Pomoc s výběrem specifické CNC frézky na hliník

LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

26. 10. 2014, 12:48

Ahoj, po prošlapání několika slepých uliček s vyřezáváním otvorů do krabic šéf souhlasí s nákupem CNC frézky. Byť fórum pravidelně pročítám cca půl roku a poctivě sleduji všechna vlákna se stavbou frézek, kvůli chybějící praxi z toho mám hlavu jak pátrací balon a jednotlivým informacím rozesetým do mnoha vláken nedokáži dát správnou váhu, co je důležité a co ne. Chtěl bych proto poprosit zdejší profíky, zda by nekoukli na odkazy níže, co tam je použitelného a nebo čemu se raději velkým obloukem vyhnout.

Požadavky na frézku jsou mírně specifické: osa Z nemusí mít zdvih nijak velký, ale otvory potřebuji dělat i v krabicích postavených na výšku - je nutné mít možnost krabici prostrčit skrz stůl. Z tohoto důvodu nesmí být pod stolem žádná žebra ani mechanika, což diskvalifikuje velkou část frézek. Rozjezdy by měly být alespoň 40x40cm. Krabice jsou z ABS, polykarbonátu nebo hliníku o síle do 5 mm. Na přesnost nejsou kladeny nijak přísné požadavky, do vyřezaných děr se zalepují konektory a jde jen o to, aby se nestalo, že by v jedné díře plandal a do druhé nešel nacpat ani za použití velké síly.

Rozpočet mám kolem 50.000 Kč, se stropem 100.000 Kč. Ekonomická rentabilita bude tak jako tak mizerná, jde spíš o možnost pružně zpracovávat nově dovezené krabice, aby se ještě týž den (často o víkendu) mohlo expedovat sestavené zařízení. V ceně by ideálně mělo být vše včetně PC s ovládacím programem, aby se celá sestava jen zapojila do elektřiny a mohla fungovat - mechanické poskládání stavebnice není zásadní problém, ale na laborování a zprovozňování elektronické části mi chybí zkušenosti.

Tron+ - líbil by se mi, ale nepodařilo se mi najít nějaký kompletní set či již sestavený komplet a na sestavování a svařování, jak zde někteří popisovali, si netroufám.
Shapeoko - cenově příznivá, ale zdá se mi trochu subtilní na obrábění hliníku, byť jsou na Youtube videa s obráběním hliníku.
Pilot Pro CNC Router - cenově i konstrukčně zajímavé, ale zprovoznění asi nebude nejjednodušší
Kompas H-1000 - z mého pohledu ideální - není tam schovaný nějaký zádrhel? Má smysl si připlatit za HF vřeteno?
CNC Hobby 460 - Luboš by asi neprodával nic, co by sám nedoporučil, ale s dokoupením vřetene, PC a dalších nutných věcí se cena pravděpodobně vyšplhá nepříjemně vysoko :-(
CNC od Pupáka - sice krásné stroje, ale cena už je spíš z říše snů
CNC modelarska hobby frezka - na závěr jeden low-cost na první seznámení pro začátečníka, dle autora by hliník měla zvládnout, ale musely by se asi zakrytovat šrouby a žebrování pod stolem by asi vadilo :-(

Frézka bude spíš pomocník na občasnou práci, než aby na ní stál byznys a pracovala denně od rána do večera. Je mezi stroji, které jsem našel, něco rozumně použitelného? Je tam něco, čemu se mám raději vyhnout? Děkuji za případné rady.

