Elektrorozvaděče a jak na ně

Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

23. 2. 2016, 8:21

Pavlaxy-ano to je hnus-a bohužel už teče i sem :twisted:
morgreine píše:lidi moc se mi tu libi jak kazdy tady haze normama ale pokud osobne vim norma neni zavazna pokud zrovna neni ona jako takova celkove nebo jeji cast uvedena v narizeni vlady, smernicich, nebo vyhlaskach! vetsina norem protoze se hodne upravuji a predelavaji slouzi pouze jako napoveda. Takze ne vsechno co je uvedeno v normach se musi presne dodrzovat vyjma tech uvedenych vyse.
A ted me klidne ukamenujte :-D
Ano morgreine, normy jsou obecně nezávazné, jenže pokud něco vyrobíš a nebude to podle norem, tak při prvním průseru budeš muset dokázat, žes použil minimálně stejně dobrý protiprůserový opatření, jako je v normách. Pokud ne, jsi v rici a platíš.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
morgreine
Příspěvky: 45
Registrován: 10. 2. 2013, 10:11

23. 2. 2016, 9:19

castecne mas pravdu ponevadz musim pri vyrobe splnit zakonem dane povinnosti proto jsem psal ze ne vsechny normy jsou povinne takze musim jednat jen pri povinnych.
Treba priklad s proudovym chranicem kde si rika ze treba kuchyne musi byt zapojena na chranic, tim myslim zasuvky a spotrebice jenze nastane jedno ale a to ze sporak nesmi byt zapojen na chranic coz je dane vyrobcem nebo v koupelne taky musi byt chranic ale bohuzel bojler opet nemuze byt zapojen na chranic. Co tedy udelas?
soustruh Zelenda ZN 150 / 750
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

23. 2. 2016, 9:50

Sporák a bojler no prima a...
A jak to vysvětluje ten či onen výrobce že nééé ...
Děkuji za pozůstalé ?
Varná konvice je takový malý bojler a co s ní ...pomalu a nenápadně se prožírá voda spirálou :wink:
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

23. 2. 2016, 9:57

Mno norma taky mluví u chrániče o vyjímkách a pokud to zakazuje vyrobce, není co řešit. U bojleru je to jinak - ten mužeš (opět pokud výrobce nerekne jinak) a pokud bojler chranič vyhazuje, pak už má načatou spirálu- to dělá vetšinou ten s ponornou (bez jímky).
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8172
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2016, 9:58

morgreine píše:lidi moc se mi tu libi jak kazdy tady haze normama ale pokud osobne vim norma neni zavazna pokud zrovna neni ona jako takova celkove nebo jeji cast uvedena v narizeni vlady, smernicich, nebo vyhlaskach! vetsina norem protoze se hodne upravuji a predelavaji slouzi pouze jako napoveda. Takze ne vsechno co je uvedeno v normach se musi presne dodrzovat vyjma tech uvedenych vyse.
A ted me klidne ukamenujte :-D
Obrovská spousta norem v těch nařízeních uvedena je nebo jejich závaznost vyplývá z jiných předpisů. Takže normy se často dodržovat musí a úřady, aby ospravedlnily svoji existenci, chrlí nové a nové předpisy a závazné normy...
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

23. 2. 2016, 10:31

Některé konvice -obvykle celonerezové mají spirálu oddělenou dnem ...tedy obdobná situace jako u jímky ...
Ale zase si dno zaplatíte v příkonu kolem dvou kilowat ... a uhnijí přívody ke spirále :wink:
Jak říká Elbarto další laskonka : měla jsem na cesty sto ohmový odpor "cihlák" deset wattů připájený na dvojlinku flexo ,hodil se do hrnku s vodou na kafe a zastrčil do zásuvky -voda vařila jako ďas za chvilku ,odpojit a přidat kávu a zamíchat lžičkou...Zapamatujte si souslednost děje má to své opodstatnění :lol:
Ponorné vařiče nebyly ....a na hotelu ve tři ráno byla chuť na kafe :D :P
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

