CNC soustruh "Asist"

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2011, 9:31

bobik píše:No konečně už máš vlastní CNC. I když jenom soustruh. A máš můj hluboký obdiv, napsat vlastní řídící soft.
Což o to, já jsem na tom sem tam soustružil už před rokem, ale to byla elektronika v krabici od bot atd, takže to nebylo příliš vhodné k veřejnému prezentování :-)
Frézka bude následovat, ale furt bojuju s časem. Nákup komponentů, který jsem kdysi považoval za největší problém, se nakonec ukázal jako to nejmenší, skoro vše už mám doma.
Pokud jde o SW, tak dokud to nebude běhat na 100%, tak to moc na obdiv není. Třeba 20 ks po sobě bylo cajk, průměry všechny v háčku, a z toho najednou ujela třeba desetina. Takže abych nemršil matroš, tak jsem musel každej kus měřit, a to pak není to pravé CNC obrábění :)
sidonie píše:Mě se to líbí, co je tam za motory a šrouby?
Díky. Motory jsou Microcon, podélná osa SX34 4 Nm, příčná osa SX23 2,5 Nm. Je to asi zbytečně předimenzované. Kuličkové šrouby a matky jsou Hiwin, válcované, nepředepnuté, 12x4. Tehdy ještě nebyl CNCshop, dnes bych dal na osu Z 16x5.
Paik píše:A funguje to i s pevnou spojkou:-D
Ano, funguje to i se všemi nectnostmi, kterých jsem se při konstrukci dopustil. Ale že něco funguje, ještě neznamená, že je to správně, a že to bude fungovat stále. Jsem jednoznačným důkazem toho, že první stroj je převážně jen o sbírání zkušeností.
PetrNC píše:Zkoušel jsi kolik a do jakého materiálu Ti to hrubuje ?
Ocel jsem zatím nezkoušel, ale hned při prvním kusu toho obrobku, co je na videu, jsem udělal crash :D Je to automatový dural průměr 50 a je třeba ho stáhnout na 45 mm. Šel jsem na to podélně, na jednu šponu, tedy necelých 2,5 mm. Protože jsem se bál dlouhých špon, tak jsem to chtěl dle známé soustružnické poučky rozlámat větším posuvem, tak jsem tam dal 0,2 mm/ot. Mechanika neprotestovala, ale vřeteno 0,75 kW přestalo stíhat (cca 2000 ot/min), zpomalilo, a protože posuv valil vesele dál a SW samozřejmě nic netušil o zpomalení vřetena (snímač teprve bude), tak tím se zvětšila i tloušťka špony, a nemohlo to dopadnout jinak než že matroš vyletěl z čelistí i se zapíchlou špičkou nože :D Tak jsem pokorně ubral šponu i posuv, a přešel jsem k příčnému hrubování vedlejší řeznou hranou nože, kdy se tříska krásně drobila, viz video. Ale vypadá to, že se silnějším pohonem vřetena by to prošlo. Možná jsem mohl ubrat na otáčkách, protože těch 2000/min dosahuju při 80 Hz, a to už jde krouťák dolů.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2013, 8:38

Po dlouhé době jsem se konečně dostal k tomu, abych naučil svůj CNC soustruh i řezat závity nožem. Použil jsem 2 optozávory Sharp GP1A038RBK, viz foto. Jedna je referenční, s jedním zubem na kotouči, ta je k tomu, abych se při dalším průchodu trefil zase do závitu. Druhá závora má kotouč se 100 drážkami, zde snímám natočení vřetena, a pak interpoluju kroky do KM. Principiálně jednoduché, ale než jsem to odladil, tak to byly desítky hodin. Nevím, jestli ty závory jsou blbé, nebo mám špatné ty kotouče, ale signál vykazuje hodně zákmitů a falešných hran, které jsem musel softwarově odfiltrovat. Také mě potrápila korekce skluzu otáček při zajetí do materiálu.
Ale poddalo se to, a teď už nechci o soustružení závitů na klasice ani slyšet :) Už žádné špekulování, na kolik průchodů to mám udělat, abych se s tím moc nenadrbal, ale bych nepřetížil nůž, už žádný strach že to nestihnu zastavit a zabořím nůž do dna díry, už žádné přehazování ozubených kol když potřebuju palcové stoupání.
Na videu je první úspěšný pokus - závit M10x1 do duralu:
http://www.krutor.cz/temp/CNC_M10x1.avi" onclick="window.open(this.href);return false;
Přílohy
Asist400CNC_IRC.jpg
Petr Spáčil
twiister
Příspěvky: 144
Registrován: 9. 1. 2012, 6:33
Bydliště: Lutyne Dolni

