Nové CNC z Rokycan II

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

30. 9. 2015, 8:26

Tak to už je dospělá mašinka a navíc i oku lahodící. Opravdu smekám. :roll:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22402
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2015, 8:48

mazec
peknej projekt a perfektne dotazenej
ten vysledek vypada velmi ciste
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3594
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2015, 10:00

Jak jsem to viděl, hlavně ten výměník, tak mě napadl Datron :) , koukal jsem na M8 cube na MSV i ceny jsem pozjišťoval a pak pěkně vychladl :lol:
Tohle je ale parádní počin, to by stálo za zopáknutí...... :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

1. 10. 2015, 6:07

Děkuju za kladné reakce - potěšilo. Ten DATRON za tím tak trochu je .... 8) furt jsem čučel na ty jejich videa a takhle to dopadlo - ještě mi chybí ten bílej plášť ...
Jinak jsou tam ještě věci, který se musí dotáhnout nebo změnit. Hlavně musím předělat sprejový systém pro líh - tak jak to mám to nefunguje spolehlivě - až na to dojde tak to tady rozebereme. Taky se dost potýkám s nastavením serv. Běhá to, ale jsou tam obrovské rezervy. Bohužel tomu vůbec nerozumim, takže je to metodou pokus omyl - což je špatně. Večer jsem dám pár dalších fotek jak to začalo. Taky se pokusím nahrát video výměny nástroje. Zatím jsem měl vždy při výměně staženej zadek - aby to nenabouralo, ale je to spolehlivý a těch kontrol je tam opravdu dost. Každopádně to zajíždí do zásobníku 12m/min ...
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

1. 10. 2015, 9:05

.. super, krásná mašina, jsi detailista, to bych taky potřeboval :mrgreen: ... pěkné
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

1. 10. 2015, 3:38

Tady je odkaz na výměnu nástroje: https://www.youtube.com/watch?v=7QmWOqRp0xQ

Přikládám pár dalších fotek. Podstavec je svařen z jaklů 80x80x4, jsou přidána kolečka z paleťáku pro snadnou manipulaci + stavitelné nohy. Odlitek je k podstavci upevněn přes 4 sylentbloky 75mm M12. Stavěl jsem to ve stísněných podmínkách a zvednutí odlitku (350kg) na ten podstavec byla kapitola sama o sobě. Někdo řekne 4 chlapy to vemou a hodí to tam. Nehodí - prostě se k tomu nevejdou a nemají to za co vzít. Takže bylo vytvořeno lešení a hupcukem jsem to po 5cm zvedal - nervy aby to nespadlo.
Měl jsem možnost všechny desky (XZ,Z a stůl) koupit přímo u Mullera. Ale znamenalo by to další náklady 50 tis. Takže jsem to nakonec udělal z litých bloků od Alcomu - vše tloušťka 40mm. V okolí mi to nikdo nechtěl obrobit - tak jsem si to obrobil sám. Trvalo to sice dýl, ale dal jsem tomu všechno co jsem uměl. Stůl je taky z 40mm silné desky a na ní je přišroubován T-stůl 20mm - v případě opotřebení/zničení lze vyměnit. Při montáži jsem kontroloval hodinkama jestli se po dotažení šroubů vozíků nemění poloha desky. To se samozřejmě dělo - takže vždycky vyndat/upravit/vrátit. Příjemný bylo zjištění že odchylka kolmosti os X a Y je 0.015/200 mm. Portál se spodkem byl spojen už od výrobce a bál jsem se aby se to při přepravě a manipulaci nějak nehlo. Nakonec to dopadlo dobře.
Přílohy
DSC_5356.JPG
DSC_5354.JPG
DSC_5353.JPG
DSC_5350.JPG
DSC_0258.JPG
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 10. 2015, 3:59

no ty seš fakt puntičkář ten ofuk to je profi . :)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
4rest
Příspěvky: 599
Registrován: 7. 10. 2014, 5:13
Bydliště: Praha

