.
Sklíčidlo, jak píše chb se chytá na přírubu, která tam je. Je to stále běžný způsob, např. http://www.tos.cz/tospdf/ius.pdf Pokud nebude sedět středící osazení, tak se přetočí přímo na soustruhu. Díry se případně udělají nové o něco posunuté.
iskamare
Příspěvky: 11
Registrován: 11. 9. 2014, 8:20

13. 9. 2014, 5:02

soustružník píše:Pinola bude safra problém, tedy nemáš li šikovné známé nebo velké štěstí. Výroba ve firmě bude dražší než ten soustruh a nějaká stará na úpravu bude mít určitě v háji kužel a cena opravy kuželu je také strašná. I přesto soustruh je to pěkný a práci ještě určitě nadělá, přeju hodně štěstí.
Sklíčidlo, jak píše chb se chytá na přírubu, která tam je. Je to stále běžný způsob, např. http://www.tos.cz/tospdf/ius.pdf Pokud nebude sedět středící osazení, tak se přetočí přímo na soustruhu. Díry se případně udělají nové o něco posunuté.
Díky za odpověď. No tu pinolu napřed zkusím nechat upravit u známého říkal že by se to mohlo zvládnout ale musí to být absolutně přesné, protože najít nějakou z tohoto soustruhu když jsem o něm na internetu nenašel skoro nic je asi nemožné. No ale uvnitř té příruby co tam je je nějaký závit myslel jsem že tam to sklíčidlo musím nějak našroubovat. A myslíte kupovat nové? Třeba na Bazos.cz je spousta těch na TOS tak jestli by to tam pasovalo. Teprve začínám tak musím o tom něco načíst a poptávat se pořád. Moc děkuji za pomoc
iskamare
Příspěvky: 11
Registrován: 11. 9. 2014, 8:20

15. 9. 2014, 9:32

A neměl by někdo prosím Vás k prodeji nějaké univerzální sklíčidlo 200 čtyřčelisťové? A přírubu na závit(závit cca 70)? Děkuji
kominik
Příspěvky: 106
Registrován: 26. 1. 2011, 6:48

16. 9. 2014, 7:06

Na běžné soustružení se lépe pracuje s tříčelisťovým (jistější upnutí), čtyřčelisťové je spíš na čtyřhrany, nebo na měkké materiály... Ale věř že budeš potřebovat obě :wink:
iskamare
Příspěvky: 11
Registrován: 11. 9. 2014, 8:20

23. 10. 2014, 8:56

Zdravím tak už jsem rozebral příčný posuv a sehnal pinolu. Teď bych potřeboval vyndat hřídel na ten podélný. Je něco na co si mám dát pozor při rozebírání supportu? Když sundam cele to víko bude to držet pohromadě nebo se na mě vysypou ozubena kola. Děkuji za jakoukoli radu
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2014, 5:58

iskamare píše:Zdravím tak už jsem rozebral příčný posuv a sehnal pinolu. Teď bych potřeboval vyndat hřídel na ten podélný. Je něco na co si mám dát pozor při rozebírání supportu? Když sundam cele to víko bude to držet pohromadě nebo se na mě vysypou ozubena kola. Děkuji za jakoukoli radu
Nevím jestli mě poděkuješ přímo za tuhle, ale na tohle ti těžko někdo odpoví, pokud by to byl nějaký standardní soustruh co má v garáži a v dílně kde kdo sv18, s 28, SN atd., tak bys tu odpověď tady měl natošup :) Takhle si budeš muset holt tu cestičku vyšlapat sám protože zrovna toto není nic běžného k vidění. U těch strojů byly jak kompletační, tak demontážní postupy a některé díly jsi nevyndal pokud jsi nevěděl jak jsou zajištěné nebo spárované. Stačí abys vyrazil špatně kolík co bude trčet do dutiny, nedáš jej zpátky a už ho budeš muset vysekat. Tady rozhodně platí radši hodinu přemýšlet než do něčeho budeš tlouct jak týden opravovat :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

24. 10. 2014, 9:44

Jak píše Tumlik, těžko říct jak je to u tohoto stroje, ale u českých konstrukcí většinou po odmontování vršku suportu uvnitř nic nevyskakuje, spíš popadají lišty co chodí po saních zespodu. Ale proč vlastně vyndávat tu tyč?
iskamare
Příspěvky: 11
Registrován: 11. 9. 2014, 8:20

24. 10. 2014, 5:15

Protože ta klika podélného posuvu je ulomena a na navareni je tam malo mista a ani by to nebylo vhodne rekl bych. Pak uz bude funkční:)
Uživatelský avatar
Pawelson
Příspěvky: 276
Registrován: 29. 4. 2009, 9:10
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2014, 6:06

ten tocny prumer ti zavidim, je srac,ale nauci a pak vis naco koukat, jeste neni mrtvej,ale da to prace a casu.
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“