Krokovej motor z tiskárny - napájení

Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

26. 10. 2006, 3:36

Ahoj všichni.
Mam následující problém, hledal jsem hodně na netu, ale bohužel na tohle jsem odpověď nenašel, tak hodně moc věřim a doufam, že mi tady někdo odpoví, nebo alespoň nakopne správnym směrem.

Stavim domácí LCD projektor (jestli už o téhle problematice někdo slyšel), a zároveň to mam jako ročníkovou práci na střední škole.

Jde o to, že bych rád (musim) udělal elektronický zaostřování objektivu pomocí krokovýho motorku. Sehnal jsem si dvě tiskárny, HP a Epson myslim, rozebral a dostal z nich celkem 4krokový motory.

Muj problém je ale následující. Vybral jsem si největší motor, protože ten objektiv má něco přes 2kg, tak aby to s nim pohlo. Nesehnal jsem k němu bohužel žádnej datasheet, ale jenom nějakou nestoprocentní informaci, že je na 24V. Na samotnym motoru je napsáno 13ohmů. Po změření jsem zjistil, že to je odpor poloviny cívky. Je vyvedeno celekem 6 vodičů - 4 konce + 2 středy. Z toho mi vyplývá - podle toho co jsem se zatim dočetl o řízení krokáčů - že je možný ho řídit jak unipolárně, tak bipolárně sériově.
Ale k věci. Když si spočítam proud, kterej bych potřeboval k napájení motoru, vychází mi necelý 2A pro půlku cívky, tedy 13ohmů a 24V unipolár, a necelá 1A pro sériovej bipolár.
To by nebyl problém, ani by mě to nezarazilo, kdyby na zdroji pro tiskárnu (externí trafo) nebylo napsáno 30V a max 400mA. To je to co mi zajímá a nevim si s tim rady.
Prosim prosim poraďte, uvítam jakejkoliv příspěvek kterej mi nějak pomůže.
Díky moc
Popř. pro rychlejší diskusi je moje ICQ 201-890-osm.čtyři.čtyři
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2006, 6:54

tyhle motory budou tak do 1A odhaduju ale muzu kecat
spis bych tam neco pustil a zvysoval proud dokud ten motor nezacne malinko hrat
staci kdyz je vlazny to bych povazoval za spravny proud
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

26. 10. 2006, 8:38

Takže řikáš, že si mam postavit budič, připojit na laboratorní zdroj a začít třeba na 5ti voltech? Jsem na elektroprůmyslovce, takže měřící přístroje a podobně neni problém.
Jen ještě pár otázek. Nepotřebuju zase nějakej superextra krouťák ani rychlost, bude to hejbat jenom s objektivem v horizonrální poloze po dráze cca 7cm pravděpodobně přes závitovou tyč, ale to ještě nevim na 100%.
Teďka jsem se do toho mechanismu pustil, takže až to dodělam, budu vědět jakou sílu budu potřebovat, možná bude stačit i ten menší motorek.

Ale vysvětlíš mi nějak tu spotřebu? jak je možný, že na trafu je 400mA a ten motor bere cca 1A? Nechci vypadat jako idiot, ale neuplatňuje se tam ještě nějak to že to je cívka? Ten signál co tam jde neni střídavej, takže si nejsem jistej, jestli se nějak uplatní reaktance cívky...
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2006, 9:01

podle vyvodu toho moc neurcis - ja bych spis rekl ze to je unipolar - u hybridu vetsinou byva vyvedeno vsech osm koncu civek

Nejjednodussi pokus je vzit zdroj s proudovym omezenim na jeden fous pripojit ty dva stredy a pak si druhym fousem postupne pripojovat ostatni vyvody - pri spravnem poradi by to melo normalne krokovat

Tech 400mA predpokladam je na primarni strane trafa - takze to dava prikon 92VA a to je pri napeti 24V skoro 4A na sekundarni strane - co vas na tej skole uci... :lol:
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2006, 9:06

jinak impedance vinuti (jeji indukcni slozka) se uplatnuje prave pri potrebe vysokych otacek - vinuti se pomalu nabuzuje (nez se nabudi tak uz je treba budit dalsi civku) a klesa kroutici moment - resi se tu ruznyma technikama, ale je to slozitejsi problematika - pak je mozne treba to ze driver krokoveho motoru je napajen 40V a civka ma povoleny proud 2A a odpor treba jen 1.5ohmu
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

26. 10. 2006, 9:39

hej, díky moc za docela rychlý odpovědi a ochotu odpovědět, abych pravdu řekl, ani jsem tomu moc nevěřil.

