jak ustavit nástroj?

Technologicke postupy a měřidla v dílně
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8172
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

2. 8. 2015, 5:48

Kompenzace délky (G43) je něco jiného než nastavení délky nástroje. Kompenzace G43 se používá jen pro doladění Z pro daný nástroj při obrábění a nemusí se v programu vůbec použít. Délku nástroje používá řídicí systém pro automatické přepočtení fyzických souřadnic na souřadnice špičky nástroje vůči nulovému bodu obrobku. Samozřejmě se to dá u systému různě vypnout, ponastavovat nebo úplně rozhasit, ale v základu to bývá takto. (Fanuc ale neznám, třeba je to tam nějak úplně jinak... :-) )
Aleš Procháska
walter2
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 2. 2013, 3:44

31. 12. 2015, 1:05

Mám dotaz na zkušené hobíky (zatím jsem teoretik ve fázi stavby a nákupu materiálů/výbavy). Týká se mě tedy kategorie hobby s kleštinou ER a ruční výměnou fréz mezi hrubováním a finálním frézováním ( pro MDF nebo dřevo). Když pokaždé nasadím frézu jinak (resp. dotažením frézy do kleštiny vždy výšku "pokazím"), tak jak mám nejlépe korgiovat po výměně nástroje ? Respektive, co v praxi používáte (zdůrazňuji hobby použití a měkké materiály)

Z fóra jsem pochopil, že možnosti jsou:
1. buď bud mít někde napevno elektronickou sondu (pípne při doteku) nebo třeba hodinky (úchylkoměř) a pokaždé si doměřím korekci Ztkové osy

2. nebo pro měkké materiály udělám korekci najetím do materiálu/rep. těsně nad materiál (za předpokladu, že mi i po hrubování zústane kus materiálu, kde jsem před zahájením hrubování nastavil pracovní nulu ). Tato metoda není asi nejpřesnější, ale (bez praktických zkušeností) případá mi, že to bude asi metoda nejčastější ?

3. nebo někde píšou o "papírkové" metodě bez bližšího popisu. Co to je nevím.

4. Spolehnu se na "značku" na fréze a nasazuji na doraz ( tato varianta mě napadá při pohledu na sady fréz, které na sobě mají umělohmotný doraz ) - například http://www.ebay.com/itm/10-Pcs-PCB-Prin ... SwPcVVunWg" onclick="window.open(this.href);return false;




Díval jsem se na sondy a na ebay jsou sondy s přůměrem stopky 20mm (http://www.ebay.com/itm/Precision-Elect ... SwymxVNGJL" onclick="window.open(this.href);return false;).

Nemáte tip za podobné peníze na levnějsí ? Nebo řeším kraviny a v praxi všichni jedou metodou 2 ?
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2015, 1:13

papirkova metoda se pouziva k mereni jak nastroje tak vejsky vrchu materialu
najizdis temer na dotek a zkousis papirkem nebo necim jinym zda se jeste vejde
kdyz uz ne nastavis vysku nad materialem podle tlousky toho spiona kterej tam strkas

vyhoda je ze si u tvrdsiho materialu nedrbnes a neoddelas brity a neposkrabes vrch materialu v miste mereni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

31. 12. 2015, 3:04

walter2 píše:Z fóra jsem pochopil, že možnosti jsou:
1. buď bud mít někde napevno elektronickou sondu (pípne při doteku)
- nemusí být napevno
- místo pípání dá větět řídícímu systému

(já mám opakovatelnost sondy teoreticky lepší než 2um)
(respektive při opakovaném najíždění se mi hodnoty liší max o 0,1um :D )

https://youtu.be/w6Xza7Rk9Aw" onclick="window.open(this.href);return false;

(aniž by to bylo nutné zpřesňuji čtení průměrováním tří "doteků",
Na videu najíždím dvakrát aby to bylo lepčejš vidět)

Poprve najedu jako referenci a potom při každé výmněně nástroje.
Systém pak nastaví offset nástroje podle toho co změří.
Ustavit ručne se srovnatelnou přesností je minimálně na 2 minuty (ale pravděpodobně o dost více),
tady je to otázka pár sekund a hlavně eliminovaná lidksá chyba :!:
walter2
Příspěvky: 119
Registrován: 19. 2. 2013, 3:44

2. 1. 2016, 6:19

díky 2 robo a CZ_Pascal.

Ta sonda na videu je nějak spojená s řídícím SW a pojezd v ose Z se zastaví sám (a odečte si sám polohu/korekci) po najetí na sondu nebo to je žízeno ručně ?
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

2. 1. 2016, 8:52

walter2 píše:Ta sonda na videu je nějak spojená s řídícím SW a pojezd v ose Z se zastaví sám (a odečte si sám polohu/korekci) po najetí na sondu nebo to je žízeno ručně ?
Poté co ručně zmáčknu "ikonku / tlačítko" pro inicializaci (načtení délky prvního nástroje s nastavenou "nulou" na obrobku) nebo referování (zjištění délky nově vloženého nástroje) tak se systém postará o zbytek (tedy sám si najede na sondu, sám zastaví při signálu ze sondy, protože ručně nemám šanci zastavit s tisícinovou přesností pokud nejsem robot, nebo superman, a sám si najede na sondu třikrát a spočítá průměr načtených hodnot a sám nastaví korekci délky nástroje podle toho co změřil/vypočítal).
Nesmím samozřejmě sondu zapomenout položit na správné místo :!: (pokud ji nemám napevno) jinak nabourá a zlomí nástroj a domrví stůl a případně si rozhodí geometrii stroje (v případě hoby hračky, která spravidla není "skolíkovaná" ani "ustavená na referenční geometrii jednotlivých dílů")

Když píšu sám tak to znamená že dělá pouze to co jsem ho naučil - sám o sobě to asi neumí žádný systém. Vždy je potřeba aby ho to někdo naučil, nebo minimálně nastavil pokud má nějakou funkcionalitu přednastavenou.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“