radiální házivost nástroje (a co s ní)

Technologicke postupy a měřidla v dílně
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8173
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2017, 2:31

Thomeeque píše:Hodinky u samotné dutiny ukazují spíš lehce přes stovku, proto polemizuju o tom, jestli jim můžu věřit. T.
Hodinkám i metodě věřit můžeš, co se týká kuželové dutiny. Ale někdy bývá problém se souosostí závitu s dutinou, ta je u kleštin ER důležitá a pokud je mimo rozumnou toleranci, může výrazně ovlivnit celkovou přesnost upnutí. Bohužel ta souosost se o dost hůř měří, bez speciálního kalibru to asi nepůjde.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 2. 2017, 5:35

ale toho bych se nebal
nemas uplne spatne vreteno kde bych ocekaval veliky problem v tomto

naopak mas klestinu pochybne kvality kde bych ten problem ocekaval s vysokou pravdepodobnosti

tj sjed si dutinu hodinkama a poznac hodnoty na kraji a co nejhloub

pak upni prez klestinu trn (rozumej drik nastroje protoze brouseny merici trny tady ma kazdej bezne tri po kapsach)
zmer tesne u klestiny a conejdal od ni co to pujde

poznamenej hodnoty a poznac si na vretenu maximum lihovkou

pootoc klestinu ve vretenu dotahni a opakuj

cestuje ta hazivost s otacenim?

nahrad mericich trnu budes mit urcite povicero
opakuj mereni s dalsimy
tim vyloucis ohnuti

vysledky jasne napovi kde chyba vezi a jak ji odpomoci
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

12. 2. 2017, 9:05

vždyť na tom prvním obrázku je vidět, že měří přímo dutinu a už dutina mu hází setinu.. ve specifikaci je cca poloviční.. přímo na dutině se u normálního vřetene setinový hodinky ani nepohnou
otákou je jak s tím točil? jestli rukou a tím jak se o to lehce opřel tak jeho mazlík se prohnul a nebo jestli to točilo samo? to mě zase připadá dost pomalé otáčení..

takže pokud už hází samotné vřeteno,tak těžko mu pomůže přesná kleština.. spíš by potřeboval nepřesnou a sladit je proti sobě :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2017, 9:39

to jsem nevedel, nastoupil jsem do rozjeteho vlaku

no tak to ovsem vysvetluje proc asi bylo tak levny no ...

to potom nechapu proc se tu putom resi kdejake metodiky atd.... kdyz je zavada uplne zrejma

ja mam na jednom podobne rychlem vretenu 0.003 v dutine a porad mi to v souctu s chybou nejlepsi klestiny kterou se mi podarilo koupit (vyrobce udava max. tusim 0.002) pripada obcas prilis
hlavne pri pouziti jehly 0.1mm
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 2. 2017, 10:00

RaS píše:otákou je jak s tím točil? jestli rukou a tím jak se o to lehce opřel tak jeho mazlík se prohnul a nebo jestli to točilo samo? to mě zase připadá dost pomalé otáčení..
Točil tím měnič.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 2. 2017, 1:45

Udělal jsem ještě nějaký měření:


robokop píše:to potom nechapu proc se tu putom resi kdejake metodiky atd.... kdyz je zavada uplne zrejma
Mělo to nějakou genezi.. původně jsem tu ani nechtěl hledat závadu, věděl jsem o 6 mikronech vřetena, že něco přidá kleština i nástroj, a chtěl jsem se tu ptát spíš jak to při obrábění zohledňovat. Jen jsem se k tomu nedostal :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2017, 1:54

tohle je na to na co to je urceny dost nepouzitelne (viz max povolena spona na brit u pouzivanych nastroju)
rozebrat nechat prebrousit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2017, 1:56

ta dutina je proste sisata, staci si vsimnout nelinearity pohybu rucicky
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10125
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2017, 1:57

A teď to hlavní nakresli tu házivost ,jestli je vše k jedný straně nebo do kříže ,prostě jak je to hozený díra ve třech bodech a venek.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2017, 2:00

neni to uz vicemene jedno
musi to na brsku tak jako tak
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 2. 2017, 2:06

filla píše:ta dutina je proste sisata, staci si vsimnout nelinearity pohybu rucicky
Ono se to bohužel na tom jednom hertzu (1.3Hz přesně) nelineárně točí. Když to malinko zrychlim, jede to docela plynule (akorát už se to blbě odčítá). Na tom jednom Hz by možná pomohl vektorový režim, třeba to někdy zkusim. Případně nějaký další sofistikovaný metody.

Zatim to nebudu řešit (možná ještě budu měřit, mluvim o rozborce a broušení), pro mě to použitelný je, možná si zatim rozmyslim plánovaný nákup přesný kleštiny.

Dík všem za vstupy, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 2. 2017, 2:30

Já jsem anonym.

Já vím, že je to strojařská prasečina, proto to píšu jako anonym, aby si pak ze mě nedělali mazáci srandu.
Ale mi se hodně osvědčilo vykompenzovat šmajdání hřídele šmajdáním kleštiny.
Chtělo si to s tím sice chvilku pohrát, aby se vyladila správná poloha proti sobě, ale pak to bylo docela použitelné. Jen jsem na vřeteno i kleštinu udělal lihovkou značky a bylo to.
Kdybych používal spoustu průměrů, tak by to byla asi otrava. Ale protože na svém sranda-strojku jedu prakticky všechno jen s kleštinama 1/8" a 6mm, tak to nebylo tak pracné.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 2. 2017, 4:07

robokop píše:rozebrat nechat prebrousit
Přebroušení bez rozebírání nelze?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22408
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2017, 4:26

nekde v nemecku to delaji na cinske vodniky ale bylo to drahe
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 2. 2017, 6:46

Aha, dík.

Pokud by si tu na to náhodou někdo troufl, dejte prosím vědět.

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“