2.5D obrabeni z DXF

CAM software
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

18. 8. 2015, 3:57

P1010205.JPG
Pokud chceš kapsovat ,tak ten prostor ke kapsování musí být ohraničený čarami, nebo čárou ve stejné hladině. Čili pro kapsovámí, musí být uzavřený prostor. Pokud těch kapes chceš dělat více a každá bude mít jinou hloubku, tak každá kaspsa bude muset mít jinou hladinu, ke které přiřadíš v tabulce určitou hloubku, no a samo i tu hladinu. Čili pokud chceš kapsovat soustředné kruhy - libovolný počet, tak ke každému kruhu, musíš přiřadit hladinu ( samo, že to přiřazování hladin se provádí v CAD ) a v CAM přiřadíš ke každé hladině hloubku.Fotky se mě rozházeli, takže poslední foto je výkres v CAD na ploše v CAM. 2 foto je kapsování "vnitřní" - nastavení viz. foto 4 zhora. 2 foto od spodu je kapsování "venkovní" tj. od venkovních obvodů písmen do vnitřního rámečku - musí být nakreslené ve stejné hladině, viz. tabulka 2 foto zhora. A jako poslední frézování je doříznutí rámečku viz. 3 + 4 foto. Možná to z tohoto neumělého návodu pochopíš, pokud ne, klidně se ozvi. Ale osobní kontakt, by byl asi nejlepší. Rosťa
Přílohy
P1010185.JPG
P1010198.JPG
P1010202.JPG
P1010199.JPG
P1010193.JPG
P1010191.JPG
P1010196.JPG
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

18. 8. 2015, 6:45

Aha takhle...
Co se týká hladin tak je to docela logické,to jsem takhle zkoušel.Asi byla chyba v tom "vnějším"a"vnitřním" kapsování,tam jsem nic nenastavoval.
Že musí být kapsování něčím ohraničeno mě napadlo-zkoušel jsem jak objekt tak prázdnou čáru (a to i jako čáru i jako objekt bez výplně) ale nevedlo to k cíli...

Ono se to asi dá rozdělit do dvou problémů-jednak co chce člověk kapsovat (to se bude asi týkat těch vnějších a vnitřních offsetů) a pak v jakých hloubkách (to se asi bude týkat hladin).
Jestli to teda chápu správně...

Díky za radu,vyzkouším to.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

18. 8. 2015, 7:27

Nakresli si třeba čtvereček 100 x 100mm a doprostřed toho čverečku nakresli kolečko třeba 50mm vše v jedné hladině, hloubku kapsování nastavíš v nastavovací tabulce, klikni OK a prostor mezi kolečkem a čverečkem bude vykapsovaný - bude zeleně probarvený. Kolečko zůstane hnědé.

Nakresli si třeba čtvereček 100 x 100mm a doprostřed toho čverečku nakresli kolečko třeba 50mm, kolečko nakresli v jiné hladině - tu hladinu použij na kapsování, klikni OK a kolečko bude vykapsované tj. zelené, a okolí kolečka ke kraji toho čtverečku bude hnědé.

Snad už toto bude ještě více srozumitelné, než můj předchozí výklad. Ale šlo mě o to, že třeba taková jmenovka (Annabell) je vlastně skoro celá vykapsovaná, až na ten rámeček
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

18. 8. 2015, 8:01

Bob píše:Nakresli si třeba čtvereček 100 x 100mm a doprostřed toho čverečku nakresli kolečko třeba 50mm vše v jedné hladině, hloubku kapsování nastavíš v nastavovací tabulce, klikni OK a prostor mezi kolečkem a čverečkem bude vykapsovaný - bude zeleně probarvený. Kolečko zůstane hnědé.

Nakresli si třeba čtvereček 100 x 100mm a doprostřed toho čverečku nakresli kolečko třeba 50mm, kolečko nakresli v jiné hladině - tu hladinu použij na kapsování, klikni OK a kolečko bude vykapsované tj. zelené, a okolí kolečka ke kraji toho čtverečku bude hnědé.

