Pila rámová PR20 /PR 30/

Odpovědět
kotrč
Příspěvky: 17
Registrován: 4. 6. 2012, 9:51

3. 11. 2015, 11:17

Dobrý den,
chci se zeptat jestli někdo nemá zkušenosti s klesajícím ramenem při vypnuté pile. Když vypnu pilu s ramenem v horní poloze , pomalu klesá a kolikrát
než nastavím material klene až k němu. Je to jenom nějaký o kroužek na pístu nebo něco jiného ? Rěšil to už někdo ? Ptám se abych nerozdělával zbytečně celou pilu a rozvrtal ji tak aby nejela vůbe.Děkuji za odpověď a zdravím všechny soustružníky a zvláště soustružnice.

Na vaše názory se těší: Kotrč
Uživatelský avatar
wolf
Příspěvky: 244
Registrován: 4. 11. 2006, 4:23
Bydliště: Březí u Mikulova

4. 11. 2015, 9:11

Ahoj, tak jsem si zavzpomínal na dobu před třiceti lety, když jsem na této pilce řezával. Hezké to časy...
Pokud si dobře pamatuji, tak rameno neklesalo jen při určité poloze té ovládací páčky velikosti přísuvu do záběru. Nutno zkusit. Ale taky si bohužel vzpomínám, že to zlobilo velmi často. Když jsme měnily materiál, což trvalo delší dobu, tak jsme stabilně podkládaly rameno v pravé části(u ojnice) pod upínací čelistí pilového listu. A pokud si opět dobře vzpomínám, tak údržbáři většinou rozdělávali ten mechanizmus ovládací páčky. Bylo mi v té době dvacet, tak si detaily nepamatuji. A abych se přiznal, tak tenkrát mě to ani moc nezajímalo. Od toho byla údržba. To jsem ti asi moc nepomohl :(
wolf
Mi_los1
Příspěvky: 436
Registrován: 23. 4. 2012, 11:56
Bydliště: Olomouc

4. 11. 2015, 9:40

To dělala každá...
Musí se přetěsnit hydraulická kostka. Dělalo se to častěji, než řezalo. :D
A máš tam dost oleje?
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

4. 11. 2015, 9:55

Páka musí být plně ve vytažené poloze (tj. pro zvedání ramene). Někdy se stane, že když pila ukončí řez tak se automaticky páka vyřadí jen na půl. Když je páka zasunuta tak to samozřejmě při vypnuté pile sjede dolu.
Jinak mě to postupně klesá taky, ale není to žádná tragédie. Trvá to odhadem 1/2 hodiny, takže na to nastavit si doraz, posunout materiál do řezu atd. mam času dost. Akorát když jdu třeba svačit tak musím materiál posunout kousek zpět aby se mi pilový list nezlomil jak zavadí o materiál.

Bohužel rychlé samovolné klesání ramene je častá porucha PR20. Nicméně nějak jsem se nedozvěděl jednoznačnou příčinu. Někdo mi dokonce tvrdil, že je většinou vydřený přímo válec, ale to se mi nezdá. Spíš bych to tipoval buďto na špatné těsnění pístu, nebo něco s těsněním ventilu co ovládá páka.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
kotrč
Příspěvky: 17
Registrován: 4. 6. 2012, 9:51

4. 11. 2015, 10:43

Děkuji za rady,
zkusím se podívat na ventil u ovládací páčky.Kdysi dávno asi v roce 1985 byl jsem jako student na praxi zařazen do oddělění preventivních provozních oprav a pr20 jsme chodili do řezárny opravovat.Ten pracovník co tam chodil se mnou to vždycky celé rozšrouboval a pak mu to trvalo několik hodin než to dal dohromady protože mu to jezdilo naopak nebo vůbec.Mně to bylo tenkrát úplně jedno a zabýval jsem se spíše kouřením a pitím piva a štamprlí takže si z toho nic nepamatuji. /Prodávala sa tehdy fe fabrice pivo 8 a aj s té sa dalo ožrat./Kdyby měl někdo manuál k té pile rád bych kopii zakoupil.


Děkuji a s pozdravam: Kotrč
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“