Kompas H - 1000 HF prosba o radu

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2015, 6:58

Jasně, všechno beru. Jenže když je někdo modelář nebo náruživý konstruktér jako já a chce mít frézku na stole ? ...nechce nikde za nikým chodit, protože ... prostě to potřebuje mít doma. Co si má koupit ??? Vždy jen slyším, že je to šrot.
Jasně, ve srovnání s profi mašinou za 10 - 100x tolik peněz není co řešit. Přece musí být nějaký kompromis. Tady všichni jen píšou, že jsou to šroty, ale co kdyby jste byli ve stejné situaci Vy a chtěli za své peníze kompromis. Zatím nepadla žádná zmínka o konkrétních modelech. Sema tam jen odkaz na eBay na čínské mašinky ,které tady vozí 4isp a pár dalších a mají je i tak dražší než třeba ten CauCau z Bratislavy. Když já, totální amatér, srovnávám technické specifikace, vidím dosti rozdíl. Proto jsem si pořídil ten Kompas. Další varianta by byl Konečný a jeho nejmenší 50x70, jenže tam jsme u 200tis a já dal 93tis. Najdete nějakou přijatelnou mašinku do 100-120tis? Na doma? Ať to můžu mít v komoře?


Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2015, 7:03

vse je o kompromisech
ale na kovy si osobne dokazu predstavit jen masinu na linearech ktere jsou predepnute
to myslim nesplnuje ani jeden ze zminovanych
ale i prezto existuji stroje ktere to dokazi splnit a vejdou se do rozpoctu
najdes je vetsinou v cine a musis trosku vic hledat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2015, 7:14

Já hledal dost dlouho a stále ty samé. Občas se našlo něco, co mělo podepřené tyče, ale když vezmu jen váhu a bylo to 50kg na 60x40cm portál, tak mi to přijde celkem málo. Ten kompas má 3x tolik. Píše sice že 80kg, ale to ani náhodou:) Odhad je tak 140-150kg. Vedení je na lineárech je to z celkem masivního bloku. Motory mají 5.6N.m, vřeteno 2.2kW bez nutností vodního chlazení. Takovou jsem na ani a Alibaba ani na eBay nenašel. Jasně, našel jsem větší a hezké stroje, ale zase jiná cenová a hlavně doprava. Pořád si myslím, že jsem vzhledem k ceně udělal dobře. Máte na mysli nějaký konkrétní model? Ikdyž je to teď už jedno, jen pro zajímavost.

Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2015, 7:19

mam na mysli neco konkretniho a hledal jsem to nekolik tydnu nez jsem na to prisel
bohuzel nemam zajem to sem napsat abych za mesic zjistil ze to ma v nabidce Numco, cnc.inshop.cz nebo nekdo dalsi jako to uz nekolikrat v minulosti bylo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2015, 7:34

Jasné, rozumím.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2015, 8:45

Mrosconi píše:Já neradím, jen popisuji co jsem viděl běžet a srovnávám co jsem viděl na vlastní oči. Jelikož pán chce koupit Kompas, napsal jsem ve výsledku, že se má zajet kouknout do Bratislavy k němu do dílny a vyzkoušet si to, stejně jako jsem to udělal já.
Po zkušenostech s obchodníky z eBaye...

Tedy neradím, to bych si netroufl. Pokud budete chtít poradit z oblasti modelingu nebo portrétní fotografie:)
No posuzovat CNC router na základě toho co jsi jen viděl, resp bylo Ti předvedeno je v téhle kategorii velmi, ale opravdu velmi ošemetná záležitost. Jinak ale souhlasím ... chce to zajet, osobně osahat, vyzkoušet .... jenže když člověk neví na co se zaměřit, co zkoušet, nebo když dosud jen točil kličkama, tak bude ve většině případů nadšený .... obvykle než si stroj koupí a zjistí jeho slabiny, limity, jenže pak už je pozdě. A o tom obvykle žádný výrobce či obchodník při předvádění nemluví.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

19. 3. 2015, 9:20

Mrosconi píše:Já hledal dost dlouho a stále ty samé. Občas se našlo něco, co mělo podepřené tyče, ale když vezmu jen váhu a bylo to 50kg na 60x40cm portál, tak mi to přijde celkem málo. Ten kompas má 3x tolik. Píše sice že 80kg, ale to ani náhodou:) Odhad je tak 140-150kg. Vedení je na lineárech je to z celkem masivního bloku. Motory mají 5.6N.m, vřeteno 2.2kW bez nutností vodního chlazení. Takovou jsem na ani a Alibaba ani na eBay nenašel. Jasně, našel jsem větší a hezké stroje, ale zase jiná cenová a hlavně doprava. Pořád si myslím, že jsem vzhledem k ceně udělal dobře. Máte na mysli nějaký konkrétní model? Ikdyž je to teď už jedno, jen pro zajímavost.

