Krokovej motor z tiskárny - napájení

Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2006, 6:12

Když to bude naopak, tak to vadit nebude, ale to jste tam mohl zrovna
zapojit 4x tranzistor v roli spínače a ovládat to tím mikrokontrolerem (když ho tam stejně máte) nebo přes posuvný registr. Na tak
jednoduchou věc nepotřebujete speciální budič.

Tomáš
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2006, 9:26

to zalezi na poctu vyvodu
napsal jsem tady o tom docela dlouhej kus textu
jde o to co za vyvody to ma ven
jestli to ma stred a pak dva konce civky tak staci zapojit jen konce civky na ten unipolarni budic a s druhou fazi taky
pak zaizolovat ty stredy a nechat lezet
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

14. 11. 2006, 5:14

robokop píše:jestli to ma stred a pak dva konce civky tak staci zapojit jen konce civky na ten unipolarni budic a s druhou fazi taky
pak zaizolovat ty stredy a nechat lezet
Četl jsem to několikrát, ale dost dobře jsem to nepochopil. Ten motor má 6 vývodů, tedy dvě cívky - 4 jejich konce a potom jejich 2 středy.

Jinak s těmi tranzistory je to sice pravda, ale je to složitější. Ten budič je sice dražší, ale je to jeden integráč, na kterej přivedu napětí a pulzy a ven mi leze signál do motoru. Tranzistory by sice taky šly, ale je to zbytečně moc součástek a tak. Samozřejmě jde pořád o to, jestli vůbec ten integráč bude použitelnej. Tomashal napsal že to půjde, tak ještě prosim ostatní o vyjádření se.
No a potom ještě ta slíbená otázka - mohl by se někdo podívat do toho datasheetu, a říct mi, k čemu jsou ty vývody Sense 1-4? Tak trochu jsem ten sheet projížděl, ale nějak jsem toho tam o tom moc nenašel.
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2006, 7:18

Zapoj to takle:

Tomáš
Přílohy
l293.gif
l293.gif (17.47 KiB) Zobrazeno 8655 x
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2006, 7:32

No a ještě k tomu zapojení cívek. Myslím, že je to jasné, ale když
ti to vrtá. Konec cívky, zanmená, že to není odbočka.
Motor má ty cívky 4, přičemž dvě a dvě jsou uvnitř sériově spojené
a ten spoj je vyveden jako ten střed, který máš zaizolovat.
No a ty konce zapojíš podle toho obrázku co jsem poslal.

Tomáš
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

14. 11. 2006, 7:39

No informace že je unipolární nevim jestli jsem někde psal, ale kelikož má vyvedený všechny konce a středy cívek, tak jsem usoudil, že v tej tiskárně co byl, byl řízenej unipolárně. Ale samozřejmě že díky tomu, že jsou oba středy cívek vyvedeny odděleně - nejsou spojený uvnitř motoru, je možný motor řídit i bipolárně. Nevim no. To unipolární mi přijde jednodušší, a navíc právě tohle schéma cos poslal moc nechápu - všude se člověk dočte že pro bipolární je zapotřebí 8 tranzistorů, tady jsou jakoby jenom čtyři. A v tom schématu je jako jeden motor a vlevo je jedna cívka a vpravo druhá? Jsem z toho volaký zmeťěný.

EDIT:
No tak vidíš no jak jsem to zvoral - jasně že tam jsou 4 cívky, ale jak mam tenhle muj motor, kterej má ty páry spojený, tak jsem si nějak zafixoval že jsou to dvě cívky s vyvedenym středem. No ale na věci to nic nemění, v principu to je v tomhle případě to samý.
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

14. 11. 2006, 7:47

JInak info - teďko jsem to zkoušel zapojit přes ten L293E, ty vývody Sense (4,7,14,17) jsem nechal ve vzduchu a fungovalo to. Zkoušel jsem to ale na menšim motůrku a zdálo se mi, že byl o něco slabší, než když jsem ho zkoušel minule přímo na napájení přes tlačítka. Tak nevim no. S tim silnějšim kterej použiju jsem to zatim nezkoušel, protože ho mam v garáži a tam má děda momentálně všude rozesraný natřený prkna starym komunistickym luxolem kterej schne už dva dny, takže se k mýmu motůrku ani nedostanu... GRRR!!!