Ale k věci.
No s tim unipolárem nevim, na čem všem záleží jestli to jde řídit obojim způsobem? Když je vyvedeno co je potřeba, tak v čem je ještě problém?

S tim pokusnym krokovánim je to dobrej nápad... :D To zkusim v pondělí ve škole, pučim si zdroj a testnu to.

A musim se bránit. Sice neřikam, že jsem nějakej supr vzdělanej, ale zase taková lama nejsem. Na tom trafu (že je to trafo jsem poznal podle toho kolik váží) je uvedeno primárně 230V 100mA 23VA, sekundárně 30V 400mA 12W, takže to fakt ne. Navíc si nedokážu představit trafo, který by dávalo cca těch 100VA cos napsal a zároveň bylo velký jako tohle. 24V a 4A je už pěkná kráva.
No já prostě nevim, jak to je vyřešený. Jinak ten driver bych řekl, že byl napájenej maximálně těma 30ti voltama, pochybuju že by to napětí v tiskárně ještě násobily...
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2006, 7:06

Se necerti... vzdyt tam byl smajlik. Je dobre, ze je vubec nekdo kdo ma snahu neco delat a vymejslet. Fandim ti.

Co se tyka trafa vychazel jsem z toho cos napsal - motory co teoreticky berou 1A pri tomhle napeti vychazelo na tech cca 90W - ze trafo je macek je pravda.

Muzes zkusit oboji rizeni, ale u neznameho motoru pokud je k nemu i ridici elektronika je dobre se kouknout jak je zapojena - hodne to muze napovedet - pripadne jde pouzit i ty integrace co se bezne pouzivaji.

Cim ten motor budes ridit? Jak to zaostrovani bude ovladane?
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

27. 10. 2006, 8:06

:lol: Já se nečertim, jen jsem obhajoval svojí "lamovitost". Fakt díky za podporu.
K tomu řízení - bude to ovládaný Atmelem 89C52 myslim, takže to by snad neměl bejt problém. V hlavě to mam vymyšlenýtak, že by byly na ovládacim panelu dvě kolébky, tzv. "fast focus" a "fine focus". Jelikož jsem zjistil, že při malejch úhlopříčkách je změna dráhy objektivu větší a při úhlopříčkách cca 4m je ten posun výrazně jemnější, kratší, tak hlavně proto ty dva režimy. Kolébky samosebou plus mínus - dopředu dozadu.
Ten objektiv má 3 čočky - triplet, a prej jde udělat i zoom když se rozebere, ale poprevdě řečeno ten objektiv je z ameriky a stál prý $250,-, tak asi pochopíte, že se v něm nechci moc vrtat. Uzávěrka tý mojí ročníkovky je za 4 měsíce, nevim jak to všechno stihnu.

Ještě zase dotaz, kdybych to teoreticky řídit bipolárně sériově, tak si myslim správně že bych musel zachovat řekněme ten 1A a tudíř bych potřeboval 48V je to tak?
Jinak už jsem si koupil budič pro ten motůrek - L293E, co myslíte? Bude to stačit? Nekoupil jsem blbost? http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1328.pdf

Jinak tu elektroniku z tiskáren ještě mam, ale pochybuju že z toho něco vyčtu... no kouknu se...
Jo a ještě teda abyste byly trochu v obraze, kdyby to něko ho zajímalo, tady je fórum kde budu postupně uveřejňovat fotky mý práce:
http://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=76286
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2006, 8:36

jeste me napadaj dve veci
1. odesel mi projektor kdyby jsi potreboval nejaky dily tak pristi tyden budu vedet jestli to nekdo nakalibruje zpet nebo budu mit levenjsi si koupit novej
bohuzel to je vec ktera asi bez servisni stolice nepujde seridit zpet
zda se ze se mi tam hnuli LCD

dale k tomu zoomovani

staci dojit do foto bazaru a koupit vhodny dublet mohlo by to chodit
musi se to vyzkouset
zkusil bych nejaky barlow 2x nebo neco takoveho
mozna neco najdu doma kdyz na to prijde


jde tam akorat o to ze to nebude drzet focus pri zoomovani
ale to by se pak dalo elektronicky doresit paklize tam bude procesor a ovladani jak zoomu tak focusu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2006, 8:56

