Vřeteno na hliník i ocel

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

29. 4. 2016, 8:17

Ahoj, nedávno jsem tady publikoval svou frézku http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=20385, elektroniku jsem opravil, už to chodí docela dobře.
Zjistil jsem, že mi tuhost dovoluje zajet do oceli 6mm frézou 1mm do hloubky. Ale častěji než ocel bych chtěl obrábět dural. Moje vřeteno se neukázalo jako nejlepší řešení (není úplně souosé a ta pružná spojka dělá nehezkej zvuk) a tak řeším, co bych na to mohl dát lepšího. Nejdřív jsem koukal na Teknomotor (ale co se tu píše tak hrozně hlučnej), pak čínský vřetena s vodním chlazením, a víceméně nic jinýho není (brusky typu kress neuvažuju, tím bych mojí mašinku urazil). Teknomotor/číňan je dobrej otáčkama tak na dural, ale dokáže točit s rozumným momentem i kolem 1000 otáček, abych mohl zajet do oceli? Představoval bych si ideálně něco s ER16 popř. ER20 a výkonem kolem 1,5kW. Máte nějaké tipy, popřípadě jsou použitelné i výše uvedené vřetýnka jak na dural, tak i na ocel?
www.tc-pipa.wz.cz
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 5. 2016, 7:00

fakt nikdo? vodníka nebo teknomotor tu má spousta lidí
www.tc-pipa.wz.cz
Uživatelský avatar
Kratus
Příspěvky: 511
Registrován: 1. 5. 2015, 2:36
Bydliště: Příbram

1. 5. 2016, 7:38

teknomotor má přímo v manuálu napsané dřevo,plast a al slitiny. ocel se nesmí kvůli ložiskům. nemá vhodný rozsah otáček
vodníka jsem neměl, takže s ním ri neporadim.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6951
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 5. 2016, 7:41

tyhle všechny vřetena jsou řízeny u/f takže moment ti takřka úměrně klesá s frekvencí tudíž při tisíc ot to bude naprostá bída a navíc se asi ani neuchladí , ostatně v manualu většinou uvádí min otáčky.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 5. 2016, 7:42

já bych to řešil ATCčkovým vřetenem od číňana na BT30ky kužely.. házel jsem sem odkaz a motor klasickej asynchron přes dvě tři řemenice... ten vřeteník stojí už nevím 10-15, máš navíc ATC (budeš muset dodlat válec) a máš několik rozsahů .. a pokud je to drahé, tak obdobně jen ER20kovou hřídel a pohánět ji řemenicí a přehazovat..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10124
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

1. 5. 2016, 8:04

A ty hloubavější můžou zkusit variátor ,když to má kdejakej moped :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

1. 5. 2016, 11:01

Použij dvě vřetena .
Jedno na ocel - to svoje..
Druhé na dural a plasty čínu H2O 2.2kW .
S jediným pohonem zvládnout oba rozsahy otáček je příliš mnoho práce .
Při vhodném uspořádání je snadno můžeš měnit ...
:D :P
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2016, 5:11

u soustruhu je trend delat je ted bez prevodovek
u soustruhu s prevodovkou bys mel 1kW
ale kdyz tam mas mit pohon pro cely rozsah otacek tak tam mas neco kolem 10kW motor na stejne masine

pozadovany vykon se da hrave spocitat v kalkulacce nekde na netu

vpodstate univerzalni vreteno znamena budto alespon dvoustupnovou prevodovku
nebo motor jako krava
a kdyz rikam jako krava tak myslim 100kg+
ty soustruhy davam jako analogii protoze si toho lze snadno vsimnout

pro nazornost prubeh kroutaku vretene s otackami:
Obrázek

podel si ty hodnoty 10
aby jsi se pohyboval v hobby svete


tady ziskas ty kilowaty co potrebujes k odebrani toho materialu:
http://www.kennametal.com/en/resources/ ... power.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

