CNC vyřezávačka/frezka(portál)

Odpovědět
marek.dvk
Příspěvky: 4
Registrován: 14. 11. 2015, 11:26

14. 11. 2015, 11:46

Ahoj chtěl bych vás poprosit o nějaké připomínky a návrhy na zlepšení, nebo poradit co je špatně. Navrhuji svoji první frezku a chtěl bych se tímto spůsobem přesvědčit jestli jdu správným směrem.

tady je zatím návrh (ne zcela dodělaný): pro pojezd portálu bych použil ozubené hřebeny a pro pojezd z-osy asi trapéz nebo kuličkový šroub. jako vřeteno prozatím bude sloužit dremel nebo upravený motor z pračky..
portál bude jezdit po broušených výtahových vodítkách a spodní a boční ložiska jsou excentrická pro doladění vůlí.. Vrchní most portálu je jekl 40 x 60 hliník se spodu i zvrchu jsou našrobované podepřené tyče 12mm pro pojezd vřetena v Z jsou to 16mm tyče .
Pro pohon X Y osy bych použil Krokové motory 7Nm Nema34 s řemenovým převodovým poměrem 2 pohon samozřejmě na obou stranách portálu.

img:
v příloze
Přílohy
bok.PNG
konstrukce.PNG
pohon_portalu.PNG
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 11. 2015, 12:15

mě se to líbí.. další adept do skupinky frézek "nepoužitelné" :D neuraž se.. a nejdřív studuj.. je to tady pořád dokola..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

14. 11. 2015, 12:28

Ty podepřené 12 jsou ůplně k ničemu . Dej tam alespoň dvacítky .
A tak jak píše Ras projdi si fórum a zamysli se nad tuhostí té konstrukce .
začni třeba tadyhttp://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=7496&start=0
marek.dvk
Příspěvky: 4
Registrován: 14. 11. 2015, 11:26

14. 11. 2015, 1:11

Ok děkuji za názor jen se chci zeptat jestli pro delku stolu 2400mm a šíři 1700mm je tedy lepší použít trapezy nebo ty ozubené hřebeny?
A jestli se tak velký rým při svařování neskřivý?? malý stul jsem dělal před 2 roky a ten se následně nechával přerovnat na velké horizontce ale takhle velký stůl už nemám možnost kde přerovnat. nebo jaké máte skušenosti se svařeným rámem??
a jeste tuhost myslíš stůl?? nebo ten portál? u stulu jsem si vědom nutnosti dalšího vyztužení.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 11. 2015, 1:46

nevím jestli je správně formulovaná otázka jestli se ten jaklovej stůl při vaření ohne.. on už bude křivej ten polotovar...
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Budulínek
Příspěvky: 136
Registrován: 27. 2. 2015, 9:28

14. 11. 2015, 2:20

Na takto velké formáty si myslím že jsou nejlepší ozubené hřebeny s vhodně vyřešeným předepnutím pastorku vůči hřebenu. Nebude to přesné, ale odpadnou podle mě problémy s takto dlouhým šroubem. S podepřenými tyčemi by problém být nemusel, znám haldu strojů přímo od výrobce (lisec, coopmes, bystronic) které řežou tabule skla 6x3m a běhaj po podepřených tyčích či excentrických rolnách a pohon je hřebenem. Nemají odměřování, pouze dc serva a běhá to do 5 stovek pokud se to správně seřídí.
Jen to chce nastudovat konstrukci portálu pro tenhle rozměr, protože to co jsi navrhnul je tak na polystyren, možná ani to ne.
Neříkám že to je tak správně, nicméně to funguje v tom podniku spolehlivě už 15-20 let a na tenhle účel to stačí, takže je taky otázka co se bude obrábět.
marek.dvk
Příspěvky: 4
Registrován: 14. 11. 2015, 11:26

14. 11. 2015, 3:17

rep: Ras a jak se tedy postupuje u takhle velkých strujů když nemam jak obrobit stul ? vypodložit kolej(vodítko z výtahu)?
rep: Budulínek jaký rozměr jeklu či hliníkového profilu by jsi volil na takovouhle délku portálu ?? nebo jak by to mělo vypadat zvolil jsem umístění vodítek do boku a spojil portál i dole právě pro vyztužení a tuhost. frezka by byla primárně na dřevo překližka do 5mm později snad hliník?
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

14. 11. 2015, 3:30

později snad hliník?
To nemyslíš vážně .. že ne? Jinak na tu konstrukci stejně přišroubuješ nějakej stůl (překližka, MDF). Tak to pak může frézka sama sebe přefrézovat a bude kopírovat tak křivost toho podkladu. Na vyřezávání z tabulí překližky Ok. Ale nesmíš použít velký nástroje (myšleno 6 a výše) - rozklepe se to jak ratlík a uletí nástroj ...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 11. 2015, 6:48

Buď na to máš možnosti nebo peníze a necháš to někde udělat a nebo se do toho nepouštěj budou to vyhozene penize
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

14. 11. 2015, 7:13

U takového rozměru a při takové konstrukci nemá smysl něco rovnat na stroji to se ti bude kroutit podle podlahy .
marek.dvk
Příspěvky: 4
Registrován: 14. 11. 2015, 11:26

14. 11. 2015, 10:25

Podlahu dokažu srovnat nožičkama nebo snad ne?? budu na tom dělat to 15Kg takže by to mělo vydžet mužete mi teda poradit co bych měl změnit??
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

15. 11. 2015, 7:07

marek.dvk píše:Podlahu dokažu srovnat nožičkama nebo snad ne?? budu na tom dělat to 15Kg takže by to mělo vydžet mužete mi teda poradit co bych měl změnit??
No prakticky všechno. Z čeho je ten podstavec ? jakl 80x80 ? To se v téhle délce prohne už vlastní vahou a co teprv až bude portál v prostředku - udělá Ti to 2-3 mm jen to fikne. A to mi věř, svařuju konstrukce 25 let. Když už to chceš takhle, tak tam alespoň přidej další nohy a další diagonál. výztuhy. Nedělej tam koutový sváry - ty Ti to zdeformujou nejvíc. Ta tyčka 60x40 na tom portálu je taky nesmysl - nemá to pevnost na krut. Tak tam dej alespoň dvě nebo tří nad sebe... atd atd.
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“