Díky
Já to otočím ... čína dělá za hubičku, obvykle je to etalon nejnižší ceny (pochopitelně versus vlastnosti), tím netvrdím že tam mají jen mizerný věci. Ale polož si otázku .... jde v tuzemsku nebo třeba na Slovensku (v Evropě) zkrátka ve zdejším ekonomickém prostředí udělat něco levněji než v Číně zejména pokud v tom je nezanedbatelný podíl nakupovaných komponentů? Víš já posledních pár měsíců přemýšlím na komerčním projektem menšího stolního CNC strojku který by zvládnul efektivně a solidně přesně i kovy a je to divný ... když budu chtít mít čistý svědomí, tedy když tam budu chtít dát solidní komponenty (buď nečínské a nebo kvalitnější a tedy i znatelně dražší čínské) tak mi z toho vychází při podstatně menších rozjezdech pořád mnohem dražší stroj než jaký jsi koupil Ty, resp než jaké nabízí výše uváděný výrobce. Takže mi vysvětli kde je chyba? Jsem břídil a neumím to, nebo je to jinak???
Nezlob se na mně ale podnikám od roku 1990 a velmi často jsem dělal a dělám věci kde moji hlavní konkurencí byl šikmáč. Za prodejní cenu jejich hotovýho výrobku se v tuzemsku často nedal nakoupit ani základní materiál na výrobu, takže pokud někde někdo v tuzemsku potažmo v Evropě dělá v kusovce porovnatelnou věc levněji než asiat v tisícových sériích, tak to musí být v něčem poznat, protože jinak by výrobu dotoval a byl by už dávno ekonomicky pod drnem. Že to někdo dokáže tedy znamená, že je buď ekonomický sebevrah, nebo pravděpodobněji že dělá stejnou, no spíše horší kvalitu než ten asiat, čest výjímkám.....
Možná někde ty vyjímky existují .... až budeš mít stroj z Bratislavy v dílně pár let a budeš na něm mít vyrobené tisíce kusů, vedle možná další mnohem kvalitnější opravdový CNC stroj, tak potom můžeš radit, hodnotit co hrdlo ráčí, ale prosím ne podle vizuálních dojmů z předváděčky. :wink:
K tomu co je či není reálný stačí přece kupecký počty ... 140-150kg hliníku je cca 16-18 tisíc jen v nákupu suroviny, ceny krokáčů, driverů, vedení, atd jde hravě zjistit.
No a ještě jedna podstatná věc ... na tom stroji by měly být různé certifikáty, atesty, revize atd... a ty nejsou zrovna moc levný, výrobce si tohle musí nechat zaplatit v ceně stroje .... teda pokud to co prodává ty doklady má, ale to už je trochu jiný téma ....
cibula
Příspěvky: 14
Registrován: 18. 3. 2015, 10:55

20. 3. 2015, 10:16

heh a teraz buď z toho múdry...vďaka za postrehy každopádne...mám v hlave ešte väčší mišmaš než som mal, ale ok...
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2015, 12:37

cibula píše:heh a teraz buď z toho múdry...vďaka za postrehy každopádne...mám v hlave ešte väčší mišmaš než som mal, ale ok...
Projdi si DF, nespěchej, studuj, peníze vyhodíš rychle.... Nějaké reference tu najdeš (moc pozitivní nebyly). Ale hlavně si uděláš na strojích který kluci stavěli a který tu představili jistou představu co a jak....
Včera jsem na ten stroj narazil na Aukru. Svařovanej rám z jackelů = potenciální problém s pnutím pokud to nebylo pořádně vyžíhaný a pokud to není tuhý. Když se taková konstrukce bude kroutit, nebo je to všelijak růžně postahovaný na krev z křivejch dílů, tak je vysoká pravděpodobnost, že to nebude mít správnou geometrii (stručně řečeno ofrézovaný díly nebudou mít pravej úhel) a co je nejhorší, patrně se velmi rychle vychodí šrouby, ložiska, vedení který jsou od takovejch sil velmi namáhaný.
U šroubovanýho routeru z AL profilů se s tím dá něco udělat, u natvrdo svařenýho rámu neuděláš vůbec nic. Proto Ti zde byly doporučený spíš stroje od šikmáčů, ty nejběžnější a nejznámější typy jsou šroubovaný z AL profilů.Podívej se tady po fóru na konstrukce svařovanejch mašin, přečti si co všechno museli autoři řešit a zamysli se jestli by takovej stroj mohl být za cenu Kompasu. :wink:
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

20. 3. 2015, 3:01

Na tej stranke ma vyrobca demo video. Staci ho pozriet a uvidite co ten stroj dokaze.
Hladkat hlinik. Pre ceskych clenov je to lechtat. Myslim ze keby ta freza zvladala ten hlinik aj frezovat, tak by to tam vyrobca do videa dal.
Od caucau.sk som kedysi kupil krokove motory a vreteno 800W.
Na webe to stale ma ako vretena Teknomotor. Okrem toho ze klame zakaznikov tak porusuje ochrannu znamku znameho vyrobcu, ked predava cinske vretena.
Ale aj tak, s jeho 800W vretenom (ktore nikdy nepresiahlo PRIKON 638W - odmerane na menici, ucinnost som neskumal) a frezkou postavenou na krizovom stole dokazem frezovat dural tak ze triesky lietaju meter daleko. Ak to ten jeho Kompas na linearoch nevie tak by som sa nim nezaoberal.

