automatický peletovací lis

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Gor88
Příspěvky: 166
Registrován: 1. 12. 2011, 4:58
Bydliště: Vysočina

13. 10. 2014, 8:55

Čau,sice to není CNC ale moje nová mašinka vlastní výroby to je.
Třeba se někomu trefím do vkusu.
Jeden větší lis už mám, ale vznikla mi potřeba menšího kompaktnějšího zařízení.
Základ je solidní převodovka,která se mi podařila sehnat úplně nová za zlomek ceny.
Motor 3kW jsem dostal od sousedky za granulovaný kravinec který na lisu dělám.
Vstřikovací čerpadlo jsem před časem koupil tady od Picoma.
Rám jsem nechal žárově pozinkovat.Nerad se patlám s barvou.
Na čerpadle ještě není kryt,dodělám časem.
Video je roztřesené a useknuté,ale pro základní představu to bude muset stačit.

https://www.youtube.com/watch?v=WnF7tvh ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;

Zech data.

Matrice 120mm
Motor 3kW
ot/matrice 100ot/min
výkon cca 40kg/h dle materiálu
základní komponenty
základní komponenty
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

13. 10. 2014, 9:07

Pekna masinka :wink:
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

13. 10. 2014, 9:45

Jako elektrikáře mě pobavilo to řešení, zřejmě přívodního 5ti žilového kabelu :D
Gor88
Příspěvky: 166
Registrován: 1. 12. 2011, 4:58
Bydliště: Vysočina

13. 10. 2014, 10:11

To víš 5 žíla nebyla a v zásuvce nulák taky ne.Musel jsem si nulák natáhnout z vedlejší zásuvky 220V do 380V.
Potom jsem si ke kabelu přistehoval ještě jeden souběžný vodič,ale ten na videu není vidět.
Mám to zapnuty na krátký kabel který dosáhne jen před vrata garáže.
V rozvaděči mám zdroj 12V pro Timrel a relátka a ten chtěl nulák.
boss
Příspěvky: 14
Registrován: 3. 8. 2014, 10:08

24. 11. 2014, 5:00

mě by zajímalo kde se dá sehnat ta matrice ?
Gor88
Příspěvky: 166
Registrován: 1. 12. 2011, 4:58
Bydliště: Vysočina

24. 11. 2014, 5:05

Matrici jsem si dělal , není kupovaná.
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

24. 11. 2014, 6:07

Moc hezká mašinka, taková kompaktní.
Kolik kilo pelet z toho tak za hodinu vypadne?
Gor88
Příspěvky: 166
Registrován: 1. 12. 2011, 4:58
Bydliště: Vysočina

24. 11. 2014, 6:16

Proto jsem ji dělal,aby byla skladná a měla všechno co potřebuje k lisování.
Mám ještě jeden lis, ale ten je větší moc statický a těžký.
Tam je motor lisu 7,5kW a v bytovce mi ho neutáhne elektrika.
Produktivita je někde mezi 30-60 kg za hodinu,to podle lisovaného materiálu a jak se mi podaří lis seřídit.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

24. 11. 2014, 7:12

Pěkný. Náklady za elektriku jsou tak 25Kč na metrák peletek? To asi není na topení?
Gor88
Příspěvky: 166
Registrován: 1. 12. 2011, 4:58
Bydliště: Vysočina

24. 11. 2014, 7:48

Metrák koupených pelet je za cca 450kč,tak i metrák vlastní výroby se na topení rentuje .Teda pokud mám svoje piliny nebo slámu.
Ovšem já dělám hnojivo a za metrák prodaného hnojiva zakoupím cca 6 metráku uhlí.
Potom nemám motivaci dělat svoje topení.
Jak se bude uhlí zdražovat budu dělat podzimní a jarní topení vlastní výroby.
Při razantním zdražení mně to bude nutit dělat celou spotřebu.
No ,ale zatím to neřeším.
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

26. 11. 2014, 1:26

Koukal jsem po netu a jak vůbec vlastně funguje takový automatický peletovací lis? :-) Myslím tim kdybych si ho chtěl sestavit :-)
Gor88
Příspěvky: 166
Registrován: 1. 12. 2011, 4:58
Bydliště: Vysočina

26. 11. 2014, 9:24

Peletovací lis je celkem jednoduché konstrukce.
Jde o rotační matrici ve které jsou kuželové díry,nad matrici se odvalují dva i více drážkovaných válců.
Na válce a matrici se sype nadrcený materiál a válce ho zajezdí pod sebe do otvorů v matrici.
Poháněná je pouze matrice , válce se jen odvalují.
Naboku lisovací komory jsou dva šrouby, kterými
se přitlačuje hřídel válců proti matrici.
Protlačováním materiálu přes matrici vznikne teplo, které uvolni Lignin což je přírodní pojivo, které drží pelety pohromadě.
Matrice se ohřívá pouze třením, bez přídavného ohřevu jako je tomu u briketovacího lisu.
Peleta ihned po vylisování nemá konečnou pevnost , té se ji dostane až po vychladnutí.

Na lisování se používají různé materiály ,jdou lisovat pelety na topení z pilin , agromateriálů, odpadního papíru.
Jdou lisovat krmné granule pro chovná zvířata a ryby z obilnin a pícnin a lisují se různé druhy hnojů pro komfortní hnojení ,lisují se i granule na trávení hlodavců ,ale i třeba chmel. Já osobně nejčastěji lisuji granulovaný čistý kravinec na hnojení.