1. 10. 2015, 5:10

Když mě by se strašně líbilo, kdyby takovéto mašinky někdo vyráběl za rozumné peníze v ČR. Jestliže píšeš, že tě vyšla na necelých 400k a profi stojí kolem 2mega, tak pokud by to někdo vyráběl za cenu kolem milionu, tak by to byla luxusní záležitost. Tady je to takové zvláštní, buď seženeš kvalitní stroj za rozumné peníze od Vostárků a podobných dobrodinců nás hobíků, nebo musíš jít do profi strojů kde se cena pohybuje v takových výšinách, že na to tady skoro nikdo nemá (tím myslím na fóru, nemyslím nástrojárnu ve škodovce apod.)
Prostě sehnat něco podobného jako to máš ty, co na první pohled vypadá jako levnější verze profi mašiny, která ale není od číňana, protože se na ní hned pozná že vše je domyšlené a vypiplané do detailu je strašný problém.
Jedním z mála výrobců je COMAGRAF, ale ti se specializují na trochu jinou sortu strojů.
Velmi se mi líbí systém výměny nástroje a hlavně že nepoužívané nástroje máš zakrytované. Spousta i profi mašin je má bokem a spoléhá na to, že gravitace funguje a špony nelétají nahorů, což ne vždy platí a je pak k vzteku čistit vřeteno od zanesených špon.
Každopádně je fajn, že se fórum začíná plnit strojky různých konstrukcí a typů, kterými se může člověk inspirovat. Posledním takovým byla frézka od RKala, která snad jasně ukázala cestu většině lidí co chtějí stavěj portálovku z hliníkových desek. Tvoje frézka zase ukazuje cestu jak postavit kvalitní stroj z polymerbetonu.
Jinak myslím že tento stroj je dalším důkazem kvality řídících systémů od Gravosu, prostě v této cenové kategorii nic lepšího není. Takže pokud chce někdo slušný ŘS na čtyřosku s výměnou nástrojů, tak systémy od Vostárků jsou jasný volba (tedy pokud nevyhrál ve Sportce a nemá čtvrt mega na profisystém).
Elektrochemik holdující strojařině :-)
Doma: HOLZMANN 1222P, Holzstar DB 450, RP2300FCXJ, KITin1900HF
Práce: Gravos - GV30 s vřetenem Isel 750W, M3K 260, GV21 2A; StepFour - Precise 760; Comagrav - Zonda; CNC Singular - Airbrush; Felixprinters - Felix 3.1
dyntyd
Příspěvky: 391
Registrován: 13. 12. 2007, 1:40
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

1. 10. 2015, 7:00

Ahoj přikládám se k pokloně :-) a jen pro zajímavost jaké řezné podmínky jsi měl na těch videích ? V čem jsi programoval ? Nějaké foto výrobků by se nenašlo ? Díky moc
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

2. 10. 2015, 6:31

to Dyntyd: Na tom videu co se vyrábí výměník je fréza 10mm 10tis/ot F2400 hloubka záběru 18mm boční krok 0.8 mm. Tady je pár fotek o co se snažím/co dělám.

to 4rest: Samozřejmě ta myšlenka tady byla a možná i je - zopakovat to. Cesta je prošlápnutá, vše by šlo rychleji. ALE. Něco jinýho je si to postavit pro sebe a sám na tom dělat a něco jinýho je to prodat další straně. Tam už určitě musí bejt obrovská hromada papírů s razítkama - revize, prohlášení o shodě atd. atd. a na to nemám žaludek. A taky samozřejmě servis. Jeden člověk tohle prostě dělat nemůže.
Přílohy
Snímek 016.jpg
P1010137.JPG
DSC_5234.JPG
DSC_5231.JPG
DSC_5065.JPG
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

2. 10. 2015, 7:15

... to vnější oplechování je moc pěkný ... na druhou stranu je škoda, že si alespoň to Z-tko (mezikus) nevyřešil taky z polymer-betonu jako masivní trojúhelníkový díl, místo té AL destičky co tam máš
(sice by to pak mělo horší dynamiku kvůli hmotnosti, ale za tu tuhost by to stálo)
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

