Koupi nového soustruhu

Pravidla fóra
toto forum vyzaduje schvaleni prispevku moderatorem
Odpovědět
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

28. 6. 2017, 6:05

robokop píše:to fakt dela M8 na masine s pruchodem vretena 90mm? a rika tomu malej haas?

ty M8 jsou prace spis pro dlouhotoc to je mrtve

na hlavni strance gsk v cine si vyber stroj odpovidajici velikosti tomu haasu a poptej si tam pohanecky pac vetsinou maji jen tu ekonomickou hlavu co pohaneny neumi
co vic ti mam poradit

do ceny by ses mohl vejit kdyz teda nebudes chtit zase nejake nesmysly
No, když to udělám, tak se v naprosté nahotě objeví, co za nesmysl (že ty mašiny z číny jsou srovnatelné) to je.
Takže zkusíme udělat jednoduché srovnání - chci dělat seriové díly z tyče, z podavače, průchod vřetenem 40mm
http://gskcnc.com/cnc_lathe.php" onclick="window.open(this.href);return false;
GT36i CNC LATHE
max otáčky: 3000
motor vřetene 4(!)kW, optional :mrgreen: 5.5kW, dvojstupňová převodovka - jinak měnič (takže to nepotáhne ani náhodou)
Hmotnost mašiny 1750kg
Možnost dělat 1 (slovy jedním) nástrojem najednou (mašina má diskový revolver)
-------------------------------------------
35 :D let starý SAB40 z sezimáku (Kovosvit)
průchod vřetenem stejný
max. otáčky 4000 (jsou ale problematické, protože by se musel vyměnit válec za jiný, co je použitelný)
motor 15kW (tj. jenom :mrgreen: 3x větší) a navíc mechanická převodovka (elektrické spojky a Dahlander), takže moment na vřetenu naprosto nesrovnatelný.
Hmotnost 3000kg.
Možnost dělat 4 (tj. jenom :mrgreen: 4x víc) nástroji najednou (1x osový revolver, dva šikmé suporty, 1x přední dvounožová hlava)
-------------------------------------------
Takhle v praxi suchých čísel vypadá to "dohnat a předehnat - je to stejný" :mrgreen:
Srovnání s novějším SARY ani dělat nebudu - to by to vyšlo ještě o kategorií húř
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 6. 2017, 6:12

robokop píše:
Obdivuji Tvoji výdrž a nervy. ;-)
Nemyslím, že zrovna Ty musíš někomu něco dokazovat (můj soukromý názor). :-)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2017, 6:19

srovnavas nesrovnatelne aby ti to vyslo
dal to opravdu nema cenu resit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Balloo
Příspěvky: 393
Registrován: 21. 2. 2016, 6:51

28. 6. 2017, 6:39

Vždycky se mi líbí kam se debata posune. Od malého stolního stroje za 40000,- a 200 kg po úplné úlety. Ať je to jak chce 99% z tohoto fóra nemá peníze na nový stroj o kterých se tu básní. Z toho vyplývá koupit starší jetý stroj, který je po pěti letech dnešního provozu s dnešní obsluhou je úplně na kaši.

Všechny firmy které jsem navštívil mění stroje z důvodu vyjetí na hadry a zde nastupují překupníci co to prodají lidem kteří navštivují zdejší fórum a stroje vychvalují do nebe.

Jak jsem psal v předchozích příspěvcích. Staré mašiny už se nebudou nikdy opakovat. Vše je jen byznys. Obchoďák z Hiwinu byl v TOSce která chce jejich kuličkové šrouby do mašin, dále elektroniku z Číny atd. ABB je komplet Čína.

Nevím borci kde žijete, ale z Číny je úplně všechno.

Tady psal martasg1 že má věci z USA. To mě pobavilo víte že skvělá USA dluží Číně 3 triliony dolarů??????? To bude asi za svoje výrobky.

Zpět ke strojům kolegyňka mi připraví podklady a pověsím tady cnc soustruh o kterým si myslím, že by mohl být ok.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 6. 2017, 7:05

proč to nemá cenu řešit? na začátku jsi tvrdil, že za 600 seženeš tři soustruhy s poháněnejma nástrojema.. já jsem tvůj nástřel zjednodušil a ptal se na jednu mašinu za 600 což je 3x taková cena co jsi uvedl.. mě je uplně jedno, že nějakej stroj jedoucí 24hodin v automotive udělá součástku za 5minut.. já ji klidně budu dělat 10minut pokud ten stroj bude stát desetinu, je mi jedno, že profi stroj vydrží 5let nonstop honěnej výkonově ke 100%, za ty prachy mě bude stačit když vydrží jednosměnnej provoz 5let honěnej průměrně na 30%.. ale co mě zajímá je jakej stroj to konkrétně bude a kolik bude stát? to že nějaká noname firma od někud dělá něco na něčem je sice hezké, ale dáš kontakt? můžu se tam jet podívat? jsi schopen dát konkrétní info o stroji?


když bude novej soustruh s poháněnejma o točném průměru cca 380mm obdoba nějakého Lynxe, pumy od doosanu, ST15ky, 20ky od haase atd ..které stojí novej od 80000Euro za čtvrtinu tak to sem hoď .. jinak je to pořád jedna paní povídala a skutek utek..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

