M a G závity

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
koumes9
Příspěvky: 88
Registrován: 19. 2. 2015, 5:57

19. 2. 2015, 6:08

Ahoj,
1. nemáte tu někdo udělaný tahák/tabulku na řezání závitů jak metrických tak trubkových? Tzn. u vnitřních kolik předvrtávat a u vnějších, na kolik nejdříve vysoustružit a jednotlivá stoupání. Pokud ne, tak se do toho spustím, zpracuji a pak poskytnu.

2. K té druhé části bych se chtěl právě i zeptat, to se vždy u vnějších závitů soustruží na tzv. velký průměr? Nebo na jaký rozměr mám připravit tu tyčovinu např. u závitu M8? A jak je to u trubkových závitů, kde zlomek, např. 1/2 udává vnitřní světlost trubky? Na kolik tam mám připravit rozměr pro vnější závit? Ve všech příručkách se stále jen omílá technologie samotného soustružení závitu a nebo jsou všude jen výtahy ze strojních tabulek, ale tohle se zapálený amatér nedozví.

3. Jinak ještě bych se rád pro zajímavost zeptal, používá se dnes ještě u nás na něco Whitworthův závit? Nemyslím teď trubkový, který má jiné stoupání, ale přímo W.
TOS S32
marikano
Příspěvky: 107
Registrován: 21. 11. 2012, 2:09

19. 2. 2015, 6:16

Proste strojirenske tabulky tam je vsechno
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3597
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2015, 6:32

Ad1. Tady máš zapálený amatére :D , první tabulku si vytiskni, vystřihni, ohni a slep a tu druhou vlastně taky, pak to do sebe zasuň jak do maminy a nemusíš už nikdy nic počítat :wink:
závity1.jpg
závity vnitřek.jpg
U všech vnějších závitů je koeficient X stoupání, stejnou hloubku bude mít závit M16 a stejnou M52x2 nějak takto
koeficient závit.jpg
ad2. ano průměr vnějšího závitu je dobré o nějakou hodnotu zmenšit, zvláště pokud se ho hodláš řezat očkem nedej bože označeným NO :) Jinak podle lícování

ad 3. pokud myslíš 55st. tak myslím že ne, někdy po válce nebo možná i pozdějc přešli na 60st. v palcových mírách průměru a chdodů na palec, to by měly být ty unifikované závity UN, na starých zgerbech, motorkách a strojích se ale běžně W závit nachází

ad Marikano: naprosto souhlas, doplnit ještě o černocha a strojírenská erotika zajištěna na pěkných pár večerů :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
marikano
Příspěvky: 107
Registrován: 21. 11. 2012, 2:09

19. 2. 2015, 6:35

Whitworthův zavit treba u vyrobku z anglie a jinych zemich kde se pouziva palce jsoi bezne
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2015, 6:45

Whitworthův závit se nachází mj. na přípojkách tlakových lahví, W 21.8-14 pro kyslík a některé další plyny. Též je na stativových šroubech fotoaparátů, W1/4 a W3/8, kde je ale bez větší publicity postupně tiše nahrazován závitem UNC stejného průměru a stoupání.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2015, 7:04

Ještě přikládám tabulku nejpoužívanějších (mnou) závitů. Obsahuje rozměry závitů, rozměry měření přes drátky a některé údaje pro obrábění. Závity jsou zde vypočteny podle obecných vzorců, takže je možné tabulku snadno měnit a doplňovat.

Varování: tabulka není stoprocentně verifikovaná a téměř jistě obsahuje alespoň jednu chybu.
Přílohy
Vybrane zavity.xls
(34.5 KiB) Staženo 1771 x
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 2. 2015, 7:14

prochaska píše:Ještě přikládám tabulku nejpoužívanějších (mnou) závitů. Obsahuje rozměry závitů, rozměry měření přes drátky a některé údaje pro obrábění. Závity jsou zde vypočteny podle obecných vzorců, takže je možné tabulku snadno měnit a doplňovat.

