Moje frézka na balsu ... TRON

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
PetrNC
Sponzor fora
Příspěvky: 423
Registrován: 19. 6. 2007, 7:32
Bydliště: Náchodsko

9. 12. 2008, 8:52

Moc pěkná práce a vychytaná technologie. Máte prosím nějaký tip na tu laminovačku ?
Owner
Příspěvky: 60
Registrován: 22. 10. 2008, 8:39

9. 12. 2008, 10:07

Wolfiku urcite to sem hod.Dal bych to do ty sekce co tady na to je.
Urcite do toho pujdu.K vanocum si tedy koupim laserovku :)
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

10. 12. 2008, 3:35

Diskusi na téma laminátor atd. , přesouvám do sekce "Plosnaky" viz http://www.c-n-c.cz/viewforum.php?f=39 .
Sejdeme se tam.
wolf
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

14. 12. 2008, 12:35

Tak jsem zase kousek pokročil, a mám již osazené a oživené desky plošných spojů.
Nyní mě čeká najít vhodnou skříňku a udělat kabeláže. Jak bude co k nafocení tak to zde umístním.
A teď pár fotek(doslovně); Deska zdroje motorů, deska zdroje LPT opto-oddělovače a reléové desky, reléová deska, LPT opto-oddělovač:
Přílohy
Elektro_1.JPG
Elektro_2.JPG
wolf
harry
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 11. 2008, 9:07
Bydliště: Žacléř
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2008, 6:47

Moc hezká a čistá práce.
Také už jsem pomalu ale jistě u shromažďování materiálu. Plechy mám vyřezané z nerezu (u mého dodavatele jiný materiál totiž na mašinách nechtějí dělat, ale cenově mě to vyšlo snad levněji než obyčejný plech).
Motory objednám příští týden, až budu doma z dovolený.
Dnes jsem objednal u Krutora soustružené díly. Protože jsem se nakonec rozhodl pro TRON Plus, tak jsou tam ty Trapezmuttergehaeuse trochu jiné.
Z hlavních dílů mi tedy schází pohybové šrouby, spojky a desky tištěných spojů.
Už se těším, až to budu dávat do kupy :-)
Konstrukci chci svařit - jen body, ale objednal jsem pro jistotu i lepidlo a asi to udělám jako Wolf - lepení + sváření. Nerez je na svařování trochu kritičtější, ale snad to zvládnu :roll:
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

30. 12. 2008, 4:53

Malá poznámka pro ostatní. Pokud budete konstrukci spojovat bodovými sváry, tak to lepidlo není vůbec potřeba. V nerezu nevidím problém, pokud budeš svařovat metodou TIG, tak si myslím dokonce paráda. Je nutné se vyvarovat dlouhým průběžným svárům. Stačí opravdu jen "bodovat".
Harry, promiň, myslel jsem, že z mých dřívějších popisů jaksi mezi řádky vyplynulo, že to lepidlo je zbytečné. Ale máš už podle všeho lepidlo objednané. Pokud to jde tak tu objednávku zruš, jsou to zbytečné náklady navíc.
Malá rada pro ty, kteří budou lepit. Aktivátor nutný, lepidla velmi, ale opravdu velmi málo, řekl bych takřka nic, jinak se nedočkáte uspokojivého zaschnutí. Osobně vyzkoušeno :D .
wolf
harry
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 11. 2008, 9:07
Bydliště: Žacléř
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2008, 8:12

Budu svařovat TIG a mám nějaký ten rok zkušeností se svařováním nerez plechů. Vařil jsem ale nejvíce 2mm. Přezto by to neměl být problém :-)
Lepidlo se mě hodí vždy. Dělám Auto HiFi zástavby do aut a tak jej určitě uplatním.
Zkoušel jsem sestavit vozík na Z ose a jde to opravdu celkem ztuha, takže pár bodových svárů by to mělo v pohodě udržet. Strach mám ale z X osy - tam to bude asi nejvíce namáhané a na té délce se také nejvíce projeví jakákoliv nepřesnost. Nejdříve si vše sestavím bez lepení a sváření a podle toho jaká bude tuhost celé konstrukce, tak se rozhodnu kolik svárů je potřeba.
Bohužel stavím vše jako naši bývalí sovětští soudruzi - raději 1mm materiálu a jeden svár navíc - hlaně to musí vydržet :-)
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

