SUI 32 CNC

Tovární CNC a apřestavby konvenčních soustruhů
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

23. 10. 2016, 8:48

Já myslím že je :D ale proč ne. Zítra to přivezou tak uvidím, nafotím a dám vědět.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

23. 10. 2016, 8:48

ono otázka kolik se zrovna těhle SUI32 CNC udělalo a jestli v tom budou nějaké rozdíly.. to moje je z roku 1990 a připadá mi to jak fabricky předělaná konverze klasické SUIky.. převodovka zůstala, všude takový ubastlený držáky aby to šlo dopasovat na díry které už byly na klasickém soustruhu (místo posuvovejch tyčí atd) a jen takové celé zabalené a dodělaná elektronika... jako rozchodit se dá cokoliv.. ale když vezmu že nové motory jsou za cca 30000 je k nim dokumentace a je to nové a kdykoliv zaměnitelné.. tady čekaš kdy se co po těch letech co posere .. to vše musí každej zvážit sám
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2016, 8:52

jo v tom mas pravdu
zalezi na rozpoctu a jak kriticke je pak pouziti
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

23. 10. 2016, 8:57

použití nehrotím :D Klasika ještě doma zůstává takže jsem v klidu. S tím dobastlením na SUI32 klasiku bych se nedivil. Ale na druhou stranu. Původně jsem chtěl 18ku RDčko předělat na CNC. A tohle je tedy mnohem lepší cesta mi přijde.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2016, 9:01

to si bud jiste
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

25. 10. 2016, 8:19

Tak je to v dílně. Dneska jsem to připojil k síti. Po zapnutí se stroj rozhučí (patrně ty větráky co chladí skříň :D ).
Potom se začnou načítat čísla na displeji až naběhne systém. Nejdříve je potřebné projet referáky. To je docela v pohodě a pochopil jsem to.
No a potom jsem se dostal jenom do ručního ovládání. Osy klasika- tlačítky posuv říditelný přes poťák plus ruční kolečko. Které má ovšem pouze jednu rychlost což mě docela štve. Třeba to jde nějak změnit. Otáčky v ručním režimu se dějí přes M funkce. Ta sepne stykač a následně řídím otáčky poťákem od měniče. Jdou řadit 3 rychlost. Štve mě že nejdou řídit otáčky programem.
Dále co mě vyděsilo tak bylo že když jedu v Zetku rychloposuvem tak něco mlátí na šroubu- u uložení. Patrně vysypané ložisko. Pojezd Xu vypadá v pohodě. K servu jsem se zatím nedostal ale hned jak to bude tak ho nafotím. Otázka konverze na nový systém bude asi půl roku :D je to fakt pakárna. Jako funguje všechno jak má... ale to programování nemůžu pochopit.. mám tu 2 sešity programů ale pořád to nějak nemůžu pochopit :D tak snad časem :D
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2016, 8:39

jakto že jen 3 rychlosti? vždyť jich tam je 18.. máš jedno 3rychlostní a druhé 6ti rychlostní a tomu odpovídá i tabulka otáček která je uvedena na stroji (pro 50Hz)
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

25. 10. 2016, 8:41

ta spodní převodovka je venku a je tam měnič
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

25. 10. 2016, 10:09

to už z továrny?
ono je to takové nešťastné tu převodovku vyhodit, už si nepamatuju převody, ale u toho mého SUIka ta horní je tak nějak divně rozložena, že je v podstatě 2 stupňová (ty dva stupně jsou skoro stejný, není to v celém rozsahu rozděleno) pak samozřejmě záleží na tom převodu té druhé.. ale mě to vycházelo
původně jsem přemýšlel dát na tu kliku nějaký krokáč a mít to automaticky řaditelné přímo ze systému podle otáček, a tu druhou dát třeba napevno na nějaký stupeň, ale já se v podstatě bez té druhé neobejdu (ani bez té první) když vezmu celý rozsah do 3200ot tak by to bylo byť s měničem a jen jednou převodovkou dost degradované postě převodovka je převodovka..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

