Projekt R1

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

15. 12. 2008, 7:09

Portál pro osu "Y" je kompletní a zbývá ještě osa "Z". Zde jsem se rozhodoval, jestli volit pevnou kolejnici s motorem a jezdící vozíky nebo pevné vozíky a jezdící kolejnice s motorem. Nakonec jsem zvolil první variantu i když zde na fóru je řada konstrukcí v druhé variantě. Výsledkem je tato deska, která spojuje osu "Y" a "Z". Při návrhu jsem zjistil, že je to poměrně klíčový díl celé konstrukce. Od něho se odvíjí např. výška bočnic portálu.
Přílohy
DSCN1556.jpg
DSCN1551.jpg
Výkres Spojovací deska Y - Z.zip
(15.04 KiB) Staženo 534 x
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

16. 12. 2008, 6:54

Na spojovací desce "Y" - "Z" je umístěn krokový motor "Z"-kové osy. Je uchycen v přírubě, jejíž podpěry zárověň slouží i jako opěry vrchních vozíků "Y". K opěře spodních vozíků s možností předepnutí slouží hranol se závity. Fotografie sestavy je zde již publikovaná:

http://www.c-n-c.cz/download.php?id=2343
Přílohy
Příruba + opěry Z.zip
(10.44 KiB) Staženo 538 x
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

18. 12. 2008, 10:56

Součástí spojovací desky "Y" - "Z" jsou i domečky ložisek ( 3200 ) šroubu pohonu osy "Z".
Přílohy
Výkres Pouzdro ložisek Z.zip
(4.66 KiB) Staženo 529 x
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

18. 12. 2008, 7:24

Poslední součástí základní konstrukce je deska vřetene včetně opěr vozíků "Z" ........
Přílohy
Výkres Deska vřetene.zip
(13.39 KiB) Staženo 512 x
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

18. 12. 2008, 7:35

To je ze základní konstrukce vše. Doufám, že jsem Vás zde moc nenudil a někomu to alespoň trošičku pomohlo v inspiraci k jeho vlastní konstrukci. Při vymýšlení jsem musel vycházet z nějakých ( pro mně ) dosažitelných technologických možností, proto je to celé složené prakticky jen z desek a hranolů spojených jen šroubovými spoji. Jak jsem zde již psal, tak je jasné, že teď už bych udělal některé věci trochu jinak ale to je "evoluční" vývoj, kterému se člověk zřejmě nevyhne ...... :)

Na závěr několik foteček finání podoby mašinky .....
Přílohy
DSCN2832.jpg
DSCN2834.jpg
DSCN2840.jpg
DSCN2842.jpg
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

19. 12. 2008, 8:18

Moc pěkná práce.
Uživatelský avatar
ferguson
Příspěvky: 462
Registrován: 20. 8. 2008, 7:51
Bydliště: Žilina

19. 12. 2008, 2:22

naozaj pekne. ked pozeram na tu moju "chuderu", tak mi je az doplacu...
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

19. 12. 2008, 7:49

Jen se nepodceňuj ...... 8) Každý kdo se pustí do takového projektu si zaslouží uznání, protože na sobě pracuje a vzdělává se. Když si teď zpětně přečtu některé své dotazy, kterými jsem obtěžoval velmi zkušené konstruktéry zde na fóru, tak se červenám až na z...u ..... :oops: :D
snowi
Příspěvky: 122
Registrován: 7. 10. 2006, 7:06
Bydliště: Česká Třebová

21. 2. 2009, 9:22

Ahoj,
Snažím se postavit podobnej stroj, můžeš mi prosím prozradit jeké typy HIWINu máš na jednotlivých osách osazeny a tvé zkušenosti s nimi?
Pořípadě kde jsi je koupil a za kolik? To samé k použitým šroubům?
Jinak samozřejmě moc krásná konstrukce, inspiruje mě.
Díky
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2009, 4:39

Opravdu krasny stroj.Tahle masinka by si ale zaslouzila serva.
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

