Siemens MicroMaster 440 1,5kW

Odpovědět
Joch
Příspěvky: 39
Registrován: 18. 2. 2012, 8:55
Bydliště: Opava

24. 4. 2015, 7:43

Ahojte, asi úplně začátečnický dotaz: lze výše uvedeným měničem řídit nějaký servomotor, který bych dal do stolního soustruhu řady 550?

díky za každou odpověď
Joch
Učím se, tak to tak prosím ber.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5216
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

24. 4. 2015, 9:05

Joch píše:Ahojte, asi úplně začátečnický dotaz: lze výše uvedeným měničem řídit nějaký servomotor, který bych dal do stolního soustruhu řady 550?

díky za každou odpověď
Joch
No jestli umí synchronní motory pak asi ano.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Selic
Příspěvky: 653
Registrován: 17. 2. 2010, 1:58
Bydliště: Novopacko

25. 4. 2015, 8:05

Ano, Micromaster 440 umí i synchronní motory. Jen se to musí umět nastavit.
Elektrikář, mechaniku dělám jen z donucení a jako hobby.
Joch
Příspěvky: 39
Registrován: 18. 2. 2012, 8:55
Bydliště: Opava

2. 5. 2015, 8:43

A uměl byste mi někdo doporučit vhodný servomotor, resp. jaké parametry by měl mít, abych jej k tomuto MM440 mohl připojit?
Díky moc.
Joch
Učím se, tak to tak prosím ber.
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

3. 5. 2015, 1:43

Smím se ptát proč chcete připojit servomotor k frekvenčnímu měniči?
Joch
Příspěvky: 39
Registrován: 18. 2. 2012, 8:55
Bydliště: Opava

4. 5. 2015, 6:40

Protože ho mám k dispozici a předpokládám, že investice do serva bez řídící jednotky bude nižší. Pokud se mýlím a máte jiné doporučení, prosím poraďte.

Díky Joch
Učím se, tak to tak prosím ber.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

4. 5. 2015, 7:48

a co chceš jako za radu? máš krabičku určenou primárně na něco jiného kterou jsi přesvědčen využít a k ní připojit nějaký servomotor který budeš někde shánět.. seženeš první k tomu kabeláž dáš za to nějaký peníz a zjistíš že to nejde.. seženeš další ten taky nepůjde pak nějakej možná nějak pojede a nakonec zjistíš že tudy cesta nevede.. ale to je ta zkušenost k nezaplacení.. bude tě to ve finále stát víc času i peněz než když koupíš hotovej odladěnej set.. ale třeba se u toho něco naučíš, pokud to nevzdáš hned na začátku.. nezlob se na mě ale takovejhle témat je tu poslední dobou naprostá většina .. jak zprovoznit něco o čem nemám ani páru a je uplně k něčemu jinému.. proč je čína špatná když jsem nikdy jinej soustruh neviděl.. jak mám měřit rovinnost kolmost atd když nemám měřící trny, kalibry měřidla... jak mám frézovat 4kou frézou do hloubky 10D když znám frézování jen z youtube, jak mám osadit lineáry na desku ze šrotu když nemám na obrobení atd atd.. takovejhle témat tady je naprostá většina a v podstatě nikde není uspokojivý výsledek.. vždy jen bastl,bastl nebo rovnou do šrotu a ve finále vyhozené peníze.. že se nikdo neobjeví s průkopnickou metodou jak něco nějak ošulil a chodí to.. někomu to dojde hned, někomu později, někomu vůbec.. jou to Vaše peníze tak si s nimi dělejte co chcete.. a pokud si to dočetl až sem tak ti dám radu kup set servodriver-servomotor-kabeláž.. vyjde to nejlevněji a bude to 100%ně funkční..je toho plná ebay použitého, případně mraky eshopů s novým..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

4. 5. 2015, 7:53

k tomu jen dodam ze cena normalniho servopohonu na cnc je 40-60 000 kc
takze kdyz se ti za 14-17 000 povede koupit na ebay rovnou 3 sety servopohonu pro 3 osy
tak jsi ku....a levnej a dalsi hledani uspor prez kombinovani uplne nesourodejch komponent je cesta do pekel

pak se jeste dozvime ze ten menic nebo to servo je na prd
ale pravda je ze na prd byl ten puvodni napad
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

