Předělávka stařičkého soustruhu

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Odpovědět
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

25. 5. 2015, 11:03

Dobrý den,

jsem úplný začátečník (parkrát jsem před 20 lety v rámci dílen na SŠ stál u soustruhu a od té doby nic) a už rok mi v garáži leží nezprovozněný stařičký soustruh a pomalu přemýšlím jak ho zprovoznit a vylepšit. Jde o prvorepublikový soustruh který byl hnaný transmisí a nyní je předělán na pohon motorem přes plocháč řemen. Soustruh má strojní posuv podélný i příčný a výměnná ozubená kolečka (bohužel jen některá) pro ruční sestavení převodů (nemá převodovku). Soustruh je bohužel komplet v palcových mírách takže např. posuvový šroub má stoupání cca 6.4mm/ot...

První co řeším je pohon vřetene. Uložení je v kluzném ložisku s maznicemi do kterých se kape olej. K soustruhu byl motor 920 ot/min a 0.8kW a já si říkám jestli rovnou nedát silnější tak cca 1.5kW. Univerzála je 160mm, točná délka cca 700mm. Aktuální uspořádání - motor má na hřídeli širokou válcovou řemenici prum. 65mm a na vřetenu je trojřemenice o prům. 85, 115 a 150mm. Což dává rychlosti vřetene:

65/85*920 = 703 ot/min
65/115*920 = 520 ot/min
65/150*920 = 398 ot/min

kulisa pak umožňuje redukci zhruba 1:8,5 což dává otáčky:

83 ot/min
61 ot/min
46 ot/min

tedy aktuálně mám k dispozici 6 rychlostí vřetene. Jako zkušenějších bych se vás chtěl zeptat zda jsou tyto rozsahy dostatečné pro hobby garážový soustruh (ocel, hliník, plasty, průměry řekněme 0-200mm) nebo zda by to chtělo vyšší otáčky. Nevím však co by bylo schopno snést kluzné ložisko a nerad bych stroj zadřel. Uvažoval jsem že bych vyměnil motor za výkonnější (cca 1.5kW) a rychlejší cca 1400ot. čímž bych dostal následující rozsahy rychlostí:

1070, 790, 606, 125, 93 a 71 ot/min.

Myslíte že tyto rychlejší otáčky vřetene by byli univerzálnější, byl by to přínos? Popř. neporadili by jste mi jak nastavit optimální rozsahy otáček abych věděl kam se chtít při překopání pohonu dostat? Mohl bych kromě motoru vyměnit i řemenici na hřídeli motoru za třístupňovou (teď je tam jen dlouhý válec). S převodem kulisy nic nenadělám.

Další možnost je použít frekvenční měnič, bohužel mám jen měnič 0,7 kW což mi připadne dost málo (musel bych motor vyměnit za ještě slabší než tam je).

Děkuji za každou radu.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 5. 2015, 11:48

já být tebou tak si to osahám tak jak to je teď, než to celé nejdřív rozebírat předělávat a kupovat jiný motor.. a třeba zjistíš hned bez prvotních investic že je to použitelný a nebo naopak uplně nepoužitelný a budeš vědět co zdokonalovat..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

25. 5. 2015, 1:21

RaS: No já to stejně musím předělat, jelikož elektrika je zcela špatně (otec elektrikář se zhrozil :) a ten motor co tam je je taky nic moc, ten tam nechci nechat... jen se rozhoduji zda jít do stejného (otáčky, výkon) nebo to raději vyměnit za něco jiného.

Jinak ještě bych se chtěl zeptat, uvažuji vzhledem k tomu že pro podelny strojni posuv mam jen par ozubenych koleček a nejmenši posuv jaky jsem schopen udělat je 0.2 mm/ot že bych se na kolečka uplně vyprdl a šroub posuvu točil nezávisle na vřetenu nějakým 3 faz. motorkem se šnekovou převodovkou + měničem který mám. Prostě abych se dostal na posuvy 0.02 az 0.2 "na otáčku". Uvažuji následovne:

vřeteno se točí 1000 ot/min
při posuvu 0.1 mm ujede nůž vzálenost 100 mm za minutu
posuvový šroub má stoupání 6.4 mm/ot
tedy potřebuji zpřevodovat motorek pro posuv tak aby točil 15.6 ot/min.
což je pro motorek s otáčkami 750 ot/min převod 1:48
což bych udělal řemenovým převodem 1:2 + pak šnekovkou 1:24 s výstupem na šroub posuvu
popř. bych vynechal řemenový převod a celé šnekovkou (podle toho co bych sehnal)
měničem by se měly nechat regulovat otáčky na 1/5 jmenovytých tedy ze 750 na 150 což by dalo min. posuv 0.02 mm/ot
a maximální teoreticky na dvojnásobek jmenovitých tj. 1500 což by dalo max. posuv 0.2 mm/ot
čímž bych si mohl plynule měnit rychlost posuvu od 0.02 do 0.2 mm "na otáčku"

