brúsenie vrtákov

Odpovědět
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

28. 6. 2013, 7:53

Cjuz píše:
Kravina to není, nabrousil jsem jich mraky.
Možná by tě z fleku vzali do STIMZETu, ale nehlas se, prosím tě, přímo u majitele, nechtěl bych jej mít na svědomí, kdyby se z toho vyvrátil.
Člověče, neblbni tady lidem hlavy! Ty máš snad rozlišení na setinky milimetru v oku? Si děláš (_._), co? A ruce máš asi taky fajnové, proč se nepřihlásíš na neurochirurgii? Už jsem viděl hada močit, koně zvracet i JumboJet v luftě couvat, ale tohle ještě ne.
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2013, 8:43

to je zase kocourkov.... 0,3 nepoužívám ,ale 0.8 a víc v ruce pro mé použití dám když ho zlomím. A i když není potřeba tak i např na 3ce jde udělat podbrus bez problémů . Neumět nabrousit vrták není ostuda , pamatuji TOS Čelákovice s 3000 zaměstnanci z toho brousit v ruce vrták uměl málo kdo . Můj tatík ročník 45 brousí skoro už jen snad po paměti (věčně nemůže najít brejle tak bere ty co jsou k nalezení,třeba mámy ) a pořád na něj nemám .Je pravda že u toho dost nadává na bolševiky :mrgreen:
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 6. 2013, 9:06

jedna věc je nabrousit ručně třeba 3ku vrták aby vrtal 3ku díru a druhá věc je nabrousit ho tak aby vrtal cokoli mezi 3+ něco až třeba 10% to je ten rozdíl kterej většina lidí nechápe.. takže nabrousit vrták aby vrtal nějak proč ne, ale aby vrtal to co má..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
oscar
Příspěvky: 1191
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

28. 6. 2013, 9:20

ne ze bych byl nejaky brusic, ale tak jak to udela tadle krabice to v ruce IMHO nikdo neudela
http://www.naradibohemia.cz/data/sort/s/ostricka.htm
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2013, 9:44

RaS píše:jedna věc je nabrousit ručně třeba 3ku vrták aby vrtal 3ku díru a druhá věc je nabrousit ho tak aby vrtal cokoli mezi 3+ něco až třeba 10% to je ten rozdíl kterej většina lidí nechápe.. takže nabrousit vrták aby vrtal nějak proč ne, ale aby vrtal to co má..
Přesně
Někdy se to nabrousit povede dobře a někdy hůř, mašina je mašina. A ještě jde o počet děr který potom vrták správně vyvrtá.

Rozhodně nechci tvrdit že jsem nějaký fenomén v broušení, jenom jsem dostal v mé první práci školu od jednoho děduly který byl ochotný se mnou během 4 let projít vše od soustruhu po karusel, od elektrody po acetylen a včetně broušení. Tehdy firma byla v úpadku a tak jsem se alespoň mohl dobře vzdělávat a ještě za to dostávat nějaký plat. Dodnes jsem mu za ty zkušenosti vděčný. Na oplátku jsem mu vysvětloval vše od elektriky, ale nikdy jsem ho nepřesvědčil že ohřívat si vodu na kafe v kelímku od solviny na jehož dně byly dva nezeové plechy které strkal do zásuvky není úplně ideální.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 6. 2013, 9:54

já psal o 3ce, vrták 0,3mm o tom tady diskutovat nehodlám, to jsem vživotě nepoužil a brousit to v ruce tak aby to šlo použít si moc nedokážu představit
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

28. 6. 2013, 10:14

A to tu 0,3ku brousí v ruce na kotouči z magnetky při 250ti otáčkách za minutu. To bych chtěl vidět, jak mu to ten čípek neurazí jen, jak se dotkne kotouče. Já jeden vrták 0,3 obětuju a natoč video, jak to nabrousíš v ruce, jo? A jestli jsi borec, tak vylehčíš ještě i duši, co?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2013, 10:49

Josef píše:A to tu 0,3ku brousí v ruce na kotouči z magnetky při 250ti otáčkách za minutu. To bych chtěl vidět, jak mu to ten čípek neurazí jen, jak se dotkne kotouče. Já jeden vrták 0,3 obětuju a natoč video, jak to nabrousíš v ruce, jo? A jestli jsi borec, tak vylehčíš ještě i duši, co?
Klidně :D
A jestli to nedopadne použitelně pošlu jako omluvu čirý tekutý mok. PS: já mám vrtáky klasické tedy nejsou na stopce, ale záleží jak moc se chcete zasmát.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 6. 2013, 11:19

aby to video mělo nějaký rozlišení aby tam ten vrták byl vidět :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7220
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

28. 6. 2013, 11:40

RaS píše:jedna věc je nabrousit ručně třeba 3ku vrták aby vrtal 3ku díru a druhá věc je nabrousit ho tak aby vrtal cokoli mezi 3+ něco až třeba 10% to je ten rozdíl kterej většina lidí nechápe.. takže nabrousit vrták aby vrtal nějak proč ne, ale aby vrtal to co má..
přesně, tady se zase motaj dohromady dvě skupiny uživatelů s naprosto odlišnými zkušenostmi a požadavky
jeden vrtá v seriovce 25000 děr jedním vrtákem, protože to vrtá do naprosto homogenního materiálu, jehož každá várka prošla před uvolněním do výroby laboratoří, na nové mašině k tomu určené, za řezných podmínek které vznikly na základě dlouhodobého zkoušení
druhý 95 procent nástrojů zničí do uplynutí 1% jejich životnosti, protože ........
a oba tábory se tu hádaj´a každý má svou pravdu
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