Snad už toto bude ještě více srozumitelné, než můj předchozí výklad. Ale šlo mě o to, že třeba taková jmenovka (Annabell) je vlastně skoro celá vykapsovaná, až na ten rámeček
Asi mi to začíná docházet...
Zítra to testnu a dám vědět jak jsem dopadl.

Exportoval jsem hladiny zvlášť a z každé dělal jeden program ve snaze o společnou nulu,to je asi blbost...
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

19. 8. 2015, 12:27

Problém je že mi nejde nic dělat s hladinami (layer) v sheetcamu.
Nabízí mi to pouze možnost "Layer 0" a nic dalšího se dělat nedá.Přitom výkres má min. 2 hladiny...

Sice jsem se čehosi dobral ale šidím to úpravou a dalším importem výkresu což není moc praktické ani elegantní.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2015, 4:01

Karle, já jsem přemýšlel jak Tě mám jinak dostat ke konečnému řešení, ale asi nejrozumější bude, asi když dojedeš ke mě domů, protože už bych se v tom návodu, jak provést to kapsování víceméně opakoval. Ale teď jsem zjistil, že Ty kreslíš v INSCAPE, to je kreslící program, který vůbec neovládám, takže ani nevím jak se tam nastavují hladiny apod. Já kreslím ve 2D Progecad tj. vlastně Autocad. Takže pokud ani ty nevíš, jak se v tom INSCAPE nastavují hladiny, pokud tedy tato funkce je tam k dispozici, tak se asi nepohnem z místa, protože bez těch hladin, to prostě v tom Sheetcam nejde. Rosťa.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

19. 8. 2015, 6:01

Pokud někdy přestane pršet tak zkusím hupnout na motorku a a stavit se.Stejně jsem letos neměl dovolenou.Anebo pokud bys měl někdy cestu kousek nad Brno (okolí Boskovic) tak Tě zvu na kafe...nebo pivo... :)

V inkscape se s hladinami pracuje myslím velmi dobře,ty odemčené se importují,zamčené ne...
Pokud něco natáhnu do sheetcamu (např. dva identické obrázky nakreslené ve dvou hladinách) tak je na obrysech vidět že se jedná o dva výkresy na sobě,obrysové linky jsou jakoby dvojité.

Jenom mi prostě nejde nijak pracovat s "Layer" v sheetcamu.
Jak jsem psal nabízí to pouze možnost "Layer 0",nic jiného.

Zkusím to ještě teď doma na tom demu,třeba je chyba v té verzi camu co mám na dílně.

Jinak se to kapsování dá ošidit tím že se importuje podruhé stejný výkres do kterého se přikreslí další objekt,třeba rámeček.
To je ale řešení naprd.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2015, 7:02

Takže si dáme znovu ten čvereček s kolečkem uvnitř, jak kolečko tak ten čvereček jsou nakreslené ve stejné hladině (SILNA) viz. první foto z plochy CAM,
na dalším fotu viz.druhé foto je vidět vykapsovanou plochu, má zelené zbarvení.


Takže si dáme znovu ten čvereček s kolečkem uvnitř, ale tady budeme chtít vykapsovat kolečko uvnitř toho čtverečku, kolečko bude nakreslené v hladině SILNA, a čtvereček bude v hladině TENKA ( hladiny si můžeme pojmenovávat jak chceme, ale potom je musíme správně přiřazovat k tomu co chceme frézovat). V otevřené tabulce pro to kapsování, jsem klikl na LAYER - aby bylo vidět, že tady jsou skutečně naimportované dvě hladiny. viz třetí foto , viz čtvrté foto , a vykapsovaný prostor toho kolečka, má zelené zbarvení viz. páté foto

Už je to trochu jasné, pokud ne, tak dojeď ke mě, Rosťa
Přílohy
P1010179.JPG
P1010182.JPG
P1010178.JPG
P1010176.JPG
P1010174.JPG
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

19. 8. 2015, 8:08

Ale jo,já tohle chápu... :)
Jen mi prostě V CAMU na roletě Layer nejde nic vyjet,jediná možnost která se nabízí po rozkliknutí rolety je Layer 0.
A můžu přitom mít v inkscape odemčených hladin kolik chci a v nich cokoli...