Kopi. píše: Jen ještě pár otázek. Nepotřebuju zase nějakej superextra krouťák ani rychlost, bude to hejbat jenom s objektivem v horizonrální poloze po dráze cca 7cm pravděpodobně přes závitovou tyč, ale to ještě nevim na 100%.
Teďka jsem se do toho mechanismu pustil, takže až to dodělam, budu vědět jakou sílu budu potřebovat, možná bude stačit i ten menší motorek.
Jeste me napadlo - sezen si enjaky starsi kvalitnejsi skener - vetsinou je tam vedeni po kterem by mohl ten objektiv jezdit a taha za to moturek pomoci ozubeneho reminku. Prakticky to je cele hotove.
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2006, 9:52

mohu dodat
rozdelal jsem ted 3 scannery
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

27. 10. 2006, 11:45

Ty vole neštvěte mi, to snad neni možný, takovou podporu a snahu pomoci jsem fakt nečekal. Fakt moc díky, moc si toho vážim.
robokop píše:jeste me napadaj dve veci
1. odesel mi projektor kdyby jsi potreboval nejaky dily tak pristi tyden budu vedet jestli to nekdo nakalibruje zpet nebo budu mit levenjsi si koupit novej
bohuzel to je vec ktera asi bez servisni stolice nepujde seridit zpet
zda se ze se mi tam hnuli LCD
No tak tady nevim co by se mi mohlo hodit, ale jestli je fakt nefunkční a třeba bys ho vyhazoval, tak bych ho za nějakou symbolickou cenu klidně koupil, zajímaj mě ty technologie a prostě jak je to tam všechno řešený. Ale opravdu jenom symbolicky, nemůžu si moc teďko dovolit, už takhle mě ten projektor stát dost love.
robokop píše:dale k tomu zoomovani
staci dojit do foto bazaru a koupit vhodny dublet mohlo by to chodit
musi se to vyzkouset
zkusil bych nejaky barlow 2x nebo neco takoveho
mozna neco najdu doma kdyz na to prijde

jde tam akorat o to ze to nebude drzet focus pri zoomovani
ale to by se pak dalo elektronicky doresit paklize tam bude procesor a ovladani jak zoomu tak focusu
No zoomování - ono se to lehce řekne, ale hůř dělá. Abych se přiznal, tak do optiky fakt nevidim, měli jsme jenom základy - čočky a zrcadla - na střední, a z toho jsem moc moudrej nebyl. To neznamená, že nejsem ochotnej si o tom něco naštudovat.
Ale k zoomu - z toho co jsem zatim přečet na fórech zabývajících se DIY projektorama, tak tohle zatim nikdo moc neřešil. 4etl jsem akorát že jeden kluk rozdělal ten triplet co mam já a v rámci možností mu zoom trochu šel.
Jde prostě o to, že v tejhle konstrukci se bojuje o každej lumen (nebo foton nebo co, to je fuk) a každá čočka co jsem tak pochopil má svojí světelnost, úhel záběru adalší parametry. Vemte si, že tim oběktivem musim obsáhnout plochu 17" LCDčka, což je oproti kinofilmu nebo jinejch formátů docela rozdíl.
V komerčních projektorech, kde je malý 2" LCD nebo zrcátka s timhle neni samozřejmě problém, navíc je tam téměř dokonalý využití světelnýho potenciálu výbojky. Proto je v komerčních cca 250W a v těch domácích 400W a svítí to stejně míň. V domácích podmínkách a v rámci finančních možností prostě neni možný dosáhnout toho co komrërční projektory.
UFFF
robokop píše:jde tam akorat o to ze to nebude drzet focus pri zoomovani
ale to by se pak dalo elektronicky doresit paklize tam bude procesor a ovladani jak zoomu tak focusu
To je sice hezký, má pravdu že třeba v určitym poměru by se to dalo udělat, ale to znamená další krokovej motor a nebo speciální převodovku, pokud teda máme namysli stejnou věc. To je ale prostě nad moje schopnosti, už tohle co jsem si bvymyslel bude problém, takže fakt ne. Vim že by to bylo hezky a i by mě bavilo si s tim hrát, ale fakt na to nemam čas.