28. 6. 2013, 11:51

Těch elektrodových rychlovařičů bych asi někde v baráku pár vyhrabal - i litrový by tu měl být! Kdysi bývaly populární zejména mezi elektrikáři a coby fušky šly docela na odbyt. :wink:
K vrtákům:
Ačkoliv jsem také ročník 45, naostřit vrták v ruce tak,jak to umí bázmek, do kterého chlap na videu (výše uváděném) mlátí kladivem, se mi ani s brýlemi na nose ne a ne a ne - nedaří! Nedaří se to ani sousedovi-dědulovi, který je ještě opár let starší a nesrovnatelně se mnou šikovnější a zkušenější. Nedaří se to vlastně nikomu, koho osobně znám. Ten vysmívaný kývavý přípravek je na průměry vrtáků cca 5 - 13 mm prostě lepší!
Protože jej mám už dost jetý (koupil jsem ho asi před 20 roky za cca dvě stovky) a je poněkud kovářské konstrukce i provedení, chci si udělat podobný v principu stejný, ale robustnější a přesnější. Proto jsem se zde - doufám, že zdvořile - zeptal na způsoby orientace os vrcholových kuželů. V mojí skromné domácí knihovně (Černoch, Dobrovolný a pod.) nic vysvětlujícího nenalézám, o Weisskerově patentu mé knihy mlčí. Taktéž o velikosti přesazení obou kuželů vůči ose vrtáku a radiusu základny kužele (vzdálenosti osy kývání od brusného kotouče) nemohu nic nalézt. Hmm... Poradil by mi někdo? Nějakou literaturu či poznatky z praxe? Washburne nebo Weissker? Nebo u malých vrtáků (pod cca 6mm) místo kuželů brousit jen přesazené válce? Asi se vyjadřuju blbě a málo srozumitelně - omlouvám se, nejsem strojař, správnou a srozumitelnou hantýrkou, žel, nedisponuju. Ale snad výše uvedené nákresy pomohou dešifrovat o co mi jde. Díkes! 8)
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 6. 2013, 11:54

no o tomhle si myslím že tady ta debata vůbec nebyla..šlo o to, že nabrousí 0,3ku vrták v ruce a jen tvrdím že je nabrousit a nabrousit, pokud posune střed o desetinu už ta díra nebude u 3ky 3 ale větší, ano bude to vrtat pořád ale ty díry nebudou 3ky ale třeba 3,15 naprosté většině uživatelů to nemusí vadit jenže pak tady jsou třeba debaty o výstružníkách a nědo se diví že se dá vyvrtat přesná díra vrtákem pro vystružení, pokud nebude broušenej na koleně tak dá.. samozřejmě to jestli nabroušenej vrták udělá 1000děr nebo třeba 2000 je důležité, ale myslím si, že pro normálního smrtelníka to nehraje roli.. neboť dřív se ten vrták ztratí, zlomí nevhodným použitím nebo cokoliv jiného..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
oscar
Příspěvky: 1191
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

28. 6. 2013, 11:55

testone píše:
RaS píše:jedna věc je nabrousit ručně třeba 3ku vrták aby vrtal 3ku díru a druhá věc je nabrousit ho tak aby vrtal cokoli mezi 3+ něco až třeba 10% to je ten rozdíl kterej většina lidí nechápe.. takže nabrousit vrták aby vrtal nějak proč ne, ale aby vrtal to co má..
přesně, tady se zase motaj dohromady dvě skupiny uživatelů s naprosto odlišnými zkušenostmi a požadavky
jeden vrtá v seriovce 25000 děr jedním vrtákem, protože to vrtá do naprosto homogenního materiálu, jehož každá várka prošla před uvolněním do výroby laboratoří, na nové mašině k tomu určené, za řezných podmínek které vznikly na základě dlouhodobého zkoušení
druhý 95 procent nástrojů zničí do uplynutí 1% jejich životnosti, protože ........
a oba tábory se tu hádaj´a každý má svou pravdu
a pak je tu cjuz kteremu dneska povolili internet uz odpoledne.....
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 6. 2013, 11:58

oscar píše: a pak je tu cjuz kteremu dneska povolili internet uz odpoledne.....

no tak, Ferda mravenec taky uměl všechno a děti se mu nesmějí :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2423
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2013, 6:31

Tak můžete posoudit jak jsem na tom :D
Snad to bude na videu vidět, je to pekelně malé

vrták 1mm
http://youtu.be/z-vkO3j7SJw

vrták 2mm
http://youtu.be/HqAd6Z1EFjw

A ještě potvrzuji že já brousím vrtáky "na doma" a rozhodně bych se nechtěl srovnávat s průmyslovým provozem. Prostě mi stačí že to vrtá a díra není zase tak hrozná jak straší RaS.
Když jsem vrtával ty plošňáky tak klasický černý vrták udělal cca 100děr než to začlo jít hůř a pak jsem jej brousil. Většinou jsem se dostal na těch 100děr opět, ale zase se nejednalo o žádnou sériovku :)

EDIT:
Jo a ještě se tu pořád zmiňuje že se někdo hádá, nevím. Já nikoho nenapadám a nikdo na mou hlavu nic nechutného taky nenapsal. A pokud mi profík v oboru napíše že je to blbost, protože.... je to OK
A ferdu taky beru :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „dalsi“