30. 12. 2008, 9:10

Já jsem osu X nelepil vůbec a drží ... K tuhosti na ose X je nutno připočíst nezanedbatelnou tuhost poměrně hustě šroubované MDF desky stolu.
Sestavení jednotlivých os jen tak na "sucho", rozhodně doporučuji. Člověk tak předejde drobným nesrovnalostem. Taktéž doporučuji překontrolovat všechny otvory pro šrouby. Já to převrtával až při montáži a rozhodně by to šlo lépe ještě před svařením či slepením a hlavně nalakováním :D. V mém konkrétním případě byly problémy s většinou děr pro šroubky M5.
wolf
harry
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 11. 2008, 9:07
Bydliště: Žacléř
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2008, 4:32

Ta MDF deska mi ještě vrtá hlavou. 19 mm MDF mám dost, ale chtěl bych, aby byla snadno vyměnitelná, nebo udělat základní desku např. z pertinaxu a na ní přidělat slabší z MDF, u které by nevadilo, když do ní "zajedu" a která by se dala snadno vyměnit.
Hrany a díry určitě překontroluji a podle prvních dojmů budu muset dobrušovat a dopilovávat. Některé díry mají "hrbolky" od nepřesného pálení - asi vysoká rychlost a špatně rozvržený postup pálení.
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

30. 12. 2008, 6:29

Též jsem o té desce stolu z MDF podobně uvažoval. Vyřešil jsem to tak, že jako hlavní desku jsem použil MDF tl. 16mm a na ni budu dávat MFD tl. 8mm jako výměnnou. Těch 5mm co mi ubude z osy Z mně snad nezabije.
wolf
harry
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 11. 2008, 9:07
Bydliště: Žacléř
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2008, 6:45

Proto jsem nakonec zvolil Tron Plus. Celkově je větší (X-1000mm, Y-490mm, Z-100mm) a hlavně pod Z by měla být průchodnost 100mm (Tron má jen 50mm a z toho se mi už nechtělo obětovat ani mm).
Poku někdo chce stavět Tron Plus, tak podklady jsou zdarma po zaslání licenčního čísla na TRON.
Více zde: http://www.cnc-hotspot.de/index.php?pag ... hreadID=32

Další varianta je stůl z hliníku s T profilem. To je ale Stage2 - nejdří se naučím dělat na MDF :-)
harry
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 11. 2008, 9:07
Bydliště: Žacléř
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2009, 5:31

První fotky mého "Silver Surfer" :-)
Vyčistil jsem díry a zatím sestavil jen "na sucho". V pondělí se bude vařit.
Přílohy
SilverSurfer3.jpg
SilverSurfer2.jpg
SilverSurfer1.jpg
harry
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 11. 2008, 9:07
Bydliště: Žacléř
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2009, 5:39

Právě jsem dostal od Krutora mail, že soustružené díly jsou také hotové :-)
Krutor - mockrát dík! (PS - ostatní jsou v jednání)

Při stavbě na sucho jsem zjistil, že mi chybí jeden díl na X osu. Musím nechat v pondělí dodělat. :-(
Přílohy
DuraloveDily.jpg
rawen
Sponzor fora
Příspěvky: 1559
Registrován: 15. 3. 2008, 12:22
Bydliště: Prostějov

8. 1. 2009, 7:04

harry píše:Právě jsem dostal od Krutora mail, že soustružené díly jsou také hotové :-)
...
Nechceš si založit vlastní vlákno???
soustruh Bernardo 500, frézka Proxxon
(CNC Tron, CNC Proxxon MF70)
harry
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 11. 2008, 9:07
Bydliště: Žacléř
Kontaktovat uživatele:

8. 1. 2009, 7:54

Bral jsem to jako pokračování mé diskuse s Wolfem.
Ale pokud to Wolfovi bude vadit, tak to smažu.
Jinak nevidím důvod, proč by mělo být X vláken na téma Tron?
Naposledy upravil(a) harry dne 8. 1. 2009, 8:20, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“