PS: Fórum poctivě pročítám a vím, že tu všechno je obsaženo, ale pro začátečníka není jednoduché mezi informacemi rozesetými do různých příspěvků najít souvislosti, že A souvisí s B, že z C vyplývá D a že E vylučuje F atd.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

26. 10. 2014, 1:39

Myslím že z hotové produkce nic nevybereš a nakonec si to bud necháš udělat na zakázku nebo sám. Konstrukce musí být opravdu hodně upravená pro tvoje potřeby.
Bohužel jsem si neudělal žádnou fotku když jsem to obráběl :-(
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 10. 2014, 2:16

jakou máš nejvyšší krabici? když vezmu že bude krabice třeba 300mm tak takovou do žádného z výše uvedeného nedáš, kdž těm routerům rozebereš ten stůl abys mohl nějak prostrčit krabici tak se to rozsype..máš dost specifické zadání a z hotových těžko vybereš.. postav si to namíru svejm požadavkům, to je podle mě rozumnější než přebastlovat něco z tohoto.. na takhle velkej rozjezd v Zku by to chtělo asi několikaúrovňové dno pro možnost zvyšování/snižování a koncipovat to jako takovou krabici a vše důležité by bylo na nějakém horním tuhém rámu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

26. 10. 2014, 3:24

V tuto chvíli mám největší krabici 24x21x6 cm. Ale jakmile zvolím nějaký pevný rozměr, šéf druhý den přijde s krabicí, se kterou se tam nevejdu. Proto vybírám jen frézky, kde je alespoň teoretická šance krabici prostrčit skrz stůl. Myslel jsem, že by stačilo v desce stolu vyříznout díru třeba 25x10 cm, kudy by se krabice prostrkávaly a fixovaly do nějakého udělátka. Neoddělával bych celý stůl. U toho Kompasu s rozměry 60x85 cm by tak zbylo dost materiálu na vyztužení. Nebo by se to i tak rozpadlo? Pilot Pro má pod stolem žebra, která by se měla dát posouvat, kdyby se mezi ně krabice nevešla a zároveň na ně upnout.

Vlastní stavba nepřichází do úvahy. Sice rád čtu zdejší příspěvky, zda je lepší L, nebo U, nebo jekl, zda podepřené tyče nebo lináry, jaké trable jsou spojené se srovnáním do rovnoběžnosti a kolmosti a kde se honí každá stovka, ale na to si ani náhodou netroufám :wink: Zakázková výroba třeba u Pupáka začíná na 150.000 a to už je sci-fi :(
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 10. 2014, 3:40

no já nevím podle mě jsou to všechno prostě hračky,a od barbara Pupáka já už bych si nekoupil vůbec nic.. já osobně bych nechal říznout vodou z nějaký třeba 30ky ocelový desky rám, do něho zafrézovat lineáry, po tom by jezdil most, s nějákým relativně malým Zkem ... to se nerozpadne a bude to dostatečně tuhý pro tyhle účely.. pod to nějakou vejškově stavitelnou podlahu.. to se podle mě do 100000 musí dát postavit..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

26. 10. 2014, 4:09

Kdo dělá nějaké rozumné stroje? Na Bazoši, Aukru nebo SBazaru se čas od času objevují různé konstrukce, ale ty i mě, coby laikovi, připadají poněkud papírové. A fortelné frézky v nabídkách firem jsou od 250.000 výš. Byť by se mi takový stroj líbil, zase musím stát nohama na zemi, krabic budou řádově stovky, nikoli desítky tisíc a na jinou výrobu není čas. Frézky tu staví skoro každý, ale jen pro vlastní potřeby a pro radost ze samotné práce. Kdo by zvládl udělat na klíč, co popisuješ?