Ještě mě napadá že by se dalo v inkscape hladiny nějak pojmenovat ale ony samozřejmě pojmenované jsou automaticky-hladina 1,hladina 2 atd...
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

19. 8. 2015, 9:11

To není o pojmenování hladin, ale o přiřazování hladin k nakreslenému dílu. Já mohu v PROGECAD nakreslit třeba i dost složitý výkres v jedné hladině, a nakonec mohu přiřadit ke každé čáře jinou hladinu. A toto ty asi v tom INKSCAPE neumíš, nebo to prostě v tom INKSCAPE nejde. A nebo ten INKSCAPE má nějaký chybový export toho DXF. Takže chyba je někde v tom SW. Rosťa.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

20. 8. 2015, 7:32

Ona to nakonec určitě bude nějaká triviální blbost...

Ještě zkusím projít nastavení sheetcamu a naimportovat do něj něco třeba ze Zoneru nebo Draftsightu...
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

20. 8. 2015, 7:23

Chyba je asi v nastavení sheetcamu a týká se zobrazení hladin,po milionu pokusů se zdá že z inkscape to leze správně...

Dají se i v sheetcamu nějak "zamknout" hladiny?pakliže ano tak je mám zamčené.Ale nenašel jsem nikde v nastavení nic čím by se to ovládalo.

Na obrázku inkscape je vpravo nahoře tabulka se zobrazením hladin,ty s "otevřeným okem" se exportují.
Přílohy
23020001.JPG
23020002.JPG
23040003.JPG
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

20. 8. 2015, 9:22

Karle nehledej problém, tam kde není. Proč by v Sheetcam, mělo být něco jako vypínání naimportovaných hladin, jaký by to mělo smysl. Asi si budeš muset nainstalovat třeba ten free Progecad a pod., a vytvářet výkresy pro frézování v tomto SW, kde exportovaný výkres v DXF je pro Sheetcam korektní, nese si sebou všechny informace, a můžeš začnout v tom Sheetcam bezproblémově vytvářet NC-kod (G-kod). Pokud je toto dogma, pro tebe nepřijatelné, tak z mojí strany už se nedá pro tebe nic více udělat, já už nevím jak dál Ti něco vysvětlovat. A když si myslíš že v INKSCAPE to korektní DXF zvládneš, třeba ano, já ten INKSCAPE neznám, tak nevím, ale přijde mě to spíše celé jako takové velké trápení. Proč to dělat jednoduše, když to jde i složitě. Ale je to Tvůj boj. Rosťa.
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

21. 8. 2015, 8:28

No já s tvorbou g-kódu z výkresu bojuju už asi 3 měsíce a to jsem se na to předtím ještě rok psychicky připravoval... :D

když říkáš že je ten progecad zdarma tak ho o víkendu zkusím ale snažím se držet inkscapu protože je jinak fajn a navíc ten problém je určitě nějaká drobnost.
Na co by byl vektorový program kdyby neuměl exportovat hladiny...

Večer jsem si ještě stáhl demo od toho Gravosu (gravostar)tak to v průběhu víkendu taky vyzkouším.Jestli je to někde kolem 5ti tisíc tak by se to dalo...Záleží jak se v tom lama jako já chytne...
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

21. 8. 2015, 2:47

Otevři toto DXF v Sheetcam, pokud je vše korektní, ( je tam několik hladin ) tak je ten problém skutečne v exportu z toho INKSCAPE. Rosťa
Test .dxf
(22.96 KiB) Staženo 212 x
Odpovědět

Zpět na „CAM“