Mazání ručních závitníků

kdyz nebudes vedet kam to dat tak to napis sem, admin to za tebe umisti nebo vytvori novou sekci
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8172
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2015, 11:59

Kdyby se tady tohle téma každého půl roku znova neobjevilo, tak bych si myslel, že všichni vymřeli :D Pročež doplňuji, jako ostatně každý rok, že já mažu ruční závitníky včelím voskem. Sice to není kdovíjaký zázrak, ale je to jediné mazivo na závitníky které příjemně voní.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2697
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

3. 2. 2015, 11:54

prochaska píše:Kdyby se tady tohle téma každého půl roku znova neobjevilo, tak bych si myslel, že všichni vymřeli :D Pročež doplňuji, jako ostatně každý rok, že já mažu ruční závitníky včelím voskem. Sice to není kdovíjaký zázrak, ale je to jediné mazivo na závitníky které příjemně voní.
Včelím voskem jsme kdysi v práci impregnovali provázky, aby se při vázání uzlů nepovolovaly :D
Já jsem asi měl tu prvotní otázku položit trochu jinak, když koukám, že se to zvrhlo až k Wédéčku a Konkoru. Asi měla znít "čím nahradit řepkový olej při ručním řezání závitů do nerezu". Asi by tu byl jen výčet několika speciálních sprejů.
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2015, 12:05

pafik píše: Asi měla znít "čím nahradit řepkový olej při ručním řezání závitů do nerezu". Asi by tu byl jen výčet několika speciálních sprejů.
Zelená (resp. teraz žltozelená) brzdová kvapalina... Keď mi to doporučili, tak som sa divil, ale prekvapivo to funguje... Ale či je niečo lepšie, tak to neviem, používam len toto.
A bacha pri tom na ruky, nejesť a nefajčiť, keď nechceš pupáky na jazyku :D
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

23. 11. 2015, 12:22

U UŠÁků na youtube již delší dobu pozoruji použití světle-zelené srágory připomínající zubní pastu Fluora :)
Vlastně to nepoužívají jen na závity - patlají to skoro všude.

Včera jsem poprvé zahlédl etiketu a ta srágora je http://www.anchorlube.com/anchorlube.html

Obrázek

Znáte to někdo? Je to opravdu tak skvělé, když to "všichni" používají, a nebo je to jen móda?
Já teda vlastně ani netuším, jestli je to k dostání na našem trhu.

Taky jsem teď objevil i jedno video, domácího testu na kanálu Randyho Richarda https://www.youtube.com/watch?v=zv29LoFr7j8
Jak test dopadl netuším, protože mu nerozumím ani slovo :?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4894
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

23. 11. 2015, 1:18

Vousac je sympatak a treba se najde nejaky obetavy cesky testovac. Tady zaver asi udelat lze. Hortsi to se s dalsimi zazracnymi pripravky, ktere pusobi dlouhopdobe. Treba Militec drive Mimtec. Na ceskem i zahranicnim netu jsou tisice prispevku od odborniku i bezmych spotrebitelu pripravek pouzivajici. Dva naprosto rozdilne tabory. Jedni nemuzou vynachvalit a vynaseji do nebe a druzi nadavaji na zadny nebo kratkodoby ucinek, ktery ve finale prinesl destrukci motoru. K tematu se vyjadruji placalove, praktici, mechanici i olejari. Je to snad jeste vic nekonecne tema nez pneumatiky na motorkach. Pripravek jsem vyzkousel nekolikrat a zaver uplne objektivne priznavam udelat nedokazu. Za odboceni od tematu chlazeni se omlouvam.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

23. 11. 2015, 1:25

Vousáč by se měl naučit video sestřihat případně si na to někoho najít, půl hodiny sledovat jeho brumlání teď bohužel nemůžu. Ale rychlým proklikáním to asi dobrý je, resp., že je s tim spokojenej, řiká už na začátku, teď se jen pokouší o nějaká měření. A opravdu soustruh alespoň v prvním testu žere se zubní pastou nejmíň. A na rozdíl od oleje to prý neprodukuje žádný smrady.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3595
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2015, 9:22

Francotirador píše:U UŠÁků na youtube již delší dobu pozoruji použití světle-zelené srágory připomínající zubní pastu Fluora :)
Vlastně to nepoužívají jen na závity - patlají to skoro všude.

