Prosba o radu s výběrem laikovi.

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
Pavouk007
Příspěvky: 24
Registrován: 13. 7. 2016, 8:31

13. 7. 2016, 9:06

Zdravím zde na fóru.
Vyrábíme na starším soustruhu výrobky z mosazi, které následně necháváme chromovat. Občas pracujeme s teflonem a ocelí.
Neděláme nic složitého. Většinou na obou koncích výrobku závit (někdy vnější, někdy vnitřní), občas závit z boku a nějaká vyvrtaná díra.
Velikost materiálu do průměru 40-50mm, délka do cca 200mm. Menší série do 50ti kusů.
Rád bych to automatizoval nějakým levným starším CNC strojem.

Budu vděčný za jakoukoliv reakci a radu. Jsem úplný laik, na tuto výrobu máme zaměstnance.

Předem děkuji, Pavouk007.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2016, 10:41

idealni je sehnat starsi stroj s vadnou elektronikou a svepomoci udelat modernizaci
nic vyhodnejsiho neznam
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pavouk007
Příspěvky: 24
Registrován: 13. 7. 2016, 8:31

13. 7. 2016, 11:02

Díky za reakci.
Potřeboval bych poradit co mám vlastně hledat, abych vybral něco vhodného pro tuto výrobu. V nabídkách vidím samé velké stoje, tak bych rád věděl jestli jsou v nabídce i nějaké menší.

Moc děkuji za další informace.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 7. 2016, 11:09

Menší jsou vzácnější.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2016, 11:38

Na obrobení obou konců a dělání děr z boku je potřeba hledat dvouvřetenový soustruh s poháněnými nástroji (driven tools, live tooling, motorized tools) s průchodem vřetenem (spindle bore, maximum bar diameter) podle maximálního průměru tyče, ze které se vyrábí ("malé" stroje mívají 42 nebo 45 mm). Ten průchod vřetenem je často součástí názvu toho stroje (třeba "Maxxturn 45"). Bacha na ty poháněné nástroje, to je slabina mnoha menších soustruhů, kde je to jenom tak nějak dobastlené a odcházejí tomu ložiska, převody, hází to a tak.
Aleš Procháska
Pavouk007
Příspěvky: 24
Registrován: 13. 7. 2016, 8:31

13. 7. 2016, 6:12

Aleši, děkuji Vám moc za vysvětlení.
Můžete mi prosím poslat několik modelů, které by podle Vás byly vhodné? Rád bych měl představu jak to vypadá.
Netušíte, jestli je někde na webu popsaná fotka nějakého takového stroje, abych viděl popis jednotlivých dílů a terminologii?

Předem děkuji.

Hynek Verner
Hověz
Příspěvky: 365
Registrován: 6. 3. 2016, 3:00
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2016, 6:23

musis do toho jit pohlave jak ja. kdyz me dovezli stroj neumel jsem nic ale fakt nic, natoz programovat no a za dva roky si uz nejakou tu jednoduchou krabicku vyfrezuju :lol: :lol: v malem poctu kusu bych praci zadaval nez se trapil s vyrobou. me se potvrdilo ze nakup noveho stroje je ta mensi polozka, zbytek jsou drzaky, sveraky, mng desky, kompresor a par nastroju a 2mil v prodeli :lol: bez masiny :lol: :lol:
Pavouk007
Příspěvky: 24
Registrován: 13. 7. 2016, 8:31

13. 7. 2016, 6:48

Tak to jsem nechtěl slyšet, ale někde vzadu jsem to tušil. Přijde mi to fajn mít po ruce nástroj, kterým vyrobím co potřebuji, jako doposud. Místo mám, ale nemám moc času a prachy do toho nechci topit ve velké míře. Je to taková sondáž a příprava do budoucna.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

13. 7. 2016, 7:12

to co poradil Aleš je sice pěkné, ale tyhle stroje jsou pořád relativně drahé, na tak malé množství je možná lepší kombinace normální cnc soustruh + cnc frézka vyjde to levněji nicméně jak zde bylo napsáno, jedna věc je stroj, druhá nástroje a umět s tím..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2016, 7:26

Za sebe bych mohl doporučit Maxxturn 45 SMY s řídicím systémem Siemens. Děláme na tom přesné věci z plastu, mosazi a nerezi. Poháněné nástroje umí frézovat "jen" rovnoběžně s osou nebo kolmo na ni, natáčení (osa B) tam není (i když se to dá částečně obejít úhlovými vřeteny, ale to jsme nikdy nepotřebovali). Ale klidně se na tom dá najednou vyrobit třeba kostka která má díry se závitem ze všech šesti stran. A není potřeba CAM, v tom Siemensu se dají z řídicího panelu naprogramovat neuvěřitelné věci.