29. 3. 2013, 6:30

Muzes zkusit kotouc zmatnit/zacernit? Nebo dodatecne udelat zaslepky v prostoru mezi optozavorou a kotoucem? Na prvni pohled se mi zda ten kotouc moc "leskly", verim ze jsou nejake dodatecne odrazy.
Uživatelský avatar
Miller
Sponzor fora
Příspěvky: 1031
Registrován: 22. 8. 2009, 9:24
Bydliště: Louny

29. 3. 2013, 12:15

To co radí twiister je základ všeho, pak se na výstup dává tvarovač, většinou nějaký integrační rc článek, který ty zákmity pěkně slije a za něj spouštěný monostabilní obvod, s definovanou délkou výstupního pulzu. Výsledkem jsou tak ostré zoubky, že se s nimi můžeš holit :D Je to staré "analogové" řešení, ale podle mne zaručuje kvalitu pro další zpracování. :)
Mini soustruh SC-4
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

29. 3. 2013, 12:43

Možná je to nesmysl, ale v inkoustových tiskárnách tento kotouč a snímač bývá, možná by se to dalo použít? Za ty leta to mají určitě vychytaný, má to mnohonásobně jemnější krok, jen je to nějaký tenký plast, tak nevim, jestli by v těchto podmínkách přežil.. a taky se to tam netočí 2000RPM :) (ale když se krouhají závity, tak jsou otáčky asi relativně malý..? .. aha, nejsou zas tak malý /kouk sem na video/ :))
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
twiister
Příspěvky: 144
Registrován: 9. 1. 2012, 6:33
Bydliště: Lutyne Dolni

29. 3. 2013, 2:19

Ano, to co je v inkoustovkach je taky fajn, ale do jistych otacek a poctu dilku. Pak ten snimac nestiha (na MHz jste hned).
Tu folii si muzete nechat udelat v DTP (reklamce). A4/A3 je cca za 120,- a podklady v cemkoli. Je to cerne jako noc - sqely kontrast (zadna laserovka).
Docela i samonosne (nebo ten kotouc podlepit nosnym plechovym kotouckem).
http://www.cnc.info.pl/topics12/inny-ta ... vt4092.htm

Nebo neco do tmy a spiny (a vysokych otacek)
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... GU&cad=rja
+ mechanicky jednoduche reseni
+ absolutni poloha
+ minimalni ruseni
-(pro nekoho) elektronika
+- cena
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 3. 2013, 2:29

pěkný, klobouk dolů
tu a tam se vyskytne v inzerci tady na foru celej inkrementální snímač
pro zajímavost
já mám na Masturnu na vřeteni snímač Larm 1250imp/ot poháněnej od vřetena řemínkem 1:1
otáčky při řezání závitů jsou na něm omezeny podle návodu rovnicí otáčky (1/min) * posuv (mm) < 4000
tzn. třeba pro stoupání 2 mm jsou podle toho max. použitelné otáčky 2000 ot/min, je to sakra fofr
používám tak polovic
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
melsoft
Příspěvky: 366
Registrován: 25. 1. 2012, 5:41

29. 3. 2013, 6:57

http://members.shaw.ca/swstuff/spindle-encoder.html" onclick="window.open(this.href);return false;

bez komentáře, jen se mi to líbí a chystám se to někdy vyzkoušet.
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

7. 7. 2013, 9:17

Snad nebudu považován za notorického chlubila, když zde odprezentuju rozšíření svého soustruhu na něco jako dlouhotočný automat :)
Nějakým nedopatřením jsem trefil cenu při naceňování 10.000 ks spojek na hadici, viz výkres, je to z duralu 8 mm.
Točím to přímo z 3m tyčí, vychází to 114 ks/tyč, tyč uložená v silonových kluzných drážkách, ručně zakládám po 1 tyči. Kleštinový upínač je vlastní výroby, kleština a víko jsou z tohoto
http://www.landsmann.cz/deprag-241491-4 ... 29657.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Kroutící moment pro utažení a povolení zajišťuje motor vřetena, místo klíče je tam vzduchem ovládaná západka, která přidrží převlečnou matici. Posuv materiálu je normálně hlavním posuvem, chycení je ložiskovýma kleštičkama, svíranýma rovnež vzduchem.
Celý díl soustružím upichovákem šířky 2 mm, upíchnutí dělám šikmým upichovákem, aby na součástce nezůstávala "jehlička". Otáčky 1800, větší točky už mi šly blbě brzdit měničem. Upíchnutý díl odsávám do vysavače, spouštěného ve správnou chvíli přes relátko. Jeden cyklus je zhruba 40 vteřin, takže víc jak hodinu to jede samo, a já můžu dělat jinou práci, nebo ráno, večer a o víkendu být s rodinou, s děckama v bazénu, zkrátka aspoň na chvíli je splněn obraběčův dávný sen :D

