Pro všechny, co si myslí že pod 10 tisíc postaví CNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

26. 9. 2016, 3:30

A v Tobexu na Žižkově jsou milé a ochotné prodavačky ...
:D :P
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

26. 9. 2016, 5:28

Tak jsem byl v Ložiska Palmovka a koupil 6 ložisek za 254 Kč :) no zatím udělám držák a pak domluvím s panem učitelem¨:)
A ještě otázka ty motory z microconu se mohou někde vyzvednout v Praze ? A ta objednávka je jen přes email ?
A co zdroj ? doporučte pro 3 motory microcon sx17 0905 a tři drivery TB6560 a 5axis desku(zelenou)
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

26. 9. 2016, 6:31

Objednány motory :)
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

26. 9. 2016, 6:32

Zaujimave vlakno... tolko energie v odbornych radach a tolko ignoracie na druhej strane...nieco mi tu nesedi. Ale dokaze udrzat vasu pozornost a nastvat skoro kazdeho.... pripomina mi to kamosa co chcel mat snehove retaze na bicykli ... stravil tyzden vrtanim plasta a srubovanim desiatok M4 srubiek s maticami hlavickou dovnutra a vypletal to retazou aby zistil ze po 2 metroch jazdy dostal asi 6 defektov od srubiek ... :) tak zhodnotil ze musi dat srubky viacej na kraj a tak zacal znova ... v prvej zakrute zase.defekty ... tak si uvedomil ze musi dat sruby s vecsou hlavickou aby neprepichli dusu ... super az po prvy skok ... :lol:

Na druhej strane je to uzasny pocit z vlastnej tvorivosti a objavytelske zadostucinenie ...
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

26. 9. 2016, 6:45

Je fakt že kdybych neingnoroval rad ze začátku mohl jsem už jezdit :) no co hold jsem vyhodil peníze, ale zase se naučil že takto to nejde a musím to udělat jinak :)
Stačí tento zdroj ? https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-rs-150-24" onclick="window.open(this.href);return false;
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 9. 2016, 7:03

Napětí 24V není moc (podle toho, jaké budeš mít drivery). Na TB6560 je to celkem akorát (napětí trochu přizvedneš ragulačním potenciometrem), třeba na TB6600 to samozřejmě pojede taky, ale tam by sis mohl dovolit jít výš a získat potenciálně větší rychlosti.
Ale výkonově stačí bohatě.

Podle toho obrázku ze včerejška jsi nakonec docela slušně pokročil.
Tak ještě trochu přitlač a hned můžeš zkusit první komerční zakázku - viz vedlejší fórum o výrobě formičky ze sádry. Na to bys možná ani nepotřeboval vřeteno.
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2016, 8:31

Lify píše:Stačí tento zdroj ? https://www.gme.cz/spinany-zdroj-mean-well-rs-150-24" onclick="window.open(this.href);return false;
Stačí, ale než ho půjdeš kupovat, máš už vyřešeny všechny mechanické problémy?

Třeba:
- spojku mezi šroubem a osou motoru? Musí být buď přesně souosá, nebo velmi poddajná, ale zároveň se vůbec nesmí překrucovat.
- matici na ten šroub, která nebude mít moc velkou vůli?
- přesné uložení šroubu do ložisek, vymezení axiálních vůlí a hlavně - vymezení házivosti pohonného šroubu? Ty závitové tyče nejsou primárně určeny jako pohonné, ale spíš na stahování betonářského bednění, takže nemůžeš čekat ani, že budou nějak extra rovné, ani že stoupání závitu bude v celé délce rovnoměrné.

Nejprve:
- připoj motory k driverům a zkus je roztočit.
- zasuň závitovou tyč do ložiska. Nemá vůli? Pokud ano, jak ji vymezíš?
- našroubuj na závitovou tyč matici (ideálně tzv. prodlouženou) a projeď s ní celou tyč - nedrhne někde, nebo nemá naopak někde moc velkou vůli?
- jak upevníš matici k vozíku?
- ulož šroub do jedné osy a pokus se ji rozhýbat - na napájení ti zatím stačí třeba transformátorek od vláčků nebo od notebooku - a teprv až budeš mít jasno, jak přesně ti to funguje a kde musíš ještě vychytat chyby, tak teprve dokupuj další díly.

