Vakuové upínání

Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

28. 8. 2008, 6:49

Řeším problém upínání plošných materiálů (vyřezávání z překližky).
Gůglil jsem gůglil a žádného výrobce vakuového stolu jsem nevygůglil...
Jenom samí výrobci frézek a routerů s vakuovými stoly....
Na E-poptávce jsem poptával a zatím se ozval pouze dodavatel vývěv.

Nevíte pls někdo o něčem nebo o někom ?????
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 8. 2008, 7:56

ivčo píše:Řeším problém upínání plošných materiálů (vyřezávání z překližky).
Gůglil jsem gůglil a žádného výrobce vakuového stolu jsem nevygůglil...
Jenom samí výrobci frézek a routerů s vakuovými stoly....
Na E-poptávce jsem poptával a zatím se ozval pouze dodavatel vývěv.

Nevíte pls někdo o něčem nebo o někom ?????
To je nejlepsi samo domo vyrobit. Duralová deska, do ní čtvercová síť drážek (např. každých 20 mm drážka 3 mm široká a 2.8 mm hluboká, rohy drážek (na "křižovatkách") zaoblené radiusem 2.12. Do takového rastru se dá nacpat kulatá guma 3 mm (pro překližku hodně měkká, třeba VMQ) která vymezí utěsněný prostor. Na jednom místě je v desce díra kterou se odsává vzduch. Jestli je potřeba tu překližku proříznout skrz tak bych volil mělčí drážky a možná i tvrdší gumu (NBR) aby si to na tu desku nesedlo ale opíralo se to jen o gumu.

Osobně dávám přednost tomu pro opakované nebo jemné práce vyrobit vždy speciální přípravek na míru.
Aleš Procháska
vladosk
Příspěvky: 156
Registrován: 5. 6. 2008, 7:48
Bydliště: Prievidzsko SK

28. 8. 2008, 8:14

Narazil jsem na vakuové upínání na www.uni-max.sk ale nevím jak je přijatelná cena - jednotka vacu fix 5591Sk prísavky priemer 55mm 508Sk 100mm 638Sk
vlado
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

28. 8. 2008, 9:27

Ty jednorázové duralové nebo plastové přípravky jsou OK, ale neřeší problém proříznutí materiálu.
Zatím jsem našel řešení tzv. obětované MDF desky - princip je jednoduchý : na stůl s drážkama se položí MDF deska a na ní materiál, vakuum rovnoměrně projde porézní MDF a materiál by to mělo přicucnout a při prořezání nejsou ztráty podtlaku tak velké.
Vyžaduje to ovšem vysokovýkonnou vývěvu.... to bude asi pálka...
Ty přísavky Unimax jsou dobré, ale taky neřeší to daný problém
vlada2
Příspěvky: 207
Registrován: 2. 12. 2007, 10:54
Bydliště: Litomerice

28. 8. 2008, 9:47

kdysi davno jsme rezani plastu jmenem komaxit (podobne vlastnosti jako mdf) resili nasledovne: na stul ktery mel vakuove upinani v cele plose - 2400x1200 - se polozily nejlevnejsi plexisklove desky tloustky cca 5 mm po cele plose, na frezovanou desku se prilepilo par pasku tenke oboustranne samolepky (mnozstvi nutno odzkouset), to cele se prilepilo na plexisklo, zaplo se odsavani a uz se jelo. drzelo to uzasne, akorat pak bylo potreba sloupat zase samolepici pasky, to slo taky celkem dobre. Jinak stroj to byl nejakej CSR router, pracovni deska byla cela z nejake mdf a v ni byly jen dirky pro odsavani ve sponu cca 20x20 mm. Pojezd do toho plastu bez problemu i sest metru za minutu.
HANESEK
Příspěvky: 109
Registrován: 5. 3. 2007, 3:37

28. 8. 2008, 10:55

Ahoj všem,
kdysi sem tento problém řešil,ale nakonec sem nechával vylamovací zámky
To Ivčo:
přesně jak říkáš-mřížka na to mdf a na to obráběný mater.Na tuto technol. potřebuješ při rozměru obr. plochy cca 100cmx100cm vývěvu s výkonem cca 60m3/h cena 70k bez Dph,ale všechno je odvozené jaký odpor bude mít materiál při obrábění a jak velkou budou mít výrobky styčnou plochu vůči mdf,prodejce vývěv by měl umět dle tvých požadavků spočítat jaký výkon potřebuješ.
Hanések
Uživatelský avatar
ivčo
Sponzor fora
Příspěvky: 307
Registrován: 11. 2. 2007, 5:17
Bydliště: Slezsko

