Elektronický regulátor otáček minisoustruhu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2014, 6:51

Bohužel, schéma nemám, ani ten typ desky jsem nikde nevygooglil :-(. Jedině bych to mohl zkusit zkreslit podle toho plošňáku.
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

9. 12. 2014, 7:51

hele párkrát jsem to dělal a u jednostrané se to nechá ale jek je to oboustranka tak je to katarsrofa děs a utrpění
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 678
Registrován: 22. 9. 2009, 8:02
Kontaktovat uživatele:

9. 12. 2014, 8:05

Tato je jednostranná.
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

9. 12. 2014, 8:25

den hraní s měřákem a možná se nesekneš:-D.. o tomi za nejde pořád nevim jestli mám koupit frekvenční měnič a nějakej motor 3x230v a nebo doladot tuto cestu motor pračka a tda co by zdejší znalci poradili??
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 12. 2014, 9:11

mr.fahrad píše:pořád nevim jestli mám koupit frekvenční měnič a nějakej motor 3x230v a nebo doladot tuto cestu motor pračka a tda co by zdejší znalci poradili??
Jde o to co už máš a co od toho čekáš.
Řešení s asynchronním motorem a měničem je určitě fajnovější - žádné uhlíky a bude to vypadat víc profi. Ale asi tam zase nanahoníš moc vysoké otáčky (pokud je teda potřebuješ). Běžné asynchrony na to nejsou dělané.

Řešení s pračkovým motorem bude v praxi mnohem levnější - motor seženeš případně grátis, regulátor se dá snadno postavit ze součástek za pár korun (kdežto frekvenční měnič nez značného know-how nepostavíš).
Výhodou jsou vysoké dosažitelné otáčky (klidně 10-12 tis. RPM) a levné řešení. Nevýhodou je omezený sortiment výkonu motorů, zvlášť pokud se zaměříš na ty pračkové. Tam je to tak podle velikosti pračky 200-500W řekl bych.
No a další vyhodou je, že když to postavíš, tak z toho budeš mít radost, a navíc prodloužíš život motoru, který by jinak skončil v hutích.
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

10. 12. 2014, 10:20

Dneska jsem ještě hledal na netu a našel jsem toto http://svetelektro.com/modules/Forums/d ... &mode=view" onclick="window.open(this.href);return false;
http://svetelektro.com/Forum/regulacia- ... 32090.html" onclick="window.open(this.href);return false;
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

10. 12. 2014, 11:01

Původně jsem chtěl jít cestou měniče a asynchronu protože do budoucna plánuji soutstruh předělat na cnc hejbátko(měnič zvládne ovládat počítač) Bohužel do těla čínského soustruhu se nedá moc velkej motůrek cca 400w . A otáčky by se nechali dohonit řemínkem. Ale myslim si že kdybych dal převod 1:1 na vřeteno a motor točil 2800 tak si myslim že by to mohlo stačit. Ale mám strach při nízkejch otáčkách cca 100 otáček jak by to bylo ze sílou na univerzálce.


Pak sem náhodou tady na forum narazil na tuto diskuzi o pračkovejch motorech. Celkem mě zaujala videa na youtube protože motor se pánovi sotva motal cca 200 otáček a nezastavil ho o dřevo. Tím pádem kdybych dal převod na univerzálku cca 1:4 tak by max otáčky byli cca o kolo 2 tis(záleželo by na motoru a nastavení regulace). A při nizkejch otáčkách na vřeteni cca 100 otáček by vřeteno mělo mít větší krouták, protože motor je už zpřevodován do pomala . Toto je má myšlenka neřiká že dobrá!!!!!!!!!!!!!!! Motory v pračkách mívají cca taky o kolo 400w takže vykonově by to vyšlo zruba na stejno.

Pro obě řešení bych určitě použil zubatej řemínek už jen z hlediska menší třecí odpor ....

Ale jak jsi pravil motory z praček končí v hutích a nejni to škoda? Měl bych pro něj více využití máme stajanovou vrtačku od promy.. Kde původně byla předlohová řemenice(čínan se snažil dohnat velké rozmezí otáček chválim) ale bohužel mechanické provedení je horší. Takže předloha středová řeměnice byla vyndaná. A ve stávajícím stavu má vrtačka otáčky cca od 600 otáček do 2000 (typuji z hlavy jsou tam 2 3 stupnové řemenice). Pračkovým motorem by se mohl vyřešit problém, když vrtám 20 kou vrtákem tak by mi vrtačka vrtačka. Nemusel bych jí honit po ponku a vůle co jsou v konstrukci by nebyli tak sluchově razantní.

A za další proč by se tento motor nedal použít jako vřeteno pro lidi co nemají na profi vřetena. Max otáčky jsou na nějaké kousání do dřeva dostačující a myslim že i do tvrtších materiálů (hliník měd železo) by tyto motory při nižších otáčkách mohli mít koule. A stojí to flašku jako uplatek na kovošrotě. A pár součástek pospojovanejch třeba na univerzálnim plošnáku. Výsledek se určitě nezahambí...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

10. 12. 2014, 11:59

mr.fahrad píše:Původně jsem chtěl jít cestou měniče a asynchronu protože do budoucna plánuji soutstruh předělat na cnc hejbátko(měnič zvládne ovládat počítač) Bohužel do těla čínského soustruhu se nedá moc velkej motůrek cca 400w . A otáčky by se nechali dohonit řemínkem. Ale myslim si že kdybych dal převod 1:1 na vřeteno a motor točil 2800 tak si myslim že by to mohlo stačit. Ale mám strach při nízkejch otáčkách cca 100 otáček jak by to bylo ze sílou na univerzálce.