Možností je vzít tu homemade z Aukra a na ní se učit, co lze a nelze. Když ji domrvím, ztráta nebude nijak zásadní.
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

26. 10. 2014, 4:18

Ja jsem prave LuKa od mojeho plotru, pro hlinik odrazoval. Napsal jsem mu, ze neco vypizlat by na tom slo, ale neni to na hlinik delany :) Pta se mne tolik lidi na hlinik, ze kdybych rikal, ze jo, tak uz jsem jich prodal deset :D Jinak si myslim, ze nlejlepsi cesta je jak pise RaS. Nejakej ram a zvedat stul k Ztku :wink:
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

26. 10. 2014, 4:28

Prot píše:Ja jsem prave LuKa od mojeho plotru, pro hlinik odrazoval. Napsal jsem mu, ze neco vypizlat by na tom slo, ale neni to na hlinik delany :) Pta se mne tolik lidi na hlinik, ze kdybych rikal, ze jo, tak uz jsem jich prodal deset :D Jinak si myslim, ze nlejlepsi cesta je jak pise RaS. Nejakej ram a zvedat stul k Ztku :wink:
Přitom mi připadá fortelnější, než spousta jiných, které hrdě hlásají, že zvládají hliník :wink:
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2014, 4:31

A nevyplatilo by se ty krabice frézovat „naležato“? Stůl velký tak, aby se na něj vešla položit i ta největší krabice, na jeho konci portál s minimálním posuvem, jen na délku zanoření frézy, A tu frézu mít na portálu upevněnou vodorovně se stolem.
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

26. 10. 2014, 4:33

LuKo píše:
Prot píše:Ja jsem prave LuKa od mojeho plotru, pro hlinik odrazoval. Napsal jsem mu, ze neco vypizlat by na tom slo, ale neni to na hlinik delany :) Pta se mne tolik lidi na hlinik, ze kdybych rikal, ze jo, tak uz jsem jich prodal deset :D Jinak si myslim, ze nlejlepsi cesta je jak pise RaS. Nejakej ram a zvedat stul k Ztku :wink:
Přitom mi připadá fortelnější, než spousta jiných, které hrdě hlásají, že zvládají hliník :wink:
Protoze kecaj a chtej prodat :D
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7213
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 10. 2014, 4:45

napadlo mě, že pro tenhle účel - dělání otvorů pro xxx do stěn elektrorozvodných krabic - by byla ideální konstrukce ala vodorovná vyvrtávačka
vřeteno vodorovně, pohyblivé nahoru dolů a případně v Z (v ose vřetena)
v Z by stačilo pro daný účel třeba jen 50 mm
před tím libovolně velký stůl pohyblivý ve třetí ose
nebo ve třetí ose hýbat i sloupem s tím vřetenem
pak by v podstatě nezáleželo na velikosti krabice a přitom by to nebylo nijak velké ani složité
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
LuKo
Sponzor fora
Příspěvky: 31
Registrován: 5. 5. 2014, 11:44
Bydliště: Kolín

26. 10. 2014, 5:01

Ta vyvrtávačka nevypadá špatně :idea: Nejsem s to posoudit složitost a pracnost, ale zkusím to posunout ještě o malinko dál - šlo by na "obyčejné" frézce udělat univerzální nebo výměnný úchyt vřetena, aby mohlo být klasicky svisle, aby se daly vrtat třeba díry do obyčejných plechů a na krabice vyměnit za vodorovný úchyt? Je to reálné, nebo je to už fantasmagorie?
Jan Danda
Sponzor fora
Příspěvky: 1143
Registrován: 8. 7. 2009, 9:55
Bydliště: jarpice

26. 10. 2014, 5:23

Koupit starší truhlářskou dlabačku, dát tam tři krokáče se šroubama a do 80000kč se vejdeš.
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1293
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice

26. 10. 2014, 6:02

A mohla by to být frézka klasické vertikalni konstrukce? Jednu tu mám, jako projekt odsunutou na vedlejší kolej, kulickové šrouby už má, jen je potřeba osadit motory, koncaky, drivery a interpolator od Gravosu, soft a několik drobností. Myslím že do 60000.-kč by se vešlo.
No a krabici tam dáš i 50cm vysokou. Jen má tak 750kg.
Takže i na hliník, ocel a litinu....
:D :D
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7213
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

26. 10. 2014, 6:03

LuKo: zkus si na trubce najít "pantorouter"
to by možná stačilo i bez CNC
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“