stavba routru na kousáná do dřeva

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
drevokousal
Příspěvky: 85
Registrován: 15. 12. 2016, 5:45

20. 12. 2016, 7:04

Dobrý večer zdravim zdejší mágy . Po dlouhé době jsem se odhodlal ke stavbě 2 stroje. První chodil celkem uspokojivě ale byl moc malý a šetřil jsem na pohybovém vedení. Tadka mám v plánu frézku o rozměrech zruba 1200x900 takže typuji obrobitelná plocha 1000x700 když vše klapne podle mé vize. Dám bude svařen bud z jeklu nebo po obvodu z nějakého masivnějšího učka. Na uložení bych rád použil lineáry. Přiznám nebudu kupovat nové ale jeté což mi dost skomplikuje vizy a návrhy.... budu muset improvizovat co se sežene. Když bych nesehnal lineáry tak půjdu cestou podepřenek. Šrouby budou určitě trapézy časem možná i pozlacené:-d. Ale nevim zatím jaké matky na trapézy jestli teflon nebo zkusit výrobu z bronzu... ale na to je zatím dost času. Spíše mě zajímají otázky ohledně linear(podepřenek) vedení jak moc jsou nachylné na nečistoty z obrábní dřeva jestli bych měl volit uložení osy X radeji mimo nebo vymyslet krytí. Nebo mají dostatečné stírání. Dále bych rád vědělů jestli na osu x použít jeden nebo 2 spojené šrouby. Chápu že je problém 2 šrouby spojit a doladit motorama(driverama). Ale když se podaří tak to musí bejt best. A v neposlední řadě mě zajímá pokrok v řízení a driverech. Můj první stroj chodel na modré 3 ose a všici víme jak chodí a nechodí. Takže mě zajímá jestli stačí jako driver tb6600 nebo použít něco od microconu a nebo koupil renovované drivery. A v neposlední řadě jestli použít rozhraní parelerního portu nebo usb... Předem musím varovat nejsem milionář ale leco si dokážu udělat rukama nebo k základnim obráběcim pracim si pomoci ale je to okrajově proto prosím přiohlížej te na to tak...
atlan
Příspěvky: 3352
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

21. 12. 2016, 6:01

Aby si sa necudoval preco ti nikto neodpoveda. Zvarany ram a lineare bude problem, bude to krive a casom sa to bude este deformovat. A aj tak po zvareni ak by si dal plochu pre lineare prebrusit, to bez odstranenia pnutia nebude dobre. Ak by si precital forum dosiel by si nato ze pre teba bude dobre pouzit hlinikove profily. Doporucujem pocitat forum a prehodnotit plany. Prachz dreva sa dostane vsade tak ze doporučujem rozmyslat nad zakrytovanim uz teraz.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2016, 7:34

atlan píše:Aby si sa necudoval preco ti nikto neodpoveda. Zvarany ram a lineare bude problem, bude to krive a casom sa to bude este deformovat. A aj tak po zvareni ak by si dal plochu pre lineare prebrusit, to bez odstranenia pnutia nebude dobre. Ak by si precital forum dosiel by si nato ze pre teba bude dobre pouzit hlinikove profily. Doporucujem pocitat forum a prehodnotit plany. Prachz dreva sa dostane vsade tak ze doporučujem rozmyslat nad zakrytovanim uz teraz.
profi masiny pro stolare jsou taky svarence s lineary, plazmy a lasery jsou na tom stejne, no proste banda diletantu
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2016, 9:44

atlan píše:Aby si sa necudoval preco ti nikto neodpoveda. Zvarany ram a lineare bude problem, bude to krive a casom sa to bude este deformovat.
Máš i nemáš pravdu, pokud to svaří z materiálu tl. 2, 3, 4, tak to bude sračka pokud začne s materiálem tl. 8 a víc bude to na dřevo a něco hliníku stačit ,no a na ocel musí ještě přitlačit tam bude někde kolem tl.15 a víc (samozřejmě záleží na konstrukci a rozměrech)
Tady máš svařenec na dřevo http://fmodel.rajce.idnes.cz/drevohryz/" onclick="window.open(this.href);return false; jekly ,na nich pásnice aby bylo z čeho brát pod lineáry.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8950
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 12. 2016, 10:06

fmodel píše:Tady máš svařenec na dřevo http://fmodel.rajce.idnes.cz/drevohryz/" onclick="window.open(this.href);return false; jekly ,na nich pásnice aby bylo z čeho brát pod lineáry.
Je tam ve finále nějaký krytování? Nebo je to řešeno jinak (odsávání přímo u zdroje)?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
drevokousal
Příspěvky: 85
Registrován: 15. 12. 2016, 5:45

21. 12. 2016, 11:57

plánuji použít na stavbu jekli zruba 50x50 s 3 kou stěnou ano vím že sváření je problém ale zase myslím si že mám slušné možnosti na svařování a po přefrétování ploch pro lineáry by to mohlo bejt jak štakč ok . Vím nebude to dokonalé ale na druhou stranu myslím si žeto bude lepší než konstrukce viz tron. A co se týče hliníkové konstrukce nevím to mě někdy nezaujalo. Vim lehké hezkly se s tim pracuje ale myslim si že stroj by měl mít i trošku tuhost a masu. (Aby to pak nedrnčelo jako čínské stolní soustruhy) Dále se zeptám budou mi stačit 15 kové kolejnice na lineáry nebo volit raději 20 ky. Předem moc děkuji za odpovědi a objasnění drobných nejasností
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2016, 3:01

