KM Vexta PK66-NA Driver Melec 5410

faj0632
Příspěvky: 8
Registrován: 1. 11. 2015, 4:30

1. 11. 2015, 4:56

Dobrý den
Prosím o radu.Zakoupil jsem si "rotační pohyb", který je poháněn KM Vexta PK66-NA a výše uvedený driver přišel s tím. Řekl jsem si, že se to pokusím rozchodit, ale realita je bohužel jiná. Jsem úplný elektrický a elektronický laik, takže spostě informací nerozumím. Po celkem důkladném prohledání internetu jsem pár informací objevil, ale motor odmítá jakoukoliv spolupráci. Zapojení motoru do driveru bych snad měl mít dobře. Vycházel jsem ze schématu z tohoto: http://www.melec-inc.com/a20113/a20113f01r1.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Motor je tedy připojený do driveru. Když zapojím napájení, je jasné, že něco do motoru jde. (nejde s ním otáčet)
Problém je v propojení s PC. Po konzultaci s internetem jsem zjistil, že se tak děje přes LPT. Mám starší komp, takže jsem stáhnul Mach 3 a začal experimentovat. Tím to končí. Při zapojování na jakékoliv piny (i s laděním v Machu) se nic neděje.
Budu vděčný za jakoukoli informaci. Pouze znovu zdůrazňuji, obvody navrhovat a dělat neumím a pájet taky ne :-(
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 11. 2015, 5:34

Asi by bylo dobré najít si datasheet v jiném jazyce, než zrovna japonsky.
Třeba tenhle je možná trochu jiné verze, ale připojení k PC bude asi stejné (zkontroluj si to):
http://www.melec-inc.com/a2074/a2074f01r3.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Ten driver používá pro řízení signály CW/CCW, kdežto Mach používá STEP/DIR. Takže buď si zkonvertuj STEP/DIR na CW/CCW (inspirace třeba tady):
https://www.machsupport.com/forum/index ... ic=12186.0" onclick="window.open(this.href);return false;
https://www.google.cz/search?q=Mach3+cw ... 70&bih=839" onclick="window.open(this.href);return false;
Nebo (a to spíš) rovnou použij jiný řidicí SW. Co má společného Mach s "rotačním pohybem" ? Nebo to je nějaká 4. osa pro frézku atd.?

Vždycky se mi líbí poznámky typu "... elektronice nerozumím ... pájet neumím ...".
Co se na to dá odpověd jiného než: "... tak se to nauč, nebo se do toho neser a kup si to hotové ..." ?
faj0632
Příspěvky: 8
Registrován: 1. 11. 2015, 4:30

1. 11. 2015, 6:42

Dík za radu, vyzkouším.
Nicméně, poznámka ...se do toho neser.., byl jsem u odborníků, že bych tam dal jiný krokáč, který bych si pořídil jako komplet řešení. A výsledek? Jo dostal jsem krokáč a krabičku (driver). Z motoru čouhají dráty které , jak jsem byl upozorněn, musí být správně zapojený, jinak se to odpálí a do těchto dírek můžete zapojit dráty z PC. Ovšem jak přesně, to už mi jaksi nesdělili. Příteli, věř mi, kdyby bylo řešení, který bych koupil, vytáhl z krabice, připojil zdroj a přiloženým káblem zapojil do PC, tak to rozhodně udělám.
HonzaCh
Příspěvky: 289
Registrován: 21. 11. 2006, 8:57
Bydliště: Ostrava

1. 11. 2015, 7:30

Měl jsem rozepsanou odpověď, ale Mex byl rychlejší...

Vrať se k odborníkům, ať ti to zapojí a motorem otočí, obkresli/vyfoť si to a doma to zapoj stejně. :)

K tomu MELECu:
V tom manuálu (měl jsem otevřený jen ten rozsypaný čaj :() je obrázek, jak to zapojit (str. -4-) a na -3- nahoře je diagram impulsů, jak tam mají chodit. Teoreticky, když propojíš 2 a 4 s minus pólem ploché baterky, třeba 1 s plusem a drátem z 3 budeš šmrdlat taky o plus, mělo by to sebou cukat.

Nepíšeš, k čemu to chceš. Takže těžko radit, jak to původní zrovna s PC rozchodit -- Mexův odkaz naznačuje, že to třeba Mach neumí, ale něco jiného ano (dobré by bylo si nastudovat, co je řízení STEP/DIR [běžné řízení, umí i Mach, najdeš to i tady] a tvoje CWP/CCWP [ve/proti směru chodu hodinových ručiček; máš tam i obrázky]). No a bez dalších informací ti nikdo s trčícími dráty a taky moc poradit nemůže.