28. 6. 2017, 7:39

RaS píše:proč to nemá cenu řešit? na začátku jsi tvrdil, že za 600 seženeš tři soustruhy s poháněnejma nástrojema.. já jsem tvůj nástřel zjednodušil a ptal se na jednu mašinu za 600 což je 3x taková cena co jsi uvedl.. mě je uplně jedno, že nějakej stroj jedoucí 24hodin v automotive udělá součástku za 5minut.. já ji klidně budu dělat 10minut pokud ten stroj bude stát desetinu, je mi jedno, že profi stroj vydrží 5let nonstop honěnej výkonově ke 100%, za ty prachy mě bude stačit když vydrží jednosměnnej provoz 5let honěnej průměrně na 30%.. ale co mě zajímá je jakej stroj to konkrétně bude a kolik bude stát? to že nějaká noname firma od někud dělá něco na něčem je sice hezké, ale dáš kontakt? můžu se tam jet podívat? jsi schopen dát konkrétní info o stroji?


když bude novej soustruh s poháněnejma o točném průměru cca 380mm obdoba nějakého Lynxe, pumy od doosanu, ST15ky, 20ky od haase atd ..které stojí novej od 80000Euro za čtvrtinu tak to sem hoď .. jinak je to pořád jedna paní povídala a skutek utek..
Ani nemusí být za čtvrtinu, ale klidně za polovinu.
Obecně překupníci jsou zmrdi, koupí vylítanou mašinu z fariky a prodávájí jí za 2 až 3x tolik aniž by na ní šáhli. Bohužel mi utekla ted nabídka od překupáka který nebyl nenažraný a o pěkný soustruh jsem tak přišel.
Pokud nějaký stroj jede a funguje tak není důvod ho ve fabrice prodávat.
Na druhou stranku, pokud je o stroj dobře postaráno tak není důvod aby po 20 letech nebyl mechanicky v pořádku jen systém bude nepoužitelný a pak se vyplatí takový stroj kupit, vyměnit pohony a systém a dalších 20 let pojede.
Já mám promu spa tuším 700 nebo 500 a je to relativně tragédie ( nová stála asi 130 tis). Na druhou stranu se i na ní dá udělat to co potřebuju. Jsou to ale kusovky a nehoním žádný čas.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2017, 7:42

ty tri jsem myslel bez pohanecek

s pohaneckama muze byt vetsina z nabidky gsk ktery jsou cca od 100 do 400 podle velikosti
ale i jinych vyrobcu
jen si k zakladni cene prihod cca 100 za tu hlavu s pohaneckama

uz je to dost konkretni

cinan bezne nenabizi pohanecky takze si to musis nechat nakombinovat a spocitat presnou cenu, ja to jen pro tu prdel delat nebudu, nekdo s tim bude mit cca tyden prace a honicek nekdy i vic, nektery masiny jsme nacenovali i prez mesic (poptavky u subdodavatelu v cine, technicka proveditelnost, atd...)
ale nic co by neexistovalo a nedalo se objednat za zlomek ceny treba toho doosanu
a tim zas netvrdim ze to je stejne kvalitni stroj aby me nekdo nechytal zas za slovo

nekolik stroju jsem takhle privezl a celou radu si dotahli klienti a ja je servisuju
spousta tech firem na tom ma kriticke casti vyroby
treba v letectvi, ted i zbrojni prumysl a podobne firmy

jen pro predstavu neco jako masturn 50 ale od cinana novej s aut. hlavou stoji kolem 250 000
novej kolik stoji masturn 50?
starej vyhoblovanej stoji 300+
s vysypanou elektronikou mi vnucovali za 200
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

28. 6. 2017, 8:25

Ono se tu zapomíná taky na vytíženost stroje a jeho zaplacení.Taková jedno nebo dvoumužná firmička jede jednosměnný provoz ,tak že není problém spočítat využití takového soustruhu za rok (nepočítám to že na to nemusí bejt furt práce) . A teď se pochlubte kdo z vás na to má aby si koupil soustruh za 9 720 000Kč ,což je cena opěvovaného Japonce s průchodem 90mm a protivřetenem.
Jsem normální a tak jsem koupil pro budoucí využití S50CNC za malej peníz protože tam byl elekrickej šotek,jinak by ho neprodali.Kdo si sám neopraví utratí peníze na příšerně drahej servis ,tak že pokud to neumíš spravit koupíš čínu,nemáš na výběr.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 993
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

29. 6. 2017, 6:47

Je to docela zábava :lol: :lol: :lol: :lol:
Původní slušný dotaz zněl: "Přemýšlím o koupi nového prostor mam na stole 1,5m nosnost 200kg cenu tak asi do 50 000kč" - takže na to tazateli odpovím (ostatní to nečtěte - mohlo by Vás klepnout)

Velice úspěšně a bez problémů používám Proma SPB 400. Pamatuju si, že jsem se rozhodoval mezi verzí SPA a SPB. Nakonec jsem vzal SPB protože nemá převody (je tichej) - tam se přehazuje řemen.
K soustruhu jsem časem dodělal FM a digi odměřování. Motor to má 400W, FM mám 750W. Řemen mám stále na jednom převodu - ostatní řeším přes FM. Nějaký krouťák to má, protože na tom řežu závity M6 do stříbrnice. Ve dvou lidech se to krásně odnese. Jediná závada za těch 16 let byla 2x ložiska na vřeteníku. Vzhledem k tomu, že jsou tam válečková (asi z traktoru) je výměna sranda. Dělám na něm tak max. hodinu denně.