30. 10. 2016, 8:24

Není to z továrny. Udělal to tak ten první majitel. Uvidíme jak to pujde. Třeba to bude v pohodě. S tím rozsahem té třístupňovky máš pravdu :D Ale neřešme to. Pokud to bude stát za prd tak to začnu řešit. Zatím to neřeším.
Jinak jsem teď ležel týden v manuálu a konečně jsem to nějak trošku aspoň pochopil :D Teď už to jenom aplikovat v mašině. Ten řídící systém není vůbec špatný. Ale je to prostě nedostatečné :D Chybí tam třeba cykly na nějaké soustružení kuželů, hrubování kuželů a tak. Ale pro začátek bude stačit. K té 510tce by mělo jít připojit i řízení frekvenčáku. Ale radši na to asi kašlu. Na bazoši byly držáky na nože tak jsem je rovnou koupil :D Oddekloval jsem osu Xka a.. nevím :D nevyznám se v tom. V manuálu je nějaká zmínka o tachodynamu takže to bude asi historie. Převod to má ozubeným řemenem z motoru na šroub a odměřování je potom přímo na šroubu. Je tam všude kolem do kola miliarda koncáků ale dobrý. Štve mě docela malý průchod nad supportem a to asi 150mm. Ale budíž.. Co jsem to zkoušel roztáčet tak mi to přijde celkem hlučné.( https://youtu.be/_wL5R0KAKtw" onclick="window.open(this.href);return false; ) Nevím jestli to ale není tím frekvenčákem. Nikdy jsem se s tím ještě nesetkal tak nevím.
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

8. 11. 2016, 8:51

Tak už jsem to rozběhl :D je to moje první cnc tak jsem z toho celkem unesený :D hlavně teda řezání závitu na 800ot/min. To mi vyrazilo dech.
No ale taky jsem narazil na pár nedostatků. ¨
Zkoušel jsem přesnost polohování. X-ko se vrací tak ve stovce. To mě docela udivilo. Ale ne Zku to je tak do 4 setin. Ale jestli je tam vysypané to ložisko tak se tomu potom nedivím.
Dále mě celkem štve ten systém. Někdy se s tím nemůžu vůbec domluvit. Ale to bude patrně tím že to znám teprve týden :D Jinak se mi osvědčilo program napsat na papír ve škole a pak ho jen přepsat do mašiny a můžu jet. To se mi zase líbí.
No a poslední problém který předpovídal RaS :D Ten rozsah otáček je vážně nějak k prdu. Ale není to zas taková hrůza a vždycky se dá najít řešení. Jen mě celkem žere ten randál co se žene z motoru. Je to takový až nezdravý zvuk. Ale přijde mi jako by ten měnič byl nějak blbě nastavený. Někdy dojdu, zapnu a motor jede tiše.Až třeba mu žačnu dávat kapky a vytěžovat ho tak začne to kvílení a nejde to už nijak utišit. Ani zastavení otáček, ani vypnutí celé mašiny včetně měniče. Motor se nepřehřívá, je pořád studený.
Třeba včera jsem soustružil a fakt se to nedalo poslouchat ten kravál. Dneska dojdu, zapnu a úplně tichý. Točil jsem to na tu jedničku rychlost, frekvence +- 80Hz. Potom jem točil uložení na vyšší točky tak jsem zařadil dvojku a jel jsem to na nějakých 20Hz. A pak přepnu zas zpátky na jedničku a kravál zas. Tak nevím co nastavit jinak. Frekvenční měnič je TECO 7300CV. Vůbec netuším jak ho někdo předemnou zapojoval. Ale nejspíš je tam zpětná vazba od vřetena. Co s tím ?
Obrázek Obrázek


image hosting more than 5mb
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

9. 11. 2016, 5:32

TECO je dobrej měnič
Pokud to jednou dělá a podruhé ne tak asi není problém v nastavení měniče - kontrola parametru by neškodila :D
Není spíš problém někde v ložisku?
Co je tam za motor?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

9. 11. 2016, 7:50

je tam 4kW 4polovej asynchronní motor
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

9. 11. 2016, 10:05

Předpokládám převod z motoru řemeny?
Shodit a poslechnout si samotný motor
Vlastní nebo cizí chlazení?
Podle zvuku bych tipnul na ložiska vřetene jak jsou mazaná?
Pokud motor bude běžet potichu vyřadit převodovku a poslechnou předlohy běh bez vřetena
A nakonec vřeteno
Odhad mělo to vůli tak to někdo přitáhnul na fest a ložiska vřetene udělala pa pa :twisted:
Tím to postupem se dá celkem bezpečně nalézt příčina
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

9. 11. 2016, 10:24

Vřeteno to není. I při vyřazené předloze to pořád dělá. Navíc jde slyšet že ten zvuk jde přímo od motoru. Řemeny se mi zhazovat neche protože je tam k ničemu přístup. Navíc když vlezu k motoru tak je to vyloženě zvuk motoru. Ty ložiska motru bych taky tipnul. To by právě ověřilo sundání těch řemenů a roztočení že?
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Odpovědět

Zpět na „CNC soustruhy“