ATC - lůžko ISO40

Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

16. 11. 2015, 12:21

Monteg píše:Tak přemejšlím jestli se na celé kleště nevykašlu a udělám jenom díru do které to budu pouštět shora
Spousta práce by se ušetřila a nástroju větších než díra moc nemám - dali by se vložit ručně nebo na pevné místo
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

18. 11. 2015, 11:56

Ahoj,

spýtam sa - čím ste plánovali/plánujete točiť zásobníkom? Riešim teraz podobný problém s kolotočom, chcel by som pozíciu č.1 indexovať pomocou indukčného snímača a zásobnikom krútiť 0,09kW (0,12kW) 1f motorom cez šnekovú prevodovku a maltézsky mechanizmus, ako ale zabezpečiť presné polohovanie? Existuje nejaká možnosť okrem enkóderu na motore alebo prevodovke? Celý zásobník by som chcel riešiť cez externé PLC, nakoľko v systéme Adtech 4640 asi nebude dostatok vstupov/výstupov.

Ďakujem za každú radu. :)
Ľuboš
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22403
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2015, 12:04

maltezsky kriz resi presnost polohovani soucasne s indukcakem a zoubkatym koleckem
maltezsky kriz vzdy velmi zpomali a zastavi v rozsahu kyzene polohy takze ten indukcak muze pak vypnout
soucasne se dela to ze pohaneci motorek ma brzdicku ktera je zapojena seriove s motorkem nebo prez relatko
tj. pri vypnuti to stoli vpodstate na fleku
je to uplne dostatecne dela se to tak ve statisicovych seriich
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

18. 11. 2015, 12:20

robokop píše:maltezsky kriz resi presnost polohovani soucasne s indukcakem a zoubkatym koleckem
maltezsky kriz vzdy velmi zpomali a zastavi v rozsahu kyzene polohy takze ten indukcak muze pak vypnout
soucasne se dela to ze pohaneci motorek ma brzdicku ktera je zapojena seriove s motorkem nebo prez relatko
tj. pri vypnuti to stoli vpodstate na fleku
je to uplne dostatecne dela se to tak ve statisicovych seriich
Chápem teda správne že v kolotoči sú indukčáky 2 - jeden ktorý sníma kde je poloha č.1 a druhý, ktorý sníma "výstupok" maltézskeho kríža (šípka v obrázku)? To mi pripadá geniálne jednoduché. :) Ďakujem.

Nerobí ale problém že vždy sníma len jednú otáčku? Dá sa to nejako vyladiť, napríklad pri posune o 3 nástroje musí snímač zopnúť 2x a na tretí zastaviť? Ospravedlňujem sa ale do riadiacej elektroniky sa vôbec nerozumiem, rovnež som nikdy nemal otvorený komerčný zásobník ktorý by mi napovedal.
Přílohy
magazine.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22403
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2015, 12:24

je tam indukcak ktery hlida cilovou polohu kolotoce kde je vystupek na kazdy jeden nastroj
dale tam byva nekolik dalsich snimacu ktere koduji polohu kolotoce kde ten prvne zminovany indukcak navic znaci zda je udaj o poloze platny (ochrana kvuli prechodovym stavum)
lacine kolotoce kodovani polohu nemaji tedy se to jen pocita a muze se stat ze se to rozejde

kdyz si prohlednes ten maltezsky mechanizmus v pohybu tak zjistis ze to vzdy ctvrtku otacky posouva kolotocem a zbytek otacky kolotoc stoji (je dokonce blokovany proti otoceni) ale ten pohon se celou dobu hybe
behem te obrovske doby je vzdy vidlicka nastroje mechanicky spravne naproti a je mraky casu zastavit a zabrzdit ten pohon
https://www.youtube.com/watch?v=dGxUl36IrB8" onclick="window.open(this.href);return false;

tady na tom videu je jasne videt ze i kdybys to zastavoval nepresne rucne tak da dost prace se netrefit
https://www.youtube.com/watch?v=JDVTv2i7vjk" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

18. 11. 2015, 12:53

robokop píše:je tam indukcak ktery hlida cilovou polohu kolotoce kde je vystupek na kazdy jeden nastroj
dale tam byva nekolik dalsich snimacu ktere koduji polohu kolotoce kde ten prvne zminovany indukcak navic znaci zda je udaj o poloze platny (ochrana kvuli prechodovym stavum)
lacine kolotoce kodovani polohu nemaji tedy se to jen pocita a muze se stat ze se to rozejde
Super, ďakujem. Obávam sa že žiadne zložité kódovanie v domácich podmienkach nepripadá do úvahy (obzvlášť keď sa do toho nerozumiem), takže asi zostanem pri klasickej, lacnejšej variante. Možno ešte vymyslieť nejakú bezpečnostnú poistku?
robokop píše: kdyz si prohlednes ten maltezsky mechanizmus v pohybu tak zjistis ze to vzdy ctvrtku otacky posouva kolotocem a zbytek otacky kolotoc stoji (je dokonce blokovany proti otoceni) ale ten pohon se celou dobu hybe
behem te obrovske doby je vzdy vidlicka nastroje mechanicky spravne naproti a je mraky casu zastavit a zabrzdit ten pohon
https://www.youtube.com/watch?v=dGxUl36IrB8" onclick="window.open(this.href);return false;
Áno, chcel by som ho snímať v polohe presne v strede medzi otočkami (viď. foto), takže by bolo dosť času na zastavenie. Doplňujúca otázka - akým spôsobom riešia výrobcovia blokovanie? V prílohe prikladám manuál k Fadalu VMC15 - strana 18, diel č. 30 - môže sa jednať o brzdu?