Na druhej strane teraz po novom maju 2 mesiace garanciu vratenia penazi ak ich frezku nebudes chciet.
Takze za vyskusanie nic nedas, ale ak si pretym ziadnu frezku nepouzival tak nemas s cim porovnavat a radsej to vyskusaj s niekym co vie na co sa ma zamerat.


PS : Kriva geometria nie je neriesitelna. Kvoli biednym vyrobnym moznostiam bola moja prva frezka relativne daleko od idealnej geometrie. Krizovy stol chodil relativne dobre (kolmo) ale stlp som bohuzial nemal moznost spravit 100% kolmo. Na vyske 150mm mi to uteka 0.4mm bokom. Poriesil som to upravou riadiaceho softveru. Napriek krivemu stroju viem vyfrezovat geometricky presnu suciastku bez nejakych rucnych zmien v nc kode.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

20. 3. 2015, 3:11

pokud nemáš sloup kolmo, ale ujíždí ti na celém rozsahu o 0,4mm tak to nikdy nejde softwaerově opravit... prostě fréza bude šikmo a celý výrobek bude šikmo, protože fréza bude frézovat v celé výšce.. čím vyšší obrobek tím to bude víc znát.. rovněž osa krátkého nástroje bude jinde než osa dlouhého nástroje.. s tím neuděláš nic.. kompenzovat se dá nějak pouze osy X a Y ale proč něco kompenzovat když to můžu vyrobit rovně...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2015, 3:51

Kde beres jistotu ze to video je z toho stroje?
videl jsem i videa kde to jezdilo ve vzduchu
detail bral pekne spony a nakonec ten detail byl z jineho stroje :)
kde beres jistotu ze to neni jednoho povedeneho stroje ale ty bezne prodavane nejsou podstatne horsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

22. 3. 2015, 4:26

RaS píše:pokud nemáš sloup kolmo, ale ujíždí ti na celém rozsahu o 0,4mm tak to nikdy nejde softwaerově opravit... prostě fréza bude šikmo a celý výrobek bude šikmo, protože fréza bude frézovat v celé výšce.. čím vyšší obrobek tím to bude víc znát.. rovněž osa krátkého nástroje bude jinde než osa dlouhého nástroje.. s tím neuděláš nic.. kompenzovat se dá nějak pouze osy X a Y ale proč něco kompenzovat když to můžu vyrobit rovně...
Stlp nie je kolmo na stol a na vyske 150mm to uslo o 0,4mm... takze na vyske 75mm to uchadza 0,2mm..
Samozrejme ze vreteno nie je rovnobezne so stlpom, ale kolme na stol. Takze pohyb G1 Z150 mozem prepisat G1 Z150 X0.4 a vyvrtam kolmu dieru bez toho aby som zlomil vrtak. Neriesim to ale zmenou NC kodu, ale takuto "optimalizaciu" som robil automaticky v grbl.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

22. 3. 2015, 6:51

no tak to uplne neni pravda
to muze platit u mekkeho materialu ale treba karbidovy nastroj a ocel by to asi neprezil
predstav si tu odchylku radove vetsi
tedy treba 45 stupnu naklon a na nem vreteno kolmo ke stolu
na 10mm hloubky 10mm ujede do boku, to se tomu vrtaku asi nebude libit

ted treba pri frezovani rezes nejakou cilovou hloubku na vic pruchodu ve vice hloubkach takze ti to z jedne strany dela hladky povrch a z druhe schody
a ver ze na tech schodech uvidis i odchylku 0.01mm mezi temi jednotlivymi pruchody
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

23. 3. 2015, 6:07

Tak trosku matematiky. Vychylim stlp o 45 stupnov. Na takto vychylenom stlpe natocim vreteno zas o 45 stupnov, takze je kolmo na stol.
Na stol polozim kocku masla(citaj masla) Do vretena dam predlzeny vrtak 4mm. Zapnem vreteno a vykonam kod G1 Z100. V masle bude "vyfrezovana" drazka,.
Vratim vreteno opat hore, na stol polozim novu kocku masla a vykonam prikaz G1 Z100 X100. V kocke masla bude okruhla diera.
Akurat nebude hlboka 100mm, ale sin(0,25)x100.

Ked mam byt presny, tak nikto z Vas nema dokonale zrovnany stroj, kazdy tam ma mesiu alebo vacsiu odchylku.
Pre stolara by ani tych 0,4mm zrejme nebolo kritickych.
Ak by som chcel na tom 45 stupnovom stlpe vyvrtat dieru tocenim koliesok tak by som to asi nedokazal. Ale softverom to zvladnem.
Odpovědět

Zpět na „CNC frézky“