nouzový STOP u měniče

chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 7. 2015, 12:00

jak je to u 3f měničů ? signálem pouštím, zastavuji, řídím otáčky - nastavuji rozběhovou či brzdící křivku ...
mám odzkoušenou, že když přeženu rychlost zastavení motoru, že měnič spadne do chyby překročení proudu či podobné. A pro běžné použití to zbytečně trápit rychlým zastavení nemá cenu.

mají některé měniče také nouzové zastavení ? tj. co nejrychlejší zastavení motoru bez ohledu na nastavenou brzdící křivku ?
sebrat mu jen STOP tlačítkem napájení určitě neni cesta k rychlejšímu zastavení.

Nekoumal jste už někdo nad tím ,
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
atlan
Příspěvky: 3348
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 7. 2015, 2:17

Na to sa k tomu da pripojit brzdiaci odpor, nastavit rychlost brzdenia. Vsetko je vymyslene tak o tom netreba rozmyslat.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

26. 7. 2015, 8:53

ne - nerozumíš otázce. Ano, mohu nastavit brzdící čas pod 1 sec. z malých otáček to měnič snese, z větších asi spadne do chyby překročení proudu.
(Jestli mám či nemám brzdící odpor není pro toto relevantní)
Nevidím ale důvod, při běžné práci zastavovat soustruh do 1 sec. - běžně mám nastaveno třeba 5 sec.

Nicméně - v okamžiku, kdy to chytí montérky bych rád, aby se to zastavilo co nejrychleji - nouzově - prostě aby měnič udělal vše "co je v jeho silách" stroj zastavit. I s tím, že krátkodobě překročí povolené parametry a spadne do chyby přetížení.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 7. 2015, 9:06

no a to je druhy problem
co kdyz duvodem stisku estop hribku je nestandardni chovani menice
napriklad ze se zblaznil vstup 0-10V ktery ted menici indikuje ze ma zrychlovat nade vsechny meze
nebo duvodem je ze stroj z nejakeho duvodu probiji tedy je treba odpojit az na bezpecnostni obvod vpodstate vse vcetne menice
nebo jakykoli jiny nepredpokladany duvod

proto jiz daleko drive nekdo zauvazoval ze bez ohledu na duvod stisku estopu je nejmensi zlo proste vsechno odpojit
a treba nechat setrvacnosti dojet, porad ta setrvacnost neni takovy problem jako plny (nebo jeste nouzovy) vykon akcniho clenu

takze kdyby jsi jo hodne chtel tak resit estop se zapnutym menicem je poruseni predpisu v tomto smeru
akcni cleny musi byt vypnute

existuje figl brzdeni asynchronaku pomoci DC napeti
kdyz bys tedy udelal obvod ktery pomoci stykacu prepoji motor z menice na tu DC brzdu bylo by to ok
nektere menice maji podporu stykace na vystupni strane takze by jsi jim tim ani nemel nikterak ublizovat
obecne nevim jak by se tvaril jakykoli menic na odpojeni nedotoceneho motoru za chodu
to DC je potreba male takze by to bylo i po el. strance asi ok kdyz pominu indukovane napeti tim brzdenim
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
vruboun
Příspěvky: 369
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

27. 7. 2015, 7:47

Věř tomu, že ve chvíli kdy ti stroj začne namotávat montérky, tak už estop nestihneš stisknout, ledaže by jsi na něm stál a přerušil jsi obvod odlepením chodidel při přeletu stroje.
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

27. 7. 2015, 6:20

robokop píše:
takze kdyby jsi jo hodne chtel tak resit estop se zapnutym menicem je poruseni predpisu v tomto smeru
akcni cleny musi byt vypnute

No jestli takhle řešíš E-STOP na všech strojích, no tak potěš koště.

Někde ano, někde ne. Říká ti něco řízené zastavení?
http://automatizace.hw.cz/bezpecnost-st ... citek.html" onclick="window.open(this.href);return false;
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

27. 7. 2015, 7:43

ale brzděte - nemíním nahrazovat centrální stop žádného stroje

jen mne napadlo, že by měnič mohl umět nouzové rychlé zastavení v případě potřeby - i montérky byl asi blbý příklad, ale to mne navedl příspěvek v jiném vlákně.
Prostě občas se stane, že je potřeba nástroj u frézky nebo soustruh rychle zastavit - prostě to začne něco kurvit a ...

a měnič přeci umí dobře brzdit - výrazně rychleji, než se běžně používá.
Proto jsem se ptal, zda s tím někdo nelaboroval. U Micromaster jsem už našel, že nadefinováním dalších vstupů a jejich stavem může běžné tlačítko zastavení zastavit rampou, nebo volným doběhem, nebo intenzivním brzděním. Ale to je dost drahý měnič, a proto pátrám, jak to řeší levnější měniče.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

27. 7. 2015, 7:54

Proto jsou dražší a levnější měniče. Tím jsi si vlastně odpověděl na danou otázku.
Záleží na dané aplikaci, ke které se ten měnič používá.. Ten dražší přeci nebudeš používat na nějaký ventiátor. a opačně.

