Levne MiniCNC

fotky našich strojů, aneb co máme doma
Odpovědět
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6950
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 2. 2017, 7:23

jasný máš malé motory na to je asi dost tuhá , ale pokud nemáš motor dobřevosetak ti moc dlouho ty Al nevydrží
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

1. 2. 2017, 7:49

misil píše:no, v mem pripade ta spojka je hrozne tuha a neni uplne v ose (nebo nemam uplne v ose motor s osou kulickace) - cili se to desive rozdrncelo, kroutilo a nebyl jsem to schopnej ani na treti rozborku porovnat. Ta hlinikovka to krasne pobere a jezdi to uplne hladce. Ale je fakt, ze ta cervena je od cinana (jako vsechno krome profilu a motoru) a treba je na pikachu uz z vyroby... Mozna by stacil trochu mekci ten plast.

(Ta spojka je 20x25mm - z 6.35 na 8mm a motory maji max. 1,3Nm. Tak snad chvilku vydrzi. Ono to mozna z fotky vypada vetsi)
Tak pokud nemáš v ose motor se šroubem, tak to přece neznamená, že ta spojka je na nic. Jen nevyhovuje pro tvůj účel.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

1. 2. 2017, 8:11

co jsem dokazal zmerit, tak to v ose mam. Ale ta spojka je nejaka pokroucena a nesrovna se. Mozna vada kusu, mam jeste tri. Zkusim je az jestli mi tahle praskne.
Uživatelský avatar
Andy V
Příspěvky: 186
Registrován: 17. 8. 2016, 11:46
Bydliště: Rakovnicko

1. 2. 2017, 8:36

Tak to pak jo.
EPES-123
Příspěvky: 26
Registrován: 11. 7. 2016, 9:39

5. 2. 2017, 12:56

V první řadě bych chtěl říct, že se mi tvoje frézka moc líbí a hlavně jak rychle postupuješ. Jako problematické vidím uložení ložiskových domků pro šrouby a držáku motoru. Teď ti nezbývá než vymyslet seřizovací mechanismus (např. vypodkladat), aby jsi to měl vše v ose a tu osu v rovině, kterou požadují lineáry. Jestli to neuděláš a teď ti praská spojka, tak ti odejdou ložiska v motoru, šroub a nakonec i lineáry. Touto nesouosostí si tam vneseš větší síly než ty co vznikají při obrábění nebo jiném provozu... Nezapomeň, že spojky jsou schopné vyrovnat nepřesnost okolo 0,1 mm dle typu.

Držím palce
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

5. 2. 2017, 10:44

tak ony ty cinske kulickace nebyli uplne idealni uz od vyroby :) Eliminuju to tim, ze mam loziskovy domek jen na jedne strane a druhou nechavam "plavat". Co se tyka souososti sroub-matka-lineary, tak tam to bude v cajku - kdyz sundam motory tak s tim muzu snadno pootacet rukou a kdyz zaberu za matku, tak jsem schopnej roztocit sroub. Drzaky motoru jsou hrozna improvizace, puvodne meli bejt motory nalisovane na trapezu a to cele schovane v konstrukci. Pak jsem zjistil ze ty trapezy maji vuci motoru desnou axialni vuli a loziska by se mi tam stejne nevesli, tak jsem to predelal na kulickace. Drobne korekce zatim resim vuli v otvorech - otvory 6,5mm X srouby M6. Po sestaveni a overeni to asi jeste skolikuju nebo sesroubuju.

A spojka mi jeste zadna nepraskla! :)
mrchar76
Příspěvky: 175
Registrován: 14. 5. 2014, 8:29
Bydliště: Čáslav

6. 2. 2017, 8:58

Nechci malovat certa na zed ...... praskne. Vymen je hned, usetris si problemy v budoucnu.
EPES-123
Příspěvky: 26
Registrován: 11. 7. 2016, 9:39

6. 2. 2017, 9:54

s letmo uloženýma kuličkáčema je to pro frézku v pohodě, ale až budeš chtít mít větší rychlosti (laser, 3D tisk atd), tak už je to na pováženou. Ale rozchodíš to s letmo uloženými šrouby a pak si podle potřeby doděláš domky :wink:

A to že jsi tam dal ty lož. domky a nedal šrouby rovnou na motory, to jsi udělal dobře.

PS: mohl by jsi ukázat jak jsi vyřešil umístění koncáků / ref. senzoru, díky
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

6. 2. 2017, 10:50

EPES-123 píše:s letmo uloženýma kuličkáčema je to pro frézku v pohodě, ale až budeš chtít mít větší rychlosti (laser, 3D tisk atd), tak už je to na pováženou. Ale rozchodíš to s letmo uloženými šrouby a pak si podle potřeby doděláš domky :wink:

A to že jsi tam dal ty lož. domky a nedal šrouby rovnou na motory, to jsi udělal dobře.

PS: mohl by jsi ukázat jak jsi vyřešil umístění koncáků / ref. senzoru, díky
Ono mi vyssi rychlost nez nejakych 2500mm/min nedaji motory nebo deska (jine drivery jsem zkousel a totez). Resp. pri krokovani 1/8 zvladnou nejakych max.2300 i kdyz motor lezi volne na stole. Pokud krokovani snizuju, tak jde rychlost nahoru ale zase se bude snizovat presnost (coz by vlastne ukazovalo na desku, ktera ma omezenou max. vystupni frekvenci). Mozna nekde na zkousku vyhrabu ten bracket s LPTckem (v dilenskem PC nemam LPT vyvedene ven) a MACHovou desku. Kolik je tak idealni rychlost na laser.gravirovani do plastu?

