LinuxCNC 2.7.0

Odpovědět
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 10. 2015, 12:04

to by asi šlo :D
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

11. 10. 2015, 4:39

Tak zas otravuju , ten debian je hrůza , ubuntu bylo přívětivější :D
když chci připojit tu flešku příkazem mount /dev/sdb /media/slozka
tak mi vyhodí hlášku že to můžu udělat když jsem přihlášen jako superuživatel - co to je ? jakým příkazem se tak přihlásím ?
A existuje pod linuxem něco jako Team Viewer ?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22400
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2015, 4:57

pred to pridej sudo, tedy:

sudo puvodniprikaz

vyzada si to heslo aktualniho uzivatele (musi to byt ten vytvoreny pri instalaci)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2015, 5:45

packa píše: A existuje pod linuxem něco jako Team Viewer ?
https://www.teamviewer.com/cs/download/linux.aspx" onclick="window.open(this.href);return false; v zavislostech je wine (ve verzi 9 bylo), tak se nelekni
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
lubik
Příspěvky: 63
Registrován: 16. 11. 2014, 4:33

13. 10. 2015, 4:44

Tak som tiež nainštaloval LinuxCNC 2.7.0, ale ten okresaný debian bola tragédia, rovnako ako Xfce, ani čas nešiell nastaviť inak ako v biose, ale USB WiFi od TPlink-u fungovalo... Myslím že aj flashku Xfce našlo a zobrazilo na ploche. Čo považujem za fatálne zlyhanie distibúvcie je absencia Gedit, defaultného editora G kódu EMC2, ten som doinštaloval, ale nefunguje zvýrazňovanie syntaxe G-code, tak na zabudnutú zátvorku človek tak ľahko nepríde. Po zvolení možnosti editácie v EMC sa bez Gedit jednoducho nič nedialo. Doteraz som mal tuším ešte 2.5.4 tam som nemusel doinštalovávať žiadny balíček a všetko šlapalo (pravda okrem problematickej implementácie G41-2). Do 2.7.0 som importol konfiguračné súbory a testol, zdalo sa to super.... Po trápení s Xfce som cez správcu balíčkov som doinštaloval Gnome (cez WiFi), čím som sa v podstate vrátil k predchádzajúcemu stavu (a samozrejme komfortu s XFce neporovnateľnným), nakoľko Ubuntu vychádza z Debianu a používa defaultne Gnome. Počas cca 2 týždňov som s LinuxCNC 2.7.0 zmrzačil 3 obrobky (AL 6063) až včera som konečne zistil príčinu, pri dlhšom frézovaní začali vypadávať kroky, vďaka úzkym pulzom STEP drivery začali po zahriatí sem-tam znižovať prúd na "stanby" úroveň, zrejme už impulz za 6N137 bol skreslený a obvod zabezpečujúci ovládanie SB impulz vždy nezachytil, musel som teda predĺžit trvanie impulzu STEP, zatiaľ to vypadá OK, testnem to až bude AL.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 10. 2015, 6:39

Včera jsem si s tím chvilku hrál, zkusil jsem porovnat se starým LinuxCNC.
Vyrobil jsem si testovací G-kód, je to malá 3D mapa Brna o velikosti 70x50mm s krokem 1mm.
Nastavil jsem frézku na max. rychlost 30 mm/s a zrychlení 100 mm/s2, rychlost obrábění je v G-kódu nastavena na F1000.
Nastavil jsem takové docela konzervativní parametry, aby jich bylo možné snadno dosáhnout na celkem libovolném strojku.

Výsledky (čas v min:sec):
LinuxCNC 2.5.3 8:35
LinuxCNC 2.7.0 4:42

Takže nový plánovač v LinuxCNC 2.7.0 funguje fakt pěkně.
Ještě to zkusím se stajným nastavením na GRBL.
maks
Příspěvky: 118
Registrován: 21. 3. 2015, 7:40

13. 10. 2015, 6:50

Mex píše:Včera jsem si s tím chvilku hrál, zkusil jsem porovnat se starým LinuxCNC.
Vyrobil jsem si testovací G-kód, je to malá 3D mapa Brna o velikosti 70x50mm s krokem 1mm.
Nastavil jsem frézku na max. rychlost 30 mm/s a zrychlení 100 mm/s2, rychlost obrábění je v G-kódu nastavena na F1000.
Nastavil jsem takové docela konzervativní parametry, aby jich bylo možné snadno dosáhnout na celkem libovolném strojku.