Varování: tabulka není stoprocentně verifikovaná a téměř jistě obsahuje alespoň jednu chybu.
mě tam zaujali ty tvoje vrtáky u některejch závitů na setiny, to opravdu používáš? třeba G5/8 vrták 20,99 ??
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2015, 7:21

Jasně, jdu dělat přípojku pro vodovodní kohoutek a dokud mi nepřijde na zakázku vyrobený vrták 20.99 tak se nehnu dál :-)
Aleš Procháska
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 2. 2015, 7:48

prochaska píše:Jasně, jdu dělat přípojku pro vodovodní kohoutek a dokud mi nepřijde na zakázku vyrobený vrták 20.99 tak se nehnu dál :-)
na vodovodní kohoutek je to fuk, ale třeba na ty tvoje potápěčský vysokotlaky by třeba ta setina hrála roli co já vím, proč to máš tak šíleně..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
koumes9
Příspěvky: 88
Registrován: 19. 2. 2015, 5:57

19. 2. 2015, 7:50

děkuju za odpovědi a za vtažení do problematiky

ad2. a o jakou hodnotu ten průměr tak snížit? Respektive jak to lidsky třeba z těch tabulek spočítat? jde mi o běžný šroubový spojení M5-M20 a G1/8 - G2. jasně nějak by to člověk od oka dal, ale chtěl bych být už od začátku alespoň v rámci mezí trochu přesný. :lol:
TOS S32
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22409
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2015, 7:58

zcela nejlepsi postup je poridit si zminovane tabulky
zavity jsou dane normou a ty tabulky v sobe maji strucnou formou ty hodnoty uvedene
krom jineho tam jsou dalsi informace bez kterych si neskrtnes
vselijake rozmery normovanych soucastek aby jsi si nevymyslel svoje rozmery a nepokousel se pak hledat v krame neexistujici soucastku atd...

proste od tohoto jsou vymyslene ty tabulky a kdo je nema jako by nebyl
bez toho absolutne nemuze delat remeslo a basta

kdyz zajdes do antiku tak je koupis treba za paesatikorunu
vzasade se moc nemeni
ty starsi byvali i obsahlejsi

jedny mas mit na dilne
jedny v pracovne
jedny u postele a jedny na zachode
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
marikano
Příspěvky: 107
Registrován: 21. 11. 2012, 2:09

19. 2. 2015, 8:02

jasně tabulky klidně starý a časem si stejnak ty nejběžnější rozměry a stoupání závitů zapamatuješ a do tabulek moc koukat nebudeš.
Teda pokud se nedělá jeden závit za půl roku pak to s tím koukáním bude asi častější :-)
koumes9
Příspěvky: 88
Registrován: 19. 2. 2015, 5:57

19. 2. 2015, 8:15

To já tabulky mám, zatím alespoň nascanovaný. :D Ale nevím, která přesně z těch hodnot to je. Popřípadě, jak to vypočítat. O to mi jde. :D Viz. foto

Čili třeba u vnějšího závitu M10 kolik mám ubrat z těch 10mm, než začnu závitovat. To jsem tam nikde nevyčetl.
Přílohy
závity.png
TOS S32
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22409
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 2. 2015, 8:22

vsak to tam mas namalovane
sroub zasroubovany v matici
pro dany zavit tedy odectes kotu podle toho jestli delas vnitrni nebo vnejsi (sroub/matice) kouknes do tabulky a mas
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
marikano
Příspěvky: 107
Registrován: 21. 11. 2012, 2:09

19. 2. 2015, 8:36

M10 závit má prostě vnější průměr 10mm Co se týká metrických vnějších závitů není co zkoumat prostě už samotný název udává průměr.
Pravda osobně ho trochu zmenším třeba o desetinu. Když bych ho dělal tupím očkem abych se nedřel tak i víc :-)
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“