Ty levné měniče prostě nepotřebují mít více nastavení ACC a DCC.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2015, 7:56

Rika, taky jsem tam neco takoveho popsal viz vyse
Precti si vsechny me prispevky v tomto vlakne
btw zatim jsem nenarazil na cnc obrabeci stroj kterej by mel z fabriky rizene zastaveni vretene nebo os
u tech os je setrvacnost minimalni a po odpojeni se to jeste zatlumi ale to vreteno by si to zaslouzilo

Mad_BOXs píše:
robokop píše:
takze kdyby jsi jo hodne chtel tak resit estop se zapnutym menicem je poruseni predpisu v tomto smeru
akcni cleny musi byt vypnute

No jestli takhle řešíš E-STOP na všech strojích, no tak potěš koště.

Někde ano, někde ne. Říká ti něco řízené zastavení?
http://automatizace.hw.cz/bezpecnost-st ... citek.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

27. 7. 2015, 8:05

Vidím, že nic takového nevidím.

Jen mě nadzdvihlo to porušení předpisů.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2015, 8:08

tedy zkopiruji sem:
co kdyz duvodem stisku estop hribku je nestandardni chovani menice
napriklad ze se zblaznil vstup 0-10V ktery ted menici indikuje ze ma zrychlovat nade vsechny meze
nebo duvodem je ze stroj z nejakeho duvodu probiji tedy je treba odpojit az na bezpecnostni obvod vpodstate vse vcetne menice
nebo jakykoli jiny nepredpokladany duvod


dale pak:
existuje figl brzdeni asynchronaku pomoci DC napeti
kdyz bys tedy udelal obvod ktery pomoci stykacu prepoji motor z menice na tu DC brzdu bylo by to ok
nektere menice maji podporu stykace na vystupni strane takze by jsi jim tim ani nemel nikterak ublizovat
obecne nevim jak by se tvaril jakykoli menic na odpojeni nedotoceneho motoru za chodu
to DC je potreba male takze by to bylo i po el. strance asi ok kdyz pominu indukovane napeti tim brzdenim


Mad_BOXs píše:Vidím, že nic takového nevidím.

Jen mě nadzdvihlo to porušení předpisů.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mad_BOXs
Příspěvky: 1417
Registrován: 14. 1. 2008, 4:30
Bydliště: Dvůr Kálové n.Labem

27. 7. 2015, 8:18

Ale i takovou to situaci řeší řízené zastavení stroje. Bezpečnostní relé zapne měnič do E-STOP a po nastaveném čase přeruší doávku el. energie, např. odepnutím správně nadimenzovaného stykače.
bednar.dk@seznam.cz
SolidWorks 2011
Zakázková výroba jednoúčelových strojů
konstrukce strojů, automatizace,
http://www.indops.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2015, 8:27

nojo jenze co kdyz ten menic je ve smrti a misto estop zacne akcelerovat do nekonecna?
nebo jak jsem psal duvodem toho stisku estop je to ze stroj probiji a obsluha se nemuze pustit tedy ani obehnout stroj, odstehovat paletu s bordelem, najit hlavni vypinac atd...
myslim ze nekdo s daleko vetsi praxi nez my dva dohromady to pred nejakou dobou vymyslel takto a takto se to taky uplne bezne na strojich vyskytuje a to hodne renomovanych znacek
samozrejme jestli je tam v tom menici neco uplne nezavisleho jako to mnou zminene brzdeni tak je to uplne nejlepsi reseni (a v tom jsem s tebou za jedno), ja to vsak nikde nepotkal

je to podobny pripad jako s porusenou tlakovou nadobou parniho kotle
clovek by rekl okamzite uhasit ohen a zvysit odber
vpodstate opak je oravdou
z praxe se zjistilo ze prave takove chovani vedlo k zavaznejsim stavum a tak se to dostalo i do norem
nekdy je to idealni reseni vcelku paradoxni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8170
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2015, 8:31

robokop píše:je to podobny pripad jako s porusenou tlakovou nadobou parniho kotle
clovek by rekl okamzite uhasit ohen a zvysit odber
vpodstate opak je oravdou
z praxe se zjistilo ze prave takove chovani vedlo k zavaznejsim stavum a tak se to dostalo i do norem
nekdy je to idealni reseni vcelku paradoxni
:shock: to by si možná zasloužilo samostatnou zmínku a vysvětlení :)
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8170
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

27. 7. 2015, 8:36

robokop píše:myslim ze nekdo s daleko vetsi praxi nez my dva dohromady to pred nejakou dobou vymyslel takto
Já osobně takovou důvěru k normám nemám :-) Občas se tam vyskytnou tak podivné věci, že kdokoliv vybavený zdravým rozumem by je zvládl stanovit lépe :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“