Pokud to vezmu z pohledu stavby lisu, je několik bodů nad kterými je potřeba se zamyslet ještě před stavbou.
První je asi výkon motoru ,pro nějakou solidní produktivitu nemá smysl dělat lis pod 2kW příkonu.
Druhý bod je převodový poměr převodovky. Ten je použitelný v poměru cca 1:5-1:10.
Pokud se bude matrice otáčet moc rychle , nebude mít dostatečný kroutící moment a lis bude moc citlivý na dávkování materiálu.
Pokud dostane moc, lis se úplně zastaví a přetěžuje se motor.
Lepší je udělat lis pomalejší a pak už nebude vadit když do lisu spadne trochu víc materiálu. Solidní otáčky jsou cca 150-300 ot./min
Rychlost otáčení matrice nemá zásadní vliv na výkon lisu. Menší otáčky matrice se kompenzují více otevřeným kuželem v matrici.
Rychlost podávání materiálu do lisu se seřizuje podle zatížení hlavního motoru, zatížení hlavního motoru se sleduje na ampérmetru.

Všeobecně se do lisu sype nadrcený usušený materiál .Důležitá je velikost frakce, pokud bude materiál málo nadrcený, tak si ho lis začne drtit sám a značně se
snižuje produktivita.
Další důležitá věc je vlhkost materiálu.
Materiál se před lisováním přesušuje na cca 10% vlhkosti a teprve těsně před lisováním se dovlhčuje na požadovanou vlhkost.
Každý materiál je slisovatelný při jiné vlhkosti.
Ta lisovatelná vlhkost je hodně úzká, stačí aby byl materiál trochu sušší a už lis mele mouku a nelisuje, naopak jak se vlhkost přešvihne lis začne hnětat těsto.
Při lisování se sleduje hotová peleta a podle vzhledu se buď přidá voda nebo ubere. Když to práší je to suché,když je peleta hrubá a strupatá je moc mokré.
Jelikož je tahle technologie hodně citlivá na vlhkost vstupního materiálu, tak je zapotřebí mít co nejstabilnější dávkování drceného materiálu a vody.

Když jsem si pořídil první lis, tak jsem první týden nebyl schopný vyrobit solidní peletu.
Materiál jsem sypal ručně z kýblu a dovlhčoval rozprašovačem.
To byl děs.
Celá peletovací linka je hrubě nad moje možnosti, tak mi nezbylo než si ji začít dělat sám


kruté začátky bez podávacího zásobníku
kruté začátky bez podávacího zásobníku
výroba prvního zásobníku
výroba prvního zásobníku
Obraz861.jpg
Obraz866.jpg
sušení koňského hnoje
sušení koňského hnoje
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

26. 11. 2014, 11:19

Díky za velmi skvělou odpověď tohle je snad více než jsem myslel, že se dozvím ;) Fakt super :-)

Ještě se zeptám ty díry pro peletky kuželovité mají jaký rozměr? malý průměr bývá 8mm a ten větší průměr kde to zaválcovává je kolik ? A je hodně důležitá výška toho kužele ? jestli stačí 10mm třeba jen ...

Díky Airm@n64
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

27. 11. 2014, 1:15

Chtěl bych se zeptat, na kolik vyšel ten menší peletovací lis, otec je předseda místních zahrádkářů a na něco podobného se mne ptal tak šest let zpátky, protože mám vystudovanou mimo jiné technologii výroby hnojiv. Myslím, že místní zahrádkářská organizace, by k moštárně, palírně a zahrádkářské kolonii, docela ráda uvítala, nějakou takovouto hračku.
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
Gor88
Příspěvky: 166
Registrován: 1. 12. 2011, 4:58
Bydliště: Vysočina

27. 11. 2014, 4:24

Airm@n64 píše:Díky za velmi skvělou odpověď tohle je snad více než jsem myslel, že se dozvím ;) Fakt super :-)

Ještě se zeptám ty díry pro peletky kuželovité mají jaký rozměr? malý průměr bývá 8mm a ten větší průměr kde to zaválcovává je kolik ? A je hodně důležitá výška toho kužele ? jestli stačí 10mm třeba jen ...

Díky Airm@n64

Já dělám pelety průměr 6mm.
Na tomhle lisu se točí matrice 100 ot./min k nim pak upravuji matrici.
Kužel matrice bude zhruba stejný jako u jiných otáček, ale bude se lišit v délce matrice. Prvně matrici provrtám durch, vrtákem 6mm a pak si zahloubím kužel.
Matrici si udělám třeba 28 mm silnou a kužel bude mít velký průměr 7,5mm do hloubky 10-12mm na dorazu, ať jsou všechny stejný.
Materiál použiji 12050 a nechám si matrici zakalit jen na 45hrc, to proto abych ji mohl ještě v soustruhu zakracovat a nevymlátil si moc soustruh.
Teprve až vyladím matrici ,udělám druhou buď cementovanou , nebo z nástrojovky 19 315.
První zkušební matrici dám do lisu a zkouším co se bude dít, většinou se kužel a matrice naplní materiálem a třeba i kousek povyleze z druhé strany.
Pak už se nic neděje, to znamená matrici vytáhnout , zakrátit ze spodní strany a zkoušet znova.
Nejde to moc rychle , matrice v lisu pálí jako čert. Taky zarovnávat zakalenou matrici v přerušovaném řezu je rambajs.
Většinou jak se dostanu pod 25 mm délky začnou sporadicky vypadávat první hodně tvrdý pelety.
Ještě matrici zakrátím a kolem 23mm už to bývá O.K.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“