Narovinu ale řeknu, že víka od kanálů na něm obrábět nejdou. Obrábím na 99% slitinu AW2024 menších průměrů (cca do 40mm) - špona se dá vzít tak max. 2mm (při dobře nabroušeném noži). Vrtám běžně vrtákem 16mm. Občas na tom obrábím 10mm hřídelky ze stříbrnice - taky bez problémů.

Vedle toho mi stojí SUI-32. Tam chodím převážně hrubovat když se dělá něco většího nebo vrtat hluboké díry. Ale na malinké věci jdu raději k tomu číňánkovi. Mám to rychlejš - je to líp ovladatelný. A hlavně neběhá tam úplně zbytečně 3kW motor + další agregáty .... Na obou dvou dělám s přesností na 0.02

Celkově jsem s tím spokojenej - udělám na tom všechno co potřebuju. Není to tak dlouho (cca 6 měsíců) co jsem měl možnost dostat ZDARMA MN-80 - odmítnul jsem to. A to z toho důvodu, že bych k tomu stejně musel dodělávat FM a odměřování - aby to bylo srovnatelný s tou čínou. Sice je to Česká výroba, ale popravdě zase taková sláva nesmírná to taky neni.

Tak a teď můžete pokračovat v poháněných nástrojích.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 6. 2017, 9:46

má ta Proma poháněné nástroje? :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

29. 6. 2017, 9:47

Martinhora píše:Není to tak dlouho (cca 6 měsíců) co jsem měl možnost dostat ZDARMA MN-80 - odmítnul jsem to. Sice je to Česká výroba, ale popravdě zase taková sláva nesmírná to taky neni.
Tak na MN 80 máme stejný názor :wink: :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

29. 6. 2017, 10:26

Přesně o tom to je, "mám velký i malý soustruh, na velký chodím dělat velké věci a na malý malé"
Takže na tom malém, větší díru nevyvrtaš, větší závit nevyřežeš, ani šponu nevemeš. Vlastně neuděláš ani řemenici třeba průmeř 100 z ocele. Pak si výměníš motor a začneš vyztužovat a tak budeš pokračovat než zjistiš že to stalo už taky dost peněz a té prace co jsi do toho dal a steně to není ono.

tak se nábízí varianta koupit si starší, menší třeba E1N, E2N, SM16, TSB18 atd a dát ho do kupy
Bude to stát prachy ale budeš mít soustruh
WEILER LZ280, FNA22
Pirs
Příspěvky: 65
Registrován: 18. 8. 2006, 12:01

29. 6. 2017, 10:58

Dobrý den,

podíval by se na: http://eshop.vyrobnistroje.cz/product/s ... er-lin/829" onclick="window.open(this.href);return false; , na Číňana mi přijde slušný za tu cenu. Moje zkušenosti s tímto prodejce jsou velmi dobré.

Jinak Čínské stroje bych nezatracoval, můj otec už má přes 15 let malý soustruh Číňana (asi 150kg) a na malé věci to bohatě stačí. Já mám doma malou Proma frézku a na to na co je určená, na to bohatě stačí.

J
ves178
Příspěvky: 530
Registrován: 25. 3. 2016, 8:23
Bydliště: Tichá okr NJ

29. 6. 2017, 11:10

Výrobní stroje, mám taky dobré zkušenosti.
Odkaz na ten soustruh už jsem tady dával :D
WEILER LZ280, FNA22
Petr Bratřík
Příspěvky: 150
Registrován: 30. 1. 2010, 8:18

29. 6. 2017, 6:14

ves178 píše:..... Vlastně neuděláš ani řemenici třeba průmeř 100 z ocele....
Už jsem si na čínský asi metrákový "pomstě" ( 250x550) udělal i pár větších řemeniček, jenže to jsem ještě fakt netušil, že to nejde.
Třeba tu na fotce jsem si předpřipravil minulý týden ( malá průměr 40mm, největší 80mm, na 10 klíňák, materiál nějaká železná štěpina ze šrotu do který šlo rejpnout) a vzhledem k tomu, že si má v sobotu přivýzt motor, abych mu jí na něj doměřil a nasadil, tak teď nevím, co si počnu, když jsem mu to už slíbil.
O produktivitě diskutovat nebudu, mám tu hračku až na vyjimky jen pro sebe a i tuhle řemeničku jsem na tom měl hotovou mnohem dřív, než bych někde sehnal někoho, kdo má soustruh na kterém to tedy půjde, doprosil se, dovezl mu to, čekal až se mu pak uráčí a zas odvezl. Peníze radši pominu úplně.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Nákup“