Z těch levnějších třeba různá provedení a klony taiwanského soustruhu Quick-tech XP4-42, má důvtipně vyřešenou výměnu nástrojů, ale mám osobní zkušenost s jedním který se asi moc nepovedl (malá přesnost) a pro sebe bych si ho nevybral.
Aleš Procháska
Pavouk007
Příspěvky: 24
Registrován: 13. 7. 2016, 8:31

13. 7. 2016, 7:26

To si začínám uvědomovat. Pokud mám čas a znalosti můžu koupit "šrot" a dávat ho do provozu. V mém případě není čas spuštění prioritou, ale není moc času se tomu občas věnovat celý rok. Asi vypadám blbě, že nevím co chci a je to pravda. Jako každý chci za 5Kč nový Mercedes.
Chci si udělat trochu obrázek o trhu a mít představu co bych jednou koupil.
Chci být připravený na okamžik, kdy mi soustružník řekně, že už je mu 100 a chce jít do důchodu. Za výrobky k nám chodí dost lidí a jsou součástí dalších prodávaných celků, tak bych se nerad zbavoval toho co děláme už hodně dlouho. Samozřejmě to zadání někomu k výrobě vyřeší, ale ztrácí to tu naší krásu a samozřejmě i % zisku.

Díky za další informace atd.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2016, 7:30

RaS píše:to co poradil Aleš je sice pěkné, ale tyhle stroje jsou pořád relativně drahé, na tak malé množství je možná lepší kombinace normální cnc soustruh + cnc frézka vyjde to levněji nicméně jak zde bylo napsáno, jedna věc je stroj, druhá nástroje a umět s tím..
Záleží na tom, co se dělá. Dovedl bych si představit nějaký lépe vybavený soustruh (viz výše) jako jediný stroj. Například všechny díly tohohle: http://www.divesoft.cz/eshop/detail/pro ... -din-108-7 včetně té kostky uprostřed se dají vyrobit na tom soustruhu.
Aleš Procháska
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

13. 7. 2016, 7:46

najdi někoho v okolí a jeď se podívat ...

"děláme to na starším soustruhu" ... a máš rady na dvouvřetenový s velkou průchozí dírou + kdoví co
možná bych začal jednoduchým CNC soustruhem - na něm se naučit co to obnáší a současně i zjistit, co kolik "stojí" (ve smyslu kolik je třeba se naučit než to bude ekonomicky plusové) a pak s těmito poznatky koupit ten výkonem a cenou správný stroj.

jak už bylo výše uvedeno - cena zejména staršího stroje je to nejmenší co tě čeká.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8167
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

13. 7. 2016, 7:55

chb píše:"děláme to na starším soustruhu" ... a máš rady na dvouvřetenový s velkou průchozí dírou + kdoví co
Já to pochopil tak, že zadání zní "tuto činnost automatizovat" :-) Jinak samozřejmě existují i staré a velmi staré stroje (třeba SPT 32) které se dají sehnat (nevím v jakém bývají stavu a je to kráva veliká a těžká) a na kterých by to šlo z předem uříznutého polotovaru na dvakrát udělat (bez těch bočních děr).
Aleš Procháska
Pavouk007
Příspěvky: 24
Registrován: 13. 7. 2016, 8:31

13. 7. 2016, 7:56

prochaska píše:
RaS píše:to co poradil Aleš je sice pěkné, ale tyhle stroje jsou pořád relativně drahé, na tak malé množství je možná lepší kombinace normální cnc soustruh + cnc frézka vyjde to levněji nicméně jak zde bylo napsáno, jedna věc je stroj, druhá nástroje a umět s tím..
Záleží na tom, co se dělá. Dovedl bych si představit nějaký lépe vybavený soustruh (viz výše) jako jediný stroj. Například všechny díly tohohle: http://www.divesoft.cz/eshop/detail/pro ... -din-108-7 včetně té kostky uprostřed se dají vyrobit na tom soustruhu.
Aleši, tak jsme doma.
http://www.st-potapeni.cz" onclick="window.open(this.href);return false; - Libeň pokračování po J. Trpíkovi.
Ještě napíšu SZ.

Díky.
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“