Frezka - skoro do obyvaku

Odpovědět
Uživatelský avatar
shaggy
Příspěvky: 215
Registrován: 1. 12. 2013, 9:17
Bydliště: doma

25. 10. 2014, 11:04

promin za OT

Pavlaxy to je u tebe v kuchyni :D to fakt neuverim :D
Přílohy
KUCHYŇ_IMG_1190_Large.JPG
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

25. 10. 2014, 1:03

sco_27:
Diki! Pomohlo.

Presne koli tomu som volil tento sposob. Kedysi sem niekto uploadol peknu pracu v anglictine o tlmeni vibracii. Podla dat tam uvedenych najlepie vychadzalo riesenie ocel+polymerbetonovy vypln v dvoch vrstvach:
1. vrstva v kontakte s ocelovm ramom (vypln ramu) - menej zivice a plnivo z materialu s dobrym prenosom zvuku - sluzi na prenos vibracii z ocele do vnutornej casti - druhej vrstvy
2. vrstva v nej z polymerbetonu s vyzsim obsahom zivice a klasickym plnivom - tu sa privedene vibracie utlmia.
Vrstvy su vzajomne oddelene cca 0.3mm polyetylenom, ktoreho pruznost umozni jemne vibrovanie vnutornej casti, co este viac prispieva k tlmivemu efektu a rozlozeniu vibracii do mnohych vlnovych dlzok, co zabrani rezonancii.

Tuto ficurku by som si srobovanou konstrukciou odstrihol. Na druhej strane to obmedzuje v dostupnych rozmeroch profilov.
Pri odliatku by to vsak islo. Skusim pohladat nejaku zlievaren v okoli, co by bola ochotna sa tym zaoberat.

pavlaxy:
Diki! zatial sa snazim vyhnut sa skrinke pod masinou, planujem "zelezo-betonovy podstavec". Skrinka pod masinou je super napad, usetri vela priestoru, obavam sa ale znacnej hmotnosti masiny (momentalne cez 800kg).
Krytovanie a senzory som este vobec nezvazoval, prisposobim im montazne plochy. Toto este budem musiet nastudovat.
Tuhost L-ka este budem riesit. Diki, inspiracia pomohla.

Sco_27: ten nanodur je tiez dobry napad. Dal by sa pouzit na vrstvu 1 a s pridanim nejakeho plastifikaroru aj na vrstvu 2. Dik!
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

6. 11. 2014, 12:24

Porobil som nejake zmeny.
Zmensil som rozjazd na Z a roztiahol viac odseba voziky. Porobil som zmeny na X. Frezka pribrala v stlpe - teraz profil 300x300x16, uchytenie stlpu som este nedoriesil, medzi stlpom a bocnicami bude pravdepodobne plochac 50-ka. Takto bude mozno stlp naklonit resp rotovat podla X, platnu Z bude mozne tosku rotovat podla Y. Tym dosiahnem moznost korekcie kolmosti Z na XY.
Spoj bude isteny vo vsetkych 3 rovinach podobne ako pri uchyteny linearov resp tak, ako je riesene uchytenie konzoly vretena (ci ako sa to vola). Konzola vretena - tam, kde nebude potrebne dielce nastavovanie, budu pouzite sroby s brusenym driekom (M6 a M8). na kontaktnych miestach je z profilov hrubky 16mm stiahnute 2mm. Krytovanie, mazanie, elektroinstalaciu a krytovanie som zatial este neriesil.
To uchytenie stlpu o zakladnu - zatial pravdepodobne pouzijem M12 alebo M14, este vyratam pri konecnom rieseni, necham si poradit.
Přílohy
Capture.JPG
Capture4.JPG
CaptureZ.JPG
CaptureZ2.JPG
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

6. 11. 2014, 6:17

Možná hloupý dotaz. Proč dáváš mezi sloup a lineáry ten motor? Nezvyšuje ti pak zbytečně vysunutí vřetena?
Nebylo by to lepší udělat takto?
Přílohy
Bez názvu - 1.jpg
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

6. 11. 2014, 8:15

Iba preto, ze pokial bude na stolku obrobok rozmerov na hranici rozjazdov, tak narazi do vedenia osi Z. Neviem, ako to maju ine frezky. Nepodarilo sa mi najst foto takto zboku, kde to vidno.
Pokial by to nevadilo, tak je urcite dobre zmensit vylozenie vretena. ale necham si poradit. Tiez planujem neskor dorobit 4 a piatu os na stolku.
Tiez som ho otocil pod stlp kvoli tomu, aby nezavadzal vpredu, ale to je len kozmetika (ulahcenie pristupu k stolku).
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