28. 8. 2008, 2:22

HANESEK píše:Na tuto technol. potřebuješ při rozměru obr. plochy cca 100cmx100cm vývěvu s výkonem cca 60m3/h cena 70k bez Dph.
Hanések
Tož to bude ještě chvilu muset jít i bez vývěvy.......
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

28. 8. 2008, 5:42

Dovolím si poznatky z praxe - profi stroj se stolem 200x100cm používá běžně vývěvu 40m3/hod - stačí to. K cenám vývěv- už jsem to psal, ano, existují i drahé vývěvy, ale pro dotyčné použití bych šel do ,,dojící´´ vývěvy SVL10. Má to pertinaxový lamely, když se trošku přimazává, je to nezmar. Předpokládám, že by šla sehnat v nějakém ,,družstvu´´, nebo přímo u výrobce - http://www.zt-beroun.cz/cinnost.html K materiálu stolu - MDF není pro vakuum to pravé ořechové, je prodyšná a po mechanické stránce nic moc. Doporučoval bych buď pertinax, nebo kartit http://www.rempo.cz/oddeleni/106/Kartit ... papir.aspx je levnější a děláme z toho stoly pro profimašiny - a ne zrovna malý.
kovohemil
Sponzor fora
Příspěvky: 614
Registrován: 1. 11. 2006, 2:42
Bydliště: PRAHA
Kontaktovat uživatele:

28. 8. 2008, 7:09

Jo kartit z toho budu mít základní desku, nejdříve jsem myslel že mám textid , dostal jsem ho za hubana od kolegy ,ale na přířezu mě řekl že je to kartit a že to musím napustit transformátorovím olejem aby to nebralo vodu je to síla 35mm a je to váha , měl jsem desku 1500 x 1400 a i ve dvouch lidech jsem se zapotil . Co se týče řempa tak to je v Líbeznicích u Prahy asi jednou tak drahé než tam kde to nakupuji já .http://www.variapraha.cz/
trxtechnologies
Příspěvky: 178
Registrován: 1. 12. 2013, 11:08

6. 9. 2014, 8:20

https://www.youtube.com/watch?v=Ob-RBntcZc8" onclick="window.open(this.href);return false;

čo je to biele? 0:10
Matúš
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

6. 9. 2014, 11:26

Inženýr z NDR :mrgreen:
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2014, 12:30

trxtechnologies píše:čo je to biele? 0:10
Papír. Průlinčitý papír, vypadá jako nejlevnější hnusný kartón, jenom má (prý) přesněji dodržovanou tloušťku. Položí se na děrovanou desku připojenou k vývěvě, na to obrobek a krásně to drží. Je to spotřebák, může se do něj zajet frézou apod.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 9. 2014, 1:14

Jak je to vůbec s papírem, resp. papundeklem a opotřebením fréz? Není to tak, že festovně tupí HSS frézy?
Já už se toho docela bojím od doby, co jsem totálně odrovnal HSS frézy na sololitu. A slyšel jsem, že papír a MDF mají podobné vlastnosti.
Takže už jako podklad raději používám 2mm polystyrén.
Když se do něho navrtá hustá matice děr třeba 2mm, tak by to pro vakuové upnutí mohlo taky slušně fungovat.
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

7. 9. 2014, 10:08

Stůl s vakuovým upínáním jsem inzeroval k prodeji zde:
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=8&t=11234" onclick="window.open(this.href);return false;

Je tam spodní robustní deska s drážkami a na ní leží prodyšná (mikroporézní) al deska na kterou se položí deskovitý materiál a zapne se odsávání vývěvou.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

7. 9. 2014, 10:21

Mex píše:Jak je to vůbec s papírem, resp. papundeklem a opotřebením fréz? Není to tak, že festovně tupí HSS frézy?
Já už se toho docela bojím od doby, co jsem totálně odrovnal HSS frézy na sololitu. A slyšel jsem, že papír a MDF mají podobné vlastnosti.
Takže už jako podklad raději používám 2mm polystyrén.
Když se do něho navrtá hustá matice děr třeba 2mm, tak by to pro vakuové upnutí mohlo taky slušně fungovat.
Právě, že ty díry by nefungovaly. Papír umožní, aby byly díry po celém stole a obrobek jen na části, protože volným papírem neprojde tolik vzduchu aby to strhlo vakuum ale zároveň ho projde dost na to, aby se pod obrobkem udělal podtlak.

Sololit je plněný (kaolínem, mletým vápencem apod.) a vlastně skoro všechny papíry kromě toaletního taky. Tyhle kartóny co prodává Datron jsou neplněné, čistá hrubě mletá celulóza, takže nástroje neničí.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „dalsi“