Ale abych se jen nechválil, uvádím i nedostatky. Hlavní problém jsou špony, příští soustruh bude mít rozhodně šikmé lože a vynašeč třísek. I do vysavače odsaju trochu špon, takže mě čeká práce pro popelku. Taky nedosahuju žádné obdivuhodné přesnosti, ale do +- 0,05 mm se vejdu. Jako hlavní problém však přiznávám absenci jakékoliv zpětné vazby, aby mašina mohla korektně reagovat na nenadálé situace. Jiným slovy - když se něco podělá, tak já to nevím, jedu dál, a můžu si na mašině způsobit pěknou paseku. No a samozřejmě že při absenci automatické výměny nože jsem takto schopen vyrábět jen velmi jednoduché součásti, které zvládnu jedním nebo nejvýše 2 nástrojema.

Video jsem umístil zde: http://www.krutor.cz/temp/iac.mpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Tento příspěvek můžete brát taky jako nabídku velkosériové výroby z tyčí do průměru 16 mm.
Přílohy
tube_connector.gif
tube_connector.gif (11.51 KiB) Zobrazeno 7862 x
Petr Spáčil
Prot
Příspěvky: 278
Registrován: 13. 3. 2010, 11:55
Bydliště: Praha

8. 7. 2013, 10:06

Peknej automat :wink:
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

8. 7. 2013, 10:49

nadhera radost koukat jak to jede :wink: jsem to video skoukl asi 5x :D
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

9. 7. 2013, 12:15

Ahojky ,také jsem koukala jak ti to hezky jede.... :D :P
Jak máš udělané to sklíčidlo ? nebyl by "náhodou výkres ...
Soustruh mám také rozpracovaný z dílů co se nashromáždily navíc při shánění dílů na frézku ,příčný suport je jako u "Omnithurn" rozjezd 200mm a šikmý jen zatím nevím jak moc šikmé nebo spíš kolmé to vyjde a univerzálka 160tka - kvůli průchozímu průměru ,pohon servomotor 1200W ,ale nemám zatím pro ni hřídel a vřeteník tak zkusím někde sehnat..
Ideální by bylo mít kleštiny i univerzálku :) nevím jak na to..
Lože a elektrorozvaděč bude prakticky stejné jako u frézky už jsem se dopracovala ke třiceti výkresům ještě tak deset až dvacet jich asi bude na frézku+soustruh 8)
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

10. 7. 2013, 8:48

Díky za kladné reakce. Taky se na to rádi díváme, celá rodina :) Ale realita velkosériové výroby už tak poetická není - spěchá to, takže chodím zakládat tyčky i v noci, dělám korekce nepřesností, řeším drobné poruchy a nedostatky, a na zahradě u kafe přebíráme součástky od špon. Jo, málem jsem zadřel vřeteno - čínská kuželíková ložiska asi nejsou stavěná na provoz 24/7. Zatím stačí mazat, ale výměna je asi nemine.

Pokud jde o automatickou kleštinu, mám k tomu jen to, co přikládám. Zkusím to popsat: montuje se to místo univerzálky, celý díl s kuželovou dutinou je nový, víko je originál z upínače. Převlečná matice je nová, a na ní je volnoběžka vlastní výroby. Funguje to obráceně než když upínáte nástroj do upínače - tam upínač stojí a převlečnou maticí točíme klíčem. Zde převlečná matice stojí (vzduchovým pístem do ní zaskočí západka), a upínač se otočí motorem vřetena. Při povolení materiálu se volnoběžka zasekne, takže na povolení se využije veškerý moment motoru vřetena. Při utahování se volnoběžka protáčí, a využije se jen moment nastavený prokluzspojkou. Vnější kroužek volnoběžky jsem udělal tak, že jsem vykuchal vnitřní kroužek ze starého velkého ložiska. Tento kroužek zároveň funguje jako ta prokluzspojka - prachsprostě na to přitlačuju mosazný prstenec přes pérové podložky.
Přílohy
Automaticke_upinani_klestiny.zip
(14.39 KiB) Staženo 251 x
Automaticke_upinani_klestiny.gif
Petr Spáčil
Zdenek CNC
Příspěvky: 32
Registrován: 7. 10. 2008, 1:04
Bydliště: Rapotice
Kontaktovat uživatele:

18. 7. 2013, 9:18

jéé, škoda, mě to poslední video se nedaří přehrát.. Je chyba na mé straně?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 7. 2013, 9:30

Hodil jsem na svůj youtube:

http://www.youtube.com/watch?v=gdh_vZ39BnE" onclick="window.open(this.href);return false;

Jestli to va, stačí říct, zas to stahnu..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“