Elektronický regulátor otáček minisoustruhu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Jim112
Příspěvky: 54
Registrován: 17. 4. 2015, 10:16

25. 6. 2015, 2:23

Díky za schéma, ale psal jsi mi abych věřil datašítu. To tvoje zapojení mi spíš připomíná zapojení od Fahrada, jen hodnoty některých součástek se liší. Kromě toho i hodnoty některých součástek jsou podle datašítu jiné. Přitom píšeš, že je to podle datašítu nijak upraveno. Určitě víš, proč jsi to tak navrhoval, ale ber to tak, že já teorii nerozumím, maximálně ohmův zákon. A tak konstatování věř datašítu a tvoje schéma je tak trochu jinak, např. pin 6 není spojen se zemí, ale i součástky hodnotově ne všechny odpovídají. Neber to jako výtku, protože já se svými znalostmi nemám co komu vytýkat, spíš bych byl rád, abys mě to objasnil. Taky Fahradovo schéma tam má odpor mezi napájením a tachem (R16-270k). K čemu tam je, když jinde není. Díky.
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

25. 6. 2015, 2:36

Podívej se, obecně se vyvhází s datasheetu. Ale v něm se dočteš na co která součástka má vliv. To zanemá, že některé součástky můžeš hodnotou upravit. Ale základ pořád zůstává.
Pokud chceš laborovat, tak se musíš nejdřív seznámit s datasheetovým zapojením a hlavně mu porozumět. Potom se dá regulátor upravovat dle potřeb.
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

25. 6. 2015, 3:56

Pavka píše:Pokud má někdo zájem, tak mám 3ks regulátorů k dispozici.
Všechny jsou odzkoušené.
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=43& ... 85#p174849

Ahoj! Kdyby ještě byl jeden regulátor volný, vzal bych ho. Dík za zprávu.
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

25. 6. 2015, 5:41

Jo jeden tady ještě mám. Napiš adresu do SZ a já ti ho pošlu.
Další budou tak za týden.
Jim112
Příspěvky: 54
Registrován: 17. 4. 2015, 10:16

25. 6. 2015, 6:51

Pavka píše:Podívej se, obecně se vyvhází s datasheetu. Ale v něm se dočteš na co která součástka má vliv. To zanemá, že některé součástky můžeš hodnotou upravit. Ale základ pořád zůstává.
Pokud chceš laborovat, tak se musíš nejdřív seznámit s datasheetovým zapojením a hlavně mu porozumět. Potom se dá regulátor upravovat dle potřeb.
Díky za odpověď, i když jsem se v podstatě nedozvěděl, nač jsem se ptal.Čili zeptám se znovu, proč jsi nepoužil datašítové zapojení se součástkami co v něm jsou, jenom se změnou použití potenciometru, místo přepínání. Předpokládám, že datašítové zapojení bez úprav, které jsi použil, by mělo být funkční. Tak tedy, proč jsi je měnil, když píšeš cituji: "opět použito datašítové zapojení nijak upraveno"
Chtěl bych mít totiž jasno, zda je to datašítové zapojení -tedy od výrobce, funkční, nebo ne. Logicky by mělo být funkční, jenom mě není jasné, proč všichni měníte zapojení, to mě hlava nebere.
JuanV
Příspěvky: 152
Registrován: 22. 2. 2011, 3:09
Bydliště: Praha

25. 6. 2015, 7:07

Dyt ti to psal ne, v kazdem datasheetu je popis nekdy celkem obsahly k nekterym hodnotam v "datashetovem" zapojeni. A je popsany, jakych muzou nabyvat hodnot a za jakych okolnosti. Schema ma nejake defaultni hodnoty, ale v popisu muze byt napr. C1 muze byt 10-200nF, zacnete s 10nF, pokud zapojeni kmita, zvysujte tuto hodnotu.....obdobne zjednodusene dalsi priklad, pokud vam treba kmita IC, prizemnete vyvod 4 pres odpor 330R. A hned mas pak jiny schema nez datasheetovy :) kdyz ti to nastane pri ozivovani.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 6. 2015, 9:20

no a pokud se snaží vyrobit od základu cosi někdo, kdo nedokáže v zapojení nahradit odporový dělič s přepínačem potenciometrem, tak to taky pravděpodobně dopadne špatně....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
613ziza
Příspěvky: 196
Registrován: 26. 1. 2010, 11:32
Bydliště: na okraji Moravského Krasu