Uvažuji úplně mimo mísu nebo by to takhle šlo? S čím si nejsem moc jist je požadovaný výkon motorku pro posuv. Nacházím různé 100-120W se šnekovkami s výstupní hřídelkou 10mm což mi (pocitově) připadne tenké a pak motory s výkonem kolem 250W a hřídelkou kolem 20 mm což se mi zdá optimální. Jak výkonné motory se používají pro nezávislé posuvy soustruhů této kategorie (univerzála 160, ocel, žádná velká špóna)? Děkuji za každou radu (a trpělivost).
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

25. 5. 2015, 2:10

calibos píše:... že bych se na kolečka uplně vyprdl a šroub posuvu točil nezávisle na vřetenu nějakým 3 faz. motorkem se šnekovou převodovkou + měničem který mám...
Tak jak to popisuješ je posuvový šroub opravdu 100 % nezávislý na vřeteni.
Bez nějaké mechanické či elektronické vazby se při soustružení závitů neobejdeš.
Posuv 0,2 mm je nejmenší stoupání metrického závitu (jemná řada) a odpovídá závitům M1x0,2 až M1,8x0,2 (pro zajímavost M1 až M1,2 má standardní stoupání 0,25 mm) - Takový prťavce snad soustružit nebudeš?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
soustružník
Příspěvky: 790
Registrován: 25. 10. 2009, 2:47

25. 5. 2015, 2:31

Ono těžko soudit, když ten soustruh z nás nikdo neviděl. Pokud vypadá tak, jak si představuju, rozsah otáček je, myslím si, vyhovující. Horší je díra mezi 83 a 398. Výkon 0,8 kW je opravdu dost malý, navrhovaný 1,5 kW je tak rozumný.
Teď nevím jestli moc nekombinuji, ale má-li soustruh strojní posuv podélný i příčný, musí mít zvlášť tažnou tyč nebo drážku ve šroubu. Potom by se měl jinak řadit podélný posuv pro závitování (pákou na dělenou matici) a pro podélné soustružení (většinou kolečkem na ose páky pro přepínání podélného a příčného posuvu). Není tedy těch 0,2 nejjemnější závit? I když ono 0,2/ot zase až tak moc není.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 5. 2015, 5:39

já osobně bych se zamyslel nad smyslem té přestavby a cenovou "výhodností" jestli prostě není lepší koupit něco novějšího "hotového" a mít po starostech.. vím že jsi rozhodnutej do té přestavby jít, jen jestli nevyjde ve finále levněji koupit třeba něco takovéhleho.. http://stroje.bazos.cz/inzerat/47974729/Soustruh.php" onclick="window.open(this.href);return false; ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

25. 5. 2015, 5:52

Má pravdu předsedo. :D
Ze starýho kanibala moderní soustruh uděláš těžko, strávíš s tím mnoho času a nakonec to stejně dáš pryč a koupíš novější, protože s výsledkem moc spokojen nebudeš. To, co výše kolega dal odkaz s tím příslušenstvím skutečně za úvahu stojí.
www.mosaznevyrobky.cz
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

26. 5. 2015, 8:51

RaS píše:já osobně bych se zamyslel nad smyslem té přestavby a cenovou "výhodností" jestli prostě není lepší koupit něco novějšího "hotového" a mít po starostech..
Ten soustruh z odkazu na Bazoš vypadá fakt dobře, akorát je menší... Já to budu mít jen pro zábavu a jen se v tom chci rejpat a zkoušet atd. takže nejde o starosti v pravém slova smyslu, nic mě nehoní, jde o zábavu, nikdy mě to nebude živit. Výměna nepřipadá v úvahu když si představím tu anabázi dostat ho do domu... soukali jsme ho ve čtyřech a byl to porod :)