HTH,
H.
faj0632
Příspěvky: 8
Registrován: 1. 11. 2015, 4:30

1. 11. 2015, 11:05

Taky dík za reakci.
Nevím, co to původně bylo, ale je to moc pěkně zpracované. Otočný talíř, který je poháněný právě tím KM přes řemenicový převod. Přemýšlel jsem, že bych to použil pro otáčení hvězdářského teleskopu, který vyrábím. V tuto chvíli mi ani tak nejde o přesnou polohu, jako spíš o pomalé otáčení, abych mohl sledovat objekt na obloze.
Dotaz jsem tady vznesl, protože, jednak jsem koupil věc a chtěl by ji použít a za druhé nechci problematiku studovat do hloubky. Tak nějak jsem doufal, že někdo tady s tímhle konkrétním typem bude mít zkušenosti.
Ví někdo jaký software by byl vhodný? Moc jich neni a většinou z popisu nezjistím, jestli je řízení step/dir nebo CW
Předem dík
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 11. 2015, 10:52

Pokud to chceš na takovou samostatně fungující jednoduchou aplikaci, tak je úplně idálním řešením to napojit na nějakou malou jednoučelovou krabičku s procesorem.
Z hlediska ceny a dostupnosti se jako nejlepší asi jeví nějaké Arduino, ale třeba Jova by to určitě udělal s Picaxe. Každopádně to klidně zvládne to Arduino i Picaxe a spousta dalších.
Snažit se na to obýbat nějaký velký systém, určený primárně k něčemu jinému (jako je ten Mach) je (podle mě) špatný směr.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2015, 10:58

No po pravdě, už jsem na to koukal, ale není mi jasný rozdíl mezi tím STEP/DIR a CW/CCW.
Teda je fakt, že jsem to zase až tak moc nehledal :D
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

2. 11. 2015, 11:07

rozdíl je v tom že CW/CCW.
posíláš pulzy bud do jednoho vstupu nebo do druhého a tím měníš směr točení , step/dir je jasný
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 11. 2015, 11:45

jova píše:No po pravdě, už jsem na to koukal
Doufám, že jsi ocenil mou multi-kulti orientaci. Jasně jsem tím prokázal, že nejsem žádný PICofob. ;-)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2512
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2015, 11:49

Díky za vysvětlení.

Ano oceňuji to. Třeba se časem taky dohrabu na vyšší level programování a vstoupím do světa skutečných PICů :D
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

2. 11. 2015, 12:14

jova píše:Díky za vysvětlení.

Ano oceňuji to. Třeba se časem taky dohrabu na vyšší level programování a vstoupím do světa skutečných PICů :D
než bych se to učil to bych se rači PICnul :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
HonzaCh
Příspěvky: 289
Registrován: 21. 11. 2006, 8:57
Bydliště: Ostrava

2. 11. 2015, 10:24

fmodel: A není skoro jedno, co v céčku programuješ? (Pravda, s 2-urovňovým HW stackem si člověk moc nemůže vyskakovat :) to by jeden spíš PICnul autora :D)

faj0632:
Ono toho zas tolik k učení není. Counter-clock-wise pulse jsou 4 anglická slova (a ještě k nim máš obrázek v manuálu), step-dir jsou další 2 a obrázek jistě vygůglíš. To dáš.

(Btw, tuší někdo, proč se tomu říká step-dir, když napřed musí být dir a až následný step vyvolává pohyb?)

Jak radil Mex, když se nechceš snížit k pájení, použij něco programovatelného :) Nakonec, i to by mělo jít udělat přes LPT -- třeba 4 a 4 datové linky paralelně, ať to uživí ty optrony, a pár řádků kódu, které s nima patřičně hejbou. Machu netřeba. Nebo mechanický kontak rozpínaný vteřinovou ručičkou hodin (a správný převod z KM). Konec konců, nebývalo to kdysi u dalekohledů i na manuál (koukej pravidelně mačkat tlačítko)? Vymyslet jde iks variant. A ten původní driver na to bude stačit.

A jestli je to ten zdroj, co si myslím, tak nějaký týpek se dostal k různým laboratorním přístrojům (tipl bych biochemka), rozebírá je a díly prodává třeba na Aukru. Bývá to pěkně udělané. Třeba s vedeníčkem, kousíčkem kolejnice s jedním vozíkem a chodem řádově 10mm :)

H.
faj0632
Příspěvky: 8
Registrován: 1. 11. 2015, 4:30

7. 11. 2015, 11:23

Všem děkuju za odpovědi a rady. Ukázalo se, že nejdůležitější informace byla - rozdíl mezi CW/CCW a STEP/DIR. Právě proto, že vím, co CW a CCW anglicka znamená, nedošlo mi, že se jedná o rozdílný systém řízení. Nejzajímavější na tom je, že ve skutečnosti je možné ten motor roztočit přes MACH. Sice jenom jedním směrem, ale točí se.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6960
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

7. 11. 2015, 11:44

můžeš s ním točit i na druhou stranu a to tak že na signál dir dáš třeba rele které ti pak step signál přepne na druhý vstup driveru , tohle by pro tvoji aplikaci mohlo chodit , na řízení cnc samozřejmě ne
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 11. 2015, 12:55

Hned v mém prvním příspěvku máš spoustu obrázků, jak plnohodnotně zkonvertovat STEP/DIR na CW/CCW. Stačí na to 2 hradla a invertor, takže třeba jeden obvod 74HCT00 za nějakych 5 Kč a ještě ti jedno hradlo zůstane volné.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“