Včera jsem poprvé zahlédl etiketu a ta srágora je http://www.anchorlube.com/anchorlube.html

Obrázek

Znáte to někdo? Je to opravdu tak skvělé, když to "všichni" používají, a nebo je to jen móda?
Já teda vlastně ani netuším, jestli je to k dostání na našem trhu.

Taky jsem teď objevil i jedno video, domácího testu na kanálu Randyho Richarda https://www.youtube.com/watch?v=zv29LoFr7j8
Jak test dopadl netuším, protože mu nerozumím ani slovo :?
Mám něco podobného, dostal jsem to v lahvičce od výživy odlité z piksly ten název už si nepamatuju, jen že to je na těžko obrobitelné materiály z usa, závity, vrtání, nerez, kalený atd. Je to taková zelená sračka, voní po bonbónech a je to teda fakt liga, no ale vypovídající hodnota příspěvku, když nevím jak se to jmenuje je nula :D tak jen tak pro zpestření.... :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

23. 11. 2015, 10:47

tumlik píše:Mám něco podobného, dostal jsem to v lahvičce od výživy odlité z piksly ten název už si nepamatuju, jen že to je na těžko obrobitelné materiály z usa, závity, vrtání, nerez, kalený atd. Je to taková zelená sračka, voní po bonbónech a je to teda fakt liga, no ale vypovídající hodnota příspěvku, když nevím jak se to jmenuje je nula :D tak jen tak pro zpestření.... :)
To bude urcitě vono - víc auzgerechnet světle zelenejch srágor určitě nebude, ani v USA :D
Říláš teda, že to má cenu?
Teď koukám kolik to vlastně stojí: 240 ml je u ušáků za 285 Kč (nebo co znamená $11.19 ea. ?) a např. na amazonu za 406 Kč
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
sco_27
Příspěvky: 329
Registrován: 20. 4. 2013, 9:10
Bydliště: Partizánske

23. 11. 2015, 11:00

Francotirador píše:co znamená $11.19 ea. ?
ea. - each, tj. cena za kus. :)
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4894
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

24. 11. 2015, 12:27

Na Amazonu se hlavne divej na cenu s dopravou. Jeden kus nema smysl z takove dalky a na vetsi baleni skoci celnici. Mam hrozne rad nove veci i experimenty, tak se mozna obetuju :-)

http://www.ebay.de/itm/New-Anchorlube-G ... Sw~bFWNSad" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

24. 11. 2015, 8:49

takovéhle přípravky obdobně balené dělá třeba wurth, fuchs za obdobnou cenu.. podle mě nepoznáš rozdíl .. když někdo ukáže video s namazaným a nenamazaným závitníkem tak je jasné že bude rozdíl.. ale když uděláš video s namazaným závitníkem tím "zázrakem" a s namazaným závitníkem čímkoliv (třeba vyjetej olej na motory zdarma) tak tam bude rozdíl minimální..
ten wurth je skvělej stojí to asi 180,-
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

24. 11. 2015, 8:59

Mě se osvědčila prášková síra s řídkým olejem a kapkou technického benzínu. Nerez, hliník, ocel nebo obyčejná pásovina. Závit není potrhaný, přesně na kalibr. Za pár Kč.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2697
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

24. 11. 2015, 9:32

Prášková síra (sirný květ) se dřív používala v řepkovém oleji na nejtěžší mazání při závitování.
Pořídil jsem litrovku řepkového oleje na smažení, jak mi někdo radil, přiléval postupně k tomu lety zhoustlému, řádně promíchal, až jsem dostal správnou konzistenci, udělal závity, a spokojeně jsem to odložil. Za pár dní, když jsem se k tomu vrátil, to bylo krásně odseparované, dole ten starý hustý, nahoře ten nový řídký, který se samostatně nedal použít. Tak jsem to znovu pracně promíchat, udělal závity, a za pár dnů to samé. Odseparováno, zase jsem musel míchat. Závěr je, že už ani ten řepkovej olej není, co byl zamlada. :)
Tak jsem to vyhodil a koupil si v červené flaštičce mazání na závity MWF, a s tím jsem spokojenej.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

24. 11. 2015, 9:49

RaS píše:ten wurth je skvělej stojí to asi 180,-
Máš na mysli toto? Kde to kupuješ? Dík!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

24. 11. 2015, 9:58

Pridam aj ja k teme,

ja pouzivam toto, obcas to pouzijem na tupsi vrtak a robi to zazraky.. :):
http://www.ferart.sk/p/283/rezna-pasta-jokisch-120ml" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „kdyz nebudes vedet kam“