Hodím sem nějaké fotky ať je jasné o jaké mašince se bavíme. Typově je to obdoba tohoto: http://jawamania.info/Files/users/190105/P1010336.JPG" onclick="window.open(this.href);return false;
Jen ten můj je menší.
soustružník píše:Teď nevím jestli moc nekombinuji, ale má-li soustruh strojní posuv podélný i příčný, musí mít zvlášť tažnou tyč nebo drážku ve šroubu. Potom by se měl jinak řadit podélný posuv pro závitování (pákou na dělenou matici) a pro podélné soustružení (většinou kolečkem na ose páky pro přepínání podélného a příčného posuvu). Není tedy těch 0,2 nejjemnější závit? I když ono 0,2/ot zase až tak moc není.
Ano šroub má podélnou drážku. Tažná tyč tam bohužel není. Příčný posuv se "zapíná" zatlačením takové zahnuté páčky do suportu.
Francotirador píše:Tak jak to popisuješ je posuvový šroub opravdu 100 % nezávislý na vřeteni.
Bez nějaké mechanické či elektronické vazby se při soustružení závitů neobejdeš.
Posuv 0,2 mm je nejmenší stoupání metrického závitu (jemná řada) a odpovídá závitům M1x0,2 až M1,8x0,2 (pro zajímavost M1 až M1,2 má standardní stoupání 0,25 mm) - Takový prťavce snad soustružit nebudeš?
No možná jsem to blbě napsal, já ten nezávislý pohon posuvu neřeším kvůli závitům (je mi jasné že tam to bez zpětné vazby nebo spřažení nelze) ale kvůli prostému ubírání materiálu. Ty rozsahy 0.02 až 0.2 jsem "obšlahnul" z návodů k jiným soustruhům, někde jsem četl že menší posuv než 0.02 už nemá význam a více než 0.2 si myslím že ten soustruh nedá (pokud se bavíme o oceli).
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

26. 5. 2015, 5:08

calibos píše:Ano šroub má podélnou drážku. Tažná tyč tam bohužel není. Příčný posuv se "zapíná" zatlačením takové zahnuté páčky do suportu.
No a čím se zapíná podélný posuv? Je mi divný, že by tam nebyl (když to umí příčný). Nemá ta páčka ještě jednu polohu - třeba vytažení :D ?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

26. 5. 2015, 5:27

Francotirador píše:
calibos píše:Ano šroub má podélnou drážku. Tažná tyč tam bohužel není. Příčný posuv se "zapíná" zatlačením takové zahnuté páčky do suportu.
No a čím se zapíná podélný posuv? Je mi divný, že by tam nebyl (když to umí příčný). Nemá ta páčka ještě jednu polohu - třeba vytažení :D ?
Má to podélný i příčný, na tom šroubu s drážkou je kuželové kolo, kterým prochází ten šroub a otvor má průměr toho šroubu, jednou se ten pohyb přenese na příčný šroub a podruhé na ruční kolo a podélný hřeben, závitování na matici je zvlášť, takhle se to dělalo na těch jednodušších soustruzích. Mám to na tom mém donauwerku úplně stejně, někde jsem sem dával i fotky toho suportu zespodu :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

26. 5. 2015, 8:04

Takže je to tak jak psal sostružník, strojní podélnej posuv je jinej (za otáčku) než pro závitování (přenos z trapézu na hřeben je spřevodovanej, zatímco při závitování půlená matka "táhne" suport rovnou).

Ukázka všech tři posuvů (příčný, podélný, závitování) od 1:50 min do 2:55 min
https://www.youtube.com/watch?v=zENmJ2_ ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

27. 5. 2015, 7:00

Francotirador: díky za video, moc názorné...

Jinak zde jsou fotky soustruhu (mimochodem pokud by někdo věděl výrobce/typ byl bych moc rád, bohužel na soustruhu není žádný štítek):
soustruh-cnc.jpg
Co se týče těch posuvů tak posílám foto suportu:
soustruh-cnc2.jpg
Páka vlevo slouží k odpojení matice od šroubu, zahnutá páčka vlevo vedle kliky příčného posuvu slouží k zapojení (zastrčením) strojního příčného posuvu, klika zcela vpravo je pak podélný posuv. Bohužel žádné další ovládací prvky (na možnou redukci posuvu ze závitových na ubírací) tam nejsou. Proto jsem chtěl soustruh doplnit o nezávislý pohon šroubu s fr. měničem a možností volit si libovolný posuv.

Teď ještě studuji web řetězyolomouc.cz (na který jsem narazil díky tomuto fóru, díky) a uvažuji že bych doplnil nějaká kolečka abych mohl řezat alespoň základní stoupání závitů (řekněme 1, 1.5, 2, 2.5 by snad mohlo stačit). Ale budu muset udělat revizi jaká vlastně kola mám k dispozici a kolik mají zubů a jaké kombinace mi umožňují, navíc jsem zjistil že ne všechna kola do sebe pasují, vypadá to na směsku různých modulů :(
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

27. 5. 2015, 8:53

Nechceš mi říct že tam máš na připojení dané obráceně koncovky? Myslím to 3fázové vajíčko .
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
calibos
Příspěvky: 242
Registrován: 31. 8. 2011, 9:58

27. 5. 2015, 10:01

PAKO.ll : vůbec nerozumím co máš na mysli, prosím o upřesnění, díky.
fidel47
Příspěvky: 447
Registrován: 4. 12. 2011, 6:55

27. 5. 2015, 10:10

calibos píše:PAKO.ll : vůbec nerozumím co máš na mysli, prosím o upřesnění, díky.
PAKO.II myslí přívodní kabel. (laik to nerozezná, ale odborníka to dráždí :D :D :D )
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“