Pokud narazíš na nějaký problém, ptej se, ale konkrétně, jinak nedostaneš konkrétní odpověď *). A projdi si mé odkazy, které se týkají dřevěných frézek, většinu z problémů už řešili - a vyřešili - jiní konstruktéři dávno před tebou.

*) Odborný název je GIGO - Garbage in, garbage out :D
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2016, 8:46

V této koncepci bych jako spojku viděl nějakou hadici.
Minimálně na začátek bych v tom větší vědu nehledal. (rychlé, levné, "funkční")

Ale i dle předchozího příspěvku bych to zkusil nějdřív rozpohybovat na stole a pak pokračoval dál.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

26. 9. 2016, 8:54

dobře , až přijdou motory tak to zkusím - sakra napájí se to stejnosměrným napětím nebo ne ? já mám stejnosměrné s střídavé trafo 12/16 V na vlaky
No na spojku použiju asi nejlevnější řešení -> hadičku
Ted jsem udělal držák na ložiska na dolní Y ose - nedrhlo to :) je fakt že některé jsou křivé, ale tato není :)
upevnění šroubu- nevím jak to popsat ale pokusím se - přidělám 8 mm překližku na spodek a ten přišroubuji na spodek osy (nevím jak to fakt popsat)

Otázky ?
Když jsem objednal motory mám koupit rovnou i ten zdroj ?
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

26. 9. 2016, 11:36

pavlaxy píše:A v Tobexu na Žižkově jsou milé a ochotné prodavačky ...
Áno áno, to můžu potvrdit :)
Lify píše:Tak jsem byl v Ložiska Palmovka a koupil 6 ložisek za 254 Kč :)
Jakejch konkrétně?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

27. 9. 2016, 12:44

Lify píše:dobře , až přijdou motory tak to zkusím - sakra napájí se to stejnosměrným napětím nebo ne ? já mám stejnosměrné s střídavé trafo 12/16 V na vlaky
Stejnosměrným, na těch driverech máš přece u svorek označení + a - :?:
No na spojku použiju asi nejlevnější řešení -> hadičku
A zamyslel ses nad tím, jakou hadičku použiješ, když motor má průměr hřídele 5 mm a šroub má průměr 10? Napovím ti - na hřídel motoru budeš muset nastrčit hadičku 5/10 mm (přibližně) , tím si sjednotíš průměry a pak navlékneš další hadičku s vnitřním průměrem 10 mm a všecko to zajistíš plechovými stahovacími pásky. Asi takhle.
upevnění šroubu- nevím jak to popsat ale pokusím se - přidělám 8 mm překližku na spodek a ten přišroubuji na spodek osy (nevím jak to fakt popsat)
Jeden obrázek vydá za tisíc slov a technik, kterým se hodláš stát, se nejlépe domluví tužkou... Chceš snad naznačit, že vyrábíš CNC stroj a nemáš k němu ani náčrtky detailů, když už ne celé výkresy sestav?
Ale neptal jsem se tě na upevnění šroubu, ale na upevnění pohybové matice k vozíku.
Když jsem objednal motory mám koupit rovnou i ten zdroj ?
Teď ne, kup ho, až budeš mít vyřešené všechny ostatní problémy. Zdroje budou určitě k mání i v budoucnosti...
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8913
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 9. 2016, 2:50

Opracování konců padlo?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

27. 9. 2016, 4:48

NEní problém to na konci zúžit na 5mm :)
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Lify
Příspěvky: 1460
Registrován: 14. 1. 2016, 4:33

27. 9. 2016, 9:18

Tak jsem si udělal totální krevni sraženinu na prstu při zatloukání kleštěmi :lol: :lol: :lol: :lol: ale co udělal jsem držák matice (ale nějak to musím udělat líp :)
Přílohy
14518404_1032099866909206_411920943_n.jpg
Šikovnej nerozhodnej trpaslík
Věčný tazatel
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1189
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

28. 9. 2016, 12:05

Myslim ze postupujes dost dobre...nahodou som natrafil na tuto frezu a ta tvoja je technicky omnoho vyssie... len pokracuj nech uz frezujes ...
Přílohy
DIY-CNC-mill-1-1367338065_420_560_75.jpg
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“