Řízení krokového motoru bez PC

vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

12. 7. 2015, 4:44

Dobrý den pánové,

rád bych se zeptal, zdali nemáte někdo zkušenosti s řízením KM bez nutnosti připojení k PC, případně zda je již hotové ovládání k dispozici ke koupi.
Potřeboval bych použít 1 KM (Nema 17, případně Nema 23) na speciální aplikaci, kde bych komparátorem sledoval pokles - zvýšení napětí v pracovním obvodu aplikace a podle toho nastavoval směr otáčení KM.
Představoval bych si to tak, že sledování napětí, porovnávání s referenčním a změna výstupní logické hodnoty na 1 nebo 0 je záležitostí jiného elektronického obvodu (desky).
Výstup z tohoto obvodu (desky) by mněl být připojený na vstup desky pro řízení krokového motoru, kterou hledám.
Tato deska by sama po přivedení napětí nebo stisku tlačítka Start nepřetržitě otáčela krokovým motorem ve směru v závislosti na hodnotě signálu pro logickou 1 nebo 0.
Otáčky krokového motoru budou permanentní (rychlost v podstatě lhostejná), mění se pouze směr otáčení.
Pokud byste věděli třeba i o hotové desce - link atd. předem mnohokrát děkuji.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

12. 7. 2015, 6:14

třeba tento driver to umí - koukni na 4 schemata = 4 různé způsoby ovládání

http://www.cncshop.cz/dm805-ai-driver-p ... govy-vstup
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 7. 2015, 8:44

Nejlevnější driver třeba s TB6560 (na eBay kolem 150 Kč), k tomu Arduino (na eBay nějakých 70 Kč), k tomu kousek programu.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2015, 7:09

Dal by se na to řízení použil i procesor PICAXE 8M2 + ten levný driver jak píše Mex. Záleží pak jen na tom co kdo umí naprogramovat.
Podle zadání by na to, ale mělo stačit i analogové zapojení dvou 555 nebo operačních obvodů. Jeden by fungoval jako generátor pulzů STEP, druhý jako komparátor, jehož výstupem by se měnil signál DIR. Součástkově by to bylo složitější, ale nemuselo by se nic programovat a zřejmě by to bylo i "napěťově" odolnější a "blbuvzdornější".
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 7. 2015, 3:08

Tomu zadání by vyhověl i obyčejný DC motor s nějakým převodem podle požadovaného zatížení a otáček.
A spínat/reverzovat to modulem třeba s L298 (na eBay kolem 2 USD) a k tomu triviální řízení jen pár hradly.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

14. 7. 2015, 8:18

Mex píše:Tomu zadání by vyhověl i obyčejný DC motor s nějakým převodem podle požadovaného zatížení a otáček.
A spínat/reverzovat to modulem třeba s L298 (na eBay kolem 2 USD) a k tomu triviální řízení jen pár hradly.
Děkuji všem za informace.
Zapojení pro obyčejný motorek mám, jen jsem si myslel, že krokový motor by mohl být lepší.
Každopádně nechci nic, co je nutno programovat na bázi assembleru atd. (PIC apod. - musel bych si bastlit nebo shánět i vypalovačku atd.), chci jít co nejjednodušší cestou.
V nejhorším případě nejprve samobastl na nepájivém poli, po odzkoušení vyrobit tišťák a osadit součástkami.

Jako určitá varianta mně napadla, když už bych použit nějaký starý klumpr PC, dát třeba do konektoru pro LPT optočlen pro elektrické oddělení od PC (nebo na RS232), tím bych mněl zajištěný vstup signálu 0 nebo 1 a výstupy řídit KM přes ULN2803 (také přes optočlen).
Všechno potřebné pro otáčení KM by bylo prováděno programem, který bych spáchal třeba v Delphi nebo v MSVS. Tím by zřejmě vzniklo více prostoru, jak pokusmo vyladit parametry otáčení KM pro požadovaný účel. Přesnost taktování hodin pro LPT je mi celkem šumák, nejde o náročnou aplikaci, KM se bude točit pomalu, něco málo kroků na jednu stranu, něco málo kroků na druhou stranu, stačit výkonově bude Nema 17.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22403
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 7. 2015, 8:33

co se tyce tech jednocipu uz davno se nepali epromka
najdi si nejake arduino
mas to hotove na desce se vsim smetim okolo, propojis seriakem/usb do pocitace a ono to ma bootloader takze si to s tim pc popovida a ty to tam jen nahrajes
knihovny vseho mozneho jsou volne ke stazeni takze vpodstate se nemusis ani ucit programovat
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

14. 7. 2015, 8:36

No nevím, neprotiřečíš si trochu?
Nechceš nic programovat a chceš to řídit počítačem?
To už ten BASIC můžeš rovnou nasypat do toho PICAXE.
Ten doporučený driver s TB6560 má ještě jednu výhodu v tom, že umí jednoduše nastavit mikrokroky. To znamená že na jednu otočku potřebuje mnohem více než tě 200 pulsů. Zjemní se tím krok a motor se otáčí plynuleji.
Podle mě ta ULN2803 není dobrá volba. Hodně tě omezí při výběru motoru a ještě budeš muset programovat složitě buzení.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

14. 7. 2015, 8:42

jova píše:No nevím, neprotiřečíš si trochu?
Nechceš nic programovat a chceš to řídit počítačem?
Ten doporučený driver s TB6560 má ještě jednu výhodu v tom, že umí jednoduše nastavit mikrokroky. To znamená že na jednu otočku potřebuje mnohem více než tě 200 pulsů. Zjemní se tím krok a motor se otáčí plynuleji.
Podle mě ta ULN2803 není dobrá volba. Hodně tě omezí při výběru motoru a ještě budeš muset programovat složitě buzení.