Loziskove domky poslal cinan k sroubum, co s nima samotnejma. A aspon na jednom konci se to zafixovany hodi, tusim ze vetsina krokacu ma axialni vuli. (jenom ty "trapez inside" chinamotorky me prekvapili tim, ze byla vetsi nez jsem cekal :)

Koncaky jsou pro X+Y stavitelne v drazce profilu - ty zelene krabicky na druhe serii fotek. Pro Z budou na pevne strane a funkcne podle nakresu (stary nakres, puvodni motory, ignorovat nepresnosti :)
koncaky.JPG
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

6. 2. 2017, 11:02

dneska jsem si tam zkusil pridelat prvni energoretizek. Je divne ohnutej, protoze v nem zatim neni zadnej kabel, kterej by ho napinal. Uvidime jak se kluci cinsky pochlapej, plast vypada docela odolne... a koneckoncu ten velkej plot jim stoji doted :)
IMG_20170206_224700.jpg
IMG_20170206_224752.jpg
EPES-123
Příspěvky: 26
Registrován: 11. 7. 2016, 9:39

7. 2. 2017, 6:54

Myslim si, ze 2,5 m/min je solidni rychlost pro zacatek. Co se tyce rychlosti pri gravirovani tam se musis orientovat podle typu nastroje co zvolis a u DIY stroju musis jeste zhlednit co snese tvuj stroj.

K mirokrokovani se nepouziva pro zvyseni presnosti, ale kvuli plynulosti chodu!!! U levnych sestav (motor, driver) jsou mikrokroky hodne nelinearni. Pocitej s presnosti na celokrok.

Podivej se jakou max frekvenci ma deska a drivery a pak budes vedet, kde je slabe misto ;-)
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

7. 2. 2017, 10:49

EPES-123 píše:Myslim si, ze 2,5 m/min je solidni rychlost pro zacatek. Co se tyce rychlosti pri gravirovani tam se musis orientovat podle typu nastroje co zvolis a u DIY stroju musis jeste zhlednit co snese tvuj stroj.

K mirokrokovani se nepouziva pro zvyseni presnosti, ale kvuli plynulosti chodu!!! U levnych sestav (motor, driver) jsou mikrokroky hodne nelinearni. Pocitej s presnosti na celokrok.

Podivej se jakou max frekvenci ma deska a drivery a pak budes vedet, kde je slabe misto ;-)
Myslel jsem gravirovani laserem - papirove 2,5W. Aby to nebylo moc pomale, i kdyz ten laser jde vlastne v urcitem rozsahu vykonove ridit pres PWM...

Dik za info o tech mikrokrocich, myslel jsem ze je to hlavne kvuli presnosti. Proto mi nesedelo experimentovani s motorem v realu, kde mi treba pri rozdeleni na ctyri mikrokroky cuknul 3x o vysec mnohem mensi nez ona 1/4 kroku a tim poslednim mikrokrokem to dorovnal... Takze ono je to spis o plynulosti chodu. No, i pokud bych jel na cele kroky tak mam posun o 0,02mm/krok - coz je docela v cajku.

Pak na to vezmu osciloskop, ted chci hlavne vyresit mechaniku a elektrotuning uz muzu delat za chodu.
Topol
Příspěvky: 403
Registrován: 29. 10. 2013, 5:44

10. 2. 2017, 7:30

Ja bych ty motory vymenil za Nemá 24 ci 23 a nebal bych se zainvestovat do rizeni, silny zdroj, drivery solo na každý motor. Ty Nemá 17 jsou podle me jen pro ten 3D tisk.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

11. 2. 2017, 11:32

Topol píše:Ja bych ty motory vymenil za Nemá 24 ci 23 a nebal bych se zainvestovat do rizeni, silny zdroj, drivery solo na každý motor. Ty Nemá 17 jsou podle me jen pro ten 3D tisk.
Pockat, videl jsi vubec ty fotky? Ty Nema17 se zalisovanym trapezem co mam na modelu jsem vyhodil hned jak jsem zjistil jakou maji axialni vuli. Ted tam jsou Nema23 (drzaky pocitaji i s 24) a solo drivery s TB6600 :) Zdroj tam zatim mam 24V/5A coz na zkouseni os staci a pak si napisu testovaci program co bude hybat vsema osama najednou a zmerim skutecnej odber za chodu...
Topol
Příspěvky: 403
Registrován: 29. 10. 2013, 5:44

12. 2. 2017, 4:16

Ja mam taky kulickace od Cinana a dobry, jen v jedne matici byl bordel z vyroby, sponka, no a ta tam zacala vydavat neprijemny zvuky, tak jsem to musel rozebrat a dobry. Nemuzu si při te cenove relaci stěžovat.
Koupil jsem zdroj v cncshopu kolem 2-3k ten nejsilnejsi co tam maji. Drivery v cine a oddelovaci desku za 250kc také cncshop. Jo a dulezita věc odrusovaci filtr 200kc, vrele doporucuji, něco jsem tenkrat frezoval asi 15 hodin a při profilovacim rezu posledních 5 minut to zacalo schodovite ujizdet, blba věc za 200 kc a dobre :) Spojku jsem mel tenkrat také spatnou.
Odpovědět

Zpět na „naše mašinky“