Moje nová SV 18

Vse o konvencnich strojich, nic o jejich prestavbe na cnc
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

13. 1. 2017, 6:31

Napadá tě, co bys na tom mohl mít špatně? Že je to nové nemusí bohužel znamenat vždycky, že je to tak lepší.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Bohy075
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 1. 2017, 8:24

13. 1. 2017, 7:07

Rad se nechám poučit
j.bill
Příspěvky: 53
Registrován: 23. 9. 2016, 11:20

13. 1. 2017, 9:53

Třeba to je jen překlep a ve skutečnosti je to natažené dobře.... :D
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

14. 1. 2017, 4:55

Když jsem rozpoutal tuto debatu zda je to správně či nikoliv, tak uvedu některé věci které jsou zcela zjevné:
1.) Ochranný vodič není připojen na kostru skříně rozvaděče.
2.) Tlačítko STOP - po jeho deaktivaci (pootočením z aretované polohy) může vyvolat spuštění stroje.
3.) Při výpadku napájení a následně po obnovení napájení může dojít k samovolnému spuštění stroje.

4.) Hlavní vypínač umístěn příliš nízko (minimální výška je 600mm nad podlahou).
5.) Ovládací obvody a osvětlení jsou napájeny přímo se sítě - není oddělovací transformátor, pro osvětlení je na strojích doporučeno napětí max. 50V
6.) Motory (mazání, ventilátor motoru, chladící emulze) nejsou jištěny proti přetížení - není to u motorů do 0,5kW povinné, ale pokud jsi prováděl modernizaci, mohl jsi tam místo jističů dát motorové spouštěče, které mají zkratovou i tepelnou spoušť. Jističe 6A s charakteristikou C, vypnou maximálně tak při zkratu.
7.) Není blokování běhu vřetene s vazbou na běh motoru mazání a ventilátoru hlavního motoru..
8.) Ventilace skříně rozvaděče, není sací nebo výfukový otvor - na fotkách tedy není vidět.
9.) Tlačítko STOP má být na panelu umístěno vlevo nahoře
10.) Barvy vodičů :roll:
Asi bych toho našel více, ale toto je jen stručný výčet mých připomínek. Červeně jsou zvýrazněny závady přímo ohrožující bezpečnost osob.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Bohy075
Příspěvky: 12
Registrován: 10. 1. 2017, 8:24

14. 1. 2017, 5:12

Ahoj, dekuju za připomínky, níže odpověď:

1. Ochranný vodič je spojen přes všechny PE svorky a následně DIN listu. Možná to není předpisové ale funkce zachována.
2. Nelze. Po aktivaci Stop je nutný start měniče přes nulovou polohu, je to samozřejmě rozpínácí kontakt ale v editoru jsem nemohl najít příslušnou značku)
3. Nemůže, na měnící je několik parametru, kterými toto lze definovat. Krátkodobí výpadek ne umožněn, tj. I při 0,5s výpadku měnič startuje na novo a požaduje nulovou polohu. Pokud bych "spojku" zapomel ve jedné z krajních polohoch, měnič by opět ne běžel protože je vyžadována nulová poloha po restartu měniče. Přiznám se jsem na to zprvu nemyslel ale při parametrovani to vyplynulo samo ;-)
4. Umístění hl. Vyp, stop atd moje chyba a neznalost :-) Zbytek jsem částečně udělal vědomě kvůli úspoře. Nechtělo se mi kupovat více klib kabelu, stejně tak dávat drahé spouštěče.

Jirka :-)
bobanbob
Příspěvky: 229
Registrován: 9. 6. 2016, 5:15
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2017, 6:06

to salus .
ty jsi revizní technik ?
mám z vás husí kuži :D nic ve zlém :D
chtěly jsme přistavět dílnu ale když jsme zjistily že je nutná rekolaudace tudíš nové revize na všechno rychle jsme od toho ustoupily jen elektrikář by stál přes 200 litrů aby to splnovalo normy :D :D
el rozvod je starý 21 let motorové spouštěče mám u každého stroje na zdi a hned vedle je stop tlačítko tenkrát jsme nevěděly co za stroje do budoucna budeme kupovat tak mám na celé dílně motorové spouštěče se stop tlačítkem po 2,5m od sebe . takže když něco koupíme nového postaví se stroj ke zdi . elektrikář dá kabel do trubky a hotovo .
ty stop tlačítka jsou u nás opravdu centrál stop když ho zmáčknu vylítne celá dílna stroje i zásuvky na 220 a fungují jen světla . docela na hovno asi bych nebyl nadšenej kdyby někdo vyhodil proud a já zrovna frézoval přes ložisko nějakej rádius :D zaplat pánbu že za těch 21 let nebyl stop potřeba :D
nejvíc mě sere že nejdou ani zásuvky na 220 takže kotel a čerpadla vypadnou taky i když vylítne proud třeba na vteřinu :( zkoušel jsem 2 kamarády elektrikáře když přijely na kafe aby mi kotelnu přepojily před ty stikače a co myslíš ?? poslaly mě do prdele a prodaly mi náhradní zdroj k čerpadlům :D :D
ještě perlička na závěr jak už jsem psal od každého stroje vede trubka s pleteným kabelem k motorovému spouštěči na zdi . asi po 15 letech provozu začala zlobit hoblovka takže klasika zapnout a když to zlobí poplácat krabici s vypínačem a dobrý :D a když to nakonec začalo vyhazovat ochrany tak jsem si řekl že než zavolám elektrikáře kouknu jen na svorkovnice jestli není něco volného . docela jsem čuměl jestli tenkrát elektrikářum došel pletený kabel to nevím ale jediná hoblovka měla v trubce mezi strojem a motorovým spouštěčem kabel tvrdý ne pletený . vibrace udělaly své ve svorkovnici na stroji kabely upálený celkem štěstí že to nikoho neprokleplo :D v záběru když je stroj v zátěži a člověk tlačí na ten litinovej stůl by to asi pěkně polechtalo :)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 1. 2017, 7:08