24. 2. 2016, 4:47

Kilovolt píše:No pokud vím, tak norma nezakazuje použít červenej jako plus. Bohužel u norem je to tak, že se každou chvíli mění.
Samozřejmě, že norma použití červeného vodiče jako plus nezakazuje, ale pak přichází k dalšímu problému, ve většině strojů jsou kromě DC řídících obvodů současně i AC řídící obvody pro které je doporučená (a i taky léty používání docela zažitá) barva červená a pak by v tom byl taky guláš. Proto já osobně bych preferoval ten proužek na vodiči. Vůbec to není špatné udělat to i u AC řídících obvodů, kdy sice na polaritě nezáleží, ale v 90% AC klasických řídících obvodů je společný vodič spojen s vodičem PE (to jako ochrana proti samovolnému spuštění) a to se pak u rozsáhlejších obvodů taky docela hodí. Takže já osobně jsem pro podélný proužek odlišné barvy od izolace vodiče příslušné barvy doporučené v ČSN.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 2. 2016, 6:53

nebo kdyz uz tak staci mit velmi poctive oznacene vsechny svorky a draty navlekama nad dutinkama
tohle je hooodne dobra vec, zvlast kdyz se vymenuje vadnej modul a tak
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kovoel
Příspěvky: 515
Registrován: 12. 2. 2014, 9:04
Bydliště: Kousek od Prahy

24. 2. 2016, 7:02

L
Naposledy upravil(a) kovoel dne 8. 7. 2018, 8:58, celkem upraveno 1 x.
V20
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

24. 2. 2016, 8:09

pavlaxy píše:2Jova : Zajímalo by mne jak to má na svém stroji kdo udělané a ví to ...
viděla jsem na fóru fotky jen pár elektrorozvaděčů a možná že právě protože mnoho z nich není až tak podle norem .....
Třeba sem nějaký odvážlivec fotku dá ...
Stavíme sice amatérsky ,ale snad s ambicemi na profesionalitu i v elektru .
Zdravím, díky za tohle vlákno, mám dávat taky "střeva" do rozvaděče, zapojení je mi jasné, ale zajímá mě taky jak to máte vy na svých HOBBY CNC mašinkách (rozmístění např. měnič, popř. PC uvnitř, trafa?? atp.) ... moc díky salusovi za první příspěvek.
Dostal jsem krásnou krabici rozvaděče od maziho (ještě jednou díky) a chci, aby to mělo trochu "štábní kulturu", nikdy jsem žádný rozvaděč nekompletoval a nechci to tam jen tak "nasypat", přimlouvám se teda za další fotografie, velice rád se inspiruji obrázky vašich zapojení.
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2016, 11:35

jeste jedna otazka
v cem kreslite shemata rozvadecu?
a aby to nebylo moc drahe
ne druhou stranu abych tam nemusel kazdou komponentu kreslit tedy neco s knihovnou zakladnich komponent
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

25. 2. 2016, 2:07

Já používám toto: http://www.cadware.cz/index.php?page=25&lang=cz" onclick="window.open(this.href);return false;
A aby to nebylo moc drahé? Záleží čemu se říká drahé. PC Schematic se dodává s databází prvků od různých výrobců, viz odkaz výše. Požádej o demo vyzkoušej a uvidíš jetli to vyhovuje a je to v přijatelné cenové relaci. Mně tento SW již delší dobu vyhovuje.
NENÍ TO ALE REKLAMA!
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2016, 2:12

volal jsem tam
za nejlevnejsi verzi 25 000
to bych zaplatil asi za 10 roku

spis nejake free nebo hodne lacine malovatko v kterem budou zakladni veci v knihovnach
nepotebuju knihovny od vyrobcu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

25. 2. 2016, 3:02

Tak třeba ProfiCAD, ten je sice free, ale já bych dělat v něm nechtěl, určitě neumí křížové odkazy a databáze to bude taky asi bída. To je ale dáno tím, že je to free. Pokud chce někdo nějaké pokročilejší funkce, tak musí zkrátka zaplatit.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2016, 3:06

Me staci uplne zakladni knihovna zadny specialni funkce
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Zacinam stavet a nevim jak na to“