Elektronický regulátor otáček minisoustruhu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
milou
Příspěvky: 274
Registrován: 24. 5. 2012, 2:56

24. 2. 2015, 7:29

Zdravím Pánové .
Běžný triákový regulátor k pračkovému motoru na malém soustruhu jsem vyměnil za pračkový regl . Zapojil jsem revers , ale po zapojení v obou směrech motor jen mrčí . Pokud sundám řemen , a pomůžu mu s rozběhem rukou , tak se roztočí , ale jen na nějakých odhadem 150-200 ot/min , a téměř bez výkonu . Ve dvou prstech ho klidně zastavím . Na desce regulátoru je nějaký malý potenciometr . Nevím , jestli to je k seřízení tacha . Motor , a regl není z jedné pračky . Z toho soudím , že chybu v zapojení nnemám . Jen mi z reglu nejde dost šťávy . Nevíte někdo co s tím ? Dík za názory .
Jara

25. 2. 2015, 8:02

Píšeš že motor a regul. není ze stejné pračky...to asi na 100%. Co máš za regulátor-ten od fahrada,či náhodný plošák s TDA 1085C ze staré pračky? Píšeš,že jsi to reguloval obyč. triak. regul.-to jsi určitě neměl zapojené tacho (není čím)...má ten motor vůbec tacho...a zapojil jsi ho? Nevěřím že by byl špatný regulátor...chyba je někde mimo něj -motor,připojení k motoru,či vadně revers...
Jara

25. 2. 2015, 9:36

Myslím tím v případě dobře udělaného regulátoru....nezap. tacha,či zkrat. tacha-plné točky. Pár chyb jsem popsal pár stránek zpět. Ale nejčastější chyba byla zbrklost-s nadšením jsem honem šel zapojit regulátor na M.-a nic. Třeba 2 dny jsem se s tím drbal pak,než jsem ho pořádně očistil...i ta zateklá přepálená kalafuna je vodivá (natož pájka),až jsem pořádně spoj proškrabal-blízké cesty mezi piny atd.,očistil,začal fachčit.
Jara

25. 2. 2015, 9:53

Laicky řečeno fahrade-na pinu 4 poťákem ladím minimální otáčky,a jejich tvrdost....ale opravdu při velmi nízkých jdou na triak velké proudové nárazy ( vyhazovalo mi to jetý 6A jistič)-nalaď si to tak optimálně,aby jsi to opravdu dřevem nezastavil. A vlastně tím i trochu ovlivňuješ max. otáčky-takže naladěnost celého obvodu. Max otáčky se dají především seřizovat-v Tvém případě poťákem P2-od obvodu +Vcc. Snižováním hodnoty-zvyšování max. toček. Ale já to mám trochu jinak-pevný odpor 120 ohm (a mám odzk.,že to reguluje i napřímo,bez R),a Ty tam máš poťák v kiloohmech...tak prubni...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

25. 2. 2015, 11:25

V datasheetu je ještě napsáno (strana 6), že se to má naladit na Upin4=12V při maximálních točkách kvůli optimálnímu odstupu signál/šum. Ještě to je celkem provázaný s hodnotou kondiku na pinu 11..
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 25. 2. 2015, 11:53, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
milou
Příspěvky: 274
Registrován: 24. 5. 2012, 2:56

25. 2. 2015, 11:40

Jara píše:Píšeš že motor a regul. není ze stejné pračky...to asi na 100%. Co máš za regulátor-ten od fahrada,či náhodný plošák s TDA 1085C ze staré pračky? Píšeš,že jsi to reguloval obyč. triak. regul.-to jsi určitě neměl zapojené tacho (není čím)...má ten motor vůbec tacho...a zapojil jsi ho? Nevěřím že by byl špatný regulátor...chyba je někde mimo něj -motor,připojení k motoru,či vadně revers...
Regl není na 100 % ye stejné pračky jako motor .
Mám náhodný regl s tda 1085 .
První triákový regl byl tento http://www.tipa.eu/cz/stavebnice-tipa-p ... a/d-84580/" onclick="window.open(this.href);return false; šlape dobře ,ale nemá zpětnou vazbu . takže nízké otáčky jsou problém .
Motor tacho samozřejmě má .
Nevěřím , že by byl špatně zapojený :) Všechno funguje jak má , ale jen když sundám řemen (bez zatížení ) .a pomůžu mu rukou . revers funguje taky . Proto jsem psal , že mám pocit , že z reglu nejde dost šťávy .
Jara