elektrikáři pracovaliiiiiiiiiiii s MĚKKÝM
elektrikářky pracovalyyyyyyyyyy s TVRDÝM
sorry, musel jsem
.......
jinak - to je zase typická demagogická reakce na konstruktivní technickou diskusi
stavět jako argument proti technickým požadavkům případ, kdy někdo kvůli vlastnímu šlendriánu něco zkur.. :(
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
bobanbob
Příspěvky: 229
Registrován: 9. 6. 2016, 5:15
Bydliště: Nechanice
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2017, 7:48

testone píše:elektrikáři pracovaliiiiiiiiiiii s MĚKKÝM
elektrikářky pracovalyyyyyyyyyy s TVRDÝM
sorry, musel jsem
.......
jinak - to je zase typická demagogická reakce na konstruktivní technickou diskusi
stavět jako argument proti technickým požadavkům případ, kdy někdo kvůli vlastnímu šlendriánu něco zkur.. :(
podstata byla v té centrální ochraně proti roztočení po výpadku nebo stopu v hlavním rozvaděči pro všechny stroje a to zkurvené není :D
přečti si to ještě jednou a nebuzeruj .
Uživatelský avatar
salus
Příspěvky: 1546
Registrován: 1. 9. 2013, 1:30
Bydliště: Chrudimsko

14. 1. 2017, 9:09

to: bobanbob
Ne nejsem revizní technik, jen se elektrikařinou více než 40let živím. Ten CENTRAL STOP u Tvé truhlářské dílny může mít i jiné důvody, třeba z hlediska požárních předpisů. Jistě se elektroinstalace před těmi jednadvaceti lety dělala podle nějakého projektu a projektant zřejmě věděl proč tam ta tlačítka jsou. Co se týká uvolněných spojů ve svorkovnici hoblovky, tak zřejmě to nasvědčuje tomu, že pravidelná údržba a revize elektrických zařízení se neprovádí.


Jinak když si kdokoliv sám něco udělá a je přesvědčen o tom, že to má správně, nebudu ho samozřejmě přemlouvat, že tomu tak není. Viz např. samovolné spuštění stroje po obnově napájení, nebo po resetu tlačítka STOP.
Soustruh: S-28 Žebrák
Stolní vrtačka: TOS V10A
Pásová pila: G5013W/400
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10124
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2017, 9:21

testone píše: elektrikářky pracovalyyyyyyyyyy s TVRDÝM
(
NO TO DÁ ROZUM :lol: s měkkým nemůžou pracovat nejen elektrikářky, ale i všechny ostatní baby. :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7217
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 1. 2017, 10:18

fmodel píše:
testone píše: elektrikářky pracovalyyyyyyyyyy s TVRDÝM
(
NO TO DÁ ROZUM :lol: s měkkým nemůžou pracovat nejen elektrikářky, ale i všechny ostatní baby. :wink:
velmi často to psavcům jaksi nedochází :mrgreen:
elektrikářovi by se s tvrdým taky blbě pracovalo
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4894
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 1. 2017, 11:30

On "stikac" je snad jeste vetsi pecka. Kazdy se obcas upisneme. Carky vem cert. Ovsem v situaci, kdy kritizujes Saluse a nasekas tam hrubky pate tridy, je to ostuda. Travim vikend s jednou milou pani ucitelkou, tak mi to nedalo :-(
Mam z toho husi kuzi :-) Nic ve zlém :-) Ten pravopis zrejme zhroutil server, uz se nemuzu pripojit.

Obrázek
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10124
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2017, 11:50

elbarto píše:Travim vikend s jednou milou pani ucitelkou, tak mi to nedalo :-(
No to je neuvěřitelné kolik věcí najednou ty ženský dokážou :wink: Věnovat se sexu ,a při tom opravovat texty. :mrgreen: Tak paní učitelku ode mě dvakrát nebo třikrát pozdravuj. 8)
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4894
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

14. 1. 2017, 11:53

... jo,jo, ty babovky jsou znacne multifuncni. Jdu prikladem a pravopis zodpovedne s Ucou procvicuju :-)
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2511
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2017, 12:33

Ještě že jsem dis a takové drobnosti jako y/i při čtení textu nevnímám :D
Odpovědět

Zpět na „konvenční soustruhy“