7. 11. 2014, 3:36

Ked uz niekto spominal ten Fadal, nasiel som videjko, kde si chalan postavil mensiu kopiu vmc 15-ky https://www.youtube.com/watch?v=ISzkthutKnA" onclick="window.open(this.href);return false;
Nerozumiem mu presne, okolo 4:10 hovori, ze stlp je neviem z coho s hrubkou steny 1/2 palca a zakladna a postel z toho isteho tiez hrubka steny 1/2 palca.
Vedel by to niekto prelozit ? Tym dvom vetam nerozumiem. Slape mu to celkom pekne. Nespomina, ze by to este dodatocne vyplnal.
Diki moc!
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

7. 11. 2014, 3:55

Na posuvkách bývají dvě stupnice:

1/v milimetrech ,
2/v palcích
tak se podívej kolik ti ukáže milimetrů 1/2palce :)
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

7. 11. 2014, 3:58

el_fuego333 píše:Ked uz niekto spominal ten Fadal, nasiel som videjko, kde si chalan postavil mensiu kopiu vmc 15-ky https://www.youtube.com/watch?v=ISzkthutKnA" onclick="window.open(this.href);return false;
Nerozumiem mu presne, okolo 4:10 hovori, ze stlp je neviem z coho s hrubkou steny 1/2 palca a zakladna a postel z toho isteho tiez hrubka steny 1/2 palca.
Vedel by to niekto prelozit ? Tym dvom vetam nerozumiem. Slape mu to celkom pekne. Nespomina, ze by to este dodatocne vyplnal.
Diki moc!
Ahoj, keďže ten niekto som ja, tak aj odpoviem :)

Chalan sa volá David de Caussin a v značke FADAL predstavoval to D. Táto malá frézka alebo teda Upright milling centre je skoro presná kópia strojov aké produkoval FADAL, takže je to len hrubostenný jokel, viz. foto.

Ľuboš
Přílohy
Base.JPG
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

7. 11. 2014, 9:30

Ak niekto pozna tie FADAL frezky, viete povedat, ako maju riesene armovaňie v stlpe a zakladni , prip vypln? Zvonka nie je vidno nic, ak tam nieco je, bude to zvarane. Profil je vsak uzatvoreny, takze to nie je zrovna trivialne zvaranie.
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
liam86
Příspěvky: 31
Registrován: 16. 4. 2009, 6:29

7. 11. 2014, 10:06

el_fuego333 píše:
Nerozumiem mu presne, okolo 4:10 hovori, ze stlp je neviem z coho
http://cs.wikipedia.org/wiki/CrMo" onclick="window.open(this.href);return false;
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

7. 11. 2014, 10:47

Diki! :)
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

7. 11. 2014, 11:07

Ako pozeram, http://www.fadalcnc.com/media/pdf/tech_ ... --15XT.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; ,
konstrukcia protivahy je v stlpe, takze tam zrejme ziadne zosilnenie nie je. Zaujimave je, aspon z nakresu sa zda, ze protivaha volne visi na retaziach. Je to takto bezne riesene? Tipol by som si, ze protivaha sa bude pohybovat po linearnom vedeni. Cnc frezku som nazivo este nevidel, tak mi prepacte tie otazky. Rovnako tie obrazky, co sem vkladam, je to vobec prva vec, co som kedy v cade nakreslil, takze privitam kazdu kritiku, cim tvrdsia, tym lepsie. :)
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

8. 11. 2014, 2:00

já mám na frézce protiváhu Zka řešenou obdobně.. ne teda uvnitř ve sloupu, ale jezdí volně vzadu za sloupem na dvojici řetězů.. má to cca 300-400kg chodí to 10m/min žádné vedení nic..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
el_fuego333
Příspěvky: 618
Registrován: 10. 2. 2009, 6:21

14. 4. 2015, 9:28

PO dlhsej prestavke sa opat snazim zfinishovat dizajn.
Jednotlive osi mam dokocene a uz ich nebudem vyznamne menit. Planujem ich montovatelne na ram stroja so samonosnou zakladnou, kvoli lahsej stavbe, pripadnej oprave, "dostelovatelnosti", vymene, obidem tym riziko skrutenia zvarenca, nepodareneho zosrobovania, jednoduchsieho stahovania a pod...

Zakladnu pre os X som prerobil - je frezovana z jedneho kusa. (ma rozmery 660x282x80, velmi rad si necham poradit, z akeho materialu ju dat urobit). Maximalne som ju odlahcil. Viac by som neriskoval.

Trapim sa s konstrukciou ramu. Pomaly upustam od velkorozmerovych hrubostennych jaklov. Z dovodu hmotnosti a aj preto, ze neviem, ako by sa mali dodatocne armovat. Zavarit ich na koncovych otvoroch zrejme nestaci. Taktiez s ich dostupnostou to nebude ruzove.

