Elektronický regulátor otáček minisoustruhu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

16. 8. 2015, 3:59

IRFP460A mají UGS +/-30V - IRFP460 mají +/- 20V. Jinak jsou stejné.
quote="Mex"] Dal bych tam zenerku tak na 15 nebo 16V.[/quote]
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7212
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

16. 8. 2015, 4:38

grugh píše: Fet je IRFP460A. Podle datasheetu má 280W, minisoustruh je údajně na 400W. To by lecos vysvětlovalo. Osazením obou by se situace měla mnohem zlepšit.
to je nesmysl
max. výkonová ztráta spínacího prvku v podstatě nemá souvislost s max. výkonem spínaného zařízení (motoru)
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 8. 2015, 5:32

Je to jak píše testone.
U spínacích prvků obecně není jednoduchá přímá souvislost mezi spínaným výkonem a výkonovou ztrátnou na spínacím prvku.
Ta ztráta se tady skládá jednak ze ztráty na zbytkovém odporu sepnutého prvku (žádný spínač není ídeální z nějakýodpor v sepnutím stavu tam zůstane), a pak z komutačních ztrát, které vznikají jako přechodový děj při spínání a rozpínání prvku, a taje ze ztrát řízení té komutace.

Ve tvém případě ta ztráta na zepnutém prvku bude malá, bude max. kolem 1-2W. Takže pokud by tan spínač byl přetížený výkonově, musely by to způsobovat hlavně komutační ztráty.
Jenže ty právě nevíš, jestli to odchází výkonově nebo třeba nějakou napěťovou špičkou. A to bys měl zjistit.

Já bych vyměnit zenerku D4 za nějakou s Uz=15V, třeba nějakou takovou http://www.gme.cz/zenerova-dioda-bzy015-p222-094" onclick="window.open(this.href);return false;
Pak bych tam nechal zatím jenom jeden tranzistor, spustil soustruh a nechal ho chvíli pracovat. Pak vypnout, pro sichr vytáhnout ze zásuvky a rychle (než vychladne) osahat, jestli se ten FET hřeje. Tohle zkusit při nízkých otáčkách, středních a maximálních.

Pokud se bude hodně hřát, tak paralelní zapojení druhého FETu to pravděpodobně zlepší.

Pokud se hřát nebude, tak je problém někde jinde v návrhu a odchází to nějakou špičkou. Zkontroluj součástky kolem C999, D2 a R42.
Pokud máš osciloskop a sondu 1:10 (abys mohl měřit vysoká napětí), tak to můžeš za chodu proměřit. Ale chce to galvanicky oddělený osciloskop.
Nebo se s tím smiř, osaď si tam nějaké patřičně výkonově dimenzované svorky abys nemusel vždy tranzistor pájet, ale jenom ho odšrouboval, a nakup si pát FETů do zásoby. ;-)
atlan
Příspěvky: 3347
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

18. 8. 2015, 4:31

Osad tam rovno dva tranzistory cena je zanedbatelna, skontroluj komutacnu diodu (osobne by som ju rovno vymenil), a skontroluj DRC clen paralelne k D-S tranzistora, alebo to tiez rovno vymen. tu zenerku vymen ako to radili zvlast ked das IRFP460 (PS irfp 460 som spinal priamo inducku v zapalovani a prezil to aj bez ochran,ale je pravda ze bol namahany skor napatovo ako prudovo)
grugh
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 8. 2015, 10:26

19. 8. 2015, 2:19

atlan píše:Osad tam rovno dva tranzistory cena je zanedbatelna, skontroluj komutacnu diodu (osobne by som ju rovno vymenil), a skontroluj DRC clen paralelne k D-S tranzistora, alebo to tiez rovno vymen. tu zenerku vymen ako to radili zvlast ked das IRFP460 (PS irfp 460 som spinal priamo inducku v zapalovani a prezil to aj bez ochran,ale je pravda ze bol namahany skor napatovo ako prudovo)
Oba tranzistory už mám objednané. Co je komutační dioda netuším (ani jak jí zkontrolovat). O DRC členu asi nemá smysl ani mluvit. :cry:
Dá se použít nasledující zenerka (15V, 1.3W)?
http://www.ges.cz/cz/zenerova-dioda-zd1 ... 00104.html" onclick="window.open(this.href);return false;
A důvod výměny?
atlan
Příspěvky: 3347
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

19. 8. 2015, 3:13

Lebo dane suciastky mozu byt troska poskodene, vymen diodu D1 , a D2 R42 a C999, zenerku preto aby si neodpalil tranzistory, osobne sa mi nepaci ze G je budene cez odpor 1K8
grugh
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 8. 2015, 10:26

20. 8. 2015, 9:51

Výměnu zenerky jsem nakonec vzdal. Je to SMD typ a trochu hůř přístupný.
Po osazení dvojicí nových tranzistorů deska funguje. Dokonce lépe než předtím. Teď např. při změně směru nebo při zastavení kvůli přetížení se nejprve musí potenciometrem snížit otáčky / vypnout a teprve potom znovu zapnout.
Otec si podobnou funkci nevybavuje, ale já jsem o ní už někde četl.
Jediný problém, který se ale s deskou táhne dlouhodobě, je, že se soustruh pomalu otáčí i při vypnutí potenciometrem. Spínač v potenciometru jsem přeměřil a je v pořádku.
Oproti schematu jsem zjistil odlišnost v zapojení potenciometru. Je tam vřazený odpor 3k9, asi k omezení max. otáček. Potenciometr dává odpor 0 (min) až cca 4kOhm (max) a celkově má 7,9 kOhm (s tím odporem).
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 8. 2015, 3:11

grugh píše:Výměnu zenerky jsem nakonec vzdal. Je to SMD typ a trochu hůř přístupný.
Byl jsi varován.
grugh
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 8. 2015, 10:26