4. 5. 2015, 4:35

K čemu má sestava sloužit? Pohon vřetene?
Joch
Příspěvky: 39
Registrován: 18. 2. 2012, 8:55
Bydliště: Opava

5. 5. 2015, 7:33

Ahojte a díky za reakce.
To RaS: "...jsi přesvědčen využít..." nejsem RaSi, jen jsem se ptal, zda by šla takto využít a jsem rád, žes to napsal, jaks to napsal. S tímto " ...jak zprovoznit něco o čem nemám ani páru..." úplně nesouhlasím. To člověka/kutila/modeláře/koumáka ale i profíka posouvá dál, že se pustí do něčeho, co úplně nezná, "otevře" nový projekt a tak studuje, zkouší, nachází ... a třeba i "prohraje". Ale jinak naprosto souhlasím se vším, cos napsal.
To robokop: "...ale pravda je ze na prd byl ten puvodni napad..." - proto jsem se zeptal, protože jsem slyšel, že některé měniče to zvládnou. V tuto chvíli servomotor ve spojení s MM440 nechám u ledu, připojím zatím asynchronní stařičký 1,1kW (ano vím, není optimalizovaný na proudy, izolaci ..., ale než seženu moderní, tak chvíli se točit bude :) ) a zase si budu "šudlit" ty svoje obrobky. Třeba se mi časem dostane do ruky nějaké servo a jen tak si to zkusím ... pro sebe, pro zajímavost.
To Monteg: ano, pohon čínského stolního soustruhu.
A proč to vše dělám? Protože mám problém s malým krouťákem na nízkých otáčkách (zápichy, upichování, závitovaní ...) a tak to teď pořeším změnou poměru řemenic (dnes průměr 38/120) na 30/144 a uvidím, kolik si pomůžu. Když ne, tak budu pátrat dál (moje verze soustruhu nemá možnost přehodit řemen při závitování, jak to u některých je - ozubený řemen pro pomalé rychlosti)
Takže zatím díky kluci a pokud ještě máte něco k tématu, sem s tím. Díky a ahojte
Joch
Učím se, tak to tak prosím ber.
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

5. 5. 2015, 8:18

Nevím jak je to konstrukčně řešené spíš bych popřemejšlel o nějaké předloze? Přídavné převodovce? Přehazování řemenu - řemenic?
Ono ani servo není všelék s výkonem 1.5kW se dostanete někam k 6Nm špička 12Nm se servodriverem což není mnoho :D
S frekvenčním měničem bych řekl že to bude ještě miň :cry:
A jak bylo řečeno nejistá práce - investované peníze s nejistým výsledkem
Jakej by jste si představoval motor?
Podívám se do zásob možná se pro vás něco najde za rozum :twisted:
Joch
Příspěvky: 39
Registrován: 18. 2. 2012, 8:55
Bydliště: Opava

6. 5. 2015, 8:28

inspiroval jsem se třeba tady:

http://www.micro-machine-shop.com/Varia ... _Motor.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

inspirací není použitý motor a konkrétní elektronika, ale samotné řešení bez řemenic ...
Naposledy upravil(a) Joch dne 6. 5. 2015, 8:54, celkem upraveno 1 x.
Učím se, tak to tak prosím ber.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

6. 5. 2015, 8:41

elektrika kope sviňa :lol: ,co to řešit motorem 2 a 4 polový (dvouotáčkový motor 1400 a 2800ot ) a honit ho měničem+přepínání 2/4 poly ??
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Joch
Příspěvky: 39
Registrován: 18. 2. 2012, 8:55
Bydliště: Opava

6. 5. 2015, 9:13

ten motor mám, ale ten má na těch nižších otáčkách psaný nižší výkon (0,7kW) oproti 1.1kW ... Takže otázka: mají ty 4 póly (předpokládám, že jsou právě pro ty nižší otáčky) v nízkých otáčkách větší krouťák než ty dva?
Učím se, tak to tak prosím ber.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 5. 2015, 10:47

pokud má poloviční otáčky a víc jak poloviční výkon tak musí mít i větší kroutící moment.. obecně ten motor je takovej kočkopes.. jakejkoliv 4pol ve stejné velikosti bude o fous silnější a stejně tak i dvojpól.. to je daň za dvě vinutí.. proto tam píšou ten sníženej výkon..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“