Tak spekulujem medzi zvaranou a srobovanou konstrukciou.
Pri zvaranej uvazujem o pouziti oceloveho plechu hrubky 20mm. Prikladam obrazky zvarenca zakladne pre Y (XY stol) a stlpu pre Z.
Neviem, ci som vystuze vyriesil dobre. Vyhodou oproti jaklom su aj otvory pre odlahcenie. Pouzity jakel ma hrubku steny len 12.5mm, takze tam je dost problem ho este odlahcovat.
Budem to zihat, resp to vystavim ultrazvuku aspon na 7 dni, nech sa zbavim pnutia.
Mam vsak obavy, vzhladom na sposobe, ako mam urobene vystuze, ako sa to bude spravat pri vibraciach. Vobec neviem, z akeho materialu by to malo byt, nieco dobre zvaritelne, lahko obrobitelne. Tiez chcel by som tie vystuze este prerobit tak, aby vystuzivali do trojuholnikov, nie do stvorcov, ako je teraz nakleslene. Toto je najma to, o co by som Vas chcel poprosit poradit.

Srobovana konstrukcia - neviem, ci bude stacit 20mm hrubka plechu. Zakladna ma 900x360x220 (220 bez namontovanej osi Y, s osou Y 270 ).
Stlp je 240x275x860. Taktiez 20mm plech pri zvarenci.
Celkova hmotnost ramu nesmie prekrocit 300kg, takze bude problem pouzit hrubsi plech. Pri 400Kg (uz limit konecny) rame stratim moznost plymerbetonovej tlmiacej vyplne, ktoru chcem dat dnu.
Hmotnost vsetkych osi je 360kg. Os Z by mala pohybovat max 30kg, resp bude mat protivahu. Os Y bude rozbiehat zataz okolo 110 kg bez obrobku - prazdny stol.
Max zrychlenie vzhladom na pouzite sroby nebude most presiahnut 0.25G (max axialne zatazenie srobu okolo 3250N a chcem ho vystavit max 1/10 max zataze).
Vreteno krutiaci moment 2.35Nm, na ER20 (tusim max 12mm nastroj). Lineary su 25-ky, tie budu OK.
Mam take sepkanie do ucha, ze diel ramu pod linearom resp co najblizsie k linearu by mal mat hrubku minimalne, alebo viac, ako je hrubka linearu. Ale neviem, ci to nie je zbytocne.

Vedeli by ste prosim odhadnut, ci bude stacit 20mm ocelovy plech pre zvarenec ?
V pripade srobovovanej konstukcie, s 25mm plechom, stacili by sroby M8 na kazych povedzme 60mm ?
Resp skuste prosim navrhnut parametre pre srobovany ram tejto velkosti - hrubka a material plechu, spojovaci material, hlbku zavitov. Momentalne vobec nemam predstavu.
Na nejakych foto tu na webe som videl sustruh rieseny zosrobovanim plechov o hrubke odhadom 25mm, pricom diery pre spoje konstrukcie mal vyvrtane v plochach pre lineary medzi zavitovymi dierami pre linear. Je podla Vas taketo narusenie plochy pod linear OK ? Z pohladu vibracii je to urcite lepsie kvoli lepsiemu prenosu do ramu stroja. ale bojim sa kvoli poziadavkam na kvalitu plochy pre ulozenie linearnych vedeni.

Vopred Vam velmi pekne dakujem za kazdy prispevok.

Edit: pri tych frezkach FADAL, 1/2 palca hrubka jaklu je povedane vo videu, ale netusim, ci ten jakel bol este nejako vystuzeny/vyplneny. Pozna niekto tie frezky detailne?
Dik!
Přílohy
Frezka na zvarenci
Frezka na zvarenci
Frezka na zvarenci
Frezka na zvarenci
Frezka na jakly
Frezka na jakly
Bocny pohlad na zvarenci - Oproti jaklovej konstrukcii je pod osou Z a za osou Y zosilnenie na uroven vysky odmontovatelnych osi - zvysenie a tym lepsia stabilita stlpu.
Bocny pohlad na zvarenci - Oproti jaklovej konstrukcii je pod osou Z a za osou Y zosilnenie na uroven vysky odmontovatelnych osi - zvysenie a tym lepsia stabilita stlpu.
Os X
Os X
Os X bocny pohlad
Os X bocny pohlad
Os X pohlad zospodu
Os X pohlad zospodu
Os X pohlad zvrchu
Os X pohlad zvrchu
Zakladna - zvarenec
Zakladna - zvarenec
Zvarenec kompletny ram
Zvarenec kompletny ram
Zvarenec kompletny ram - pohlad zospodu
Zvarenec kompletny ram - pohlad zospodu
Poloboh vetra a mora, hrdina mužov.. radikalny ultra heterosexual
Uživatelský avatar
shaggy
Příspěvky: 215
Registrován: 1. 12. 2013, 9:17
Bydliště: doma

15. 4. 2015, 6:39

Muzu se zeptat na rozměr stolu?
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“