strojní svěráky Zbrojovka

Odpovědět
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

14. 1. 2015, 10:21

Ahoj,
kdo tu prosím víte něco více o strojních svěrácích Zbrojovka?
Já mam úplně nový ze starých zásob (byl ještě zaletovaný v igelitu, zakonzervovaný voskem a přišroubovaný k dřevěnému přepravnímu rámu) šířka čelistí 125mm. Svěrák je to parádní - pěkně masivní a tuhý. Akorát mam problém, že celá posuvná část je tam příčně na křivo o cca 0,08mm (tím myslím příčně vůči ose šroubu svěráku). Měl jsem z víkendu připravené fotky svěráku, ale bohužel se mi mezi tím něco podělalo na flash kartě v telefonu kde jsem fotky měl (to se stalo asi pro jistotu kdybych měl málo problémů k řešení - horizontální vřeteno, svěrák, teď ještě navrch flash karta ...), takže fotky bohužel budou nejdříve v Pá. Nicméně svěrák vypadá takto http://stroje.prvni-bazar.cz/inz/prodam ... 60601.html" onclick="window.open(this.href);return false; (to není ten můj, to jsem našel jen pro demonstraci), nebo pak detailnější fotky konstrukčně stejného s čelistí 160 mm jsou zde:
http://www.i-bazar.cz/pictures/pics/str ... 748131.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.i-bazar.cz/pictures/pics/str ... 533661.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.i-bazar.cz/pictures/pics/str ... 045261.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Konkrétně tam pozoruji následující:
- Celý ten vnitřní pohyblivý kus je o nějakou desetinku mm výše, než jsou boční vodící plochy. To je tak OK? Spíš bych čekal, že to má být zároveň, nebo že by to možná mělo být celé níž než boční plochy. Svěráky jiné konstrukce tam nemají vůbec nic a je tam vidět trapézový šroub.
- To že je vnitřek navíc ještě šikmo 0,08mm, předpokládám, taky není OK. Je mi jasné, že to není přesný brusičský nebo nástrojařský svěrák, ale tohle je moc. Díky tomu vše frézuju šikmo (u tyče dlouhé 180mm to už dělá tak 0,3mm !!!).
- Jak moc mají lícovat čelisti? Mají být, když je stáhnu úplně k sobě, v přesném zákrytu? Vodorovně to tak je, ale svisle jsou přesazené.

Já jsem měl svěrák celý rozebraný kvůli vyčištění od vosku. Původně jsem měl broušenou destičku pohyblivé čelisti přichycenou trochu šikmo, ale to už jsem napravil. Nicméně to, že je tam ten pohyblivý kus šikmo, mi přijde, že je dáno, že jeho dosedací plochy jsou křivé. Samozřejmě chtělo by to svěrák přeměřit na nějaké přesné litinové nebo žulové kontrolní desce úchylkoměrem, protože i frézka má v osách různé drobné sklony stolu. Např. v podélném směru od středu doprava jde stůl 0,03mm do kopce, od středu do leva je OK. Nicméně i když uvážím toto, tak to stejně vychází dost šikmo (když měřím ostatní plochy svěráku, např. ty boční vodící plochy, tak je to vše v souladu s křivostí stolu, takže co se týče samotného svěráku OK).

Máte někdo nějaký jiný nápad než to nechat přebrousit? Nějak mě nenapadá, čím by to mohlo být a je to celé divné, že by Zbrojovka něco takového pustila do světa.

Zatím budu svěrák vypodkládat přesnými planžetami, abych to vyrovnal.

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
qwer
Příspěvky: 1302
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

15. 1. 2015, 7:09

Ahoj, tiež som ho volakedy celý prebrusil, ja som mal tie nezrovnalosti menšie- nejaké 2-3 stovky. Aj ten stred som kapku utopil, aby podložky sedeli na telese zveráka, a nie na pohyblivej čelusti. Kaďže mám viacej zverákov, tento som neskoršie pustil do sveta, ale mal svoje výhody
001.JPG
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

15. 1. 2015, 1:53

qwer píše:Ahoj, tiež som ho volakedy celý prebrusil, ja som mal tie nezrovnalosti menšie- nejaké 2-3 stovky. Aj ten stred som kapku utopil, aby podložky sedeli na telese zveráka, a nie na pohyblivej čelusti. Kaďže mám viacej zverákov, tento som neskoršie pustil do sveta, ale mal svoje výhody
001.JPG
To jsi ale brousil až po nějaké době používání, když už tam bylo opotřebení, ne? Nebo to byl nový?
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
qwer
Příspěvky: 1302
Registrován: 8. 4. 2008, 8:09
Bydliště: Kostolec (Pov. Bystrica)

15. 1. 2015, 8:09

Bol používaný, ale nič moc, no najviac mi vadil ten stred že bol asi 1-2 stovky vyšší. No a popri tom som ho prebrusil celý
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“