Obrázek
Přílohy
VMC_15_15XT.pdf
(2.67 MiB) Staženo 415 x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22403
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2015, 1:03

jak jsem uz psal
blokovani vyplyva ze same podstaty toho mechanizmu s maltezskym krizem

jestli myslis brzdeni motoru vetsinou je tam motorek jiz z vyroby opatreny mechanickou brzdou
osobne si myslim ze by melo dostatecne fungovat i elektricke brzdeni
tj vzdy po odpadnuti rele/stykace motoru se pripoji na 1s DC 24V na vinuti motorku
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

18. 11. 2015, 1:08

robokop píše:jak jsem uz psal
blokovani vyplyva ze same podstaty toho mechanizmu s maltezskym krizem

jestli myslis brzdeni motoru vetsinou je tam motorek jiz z vyroby opatreny mechanickou brzdou
osobne si myslim ze by melo dostatecne fungovat i elektricke brzdeni
tj vzdy po odpadnuti rele/stykace motoru se pripoji na 1s DC 24V na vinuti motorku
Hah, moja chyba, dlhšie vedenie. ;)

Ďakujem ešte raz, skúsim dokončiť svoj návrh a prípadne sa ozvem po ďalšie rady.

Ľuboš
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 11. 2015, 3:14

já měl rozebrané dva stroje s výměníkem a vždy byl pohon motorem (cca 50W) přes převodovku (oni ty nástroje něco vážej) a to když se zastaví tak s tím rukou nepohneš.. žádná brzda nebyla.. u jednoho výměníku mám jen referenční čidlo takže to jede dokola a čeká na referenční signál + druhej signál změny polohy.. potom po referenci už to jen hloupě počítá +- X nástrojů.. a druhej zásobník má BCD kodér což jsou v podstatě jen 4 snímače a tím zjistíš jakoukoliv pozici kdykoliv..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

18. 11. 2015, 4:46

sco_27 píše:Ahoj,

spýtam sa - čím ste plánovali/plánujete točiť zásobníkom? Riešim teraz podobný problém s kolotočom, chcel by som pozíciu č.1 indexovať pomocou indukčného snímača a zásobnikom krútiť 0,09kW (0,12kW) 1f motorom cez šnekovú prevodovku a maltézsky mechanizmus, ako ale zabezpečiť presné polohovanie? Existuje nejaká možnosť okrem enkóderu na motore alebo prevodovke? Celý zásobník by som chcel riešiť cez externé PLC, nakoľko v systéme Adtech 4640 asi nebude dostatok vstupov/výstupov.

Ďakujem za každú radu. :)
Ľuboš
No mám tu jedno servo 400w s planetovou převodovkou 1:20
Nechtěl jsem použít maltézský kříž z toho důvodu který je uveden - 3/4 otáčky to nic nedělá a jen stojí :D pro vás výhoda :lol:
Stejně bych musel použít převodovku nebo převod pro maltézský kříž protože při 20 nástrojích je to nějaká váha a tady už je vše v jednom pohon - převodovka - enkoder
Takže tam dám čidlo pro referování a pak počítat nulové puzy - co pulz to nástroj
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22403
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 11. 2015, 5:20

tak servicko to je uplne jina :-)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

18. 11. 2015, 6:24

Ďakujem za rady, hore som zmienil 90W 1f elektromotor, rátam samozrejme s použitím presnej šnekovej prevodovky 1/30 (MRT30 A - TOS Znojmo).

Ono nie je problém s použitím serva, v zásobe mám 400W aj 750W, alebo použiť rotačný enkóder ktorý tiež mám skladom. :) Cieľom ale bolo spraviť to čo najjednoduchšie jednak z mechanickej stránky (maltézsky mechanizmus rezaný vodný lúčom) ale hlavne zo stránky elektrického zapojenia a ovládania - neviem ako by si servo resp. enkóder rozumel s PLC (nemám žiadne skúsenosti).

BCD kóder si naštudujem. :)
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

18. 11. 2015, 7:34

No 90W se my zdá málo?
I když asi záleží na tom jakou hmotu a jak rychle to bude zrychlovat?
Když vemu plné obsazení a obyčejné ER32 má skoro 1.5kg tak je to 30kg já je mám na průměru 520mm tak mám pocit že i to servo 400W bude mít co dělat :D :D :D
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

18. 11. 2015, 7:39

Monteg píše:No 90W se my zdá málo?
I když asi záleží na tom jakou hmotu a jak rychle to bude zrychlovat?
Když vemu plné obsazení a obyčejné ER32 má skoro 1.5kg tak je to 30kg já je mám na průměru 520mm tak mám pocit že i to servo 400W bude mít co dělat :D :D :D
90W + prevodovka 1/30, myslím že to by malo stačiť.

Ja robím zásobník v trochu menšom prevedení - 340mm, 10 nástrojov BT30.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 11. 2015, 8:15

já mám na obou strojích 40W motory s převodovkou
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“