Vakuové upínání překližky

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

23. 10. 2016, 6:43

Ahoj všem .
Potřeboval bych radu s upínáním překližky při frézování .
Mám takovou konkrétní situaci potřebuji ze čtverce 38 x 38 cm vyřezávat tvary zhruba o velikosti 6 x 6 cm .
Materiál je 6mm nebo 3mm topolovka . Frézuju 2mm frézou .
Zatím to řeším upínáním po obvodu pomocí upínačů . Problém je že občas některý kus vyskočí nahoru a už to lítá :?
Navíc to občas uprostřed vibruje .

Tak mně napadlo použít vakuový stůl .
Problém je že to potřebuji frézovat durch .
Je nějaká šance že to bude držet když to všechno vyfrézuju ?
Nemám s tím žádnou zkušenost . Tak se tu ptám než se pustím do zkoumání slepé uličky :wink:
Vím že se dají udělat můstky ,ale tomu se chci vyhnout .
Díky za každou radu .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2016, 7:12

resenim je mit tak silny zdroj vakua ze to hrave pobere ztraty ktere vyrobis tim ze to profrezujes
nebo si na kazdy typ vyrobku musis udelat mezidesku co ma kapsy na jednotlive dily
tam mas ztraty mensi
v kazdem pripade pro preklizku bude platit bod 1 vzdy
protoze moc netesni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8169
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2016, 7:27

Ještě by šlo řešení s porézní mezivrstvou. Na vakuový stůl se položí kartón, takový ten nejobyčejnější, a na to obrobek. Dá se to profrézovat do toho kartónu (to je spotřebák) a krásně to drží. Tedy nevím jak s překližkou, na hliník to funguje.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

23. 10. 2016, 7:28

No ta mezideska mě napadla ,ale je toho hodně různých tvarů .
Pak druhá možnost udělat rastr dírek třeba 2x2 cm 3mm .

Dá se odhadnout jak velký průtok by měla mít ta vývěva na plochu 40 x 40 cm ?

Ještě mě napadá to ze začátku zkusit průmyslovým vysavačem .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2016, 7:29

obcas pomuze jako takova poucka oboustranka
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8169
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2016, 7:35

azamo píše:No ta mezideska mě napadla ,ale je toho hodně různých tvarů.
Právě že tam vůbec nezáleží na tvaru. Tím kartónem pořád vzduch prochází v celé ploše, ale jen málo, vývěva to utáhne. A když se tam položí obrobek, klidně menší než ten kartón a se složitým obrysem, tak se krásně přicucne. Viz třeba fotky na http://www.datron.sk/cnc-stroje/cnc-frezovanie/m8cube/" onclick="window.open(this.href);return false; , tam mají takhle upnuté všechno.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

23. 10. 2016, 7:41

No jenomže ten hliník bude přece jen líp těsnit .
Nevím jak ta překližka je sice broušená ,ale i tak to bude asi o dost horší .
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

23. 10. 2016, 8:56

prochaska píše:Ještě by šlo řešení s porézní mezivrstvou. Na vakuový stůl se položí kartón, takový ten nejobyčejnější, a na to obrobek. Dá se to profrézovat do toho kartónu (to je spotřebák) a krásně to drží. Tedy nevím jak s překližkou, na hliník to funguje.
ten karton je zároveň filtr na špony aby je necucala vývěva - nebo tam máš ještě další filtr ?
a co mazání lihem při frézování hliníku ? dalo by se to použít ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8169
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

23. 10. 2016, 9:12

chb píše:ten karton je zároveň filtr na špony aby je necucala vývěva - nebo tam máš ještě další filtr ?
a co mazání lihem při frézování hliníku ? dalo by se to použít ?
Špony to odfiltruje spolehlivě, ale pro jistotu mám před vývěvou ještě další filtr, je to takový ten co se dodává v soupravě s odlučovačem vody ke kompresoru, úplně stačí. Mám membránovku a ta se musí celá rozebrat, když nasaje špony.
S lihem není nejmenší potíž, neucpává to. Problém je emulze, tam se to použít nedá.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 10. 2016, 10:39

prochaska píše:Na vakuový stůl se položí kartón, takový ten nejobyčejnější, a na to obrobek. Dá se to profrézovat do toho kartónu (to je spotřebák) a krásně to drží.
Prosím Tě jaký karton používáš?
Třeba Datron na to má nějaké speciální vakouvé kartony, ale nějak jsem nepřišel na to, kde je v Česku koupit (na mailový dotaz jestli to od nich někdo v Česku prodává Datron ani neodpověděl).
Chtěl bych to použít na tišťáky.
Díky.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