22. 2. 2009, 8:51

Díky. Kolejnice a vozíky nejsou nové ale použité včetně šroubů s předepnutými matkami ( 16 x 5 ). Vše jsem koupil od servisáka zabývajícího se senzorikou ( vloni na podzim jsem zjišťoval jak na tom zase je a v té době měl jen dva kousky HGR30 o délce 330 mm ). Původ je z nějakého přesného balícího ( nebo krájecího ) stroje. Měl jsem z toho trochu obavu ale po zevrubné prohlídce a vymytí vozíků ( i podle vnějšího vzhledu takřka nepoužité ) s nimi nemám absolutně žádné problémy ( samozřejmě při obrábění ). Na ose "X" a "Y" jsou kolejnice HGR30 a na "Z" HGR25, což je "brutálně" předimenzované. Vozíky mají ozbačení HGH30CA a HGH25CA a dohledal jsem na nich ještě označení ZA, což je střední předpětí. Je nepopiratelný fakt, že kdyby se mi takovýto "kauf" nepovedl, tak se do stavby hned tak nepustím ( ceny nových komponentů jsou pro soukromníka fakt "drsné" ) Co jsem musel řešit, tak to je mazání, protože mám mašinku v garáži a předepsaný hustý olej ( ten mohu darovat ) je moc ""tuhý" už při teplotě okolo +10°C a tak jsem se rozhodl o "ztrátové" mazání řidčím olejem ( to jsou ony záhadné hadičky na mašině ).
Zatím tam jsou komplet krokové motory ale na "X" a "Y" se servy do budoucna uvidí .....
Tpol
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 2. 2007, 9:35
Bydliště: Hlučín

22. 2. 2009, 12:48

Moc pěkná portálovka, nemáte se za co stydět. U nás se říká " z hovna byč ukručič". Už se těšíme na ukázky prvních výrobků.

Poznámka-námět ( já také používám vozíky HIWIN v takových podmínkách jako Vy - garáž nevytápěná - nemažu olejem - ale plastickým mazivem - používám 5let -žádný problém -samozřejmě udržuji čistotu - sem tam kolejnice přetřu hadříkem a doplním mazivo jak v kuličkáčích ISEL tak v Hiwinech. Pravdou je že mám vše krytováno).

Přeji mnoho zábavy s pěkným strojem. Tpol
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

22. 2. 2009, 3:07

Tpol píše:Moc pěkná portálovka, nemáte se za co stydět. U nás se říká " z hovna byč ukručič". Už se těšíme na ukázky prvních výrobků.

Poznámka-námět ( já také používám vozíky HIWIN v takových podmínkách jako Vy - garáž nevytápěná - nemažu olejem - ale plastickým mazivem - používám 5let -žádný problém -samozřejmě udržuji čistotu - sem tam kolejnice přetřu hadříkem a doplním mazivo jak v kuličkáčích ISEL tak v Hiwinech. Pravdou je že mám vše krytováno).

Přeji mnoho zábavy s pěkným strojem. Tpol
A vy se kdy pochvalite se svym vytvorem ??? provozovanym uz pet let ?
Vidim tu spoutu jinych prizpevku , ale peknou fotku pekneho stroje ???

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

22. 2. 2009, 7:49

Je fakt, že to zakrytování jsem kapánek podcenil a to je jedna z věcí, které bych přiřadil vyšší prioritu.
Pokud to není "tajemství", prozradíte prosím označení toho maziva ?
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

1. 3. 2009, 8:27

Tento víkend počasí trochu přálo těm, kteří mají mašinu "ve venkovní teplotě" :) , tak jsem zkusil pro svoji potřebu vyrobit pomůcku v podobě senzoru výšky nástrojů. Při hledání nějakého dostatečně přesného vedení pro stopku, mně napadlo použít část vodícího mechanismu laseru CD mechaniky. Máte s tím někdo zkušenosti ? Po mechanické stránce se to zdá být dobré, axiální chod je velmi lehký ( na odpružení stačí samotný mikrospínač ) a vůle v radiálním směru je velmi malá. Celková výška sestavy činí 47 mm. Technicky to není žádný zázrak, dalo by se říci, že je to dost "bastl" ale zase konstrukce vychází velice jednoduše. Teď to ještě odzkoušet na mašině.
Pokud si všimnete na vnitřní straně základničky stop po "mnohoúhelníku", tak jsem experimentoval s mikrokrokováním a posuvy a výledek se mi ani trochu nelíbí, takže je zase vše při starém ...... :D
Přílohy
DSCN3511.jpg
DSCN3513.jpg
DSCN3514.jpg
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“