25. 2. 2015, 12:29

Milo,když tak sem dej foto...ale ze strany spojů toho plošáku,a pokusím se Ti poradit jak co zapojit...někde něco musí být blbě
milou
Příspěvky: 274
Registrován: 24. 5. 2012, 2:56

25. 2. 2015, 5:05

IMAG0468 (Kopírovat).jpg
IMAG0470 (Kopírovat).jpg
IMAG0463 (Kopírovat).jpg
IMAG0462 (Kopírovat).jpg
IMAG0460 (Kopírovat).jpg
Milo,když tak sem dej foto...ale ze strany spojů toho plošáku,a pokusím se Ti poradit jak co zapojit...někde něco musí být blbě[/quote]

Já to fakt prošel několikrát . A jestli se ukáže , že jsem to blbě zapojil , tak sežeru výrobní štítek toho soustruhu . :) No tady jsem to nějak zgrcal .
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

25. 2. 2015, 5:59

Jaro vim co se děje na pinu 4 po ladění trimrem. Jen mě zajímalo jak to popisujou ofiko v manuálu.
Miloune hele příjde mi že máš nějak moc drátů na plošnáku. Zaprvý propoj pin 6 a8 za druhé v pačkách se přepínali otáčky přes odpory. Takže porovnej tapojení tvého regulátoru s mim . Co je na víc od pinu 6 a pěk vyházej. (Ale raději si popíš hodnoty). A za další bych se kouknul na proudové omezení. Tvůj regulátor může bejt z pračky kde byl řádově 100w motor. A když si připojil motor cca 500w nrmusí se roztočit. a standatsně u těchto motorů se může lišit tacho . Info z tacha pude přes odpor na pin 12 . Zkus vyhodit tento odpor a místo něj zapojit poták cca 10 k a zkus točit od max k minimum. A sleduj změny. Další věc je že tacho muže bejt v měděném nebi. Nejsem žádnej EL mág pouze jsem měl štěstí že můj modul z pračky zrovna pasoval s motorem. Jinak bych byl v háji a už to asi leží v koši. Rád pomohu když budu vědět.
Jara

25. 2. 2015, 6:16

Vypadá,že to máš správně. Z leva vodiče-je tam 8 kontaktů vedle sebe. První 2 jsou tacho. 3 je na stranu ovl. poťáku 100k-nevidím na to nyní,ale máš ho jinou barvou-OK, ale 4 může být příčina (4,5,6 je odstřeďování,kde se dá regulovat)-někdy tam není vůbec odpor,mrkni se-když tak to přepájej na nejmenší odpor,či do uzlu nad ty odpory 4,5,6-to je jezdec ovl. poťáku 100k.
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

25. 2. 2015, 6:28

hele nej řešení sice zabere cca 3 hodiny času ale vem si měřák kus papíru a tužku měř a krsli. Označuj si spoje kde si měřil.... je to sice piplačka ale dostaneš se k něčemu co ti pomůže
Jara

25. 2. 2015, 6:34

A dál-8 je praní,to nevyužiješ...kousek dál v řadě máš správně L-fázi(2hnědé),a správně rozdělenu na dva vodiče-jeden napájí regulátor,a druhý jde na stator motoru. Pak máš správně N-modrý-to jde do regulátoru a na triak A1,a regulovaný výstup z triaku A2 (regulovaná N) máš bílý,taky správně-ten jde na rotor motoru. (motoru je jedno zdali přivedeš L na stator,a reg. N na rotor,či naopak...ale pro přehled si to zapojuji takto) Motor musíš mít v serii stator,rotor,a mělo by to fachčit.
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

25. 2. 2015, 6:41

jara má asi s tímto modulem zkušenost... já nemohu soudit.
Jara

25. 2. 2015, 6:44

fahrade fachčilo mi to na jakýkoli motor takhle zapojené,nemá tam zbytečné vodiče. Samozřejmě je tam smetí skrz praní,a skokovou regulaci,které můžeš vyházet,ale jen by si to tím teď komplikoval.
milou
Příspěvky: 274
Registrován: 24. 5. 2012, 2:56

25. 2. 2015, 6:50

Chlapy já skončím v bohnicích . :( :) No zkusím ještě ty odpory , ale nevím .
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“