Pak sem náhodou tady na forum narazil na tuto diskuzi o pračkovejch motorech. Celkem mě zaujala videa na youtube protože motor se pánovi sotva motal cca 200 otáček a nezastavil ho o dřevo. Tím pádem kdybych dal převod na univerzálku cca 1:4 tak by max otáčky byli cca o kolo 2 tis(záleželo by na motoru a nastavení regulace). A při nizkejch otáčkách na vřeteni cca 100 otáček by vřeteno mělo mít větší krouták, protože motor je už zpřevodován do pomala . Toto je má myšlenka neřiká že dobrá!!!!!!!!!!!!!!! Motory v pračkách mívají cca taky o kolo 400w takže vykonově by to vyšlo zruba na stejno.
Ten pračkový motor s tachem má příjemnou vlastnost v té zpětné vazbě od tacha - když by mu se zátěží padaly otáčky, tak prostě zabere víc. Podobně, jako se tady často zmiňuje výhoda serv, tj. přetižitelnost. A pokud to ještě zpomalíš převodem, tak by to mohlo mít na soustruh fajn vlastnosti.

Na vřeteno se to moc nehodí, protože ten motor má malou hustotu výkonu na rozměr a hmotnost. Tedy jinými slovy na svůj výkon je příliš velký a těžký. Takže se hodí tam, kde stojí (soustruh, vrtačka, bruska, čerpadlo atd.), ale není vhodný k tomu, aby se vozil na portále.

Dřív jsem napsal, že sem hodím nějaký funkční návrh regulátoru ve dvou verzích - jednoduché s potenciometrem na běžné ovládání rukou a pak trochu složitější s možností ovládání z CNC. Oboje mám vymyšlené, ale ještě jsem neměl čas to vyzkoušet. Takže až skončí to každoroční šílenství před koncem roku a pokud ho přežiju, tak pak se do toho dám.
Jinak je to fakt k posr... jak každý chce na konci prosince dohnat to, co pořád odkládal v průběhu roku.
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

10. 12. 2014, 4:38

tak jsem si udělal radost přivezl jsem si motor z pračky a jeden modul z pračky s tda 1085c
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

10. 12. 2014, 7:08

Tak už mám komplet rozkreslenou desku a začně se s nějakejma upravama
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

11. 12. 2014, 10:17

Tak tady jsem nafotil desku a mé rozkreslení je to zatim na papíře. Tak kdyby někdo pro orientaci hodnyty součástek ale vůbec neseděj s katalogovym zapojenim. Předem se omlouvám foceno mobilem tak se nelekejte. http://leteckaposta.cz/783792494" onclick="window.open(this.href);return false;
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

11. 12. 2014, 1:47

Tak jsem se tim dneska prokousal pár hodnot součástekjsou celkem podobné největší zásah sem udělal že pin 6 jsem propojil s pinem 8. A vyházel jsem všechny odpory co byli napojení na pin 6. Takže jsem Vypájel veškeré hebedí kterym se spínali otáčky. V reálu jak je výsrupní svorkovnice tak jsem zlikvidoval od pinu 9 do pinu 5.

Takže jestli jsem se trefil tak je dole níže obrázek zapojení. Prosím raději mě zkontrolujte každej se může seknout.
Přílohy
zapojení.png
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

11. 12. 2014, 1:54

A tady už by to mělo bejt funkční
Přílohy
upravené zapojení.jpg
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 12. 2014, 9:03

Pěkné. Jen škoda, žes to nenamaloval (nebo aspoň nenafotil) trochu čitelněji.
A z čeho to budeš napájet? Evidentně ti tam chybí srážecí výkonový odpor z vývodu 12 za diodou (pokud to správně čtu, tak to máš i poznamenané i ve schematu).
Kromě napájení přes srážecí odpor by se to mělo dát napájet i přes srážecí kondenzátor s malým předřadným odporem (kondík tak 47n-100n v provedení X2 na 230Vst, předřadný odpor tak 100-200R).
A mělo by to jít napájet dokonce i z izolovaného DC zdroje. Jestli máš doma nějaký zdroj kolem 12V třeba od starého mobilu nebo jiného zařízení, tak by se to mělo dát použít (raději pro začátek přes nějaký omezovací odpor 100-200R). Pokud bys použil laboratorní zdroj, tak ty bývají často spojené se zemí. Pak by bylo třeba si pohlídat, abys spojil zem s N (u izolovaného kalkulačkového zdroje by to bylo jedno).
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

11. 12. 2014, 9:41

Co jsem koukal na katalogové zapojení tak by tam měl bejt odpor 5k6 aspon 5 watů.Ten už s toho původnímajitel vyndal. Jinak co jsem koukal tak před potenciometr na regulaci otáček dávají předřadný odpor řádově 300 omů. Jinak zejtra snad budu mít odpor a potencák tak vyzkoušim. jestli bude chodit vše lépe nakreslim a samo zvěřejnim. Jen si nejsem jistej se zapojenim motorem.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“