JJ, já samozřejmě myslel programování integrovaných obvodů. Programování pro PC mi nevadí - naopak.
Mnoho let pozpátku jsem si právě jednu aplikaci s KM a ULN2803 dělal a chodilo to na požadovaný záměr celkem schopně.
Já jsem se chtěl nejprve úplně vyhnout PC, protože jej na danou aplikaci vůbec nepotřebuji.
Proto jsem hledal hotovou věc, co bych použil - koupit, zamontovat do škatule, propojit dráty a hle.... ono to funguje.
Vypadá to tak, že asi nejprve zkusím tu kombinaci s TB6560.
-------------------------

Teď koukám, že v podstatě to Arduino není tak špatný.
Bál jsem se toho, protože jsem všude možně četl, jaké jsou s tím problémy atd.
Proto když jsem slyšel toto slovo, tak jsem jej považoval za sprosté a utíkal jsem ze stránek pryč.
Teď zjišťuji, že to je poměrně vymakané a i ten kód není zas až tak špatný.
Naposledy upravil(a) vencavagon dne 14. 7. 2015, 9:55, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

14. 7. 2015, 8:55

vencavagon píše:JJ, já samozřejmě myslel programování integrovaných obvodů. Programování pro PC mi nevadí - naopak...
Tak to už pak nechápu vůbec :shock:
Před rokem, dvěma jsem měl pocit, že procesor a do něj nahrát program je pro mě už v mém věku něco zcela nedostupné. Jednou jsem se urval, investoval stovku do toho PICAXE, ustřihnul kabel od myši a otevřel se mě nový svět. Za měsíc jsem dal dohromady ovládání pro tu mou rotační osu. Není to žádné programátorské dílo, ale slouží bez chyby dodnes.
Na ARDUINO jsem si zatím netrouf :D
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

14. 7. 2015, 9:05

Hezké porovnání obou procesorů vyšlo zde:
http://robodoupe.cz/2014/arduino-versus-picaxe/
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 7. 2015, 9:08

vencavagon píše:Já jsem se chtěl nejprve úplně vyhnout PC, protože jej na danou aplikaci vůbec nepotřebuji.
Proto jsem hledal hotovou věc, co bych použil - koupit, zamontovat do škatule, propojit dráty a hle.... ono to funguje.
Tak pusť chlup a on ti to někdo zrealizuje tak jak chceš, tj. autonomně pracující škatulka.
Jen musíš trochu líp nadefinovat zadání.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

14. 7. 2015, 9:09

jova píše:
vencavagon píše:JJ, já samozřejmě myslel programování integrovaných obvodů. Programování pro PC mi nevadí - naopak...
Tak to už pak nechápu vůbec :shock:
Před rokem, dvěma jsem měl pocit, že procesor a do něj nahrát program je pro mě už v mém věku něco zcela nedostupné. Jednou jsem se urval, investoval stovku do toho PICAXE, ustřihnul kabel od myši a otevřel se mě nový svět. Za měsíc jsem dal dohromady ovládání pro tu mou rotační osu. Není to žádné programátorské dílo, ale slouží bez chyby dodnes.
Na ARDUINO jsem si zatím netrouf :D
Před X lety pro mně nebyl problém, abych si napsal programy promikroprocesory atd.... Jenže tehdy jsem ještě pracoval jako konstruktér v TTC (Výzkumný ústav - Tesla telelekomunikace, Třebohostická ulice, číslo již nevím - Praha Strašnice). Jenomže top jsem byl o 20 let mladší a tam jsem mněl všechno potřebné k dispozici od A až do Z. Od doby, co jsem zcela opustil tuto oblast, jsem se na tyto věci nepodíval a vrcholem umění byl maximálně rozvod elektřiny po baráku při rekonstrukci nebo motor od cirkulárky, takže mi v tomto úplně ujel vlak. Následně jsem pracoval jako programátor ve firmě Netto - Vážní a expediční systémy, což už asi 10 let nedělám. Proto jsem se chtěl úplně vyhnout jakémukoliv vypalování programů do PIC, psaní programů pro PIC, assembler není moje silná stránka, musel bych to páchat v C atd.... Už nemám ani znalosti nebo povědomí o současné elektronice, možná že bych snad ještě něco spáchal podle schématu, ale už bych ho nevymyslel. I ten čas mně tak trochu tlačí, raději v rámci možností hotovou věc....
Když se kouknu na stránky s Arduino, tak to přece tak hrozně nevypadá. Proto si myslím, že program, nemusí být až tak velký problém. Navíc když jsou k dispozici dema.
Třeba se pletu....
Naposledy upravil(a) vencavagon dne 14. 7. 2015, 9:23, celkem upraveno 2 x.
vencavagon
Příspěvky: 166
Registrován: 19. 8. 2013, 8:30

14. 7. 2015, 9:15

Mex píše:
vencavagon píše:Já jsem se chtěl nejprve úplně vyhnout PC, protože jej na danou aplikaci vůbec nepotřebuji.
Proto jsem hledal hotovou věc, co bych použil - koupit, zamontovat do škatule, propojit dráty a hle.... ono to funguje.
Tak pusť chlup a on ti to někdo zrealizuje tak jak chceš, tj. autonomně pracující škatulka.
Jen musíš trochu líp nadefinovat zadání.
Tak dalece zas nemusím zacházet, aby to páchal někdo jiný zase nechci....
Nejprve hledám, zda lze použít něco hotového pro daný účel, teprve při neúspěchu bastlit, bastlit, a zase bastlit.....
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

14. 7. 2015, 9:21

Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“