Výsledky (čas v min:sec):
LinuxCNC 2.5.3 8:35
LinuxCNC 2.7.0 4:42

Takže nový plánovač v LinuxCNC 2.7.0 funguje fakt pěkně.
Ještě to zkusím se stajným nastavením na GRBL.
no a pri instalace linuxcnc2.7 mnelste njake potize ?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 10. 2015, 7:04

maks píše:no a pri instalace linuxcnc2.7 mnelste njake potize ?
Ne, žádný.
Ale možná nejsem správný testovací vzorek, s Linuxem obecně dělám mnoho let. Pro mě je naopak spíš utrpení ten OS z Redmondu.
lubik
Příspěvky: 63
Registrován: 16. 11. 2014, 4:33

13. 10. 2015, 10:07

Úplný súhlas, najviac ma iritujú hlášky o nutnosti reštartu po inštalácii bezvýznamného updatu alebo programu, zatiaľ čo v linuxe je možné nainštalovaný program ihneď používať, vrátane novej verzie kernelu :D . Komerčná sféra však donúti človeka výberom vhodných tučne zaplatených programov vyžadujúcich HW kľúče k používaniu Win, prípadne k systémovej schizofrénii. Nový počin od M$ W10 nemá podľa môjho názoru čo robiť v komerčnej, a už tobôž štátnej sfére.

Inštalácia LinuxCNC 2.7.0 wheezy bola úplne bezproblémová a systém po inštalácii hneď plne funkčný, defaultné pomerne nekomfortné Xfce je použité zrejme z dôvodu minimalizácie záťaže systému, nie je však problém doinštalovať podľa chuti balíčky Gnome, KDE atď. Moje problémy boli spôsobené zrejme kratšími latenciami systému v kombinácii s čínskymi drivermi. Gedit (defaultný text. editor Gnome) som inštaloval na Xfce len pre to, že som si zvykol na drobné úpravy kódu priamo z EMC, nakoniec som ale nainštaloval Gnome, celkom som si naň už zvykol a vyhovoval mi viac.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2015, 8:09

ja jsem xfce odsfranil uplne a emc se spousti automaticky, pac gui zde neni na nic potreba, az nastanou dlouhe zimni vecery, tak se vrhnu na sestaveni "vykostenyho" distra, kde bude jen to nejnutnejsi pro provoz emc
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

14. 10. 2015, 8:25

filla píše: az nastanou dlouhe zimni vecery, tak se vrhnu na sestaveni "vykostenyho" distra, kde bude jen to nejnutnejsi pro provoz emc
Pokud by to potom nebylo tajné, nebo soukromé a podělil by jsi ses námi, asi by bylo mnoho lidí šťastných, něco podobného jsem již viděl, mám pocit že od RadekB.
A ještě dotaz, nešlo by nějak ve zkratce napsat jak se toho Xfce zbavit a spouštět EMC automaticky.
Díky a Perun s Vámi. :twisted: :twisted: :twisted:
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2015, 9:40

odstraneni xfce je trosku chirurgicka prace, protoze tam jsou zavislosti, ktery ti pul systemu, az bude cas, tak na to udelam skript

spusteni po startu:

etc/init.d do casti start pridas cestu k ini souboru (home/tvuj-user/linuxcnc/tvuj-profil/tvuj-.ini

spusteni okna maximize:

v /home/tvuj-user vytvoris soubor
.axisrc a do nej vlozis:
root_window.tk.call ("wm", "","."," geometry 1024x800")

geometry zadas dle sveho rozliseni, pripadne upravis, aby to sedelo do plochy -nemusi to byt cele cislo rozliseni
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

14. 10. 2015, 10:34

Díky odzkouším.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 10. 2015, 7:14

filla píše:ja jsem xfce odsfranil uplne a emc se spousti automaticky, pac gui zde neni na nic potreba, az nastanou dlouhe zimni vecery, tak se vrhnu na sestaveni "vykostenyho" distra, kde bude jen to nejnutnejsi pro provoz emc
Tak to už je docela chlapské, pěkné.
I když nevím, jestli si tím nepřiděláš víc problémů než užitku.
To Xfce moc místa na disku ani v paměti nevezme, výkonově se to neprojeví.
A když tam nebudeš mít aspoň nějakého window managera, tak se bude blbě spouštět třeba změna konfigurace atd.
Samozřejmě všechno se dá udělat z příkazové řádky, ale žádný velký komfort to nebude.
Nebo to máš jenom jako jednoúčelový počítač, který je dedikován jenom k řízení motorů a všechno ostatní děláš někde jinde? Pak jo.
lubik
Příspěvky: 63
Registrován: 16. 11. 2014, 4:33

15. 10. 2015, 10:11

Tak po vyladení LinuxCNC 2.7.0 fachčí na 100%, je pocitovo rýchlejší, teraz mám navyše max. rýchlosti cca 1,5 x vyššie ako v 2.5.4 a pritom sa drží nastavenej presnosti, pri nastavenej 0.05 mm som toto odmeral aj dig. šuplérov od sometu, pri 0.02 sa to tiež vošlo do tolerancie, čo ma s čínskimi guličkáčmi milo prekvapilo.... síce na 50mm ale aj tak...
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“