2. 5. 2016, 5:16

Pises ze masina zvlada 6tku do hlbky 1mm. Asi tam nebudes pouzivat frezy s priemerom 20 a viac. Ja mam teknomotor vreteno, s 10 tkou karbidovou frezou pouzivam 4000ot a viac. Takze sestka a tisic otacok nejde moc dokopy. Hlinik treba mazat, ocel treba chladit
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2016, 6:17

to mam jako jít do oceli 6mm HSS frézou při 10000 ot/min ? To se mi nechce věřit (nic jsem ale nepočítal a ve frézování jsem naprosto amatér). Pokud jo, tak nic neřeším, a kupuju číňana na vodu.
www.tc-pipa.wz.cz
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 5. 2016, 6:28

můžeš to zkusit :D takové otáčky v 6ce nedá do oceli ani nějáká univerzální TK fréza .. ta tvoje HSS dá ta 1200, TK někde kolem 6000 ..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

2. 5. 2016, 6:36

A proč HSS ?
teť to myslim všeobecně ne jenom na tebe, ale proč ještě někdo dělá něco HSS frezama ???????????? tohle nepochopím.
HSS PM budiš, Ale HSS ? diť nová TK třeba 5 mm stojí 300kč a na aukru je koupiš po stovce..
pak třeba frezy na platky atd...
mam tu par plátkových frez co jsou do 60 000 ot. 8, 10 , 12 mm a mohl bych pokračovat.
pokud už chce někdo šolichat ocel po 0,5mm do hloubky tak je ktomu potřeba koupit taky nastroj. ten pak jede třeba 24k ot a posuv 1m/min a víc.
to se ti ale zase rosype asi mašinka.
doporučuji si stahnout nějaký katalog nastroju a podívat se na řezné podmínky. podle toho se rozhodnout.
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2016, 6:56

To byla reakce na příspěvek od bronek999, když se mu nezdály točky 1000 ot/min.
HSS frézy mám hrubovací povlakovaný, několik kusů, jsou prakticky nový, určený na nerez, to je vše, co o nich vím. Proto jsem psal HSS.
Najaké TK mám také, ale stále to neřeší mojí otázku. Prostě jsem měl za to, že při rozumným! posuvu do oceli otáčky spíš nižší (3000 max úměrně klesající s rostoucím průměrem nástroje). Proto jsem i založil tohle téma. A názory se různí, a docela výrazně. Samozřejmě můžeme tu špekulovat nad posuvem na zub a z toho plynoucí točky a posuv, ale když se šlichtuje a jede přesnej rozměr, tak to kličkama nikdo nedodrží, stejně tak jako na soustruhu.
www.tc-pipa.wz.cz
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

2. 5. 2016, 7:34

na HSS je 3000 moc, tu frezu spáliš. ja před lety koupil krabici HSS frez a po par dnech laborováni jsem se na to vykašlal, používam je jenom na plasty nebo do dřeva. nebo do AL plechu
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 5. 2016, 8:00

vždyť si odpověď dostal.. vřeteno, které zvládne oboje má dneska hromada strojů a jsou to 10 i třeba 30kw hovada, dnešní trend bez převodových strojů má za následek takové šílené výkony.. samozřejmě argument pojedu malou frézou pomalu sníží výkon motoru na rozumné hodnoty, ale běžná HSS fréza pojede do oceli nějakejch 15-30m/min povlakovaná třeba 70 aTK fréza pojede třeba 120-250m/min do hliníku v TK třeba 250, ale taky třeba 500m/min .. dají se koupit TK frézy na ocel které snesou i relativně vysoké řezné rychlosti, jenže jsou dost drahé a na aukru v ukradených stavech za rozumné ceny se moc nevyskytujou.. a to není cesta.. takže si spočítej nějaké rychlosti předpokládané úběry a vyjde ti nějaký výkon.. kalkulačka je třeba u Hofmana, Sandviku a u většiny výrobců fréz.. a když to propočítáš tak zjistíš, že vřeteno s převodama je jediná rozumná, levná volba a nebo se na ocel vykašlat a jet jen hliník a plasty.. a nebo přehazovat vřetena.. prostě nic jiného není..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“