3. 10. 2015, 7:04

to echt: Naprosto souhlasím. Ale jsem přesvědčený, že při použití malých nástrojů, by vynaložené úsilí na výrobu polymerbetonové formy neodpovídalo výsledku. Myšleno rozdílu v tuhosti. Ta AL destička má 40mm. Z polymerbetonu by to bylo silnější a nastal by tam problém s polohou Z ka - neobsáhlo by celý stůl - bylo by mimo střed.
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

3. 10. 2015, 7:16

Pár dalších fotek. Dlouho jsem zvažoval jak odlehčit Zko - má cca 80kg. Protizávaží jsem zavrhnul hned - zhoršilo by to hodně dynamiku. Pak jsem uvažoval nad plynovejma vzpěrama, ale ty jsem nakonec taky zavrhnul. Zdálo se mi to takový fórový a nemají lineární průběh síly. Takže nakonec jsem použil dva vzduchové písty FESTO, které jsou napojené na malý vzdušník (starej malej hasičák). Pomocí regulačního ventilu je vzdušník natlakován na potřebný tlak k vyvážení. Po připojení vzduchu ke stroji se automaticky dofukuje na nastavený tlak (pro případ úniků). Funguje to až překvapivě dobře.
Převod ze serv je řešen řemenem 5M s poměrem 1,25:1. K zajištění řemenic jsem použil svěrná pouzdra.
Rozvaděč jsem dlouho sháněl a hledal, ale nenašel. Takže mi došla trpělivost a vyrobil jsem ho. Bočnice jsou z 1mm naohýbaného plechu a zadní deska z 10mm kartitu.
Na stole je z boku konektor 19pin Amphenol pro připojení 4-té osy. Vše je vedeno pod stolem v ener.řetězech. Stejně tak přívod vzduchu a kabeláže k výměníku nástrojů.
Ještě něco k použitým šroubům. To bylo snad nejdelší shánění a dohadování při stavbě stroje. Na úplnym začátku jsem chtěl použít čínu (z cncshopu). Zaplať pánbu, ale pan Quis nezajišťuje opracování konců - takže z toho sešlo. Takže jsem poptal u HIWINU okružované šrouby s předepnutou maticí. Měsíc mě tahali za nos, že mi vyjdou vstříc bla bla bla. Nakonec ani po měsíci a půl apřes neustálé ujišťování, že už zítra nabídku pošlou, nic neposlali. Tak jsem obeslal i jiné (THK,NSK atd). U všech nastala úplně stejná situace - nabídka přišla druhý den, ale přestože jsem poptával okružované s předepnutou maticí, od všech přišly nabídky na válcované s maticí s vůlí 0.05 - no tragédie. Poslední možnost bylo české KSK. Tak jsem tam pro jistotu zavolal a měl jsem štěstí. Všechno mě bylo vysvětleno a doporučeny šrouby broušené (okružované mají dražší), předpětí udělají na míru, různé provedení matic - dle libosti (bez příplatku). Ještě před tím jsem oslovil pana Quise aby mi udělal on nabídku na okružované HIWIN. Ta přišla za cca 14 dní a kupodivu okružovaný HIWIN je dražší než broušené KSK. Takže jsem objednal v KSK šrouby v toleranci IT3. Když to přišlo tak u každého šroubu byl měřící protokol a všechny se nakonec vešly do IT1.
Přílohy
DSC_5419.JPG
DSC_5412.JPG
DSC_5395.JPG
DSC_5375.JPG
DSC_5360.JPG
DSC_5358.JPG
DSC_5439.JPG
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

3. 10. 2015, 8:13

a pro doplnění šrouby stály kolik?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

3. 10. 2015, 11:08

Ceny jednotlivých komponentů nebudu zveřejňovat, protože většinou byly dohodnuty individuálně ....
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“