Nová 3-osá deska driverů pro krokové motory NEMA 17

Uživatelský avatar
quak
Příspěvky: 136
Registrován: 24. 6. 2012, 11:51

14. 9. 2015, 1:13

Zajímavá debata, která jde až na dřeň problému :-) ale vzledem k tomu, že, by to znamenalo asi tak 10x víc práce, nové plošné spoje a osazovací technologie tak o dvě kategorie výš než mám k dispozici, by se to muselo významně promítnout do ceny. Takové řešení já stejně nevyužiju a dělat to jako byznys odhaduji, že by to opravdu potřebovalo a využilo tak 15% potenciálních zákazníků... Navíc pokud by to krásně fungovalo a ukázalo se to jako super řešení, tak to nakonec číňan okopíruje i s chlupama a začne prodávat na ebay za třetinu. Tedy závěrem, je super že existuje u těch nových TI chipů taková možnost, ale rád přenechám odhodlání pustit se do vývoje, výroby, navrhování a testování desky kompletního driveru nějakému jinému, ještě většímu šílenci než jsem já :lol:
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2015, 10:27

Mex píše:...Trimr bych asi nechal na desce, jen bych to napětí vytáhl ven a tam to tranzistorem připínal přes odpor (nebo spíš trimr) k zemi. Takže trimrem na driveru by se řídil aktivní proud, trimrem mimo desku pak proud při stojícím motoru.
S něčím takovým si tu teď hraji. Potřebuji ty drivery A4988 použít v konstrukci napájené z baterie. Bude to zase řídit PICAXE, motory jsou ze skeneru, mají odběr při 12V cca 200mA. Zatím jsem to zkoušel tak, že jsem si vyvedl logický signál z procesoru kdy je motor v klidu, tím budím mosfet N připojený jedním koncem na 0V a druhým přes rezistor na střed potenciometru driveru. Pokud použiji cca 2k ohmy, snížím ten proud na 50mA. Místa je tam málo, tak to pak asi přiletují rovnou na hulváta na ten střed potenciometru a bude. :D
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 9. 2015, 12:42

To snižování proudu by se dalo asi docela elegantně udělat jako mezideska stejného formátu, jako má vlastní driver.
Ta mezideska by měla zespodu piny, zhora zdířky.
Takže pak by se do oddělovací desky nasadila napřed mezideska a na by se nacvaknul vlastní driver. Pak by to bylo plně kompatibilní se stávajícími oddělovacími deskami.
Na driveru by se jen připájel drát na Vref a poslal ho na některý pin, např. na jeden z pinů nastavení microsteppingu (stejně nikdo nepoužívá nižši microstepping než 1:8). Samozřejmě ten Vref by končil na mezidesce, do oddělovací desky by už nepokračoval, aby byla zachovaná plná kompatibilita.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 9. 2015, 12:40

Všechny ty pololu drivery na sobě mají VREF měřící bod (hezký pájitelný pad s dírou krz), možná by se dal najít nějaký vhodný pin, který by tam šel zapájet, takže by to ani nemuselo bejt úplně hulvátský.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

15. 9. 2015, 12:54

Pololu driveryasi ano, bohužel na těch mých nejsou:
Obrázek
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 9. 2015, 1:11

Áha, vidim :( Já myslel, že je to všecko jedno a to samý, sry, málo znám.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 9. 2015, 2:06

Jeden krátký drátek to řeší.
No stress. :-)
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“