K těm scannerům - to je dobrej nápad, ale ono z těch tiskáren mam taky docela hafo ozubenejch koleček, a jelikož to byly inkoustovky, tak mam i dva ozubený řemínky. Napřed jsem uvažoval o pevnej ozubenej dráze, potom o těch řemínkách, ale nakonec mi asi jako nejlepčí, nejjemnější a nejjednodušší příde ta závitová tyč. Díky tomu bude celkem velkej převodovej poměr na stoupání, takže bych možná mohl použít i ten slabší motůrek. Uvidim.

No a poslední věc. Dal jsem na vaše rady, vzal nepájívý pole, 4 mikrospínače co jsem tu vyhrabal a zbastlil jsem si tady na zemi budič z nabíječky na Nokii 3310
:lol: A ono to funguje. Už jsem našel i správnou sekvenci cívek, prstama zvládam i mikrokroky (1/2), takže super. A musim říct, že i při těch 3-4 voltech kolik ta nabíječka dává, to má sílu jako kráva, přídržnej moment taky good, prstama s tim skoro neotočim... Ještě to zkusim na PC zdroj 5 a 12V a uvidim... Každopádně funguje, supr...
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2006, 12:00

tak to je bomba
ten zoom by obnasel dva motory nebo trubku s kulisou ale to by byla asi docela brutalita a stejne to bude chtit doostrit
takze 2 motory

co se tyce rozlepovani tripletu
nevidim zas tak moc do optiky ale pripada mi to jako niceni kvalitnich objektivu :-(

sehnal bych dve kvalitni soustavy cocek dublety nebo triplety a s tema bych hejbal vuci sobe (zoom) a celkem vuci LCD (ostreni)
dalsi vec je udelat ten zoom rucni a ostreni krokacem

kdyz ten projektor nepomaka tak bych se ozval
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

27. 10. 2006, 12:08

ok, díky...
Takže jsem vyzkoušel těch 12V, a sílu má teda jako prase. Myslim že to bude až dost.
Zkošel jsem i ten malej, taky unipolární - z HPčka, ale ten na 12V je docela slabej, po cca čtvrtym kroku se protočí zpěr, když ho zatěžuju jenom rukou. Takže ten odpadá.
Mam tu ještě ty zbylý dva z Epsonu, ale to jsou podobný malý sráčí, jako tenhle a navíc maj jenom 4 vývody, čili bipolární, čili složitější čili nahovno, čili nepoužitelný.
Takže vyhrál jednoznačně ten první, sílu má, při 12V a půlkroku (dvě cívky najednou) bere cca 1,5A, takže se to dá. Zdroj z tiskárny asi teda nepoužiju, ale jelikož bude zapotřebí ještě 12V na větráky a 5V na logiku, tak tam šoupnu normální PC zdroj a je to
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

13. 11. 2006, 6:11

Tak jsem trochu pokročil. Už jsem se trochu věnoval tomu mechanickýmu provedení, ale neni to tak snadný jak jsem předpokládal.
Mam ale další otázku. Koupil jsem budič pro krokovej motor - L293E ( http://www.st.com/stonline/books/pdf/docs/1328.pdf ), ale je tu trochu problém. Koupil jsem ho proto, že ho používaj ve škole na přípravcích, ale tam jsou bipolární motory. Dneska mi ale napadlo, že jsem možná udělal kravinu. Ze všech popisů totož vyplývá, že se na motor přivede napětí, a jednotlivý cívky se uzemňujou. S timhle budičem to ale vypadá že to nepůjde. A já se teda ptam, jestli je možný napájet motor obráceně, tedy uzemnit středy a postupně připojovat na Us jednotlivý konce. Teoreticky by to nemělo podle mě vadit, ale radši se zeptam.
Co řikáte na ten budič? Nekoupil jsem fakt kravinu? Bude to řízený mikroprocesorem, tak proto jenom tenhle integráč na spínání cívek.
Pokud jsem kravinu neudělal, budu mít k tomu L293 ještě pár otázek...
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“