24. 10. 2016, 6:45

prochaska píše:
chb píše:ten karton je zároveň filtr na špony aby je necucala vývěva - nebo tam máš ještě další filtr ?
a co mazání lihem při frézování hliníku ? dalo by se to použít ?
Špony to odfiltruje spolehlivě, ale pro jistotu mám před vývěvou ještě další filtr, je to takový ten co se dodává v soupravě s odlučovačem vody ke kompresoru, úplně stačí. Mám membránovku a ta se musí celá rozebrat, když nasaje špony.
S lihem není nejmenší potíž, neucpává to. Problém je emulze, tam se to použít nedá.
já mám v merku rotační vývěvu a ta jede na oleji a právě zvažuji, zda by jí lihové páry nevadily - špony, to je jasné ...

jinak jako podkladní spotřební vrstva mne napadl klasický sešitový piják (možná víc vrstev?) - ale protože to zatím nemám jak vyzkoušet, je to jen nápad.

protože o tom kartonu se bude diskutovat - vyfoť detail toho co používáš, pod kartonem si lze představit cokoliv
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
zverodoktor
Příspěvky: 3010
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

24. 10. 2016, 7:58

Ahoj,
ten kartón je asi knihárska lepenka, napr. tu: http://www.kniharstvijihlava.cz/29451-l ... a-lepenka/" onclick="window.open(this.href);return false;
Existuje v rôznych hrúbkach.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8169
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2016, 8:35

Mex píše:Prosím Tě jaký karton používáš?
Třeba Datron na to má nějaké speciální vakouvé kartony, ale nějak jsem nepřišel na to, kde je v Česku koupit (na mailový dotaz jestli to od nich někdo v Česku prodává Datron ani neodpověděl). Chtěl bych to použít na tišťáky. Díky.
Zkoušel jsem to s kartónem který jsem našel někde ve skladu a fungovalo to, pak jsem si koupil ten od Datronu. To je divné, že se neozvali, normálně komunikují bez problémů.
Aleš Procháska
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

24. 10. 2016, 2:45

prochaska píše:Zkoušel jsem to s kartónem který jsem našel někde ve skladu a fungovalo to, pak jsem si koupil ten od Datronu. To je divné, že se neozvali, normálně komunikují bez problémů.
Chápu to správně, že jsi utrhl kus nějaké papírové krabice a použil to?
Díky.
zverodoktor píše:Ahoj,
ten kartón je asi knihárska lepenka, napr. tu: http://www.kniharstvijihlava.cz/29451-l ... a-lepenka/" onclick="window.open(this.href);return false;
Existuje v rôznych hrúbkach.
Zdá se mi to ale trochu moc hutné, to bude mít možná moc velký pneumatický odpor.
Chtělo by to asi nějakou "čínskou lepenku", tj. nějakou ošizenou a řídkou.
Díky.

Mimochodem - co bude dělat papír s frézami? Možná to u těch kartonů tak nebude, ale normální papír myslím dost tupí nástroje. Kromě celulózy se tam cpe ledacos, včetně snad kaolínu. Myslím, že čím kvalitnější a lesklejší papír, tím větší smrt pro břit nástroje.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8169
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

24. 10. 2016, 2:58

Mex píše:Chápu to správně, že jsi utrhl kus nějaké papírové krabice a použil to?
Byla to nějaká proložka z krabice, samotná krabice by se z toho asi udělat nedala.
EDIT: vlastně dala, za komoušů se z toho dělaly krabice na boty. Teď už ne, teď je krabice zhusta kvalitnější než boty samy.
Mex píše:Mimochodem - co bude dělat papír s frézami? Možná to u těch kartonů tak nebude, ale normální papír myslím dost tupí nástroje. Kromě celulózy se tam cpe ledacos, včetně snad kaolínu. Myslím, že čím kvalitnější a lesklejší papír, tím větší smrt pro břit nástroje.
Tenhle nedělá nic, je neplněný. Takový ten šedohnědý, nehlazený, málo pevný.
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“