Thomeeque píše: Je tam ve finále nějaký krytování? Nebo je to řešeno jinak (odsávání přímo u zdroje)?
Bylo v plánu,ale pak se zjistilo že je skoro zbytečný že se o to postaraj stírátka (dvojitý) +nějaký to jednoduchý odsávání.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2016, 3:04

drevokousal píše:plánuji použít na stavbu jekli zruba 50x50 s 3 kou stěnou
Minimálně http://www.kondor.cz/jekl-80x80x8/d-79272/" onclick="window.open(this.href);return false; pokud to chceš udělat z trojky tak je lepší smotat to z tvrdejch novin ,výjde to nastejno.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
t256
Příspěvky: 2852
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

21. 12. 2016, 3:19

Z trojky plechu si ted stavim 3D tiskarnu :-)
A i to se mi zdalo slabe, takze nektere nosne casti jsou vypalky z 8mm plechu.
drevokousal
Příspěvky: 85
Registrován: 15. 12. 2016, 5:45

21. 12. 2016, 5:12

Plánuji konstrukci.... uznávám obšlehnu nápad někoho tady z klubu... ale psal jsem mu ale doufal jsem že se ozve ale zatím nic ... ale plánuji něco takovéto http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=7496" onclick="window.open(this.href);return false; . Navíc podli cás vám příjde lepší hliníkovej profil 45x45 než jekl 50x50 s trojkou materiálem??
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2016, 6:53

drevokousal píše: Navíc podli cás vám příjde lepší hliníkovej profil 45x45 než jekl 50x50 s trojkou materiálem??
Oba stejně špatný,ten jekl s 3kou stěnou bude navíc krásně rezonovat a hliníkovej ve spojích kroutit .
Psals že už jeden stroj dělal, a to ses nepoučil ?? kolik musí hobbík nadělat špatnejch strojků aby uznal že je potřeba to dělat trochu pořádně ??Navíc budeš hodně bohatej když to budeš moct několikrát opakovat než to bude tak jak má.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2016, 7:01

Jo a kup 20ky -25ky lineární vedení ,žádný podepřený nebo nepodepřený tyče ,a jakékoliv kuličkové šrouby a žádné trapézové nesmysly .Určitě chceš na mašině dělat tak abys občas něco vyďělal ,tak je potřeba to udělat pořádně nebo až dostaneš zakázku tak zapláčeš.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
drevokousal
Příspěvky: 85
Registrován: 15. 12. 2016, 5:45

21. 12. 2016, 7:13

JÁ nevim připadám si jak alenka v říši divů..... když nemám lineary aspon 50 ky a konstrukci aspon z traverzy... at nezapláču vit text víše





tak je potřeba to udělat pořádně nebo až dostaneš zakázku tak zapláčeš


Do háje já si to dělám jako hračku a zálibu na dlouhé večery.... já se tim nechci živit a když v okolí někomu něco vykoušu tak jen z dobré vůle ho potěšit a ne brát za to nehorázné valuty..... a když se tak do mě navážíš ukaž tvůj první stroj co si zcela sám navrhnul vyprojektoval sešrouboval zdrátoval a uvedl do provozu.... ukaž co si sám dokázal....
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

21. 12. 2016, 7:42

drevokousal píše:JÁ nevim připadám si jak alenka v říši divů..... když nemám lineary aspon 50 ky a konstrukci aspon z traverzy... at nezapláču vit text víše





tak je potřeba to udělat pořádně nebo až dostaneš zakázku tak zapláčeš


Do háje já si to dělám jako hračku a zálibu na dlouhé večery.... já se tim nechci živit a když v okolí někomu něco vykoušu tak jen z dobré vůle ho potěšit a ne brát za to nehorázné valuty..... a když se tak do mě navážíš ukaž tvůj první stroj co si zcela sám navrhnul vyprojektoval sešrouboval zdrátoval a uvedl do provozu.... ukaž co si sám dokázal....
Si děláš prdel ne?
Někdo kdo údajně má jeden stroj za sebou a stejně neví co a jak, si dovolí napsat něco takového, tak to už opravdu nevím kde jsme, netvrdím, že odpověď od např. fmodel je pro začínajícího HOBBÍKA vyloženě košer, ale máš přeci za sebou jednu mašinu a tak musíš vědět kde je co už špatně. "fmodel" Ti odpověděl podle zdravého rozumu a Ty napíšeš, že se do tebe někdo sere. To jsem si nedovolil za čtyři roky a dlouho si to nedovolím, a věř, že mně něketré věci taky serou. A k tomu mně ještě serou lidi ci píšou kokotiny jako Ty.
Omlouvám se všem ostatním za vulgarismy
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10131
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

21. 12. 2016, 7:48

drevokousal píše:J a když se tak do mě navážíš ukaž tvůj první stroj co si zcela sám navrhnul vyprojektoval sešrouboval zdrátoval a uvedl do provozu.... ukaž co si sám dokázal....
Dobře najdu fotky alespoň tří mašin (dvě portálovky) od 400kg do 1,5t komplet výroba žádný předělávky ,ta úplně první je kdo ví kde.
A abych se do tebe nenavážel tak tím s tebou končím.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“