25. 6. 2015, 10:15

Pavka píše:Jo jeden tady ještě mám. Napiš adresu do SZ a já ti ho pošlu.
Další budou tak za týden.
Poslal jsem SZ
Všechno, co může počkat do zítřka, klidně počká i do příštího týdne. ;-)
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

25. 6. 2015, 11:26

Jim112 píše:Díky za odpověď, i když jsem se v podstatě nedozvěděl, nač jsem se ptal.Čili zeptám se znovu, proč jsi nepoužil datašítové zapojení se součástkami co v něm jsou, jenom se změnou použití potenciometru, místo přepínání. Předpokládám, že datašítové zapojení bez úprav, které jsi použil, by mělo být funkční. Tak tedy, proč jsi je měnil, když píšeš cituji: "opět použito datašítové zapojení nijak upraveno"
Chtěl bych mít totiž jasno, zda je to datašítové zapojení -tedy od výrobce, funkční, nebo ne. Logicky by mělo být funkční, jenom mě není jasné, proč všichni měníte zapojení, to mě hlava nebere.
Vice číst datasheet a méně spekulovat. Asi, si toho moc neudělal, co chceš víc. Spekulací a nalezených chyb v datasheetech, to už tady bylo a nic to nepřineslo. Úprava datasheetového zapojení je povolená v rámci datasheetu.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 6. 2015, 1:42

Jim112 píše:Díky za odpověď, i když jsem se v podstatě nedozvěděl, nač jsem se ptal.Čili zeptám se znovu, proč jsi nepoužil datašítové zapojení se součástkami co v něm jsou, jenom se změnou použití potenciometru, místo přepínání.
Proto.
http://zisoft.de/wp-content/uploads/201 ... ltplan.png" onclick="window.open(this.href);return false;
http://zisoft.de/elektronik/drehzahlregelung.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Jim112
Příspěvky: 54
Registrován: 17. 4. 2015, 10:16

26. 6. 2015, 12:16

Vice číst datasheet a méně spekulovat. Asi, si toho moc neudělal, co chceš víc. Spekulací a nalezených chyb v datasheetech, to už tady bylo a nic to nepřineslo. Úprava datasheetového zapojení je povolená v rámci datasheetu.[/quote]

Máš zcela pravdu, skutečně jsem toho moc neudělal, především proto, že tomu nerozumím. Jsem schopen tak něco postavit podle schematu (a i to mě posledně vypeklo, díky mojí nepozornosti), ale abych pochopil funkci, na to bohužel nemám. Ale každý jsme na něco jiného. Proto se možná tak blbě někdy ptám, jsem prostě zvědavý člověk. Už tě ale nebudu svými dotazy dál obtěžovat.
Jim112
Příspěvky: 54
Registrován: 17. 4. 2015, 10:16

26. 6. 2015, 12:18

[/quote]
Proto.
http://zisoft.de/wp-content/uploads/201 ... ltplan.png" onclick="window.open(this.href);return false;
http://zisoft.de/elektronik/drehzahlregelung.html" onclick="window.open(this.href);return false;[/quote]
Mexi, díky, teď už jsem doma.
Jim112
Příspěvky: 54
Registrován: 17. 4. 2015, 10:16

26. 6. 2015, 9:41

Jak bych mohl zvýšit otáčky na regulátoru podle Fahrada, dal jsem motor na stojanovou vrtačku a na sklíčidle mám maximální otáčky 700 a minimální 200. Ty minimální mi vyhoví, ale ty maximální bych potřeboval zvednout alespoň na 1500. Převodový poměr je 1:2, motor má tedy dvojnásobek. Při maximálních je potenciometr v podstatě bez odporu, zkoušel jsem ladit oběma trimry ale nějak to nejde zvýšit. Díky.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

26. 6. 2015, 11:01

To se mi nezdá, tyhle motory točí kolem 13 000 Ot/min a když máš převod 1:2 ?
Zkus ten motor připojit přímo bez regulátoru, kolik bude točit. Jestli stejně, tak je v zoulu a jestli se rozběhne na plno, tak je v zoulu regulátor. :)
www.mosaznevyrobky.cz
Jim112
Příspěvky: 54
Registrován: 17. 4. 2015, 10:16

27. 6. 2015, 11:06

Ty regulátory jsem vyrobil 2, chovají se stejně. Motor jsem zapojil na přímo a točil na sklíčidle 5000 otáček. Nezatížený by se rozběhl určitě víc. Jestli se povede nažehlit tišťák od toho němce, tak vyrobím jeho verzi a uvidím, co to bude dělat.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“