Jo a to sense - nikdo netuší k čemu to tam je?
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2006, 8:37

Ty tranzistory tam přece nejsou 4, ale je jich 8. Teda je jich tam stovky, ale na konci je jich osum. Podívej se na nákres značky toho levého horního "operačního zesilovače", jsou tam znázorněny dva tranzistory x 4 je 8. S tím uni(bi) jsem se sekl v pojmech, ale už jsem to napravil. Pro ostatní to bude možná trochu zmatek :-)
Proč jsi z toho zmeťený? Jsou tam 4 stavy. Do cívek se pouští proud
ve dvou směrech, takže vytvoříš rotační magnetické pole - co ti na tom
ještě vrtá? Není to tak, že bys zapnul jednu a pak druhou. Když to vezmu
přes vstupy toho IO, tak krokuješ takto:
vstup 2 19 9 12
1. 1 1 0 0
2. 0 1 1 0
3. 0 0 1 1
4. 1 0 0 1
5. 1 1 0 0
atd.

Ty vstupy sense budou sloužit pro měření proudu dodávaného na výstup.
Ty odpory nemůžou být vevnitř, protože je na nich větší výkonová ztráta
a navíc můžeš jejich speciálním zapojením výstupní proud kompenzovat
v závislosti na něčem, ale to ty nebudeš potřebovat.
Zkus tam nějaké odpory tak, aby na nich byl nějaký úbytek do 2V.
Začni na větší hodnotě, třeba 100k a pomalu snižuj, měl by se zvyšovat
výstupní proud, jak budeš snižovat odpory Rs (předpokládám bez
hledání a studování datasheetu). Ale zase vzhledem k tomu, že to šlo
bez těch odporů, tak bude ta koncová hodnota asi mnohem menší,
možná v jednotkách ohmů.
Taky jsem v datasheetu o hodnotách Rs nic nenašel, ale možná by stálo za to zkusit ještě něco vygooglit.
Pokud připojíš napájení přes IO stejné jako co připojíš přímo na cívku,
tak bude výkon slabší. Napájecí napětí musí být vyšší, ale to zvedej raději
pomalu, zároveň si měř vstupy sense a sleduj jak se to chová, ať ho
nepošleš do kytišek. Problém by mohl nastat až když Rs bude příliš malé,
velkou hodnotou asi nic nepokazíš.

Tomáš
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

14. 11. 2006, 9:37

Hele díky moc, dneska na to už teda kašlu, ale už to trochu chápu. I když zase nevim jestli si teďko mluvil o bi nebo unipolárnim řízení. To je to v čem bych si měl udělat jasno - rozdíl mezi bip a uni ovládánim, musim se na to pořádně kouknout. Hlavně jak je potom 8taktní řízení - tabulka.
Jinak trochu mi z toho příspěvku vyplývá, že sy myslíš že jsem nějakej eda co kouká jenom do datasheetu - opak je pravdou, nemam datasheety rád, sice se v nich trochu orientuju, ale to je asi tak všechno - zkusit si to v reálu je vždycky lepší, to je jasný.