23. 8. 2015, 6:46

Je nějaký způsob, jak problém s otáčením soustruhu ve "vypnutém" stavu odstranit?
Co ten odpor v sérii s potenciometrem, není to hloupost? Němely by se max. otáčky nějak regulovat přes malý potenciometr přímo na desce?
Na desce je asi 5 malých potenciometrů. Jaká je jejich funkce?
Myslím, že označení těch co si pomatuji byla: VR1, VR2, SPEED, TORQUE.
atlan
Příspěvky: 3347
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

23. 8. 2015, 10:19

Odniest to niekomu kto tomu rozumie, slepe crevo si tiez nikto doma neoperuje, a nechapem preco :D
expertdb
Příspěvky: 611
Registrován: 20. 5. 2011, 7:25
Bydliště: Valašsko

24. 8. 2015, 9:11

@ grugh: Zkusil bych povrtět těmi trimry. Na moji desce (mám trochu jinou) to vliv má. Poznač si ,kde je výchozí hodnota a zkus jemně potočit.
Rotwerk 300
Sieg SX2L homemade cnc
grugh
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 8. 2015, 10:26

24. 8. 2015, 10:40

atlan píše:Odniest to niekomu kto tomu rozumie, slepe crevo si tiez nikto doma neoperuje, a nechapem preco :D
Ale přesně tímhle způsobem došlo k té situaci, kdy "odborník" vyměnil tátovi orig. desku (s asi odejitým fetem) za paskvil s jedním (asi přetěžovaným) fetem a dalšími problémy.
expertdb píše:@ grugh: Zkusil bych povrtět těmi trimry. Na moji desce (mám trochu jinou) to vliv má. Poznač si ,kde je výchozí hodnota a zkus jemně potočit.
Trochu jsem doufal, že mě někdo dokáže nasměrovat, kterými poťáky má smysl kroutit a kterými ne.
Případně co přeměřit.
A taky jestli bych neměl odstranit ten rezistor, který někdo dal do série s poťákem na reg. otáček.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 8. 2015, 3:55

No když se ti tady někdo snaží poradit jaké kritické součástky vyměnit a co pak zkontrolovat, abys zjistil příčinu problému a ne jen odstanil důsledky, ale ty to smeteš pod stůl s tím, že si to uděláš po svém, tak se pak ti lidi asi nepřetrhnou úsilím podrobně studovat schema, aby ti radili čím zakroutit, řekl bych.
grugh
Příspěvky: 9
Registrován: 11. 8. 2015, 10:26

24. 8. 2015, 7:17

Mex píše:No když se ti tady někdo snaží poradit jaké kritické součástky vyměnit a co pak zkontrolovat, abys zjistil příčinu problému a ne jen odstanil důsledky, ale ty to smeteš pod stůl s tím, že si to uděláš po svém, tak se pak ti lidi asi nepřetrhnou úsilím podrobně studovat schema, aby ti radili čím zakroutit, řekl bych.
Desku jsem podle rady osadil dvěma novými fety místo jednoho (podle rady i selského rozumu).
Součástky jsem zkontroloval pouze vizuelně a že jsou správně/vodivě připájené. Osciloskop nemám. D2 je někde utopená pod odpory R42. Tady rada narazila trochu na absenci rozumu, resp. dostatečných znalostí na důkladnější kontrolu.

Novou zenerovu diodu jsem si dokonce koupil (ZD15/BZX85C15). Ale když jsem přemýšlel jak jí vyměnit, zjistil jsem, že ta původní je malinká SMD dioda utopená mezi ostatními součástkami.
S možnostmi mého technického vybavení a osobní zručnosti tak malou diodu vyměnit nedokážu aniž bych nespálil několik součástek okolo včetně samotné diody.
Proto jsem to vzdal. (Potají tak trochu také doufám, že třeba ta ochraná zenerka je tam kvůli limitnímu napětí Vgs fetu, které je pro typ IRFP460A +-30V).
Příčina mohla být osazení pouze jedním fetem a/nebo (jak jsem zjistil později) i zhoršená citlivost funkce na detekci přetížení.

Deska funguje až na ten zmíněný problém s nízkými otáčkami, ale to dělala od té doby co v soustruhu je (Selským rozumem jsem si říkal, že problém bude nejspíš v některém z potenciometrů)
Naopak správně funguje funkce na detekci přetížení (ale neptejte se mě, jak druhý fet mohl tuto funkci opravit).
Ani při mírné zátěži se nic významně nehřeje.
S kolegou jsem dnes trochu zkoumal schema a on si myslí, že jeden z potenciometrů (Speed / asi R15 na schematu) spíš než max. otáčky by mohl sloužit jako offset rychlosti otáček a měl by pomoc.
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

26. 8. 2015, 2:38

Dobrý den předem musím varovat nejsem mr.fahrad Jsem jeho kamarád a poprosil mě o jednu věc. On sam na tom nejni dobře a doma mu leží 30 kusu integrovaných obvodů Tda 1085 zruba 30 kusu plošnáků na tuto regulaci a asi 7 osazenejch modulů. Je otázka jestli o to je ještě zájem. Jinak by to časem zkončilo asi v popelnici.

Je mi líto že to tady někomu přislíbyl a pak nedořešil. Ale doufám že nikomu nic nedluží. Takže jestli je zajem pište do soukromích zprav zruba jednou deně tam kouknu.

Ještě jednou se za něj omlouvám ale stalo se . Takže je to tedka jen na vás.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“