K tomu sense - jo, to by mohlo bejt ono - proto se mi zdálo asi že ten motor je nějakej slabej - na sense nekonečnej odpor a tudíž maximální proudový omezení - mym takovej pocit, že jsem naměřil cca 200mA na 1 cívku. Takže zejtra nebo až budu mít čas to všechno vyzkoušim, proměřim, otestuju atd atd...
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

14. 11. 2006, 9:51

To o čem jsem mluvil a co je na obrázku je bipolární řízení. řekni si
bi-jako dvě polarity u cívky a uni-jako jedna polarita. U bipolárního řízení
se mění směr proudu v cívce, kdežto u unipolárního je plus pořád na stejném vývodu.
V tabulce jsou 4 různé stavy, které se opakují.
Vůbec si o tobě nemyslím, že jsi eda, spíš mi přišlo, že se toho moc bojíš,
tak možná proto ten tón.
Zkusit si to vreálu je dobré, ale mezní hodnoty si z datasheetu vyčíst musíš, aby sis tu součástku neodvařil a správně to zapojil.

Tomáš
Kopi.
Příspěvky: 310
Registrován: 26. 10. 2006, 3:02

15. 11. 2006, 9:48

Tak jsem se dneska konečně dostal k tomu motůrku. Napájim to přes PC zdroj. Jelikož jsem se dozvěděl, že stabilizace 12V větve se provádí pomocí 5V větve, musim tu 5V větev zatížic cca 1A, aby stabilizace 12V fungovala správně. Jelikož ale nemam doma žádnej 5ohm 5W odpor, tak při krokování padá napětí na cca 10,8V. Na výstupech integráče je pak už jenom cca 9,4, a to nevim proč tak velkej úbytek. No to jen tak pro zajímavost.
Zajímaly mě totiž hlavně ty vstupy Sense. Fláknul jsem tam 500ohm trimr proti zemi, ale pořád žádná změna. Na výstupech Sense je o něco málo vyšší napětí než na výstupech pro cívky. No točil jsem teda šroubovákem a měřil proud přes ten trimr - pro těch 500ohmů to bylo myslim cca 20uA, a jelikož se se snižovánim odporu skoro nic nedělo, trimr jsem vyhodil a zapojil jenom ampérmetr proti zemi - max proud to dalo 80uA.
Takže je jasný že tam je nějaký omezení proudu, ale k čemu to slouží netušim. Možná k nějakýmu tomu snímání kroků, nevim. Já je necham ve vzduchu asi. A nebo max tak přes 1k na zem. Uvidim.
nevim jestli jsem na něco nezapomněl, kdyžtak se ještě zase ozvu. Budu rád za jakýkoliv připomínky.
Chtěl bych pak ještě pořešit to řízení, k čemu se nakonec uchýlim.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2006, 7:34

nebude rychlejsi si opravdu ten datasheet otevrit a precist neco o tech sense odporech, je to dlouho co jsem to cetl tak tu nebudu blabolit ale myslim ze jsou dulezite pro pozdejsi tuning
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

16. 11. 2006, 12:24

http://www.electronics-lab.com/projects/pc/006/

tady je taky nejake stupidni zapojeni pro motor co mas , to ULN je tusim 0,5 amperove ale delaji se i 1 a 2 Amperove , stoji o hodne mene nez L293 a na to co potrebujes by to stacilo.

http://www.educypedia.be/electronics/mo ... driver.htm

a tady je hafo dalsich.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
frantak
Příspěvky: 1
Registrován: 23. 12. 2006, 2:02

23. 12. 2006, 5:35

Kopi. píše:Jo a to sense - nikdo netuší k čemu to tam je?
Podle datasheetu jsou vyvody sense pouzity pro externi mereni produ koncovym stupnem a pro spravnou fuknci obvodu je potreba piny 4 a 7 spojit
a pres odpor 1R (ohm) je pripojit na spolecnou zem piny 5,6,15,16 stejnym zpusobem piny 14 a 17.
painful
Příspěvky: 1
Registrován: 19. 5. 2007, 10:51
Bydliště: Bratislava

30. 5. 2007, 10:45

Zdravim vsetkych. Chcel by som sa opytat ludi co poznaju elektroniku H1 od www.gravirovanie.sk ci by som na to mohol pripojit napriklad motorceky z tlaciarne?
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“